تولید شیر کاهش نیافته است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:02 - يکشنبه 10 اسفند 1399
کد خبر : ۶۳۰۷۰۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴
دو مقام مسئول در تیتر امشب با تکذیب کاهش 25 درصدی تولید شیرخام در کشور، از آزاد شدن واردات شیر خشک، کره و کاهش تعرفه واردات محصولات لبنی و شیرخشک انتقاد کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عباسی مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی گفت: در 2 ماه اخیر اتفاقی نیفتاده که باعث کاهش تولید شیر شده باشد و بررسی های میدانی نشان می دهد تولید شیر 11.7 درصد افزایش داشته و میانگین افزایش در کل کشور 5.7 است.
 
عباسی افزود: کارخانجات تا  2ماه پیش، شیر را پس می زدند اما نمی دانیم در این مدت برای شیر چه اتفاقی افتاده، شیر محصولی فاسد شدنی است و به محض تولید باید به کارخانجات شیر خشک یا محصولات لبنی تحویل شود. 
 
تولید شیر کاهش نیافته است 
 
مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی گفت: محاسبات نشان می دهد که نهاده های دامی حدود 10 درصد بهای تمام شده شیر را تشکیل می دهد.
 
عباسی افزود: با واردات نباید به صنایع لبنی و شیرخشک آسیب بزنیم، باید به سود منطقی و عرفی در همه بخش ها قانع باشیم تا دامدار متضرر نشود.  
 
مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران هم گفت: 25 درصد واردات شیر؛ 2 میلیون تن می شود و  برای کارخانجات عدد بزرگی است، مگر چه اتفاقی افتاده که این قدر کاهش تولید داشته باشیم. 
 
مقدسی افزود: الان ما 30 کارخانه تولید شیر خشک داریم و خودکفا شده ایم و سالانه 150 تن شیر خشک تولید می شود. 
 
رئیس انجمن صنفی گاوداران با بیان این که نباید فرافکنی کنیم افزود: ما در چهار ماهه  نخست، 31 میلیون دلار صادرات شیر خشک داشته ایم و نیازی به واردات نیست اما چون می خواهند برای واردات ارز 4200 تومان بگیرند، تعرفه واردات را به 6 درصد کاهش دادند ولی ما مخالفیم، زیرا به اندازه کافی شیر و شیر خشک تولید می کنیم.
 
کلامی مدیرکل تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: من هم معتقدم نباید فرافکنی کنیم باید بپذیریم که شیر در سبد غذایی خانوار اهمیت دارد و اگر این کالا گران شود قطعا با کالای دیگر جایگزین می شود یا سهم آن در سبد خانوار کاهش خواهد یافت. 
 
تولید شیر کاهش نیافته است 
 
مدیرکل تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: از هر 11.5 کیلو شیر یک کیلوگرم شیرخشک و یک کیلو گرم خامه 40 درصد چربی به دست می آید که در مجموع بهای تمام شده یک کیلو گرم شیر خشک حدود 8 هزار تومان می شد اما الان حدود 19 هزار تومان است، چرا به بهای واقعی تمام شده کالا توجه نمی شود.
 
باکری دبیر انجمن صنفی لبنی دیگر مهمان این برنامه گفت: کاهش ارائه شیر به کارخانجات به تولید و ظرفیت شیرخشک ربطی ندارد و دبیر انجمن صنفی شیر خشک گفته که پارسال 5 هزار تن شیر خام دریافت می کرده اند و امسال 2500 تن دریافت می کنند. 

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °