دیوان لاهه شکایت ایران را پذیرفت

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:07 - سه‌شنبه 06 خرداد 1399
کد خبر : ۶۳۰۸۲۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
دیوان بین المللی دادگستری لاهه، شکایت ایران علیه آمریکا را درباره بازگرداندن تحریم ها پذیرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این تحریم ها پس از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافقنامه هسته ای، بر ایران اعمال شد.
این دیوان تاکید کرد: تدابیر اخیر آمریکا بر بعضی از حقوقی که ایران بر اساس معاهده دوستی سال 1955 باید از آن بهره مند باشد، تاثیر گذاشته است.
دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد: تحریم های آمریکا بر واردات ایران تاثیر گذاشته و از تعامل بسیاری از بانک ها با این کشور جلوگیری کرده است.
دیوان در رای خود تاکید کرد : ایران حق دارد دارو و همه کالاهای مربوط به خدمات بهداشتی و سلامت و نیز همه تجهیزات مربوط به امنیت ناوبری هوایی را وارد کند.
دیوان در این رای به آمریکا دستور داد تضمین دهد که تحریم ها بر کمک بشردوستانه به ایران تأثیر نمی گذارد و حمل و نقل هوایی غیرنظامی ایران را به خطر نمی اندازد .

ایران با متهم کردن آمریکا به تحریم های ظالمانه ، نبردی قضایی را در اواخر ماه اوت در دیوان بین المللی دادگستری آغاز کرد . ­این تحریم ها ژوئیه 2015 پس از برجام به تعلیق درآمده بود . ایران از قضات دیوان بین المللی دادگستری لاهه خواسته بود دستور تعلیق سریع اقدامات یکجانبه ترامپ در وضع تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را صادر کنند .
 
نماینده ایران در این دادگاه تحریم های یکجانبه آمریکا را ‹‹تجاوز اقتصادی عریان›› توصیف کرد . احکامی که دیوان بین المللی دادگستری صادر می کند قابل فرجام خواهی نیستند. با این حال، دیوان بین المللی دادگستری هیچ ابزاری برای اجرایی کردن احکام خود در اختیار ندارد .
برچسب ها: لاهه ، شکایت ، ایران ، آمریکا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°