اینترنت اشیا راهگشای حل معضل آلودگی هوای تهران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:51 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۶۳۰۹۲۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۳
وزیر ارتباطات در نوزدهمین نمایشگاه تلکام: اینترنت اشیا در بهره‌وری کشاورزی، انرژی و رفع معضل آلودگی هوای تهران بسیار راهگشاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدجواد آذری جهرمی گفت: خشونت در دنیا در حال گسترش است و اخبار زورگویی و قتل عام روز به روز در کشورهای توسعه یافته و‌ کمتر توسعه یافته بیشتر می شود و توسعه معرفت راه جلوگیری از گسترش اینگونه اتفاقات است که ابزار آن توسعه بخش ارتباطات است و با توسعه ارتباطات می توان صلح را به ارمغان آورد.
 
او افزود :با تلاش فعالان صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پوشش 100 درصدی همه شهرهای کشور به نسل سوم و چهارم، هستیم و نزدیک به ۵۸ هزار کیلومتر از جاده های کشور تحت پوشش نسل سوم و چهارم هستند و ۵۴ درصد از روستاهای کشور به شبکه پهن باند اینترنت متصل شده اند.
 
وزیر ارتباطات با بیان اینکه بخشی از علت عقب ماندگی در حوزه تلفن ثابت به عدم تامین منابع سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی بر می گردد، گفت: شرکت ها نتوانستند برای تامین سرمایه وارد بورس شوند و از طرفی در شرایط تحریم انتظار تامین منابع از طریق سرمایه گذاری خارجی نیز نمی شود داشت اما شرکت ها برای تامین منابع خود عزم بر ادغام کرده اند که وزارت ارتباطات و کمیسیون تنظیم مقررات به عنوان مرجع مقررات و قوانین حوزه نیز از این شرکت ها حمایت می کند تا به هدف ارایه دو‌میلیون پورت فیبرخانگی برسیم.
 
او هدفگذاری سال گذشته برای اپراتورهای مجازی را دستیابی به پنج درصد بازار دانست و افزود: این هدفگذاری نیز محقق نشد و درمجموع ظرفیت جذب شده توسط اپراتورهای مجازی به نیم میلیون پورت رسید که با جلسات برگزار شده و همکاری بیشتر با اپراتورها و تعریف دوباره مدل اقتصادی انتظار داریم تا سال آینده به رشد پنج درصدی برسند.
 
آذری جهرمی ادامه داد: با توسعه زیرساخت ها امسال ۱۳۶ هزار کلاس اولی از تحصیل باز مانده که بضاعت مالی نداشتند با دولت الکترونیک به تحصیل فراخوانده شدند که شیرین ترین نتیجه هوشمند سازی توسط دولت است تا خدمات بهتری به شهروندان ارایه شود.
 
او با تاکید بر شکل گرفتن شفافیت برپایه توسعه نظام فناوری اطلاعات، گفت: بهره وری یکی از دغدغه های قانونگذاران به شمار می رود و‌ کمبود منابع نیز از مشکلات جدی دولت هاست در حالی که توسعه فناوری اطلاعات که زیرساخت آن ارتباطات است، می تواند به افزایش بهره‌وری منجر شود.وی با اشاره به مشکلات موجود در عرصه کشاورزی و‌کمبود منابع آبی افزود: بخش زیادی از تامین معاش و اشتغال کشور در گرو صنعت کشاورزی است اما با کاهش نزولات آسمانی منابع آبی روند نزولی پیدا کرده اند و اینترنت اشیا در این حوزه می تواند به کمک افزایش بهره‌وری در این حوزه بیاید.
 
وزیر ارتباطات، بهره وری را مشکل حوزه های دیگری چون انرژی، پزشکی و مشکلات شهری دانست و اظهار کرد: فناوری اطلاعات قادر است تهرانی را که با آلودگی محیط زیست و ترافیک روبروست، زنده تر و با نشاط تر کند.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با وجود سختی ها امروز از ۲۶ دستاوردی که مبتنی بر دانش جوانان کشور است رونمایی می شود که کمک می کند در شرایط تحریم کاربری ها رشد پیدا کند البته اگرچه در حوزه موبایل رشد کردیم اما در حوزه تلفن ثابت نتوانستیم به اهداف برسیم و بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر فیبرنوری در شهرها باید کشیده شود.
 
وزیر کابینه دولت دوازدهم از همکاری وزارت ارتباطات با سازمان حفاظت از محیط زیست و استانداری گلستان برای اجرای پروژه حفاظت از پارک ملی گلستان با استفاده از اینترنت اشیا خبر داد و گفت: سالانه منابع طبیعی زیادی را از دست می دهیم و امسال بدنبال ترویج فناوری اطلاعات در حوزه محیط زیست برای جلوگیری از آن هستیم.
 
او با اشاره به همکاری وزارت ارتباطات با وزارت کشاورزی برای هوشمندسازی این صنعت حداقل در یکی از استان ها افزود: در صنعت برق نیز هدفگذاری ها استخراج شده و مدل اقتصادی در حال شکل گیری است و دولت انگیزه لازم برای ایجاد اقتصاد اینترنت اشیا را دارد.
 
عضو کابینه دولت با بیان اینکه با وجود رکود در بیشتر بخش ها، صنعت ارتباطات رونق دارد، اظهار کرد: مشکل جدی صنعت ارتباطات، نقدینگی است که به نوسان نرخ ارزی بر می گردد چرا که اپراتورها در برنامه ریزی برای مقابله با تحریم ها اقدام به خریداری تجهیزات کرده بودند که اگر ارز در آن زمان به آنها اختصاص پیدا می کرد هزار میلیارد تومان می بود در حالیکه اکنون نیاز به سه هزار میلیارد تومان دارد.
 
آذری جهرمی با بیان اینکه برای حمایت از اپراتورها ۲۰ درصد از تعرفه خدمات زیرساختی به آنها کاهش دادیم، درباره گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره افزایش تعرفه اپراتورها اظهار کرد: گزارش نشان می دهد که با وجود افزایش تعرفه ها مدل سال های گذشته تغییر نکرده است و فقط تعرفه های جدید کاربران را به سمت بسته های یک یا دو ماهه و سه ماهه سوق می دهد.
 
او با اشاره به فشاری که از سوی اپراتورها برای تامین نقدینگی به کاربران وارد می شود، تصریح‌ کرد: با این حال به نظر می رسد رشد تعرفه ها در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات قابل مقایسه با سایر صنایع نباشد که نشان از مدیریت آن دارد در حالی که وابستگی صنعت ارتباطات به ارز بیش از ۷۰ درصد است.
 
آذری جهرمی افزایش درآمد اپراتورها از طریق افزایش تعرفه ها را ۶ تا ۷ درصد اعلام کرد و ادامه داد: امیدواریم با کاهش نرخ ارز که این روزها با تدابیر اندیشیده شده دولت و‌ عزم بی نظیر مردمی رخ داده، شرایط به سمت مردم تغییر یابد چرا که استراتژی وزارت ارتباطات مبنی بر کاهش نرخ سالانه ارتباطات است.
 
آذری جهرمی حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر حذف آبونمان از قبوض تلفن ثابت را باعث کاهش هزار میلیارد تومانی درآمدهای شرکت مخابرات دانست و گفت: این فشارها چاره ای جز افزایش تعرفه ها ندارد ولی هرچند این تصمیمات در خارج از چارچوب و نظام کارشناسی گرفته شده است اما ما به آن احترام می گذاریم و اجرا می کنیم.
 
وزیر ارتباطات در پایان و با اظهار امیدواری در رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه مبنی بر پوشش ۸۰ درصدی روستاها گفت: با استقرار خدمات دولت الکترونیکی، تا پایان سال همه مدارس به آموزش الکترونیکی مجهز می شود و کمیته ای نیز برای پوشش های جاده ای تشکیل شده است تا پایان سال ۹۸ هیچ نقطه جاده ای بدون دوشش باقی نماند. 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°