قرار موقت لاهه؛ پيروزی بزرگ برای ايران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۶۳۰۹۳۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳
قاسمی: در این قرار از دولت آمریکا خواسته شده برای انجام تعاملات، معاملات و گردش های مالی موانع موجود را برطرف و راه را برای انجام این معاملات هموار کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
­سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: قرار موقت ديوان بين المللي دادگستري لاهه، الزاماتي را براي آمريكا درخصوص تعاملات بانكي، مالي و پولي در سه حوزه كشاورزي و غذايي، تجهيزات پزشكي و دارويي و تأمين قطعات هواپيما ايجاد مي كند.
 
بهرام قاسمي افزود: رأيي كه امروز ديوان بين المللي دادگستري لاهه صادر کرد براساس شكايتي بود كه ايران پس از خروج غير قانوني امريكا از برجام و براساس احكام عهدنامه مودت و روابط اقتصادي و حقوق كنسولي بين ايران و آمريكا (امضاء شده در سال 1334) انجام داده بود.
 
وي ادامه داد: دادگاه نهايتاً امروز رأي خود را اعلام كرد و صلاحيتش را براي بررسي اين شكايت درخصوص مباحثي كه مربوط به بازگرداندن تحريم ها توسط آمريكا در 18 ارديبهشت انجام گرفته و با مسائل حقوق بشري مرتبط است به رسميت شناخت و قرار موقت را صادر كرد.
 
سخنگوي وزارت امور خارجه با بيان اينكه قرار موقت براي دولت آمريكا الزام آور است، اظهار داشت: در اين قرار از دولت آمريكا خواسته شده است كه براي انجام تعاملات، معاملات و گردش هاي مالي موانع موجود را برطرف نمايد و راه را براي انجام اين نوع معاملات مورد نياز ايران هموار كند.
 
قاسمي ادامه داد: يكي از اين موارد، مباحث مربوط به دارو و تجهيزات پزشكي است كه از اهميت خاصي برخوردار است، موضوع ديگر تأمين محصولات كشاورزي، غذايي و موضوع سوم تأمين قطعات مربوط به هواپيما و مباحث مربوط به نگهداري هواپيما مي شود.
 
او تأكيد كرد: اين موارد با توجه به تحريم هايي كه آمريكا مجدداً در 18 ارديبهشت برقرار كرده است بايد استثنا شود زيرا اين موارد با جان انسان ها سر و كار دارد.
 
­سخنگوي وزارت امور خارجه با بيان اينكه براي رأي نهايي دادگاه بايد صبر داشته باشيم اظهار داشت: پروسه دادگاه زمان بر است، ديوان بين المللي دادگستري لاهه عالي ترين مرجع حقوقي در جهان است كه جايگاه ويژه اي دارد و قرارها و همچنين نتايجي كه در اين مباحث ابلاغ مي كند براي همه كشورها لازم الاجرا است و مي تواند زمينه ساز اين باشد كه ساير كشورها به آن چيزي كه آمريكا در اجراي تحريم هاي يك‌جانبه عليه ايران از آنها خواسته است، عمل نكنند.
 
قاسمي تصريح كرد: حسن اساسي اين قرار موقت اين است كه كشورهاي ديگر در مقطعي كه صحبت از اعمال تحريم هاي آمريكا در آبان ماه مطرح مي شود، مي توانند براساس رأي دادگاه خواسته آمريكا در اعمال تحريم ها در اين سه حوزه را رعايت نكنند.
 
وي تأكيد كرد: قرار موقت بر قطعنامه 2231 شوراي امنيت كه پشتوانه برجام بود تأكيد كرده و براساس يك روال حقوقي معمول در ديوان مجدداً قيد شده است كه آمريكا نمي تواند در افزايش تنش ها با ايران گام بردارد.
 
سخنگوي وزارت امور خارجه ادامه داد: يعني آمريكا از دست زدن به اقداماتي كه باعث افزايش تنش ميان ايران و اين كشور شود منع شده است.
 
قاسمي با بيان اينكه اين قرار موقت يك موفقيت و پيروزي بزرگ براي ايران است اظهار داشت: تيم حقوقي جمهوري اسلامي ايران و وزارت امور خارجه كار بزرگي انجام دادند و در تاريخ معاصر ما اين دومين باري است كه مي توانيم آرائي را در ديوان به نفع خود كسب كنيم.
 
او گفت: اولين رأي ديوان در حمايت از ايران درخصوص ملي شدن صنعت نفت در دولت ملي دكتر مصدق صادر شد كه ما با مراجعه به ديوان، رأي آن را به نفع ايران دريافت كرديم و در حال حاضر نيز شاهد صدور قرار موقتي هستيم كه در آن الزاماتي براي آمريكا صادر شده است.
 
قاسمي افزود: اين قرار، ساير كشورها را نيز ملزم مي كند كه در اين سه حوزه كه مرتبط با مسائل حقوق بشري است به اقدامات محدود كننده دست نزنند.
 
او تأكيد كرد: آمريكا موظف است درخصوص تعاملات بانكي، مالي و گردش هاي بانكي در اين سه حوزه راه را باز و اجازه دهد تا ايران بتواند در اين حوزه ها گام بردارد.
 
قاسمي گفت: اين خبر خوبي براي مردم و جامعه فرهيخته و حقوقدانان ايران است زيرا اين رأي نشان داد ما در حدي هستيم كه توانستيم بر تمام تلاش هاي حقوقدان هاي آمريكايي را كه با ادله و تلاش خود مي خواستند صلاحيت دادگاه تأييد نشود، فائق آييم و در نهايت اين رأي به نفع ما صادر شد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °