امریکا در دیدگاه خود درباره ایران دچار توهم است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۶۳۱۷۷۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۰
ظریف در مصاحبه با خبرنگار بی بی سی: دولت امریکا در دیدگاه خود درباره اوضاع ایران بیشتر دچار توهم است و علت بیشتر اشتباهاتی که آنها مرتکب می شوند نیز همین است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان یکشنبه هفتم اکتبر (پانزدهم مهر )در گفتگو با «لیز دوسِت» خبرنگار ارشد بین المللی شبکه بی بی سی در نیویورک به پرسش های او درباره موضوعات مختلف پاسخ گفت.
 
به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما، خبرنگار بی بی سی از وزیر امور خارجه ما سئوال کرد :«چه اندازه نگران هستید که توافق هسته ای ایران فروبپاشد؟»
 
 ظریف در پاسخ به سوال بی بی سی درباره توافق هسته ای گفت: آنچه اکنون با آن روبرو هستیم قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و یکی از اعضای دائم این شورا نه تنها قطعنامه ای را که خودش به آن رأی داده و در واقع، به شورای امنیت ارائه و بر سر آن مذاکره کرده است، نقض می کند، بلکه کشورهایی را که قصد دارند این قطعنامه را اجرا کنند، مجازات می کند.
 
این، نخستین بار است که چنین اتفاقی رخ می دهد. بنابراین، سقوط برجام نه تنها یک پسرفت، بلکه رویه (بد) بسیار جدی در نظام بین المللی خواهد بود.

وزیر امور خارجه درباره عملی کردن ساز و کارهای اروپا برای مقابله با تحریم ها گفت: این کار دشوار خواهد بود، اما تصمیم بسیار روشن است: آیا جامعه بین المللی به آمریکا اجازه سلطه خواهد داد یا نه. البته آمریکا در گذشته سلطه داشت، اما بر اساس مجموعه ای از قوانین و نه بر اساس موارد دیکته شده که هر چند روز یک بار تغییر می کنند.

ظریف گفت: همان طور که گفتم آمریکا در نظام مالی بین المللی، نقش گسترده ای دارد و به چالش کشیدن آن مستلزم (زمان و تلاش) زیاد خواهد بود؛ اما ایران لزوما نیاز ندارد با کسانی که در معرض (تحریم های) آمریکا قرار دارند، تعامل داشته باشد.
 
ظریف افزود: اطمینان دارم به محض اینکه غول های تجاری ببینند که حضور در ایران، منطقی است و خطری ندارد، آنها نیز همین کار را خواهند کرد، زیرا ایران احتمالا امن ترین، ایمن ترین و باثبات ترین اوضاع را در منطقه (غرب آسیا) دارد و همه به حضور در آن علاقه دارند.
 
ظریف درباره تکلیف کشور انگلیس برای حفظ روابط  تجاری و سیاسی با ایران گفت: ترزا می نخست وزیر انگلیس، امانوئل مکرون و دیگران، تعهدشان را اعلام کردند و گفتند ما به بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی توافق متعهدیم.
 
او افزود: تعهداتی که اروپایی ها دادند، احتمالاً بهتر از آن چیزی بود که کسی تصورش را می کرد. مرحله بعد، تبدیل این تعهدات سیاسی به سازوکار بود و به اعتقاد من، این سازوکارها قرار است اجرایی شود.
 
ظریف گفت: محک بعدی که مهم ترین و دشوارترین آزمون خواهد بود، این است که ببینیم آیا سازوکارها مؤثر است یا خیر. به عقیده ما، دلیلی وجود ندارد که این سازوکارها عمل نکند. ما قصد داریم اندکی بیشتر شکیبایی کنیم، اما این بدین معنا نیست که کاسه صبر ما هرگز لبریز نخواهد شد، اما اندکی بیشتر صبر می کنیم تا ببینیم چه می شود.
 
خبرنگار بی بی سی درخصوص بهبود روابط آمریکا و ایران از آقای ظریف سئوال کرد :«راه برون رفت وجود دارد: شما می توانید پیشنهاد ترامپ را برای دیدار (دو جانبه) با حسن روحانی بپذیرید. آیا این کار، غیرممکن است؟»
 
وزیر امور خارجه درپاسخ به سوال خبرنگار بی بی سی مبنی بر بهبود روابط با امریکا نیز گفت: هیچ چیزی غیرممکن نیست. اما نتیجه دیدار (احتمالی) ترامپ با روحانی، فرصتی برای عکس گرفتن مقابل خبرنگاران و سندی دو صفحه ای خواهد بود. ما هم اکنون سندی 150 صفحه ای در اختیار داریم که متن توافق است که نه تنها ایران و آمریکا، بلکه شش قدرت دیگر، بر سر تک تک واژه های آن مذاکره کردند. به عنوان فردی که بر سر این توافق مذاکره و برای مدتی طولانی درگیر این فرآیند بوده است، می توانم به ترامپ اطمینان دهم که آمریکا به توافق بهتری نخواهد رسید.
 
 ظریف در ادامه گفت:  روابط بین المللی به عاشق شدن ارتباطی ندارد. روابط بین الملل، (مبتنی) بر احترام به تعهدات است. آمریکا بر سر توافق مذاکره کرد. می دانید که با روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، فقط دولت این کشور تغییر کرد و اینگونه نبود که انقلاب رخ دهد. توافق هسته ای نیز یک توافق شخصی بین من و «جان کری» یا بین رئیس جمهور اوباما و حسن روحانی نیست، بلکه توافقی بین المللی میان هفت کشور و اتحادیه اروپا است که در قطعنامه شورای امنیت نیز درج شده است.
 
 ظریف  افزود: ما درها را نبسته ایم. درها نیز باز است، مشروط بر اینکه، چنین دیداری قابل اطمینان باشد. ما باید اطمینان یابیم که به محض اینکه به توافق رسیدیم، توافق اجرایی شود. 
 
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفتگو با خبرنگار شبکه بی بی سی درباره حضور امریکا در سوریه نیز گفت: حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی است و آنها با نقض قوانین بین المللی، برخی مناطق سوریه را اشغال کرده اند.
 
خبرنگار بی بی سی گفت: اما گروه های مخالف دولت سوریه از آمریکا خواسته است که برای کمک به آنجا بیاید. آنها نیز برای مبارزه با داعش در سوریه حضور دارند.  آقای ظریف پاسخ داد: نه، آنها برای مبارزه با داعش به سوریه نیامده اند. خود شما همین الان گفتید که آنها (آمریکایی ها) برای چه در سوریه هستند. ایران، به درخواست دولت سوریه و برای مبارزه با تروریسم در آنجا حضور دارد. اینها دو هدف و تنها اهدافِ حضور ما در آنجا (سوریه) است. اگر این اهداف محقق شود و اگر دولت سوریه از ما بخواهد که آنجا را ترک کنیم، حتی یک دقیقه نیز آنجا نخواهیم ماند.
 
آقای ظریف گفت: نشان دادن قدرت ایران با برداشت و تصوری که شما در خصوص قدرت نمایی آمریکا دارید، متفاوت است. ما آنجا (سوریه) نیستیم که اراده خود را به کسی تحمیل کنیم، بلکه آنجا هستیم تا آنها (سوری ها) را در دستیابی به هدفشان که مبارزه با تروریسم است، یاری کنیم.
 
ظریف در پاسخ به این سوال خبرنگار بی بی سی که پرسید:به نظر شما، هدف واقعی آمریکا، تغییر رژیم (ایران) است؟ پاسخ داد: به نظرم این توهم، یکی از اوهامات پایدار واشنگتن در طول چهل سال گذشته بوده است. 
 
خبرنگار پرسید: اما این مسئله اکنون در دوره ترامپ و تیم او بیشتر مطرح شده است، آنها آشکارا درباره این مسئله صحبت می کنند. ظریف پاسخ داد : بله، اکثر سیاست های آمریکا هیچ گونه منطقی جز این ندارد که آنها در خفای ذهنشان به دنبال تغییر رژیم هستند.
متأسفانه، این دولت آمریکا از آنجایی که به سخنان افراد نادرست گوش می دهد، در دیدگاه خود درباره اوضاع ایران بیشتر دچار توهم است و به نظرم، علت بیشتر اشتباهاتی که آنها مرتکب می شوند نیز همین است.

آقای ظریف درباره اسرائیل نیز گفت: ترامپ و نتانیاهو هیچ کدام نمی توانند ادعا کنند که ورای قانون هستند. آنها، بی قانون ترین اشخاص هستند که همه قوانین بین المللی را نقض می کنند؛ چه در خصوص فلسطین، چه در تهدید به محاکمه دیوان بین المللی دادگستری، اینها رفتار قانون گریز است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۷۹°    ۲۹.۹۹°