تبعات یک قتل برای رژیم آل سعود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:53 - سه‌شنبه 17 تير 1399
کد خبر : ۶۳۲۷۵۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
مفقود شدن « جمال خاشقجی » روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی و قتل احتمالی او در سرکنسولگری عربستان در ترکیه، تیتر اول رسانه های خبری جهان را به خود اختصاص داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بررسي روند تحولات نشان مي دهد كه هرچه از زمان ربايش « جمال­ خاشقجی» Jamal Khashoggi در روز سه شنبه 10 مهر( 2 اکتبر2018) ­و انتشار ابعاد و جزئيات وحشتناك آن مي گذرد، بر گستره اعتراضات و واكنش ها در اين باره افزوده مي شود به گونه اي كه اين مسئله به يك پرونده بين المللي عليه عربستان و شخص محمد بن سلمان تبديل شده است.­
 
با توجه به اينكه محمد بن سلمان در ماجرای بازداشت سعد حريری نخست وزير وقت لبنان و يا جنگ يمن و قطع رابطه با كانادا هزينه چندانی پرداخت نكرد؛ لذا او تصور مي كند بستن پرونده جمال خاشقجی ­نيز هزينه چنداني نخواهد داشت و با پول و يا سركوب می تواند جلوی اعتراض ها را گرفت اما گويا در اين مورد دچار خطای محاسباتی شده است و پیشنهاد رشوه پنج میلیارد دلاری حق سکوت به رئیس جمهور ترکیه نیز تا کنون موثر واقع نشده است.
جدا از اينكه صبر جامعه جهانی در قبال اقدامات و سياست های نابخرادانه محمد بن سلمان لبريز شده، ماجرای جمال خاشقجی از چند جهت با ماجراهاي قبلي متفاوت است: نخست اينكه در اين ماجرا چند جرم با هم رخ داده است. يعني جمال خاشقجی هم ربوده شده هم به طرز فجيع به قتل رسيده و هم اينكه حق اعتراض از وی سلب شده است و از همه مهمتر اينكه عربستان از كنوانسيون وين درخصوص حقوق ديپلماتيك و آداب كنسولی سوء­استفاده كرده و برای مقاصد تروريستی استفاده كرده است و اين نگرانی برای كشورها ايجاد شده كه عربستان از اماكن ديپلماتيك خود در اين كشورها نيز به اقدامات مشابه دست بزند.
تبعات یک قتل برای رژیم آل سعود
تركيه به لحاظ اينكه عربستان با آبرو و حيثيت اين كشور بازی كرده و با اينكار صنعت گردشگری اين كشور را نيز در شرايطي كه تركيه برای مقابله با عوارض افزايش بهای دلار به آن نياز مبرم دارد به خطر انداخته است به شدت از عربستان و شخص ­محمد بن سليمان دل چركين است و براي اعاده حيثيت و حاكميت ملي خود دست به هر كاری مي زند و یا اقدام به گرفتن امتیازات متعددی می کند.
 
در این اثنا قطر نيز به اين ماجرا به عنوان فرصتی طلایی مي نگرد كه مي تواند محمد بن سلمان را زمين بزند. به نظر مي رسد دولت ترامپ از گاف اطلاعاتي و امنيتي محمد بن سلمان در حذف جمال خاشقجی ­همانند ساير پرونده ها همچون پرونده 11 سپتامبر 2001 برای باج خواهی استفاده می كند كه به طور مشخص بر عرضه سهام ­آرامكو (شرکت نفتی)در بازار وال استريت متمركز شده است و راستگرايان حاكم بر تل آويو به رهبری نتانياهو­ نيز برخلاف همپيمانی با جناح كودتاگر حاكم بر عربستان به رهبری محمد بن سلمان از اينكه عربستان نيز به سرنوشت ديگر كشورهای عربی آشوب زده دچار شود­ چندان ابايی ندارد چرا كه فكر مي كند از عوارض ناشی از آن مي تواند ­برای چند صباحی برای ايجاد حاشيه امن برای خود ­استفاده كند.
اكنون مشخص شده است كه عربستان در اين ماجرا تنها نبوده است و با توجه به اينكه 15 ­مامور اطلاعاتی و امنيتی اين كشور برای ترور جمال­ خاشقچی در كنسولگری ­استانبول ­از امارات و مصر وارد شده و دوباره به آنجا برگشته اند.
روزنامه گاردین امروز (پنجشنبه)نوشت جزئیات تازه ای درباره ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی ، روزنامه نگار ناراضی معروف عربستانی، فاش شده است.
این روزنامه در پایگاه اینترنتی به نقل از روزنامه های طرفدار دولت در ترکیه نوشت: افسران نیروهای ویژه سعودی، مقامات اطلاعاتی، نیروهای گارد ملی و یک کارشناس پزشکی قانونی جزو تیم 15 نفره ای بودند که در ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار ناراضی برجسته عربستانی در ترکیه دست داشته اند.
 تبعات یک قتل برای رژیم آل سعود
پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز در گزارشی برای داماد ترامپ که حشرو نشری با بن سلمان داشت ابراز نگرانی کرد و نوشت: قتل احتمالی جمال خاشقجی برای دونالد ترامپ و برای جارد کوشنر داماد و مشاور او الزامات و پیامدهایی شخصی به دنبال داشته باشد.

کوشنر بیش از هر کس دیگری در دولت ترامپ از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی حمایت کرده و این شاهزاده جوان سعودی را به مقام یک متحد کلیدی در جهان عرب و اصلی ترین شریک کاخ سفید در این پادشاهی عربی ارتقاء داده است. این درحالی است که  گزارش ها از احتمال دخالت بن سلمان در ناپدید شدن خاشقجی حکایت می کنند.
روزنامه ­الاخبار چاپ لبنان نیز امروز به چند مورد تاریخی مشابه با آدم ربایی کنسولگری عربستان در ترکیه اشاره کرد و نوشت: مسئله ناپدید شدن جمال خاشقجی احتمالاً برای چندین سال و شاید چندین دهه لاینحل بماند.
«منصور الکیخیا» وزیر امور خارجه اسبق لیبی در دهه 1990 از مقابل هتلی در قاهره و پیدا شدن جسد او در سال  2012 پس از سرنگونی رژیم قذافی بر جایگاه رژیم لیبی تاثیر منفی داشت و بر آینده این کشور سایه افکند.
موضوع ناپدید شدن «امام موسی صدر» در لیبی در اواخر دهه 70 قرن گذشته که همچنان مبهم مانده است بر روابط لبنان و لیبی تأثیر گذاشت.
روزنامه ­الاخبار  همچنین به مورد دیگری اشاره کرد و نوشت ناپدید شدن «رضا هلال» روزنامه نگار الاهرام در سال 2003 است که بر جایگاه رژیم حاکم در مصر تأثیر گذاشت. علیرغم سرنگونی رژیم حسنی مبارک، این مسئله همچنان مبهم باقی مانده است.
 تبعات یک قتل برای رژیم آل سعود
 پایگاه اینترنتی خبری عراقی « اسرار مدیا» در نهمین روز مفقود شدن منتقد آل سعود اعلام کرد «هاکان کاکیل» سفیر ترکیه در لبنان گفته است محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پنج میلیارد دلار پیشنهاد کرده است تا در مقابل، پرونده جمال خاشقجی بسته شود. اردوغان روز گذشته اعلام کرد شخصا مسئله خاشقجی را پیگیری می کند.
یک مخالف سعودی نیز امروز گفت از زمان خروج جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی از این کشور، ریاض به خانواده و نزدیکان وی اجازه ترک عربستان را نمی دهد. 
با وجود دست و پا زدن عربستان و اظهار نظر ترامپ اين احتمال قوت گرفته است كه اين دو كشور در اين ماجرا دست داشته اند يا اينكه محمد بن سلمان ­ برای رد گم كردن و تقسيم هزينه ها، پای دیگر کشورها را به ماجرا می كشاند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°