جایگاه برتر ایران میان کشورهای صادرکننده نفت

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:00 - پنجشنبه 19 تير 1399
کد خبر : ۶۳۴۱۷۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۲
نوبخت: ایران در سال ۲۰۱۷ بهترین جایگاه را بین کشورهای صادرکننده نفت داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئيس سازمان برنامه و بودجه با اعلام اين مطلب در نهمين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور كه در محل اين سازمان برگزار شد،‌ اظهار داشت: بنا بر گزارش اين صندوق، وضعيت اقتصادي ايران در زمينه نفت،‌ كاهش بيكاري و كاهش تورم نسبت به بسياري از كشورها مانند عربستان­ بهتر بوده است.
 
وي با بيان اينكه در­­۴ سال گذشته آمار شاخص‌ها نشان از رشد قابل توجه بخش‌هاي مختلف اقتصادي بوده است،‌ افزود:­ تقليل نرخ تورم بالا به زير ۱۰ درصد و ايجاد اشتغال مناسب در اين دوره از كارنامه موفق همكاران ما حكايت دارد و اميدوارم از اين شوك ايجاد شده و تنگه‌اي كه در حال عبور از آن هستيم،‌ نيز به سرعت بگذريم و آن رشد گذشته را ادامه دهيم.
 
نوبخت تصريح كرد: ايران به پشتوانه خون شهدايي كه براي اين كشور ريخته شده است بسيار متفاوت از كشورهاي همسايه است و با همه سختي‌هاي بسيار،​ اميدوارم با موفقيت از اين دوره عبور مي‌كنيم.
 
وي افزود: بنا بر گزارش‌ها، بهترين شاخص‌هاي اقتصادي را بين كشورهاي صادركننده نفت داشته‌ايم كه گوياي موفق بودن ما است،‌ بنابراين در شرايط فعلي هم اقتصاد را با همين آهنگ و رشد بطئي پيش مي‌بريم.
 
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در ادامه با اشاره به گزارش وزارت نفت در هفته گذشته اظهار داشت: اين گزارش حاكي از آن است كه ما توانسته‌ايم، دو ميليون و ۳۱۳ هزار بشكه نفت با قيمت متوسط هر بشكه ۷۰ دلار و ۷۶ سنت صادر كنيم در حالي كه در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ اين رقم را حدود ۵۵ دلار پيش‌بيني كرده بوديم.
 
وي ادامه داد: اين اتفاق كه هم آمار صادرات و هم قيمت فروش ما براي هر بشكه نفت افزايش داشته است،‌ موجب شد كه ميزان درآمدهاي نفتي كشور همچنان نسبت به سال گذشته افزايش داشته باشد.
 
نوبخت تصريح كرد: گرچه اعتبارات جاري نسبت به سال گذشته ۲ درصد تقليل پيدا كرده است، با اين وجود توانستيم­ در ­۶ ماهه نخست امسال به همه تعهدات­ بودجه‌اي خود نسبت به پرداخت پاداش بازنشستگان و گندمكاران عمل كنيم.
 
معاون رئيس‌جمهوري گفت:­ همه­ اهتمام ما براين است كه براي سال ۹۸ بتوانيم بودجه‌اي واقع‌بينانه و مناسب به مجلس شوراي اسلامي تقديم كنيم.
 
نگاه مثبت بانك جهاني و صندوق بين‌الملل پول به آينده اقتصاد ايران
سيد حميدپورمحمدي، معاون امور اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور نيز در اين جلسه گزارشي از شركت خود در آخرين جلسه اجلاس صندوق بين‌المللي پول و بانك جهاني ارايه داد.
 
وي گفت: در اين سفر توانستيم در زمينه‌هاي مختلفي مانند؛ بحث بودجه‌ريزي شركت‌هاي دولتي،‌ چگونگي غلبه بر نوسانات بودجه‌اي براي كشورهايي كه درآمد متكي به نفت دارند و مصون ماندن از ريسك‌هاي، انتشار اوراق مالي مناسب در زمان مواجه با بلاياي طبيعي و ... از تجارب ساير كشورها بهره‌مند شويم.

معاون امور اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه اظهار داشت: در مجموع،‌ نگاه كارشناسان صندوق بين‌المللي پول و بانك جهاني نسبت به آينده اقتصاد كشور اميدواركننده بود.

در نهمين جلسه ستاد بودجه همچنين گزارشي در خصوص رديف‌هاي متفرقه بودجه و سناريوهاي پيشنهادي براي تكميل عمليات ساماندهي در لايحه بودجه سال ۹۸ ارايه شد.
 
در ادامه با توجه به­ جهت‌گري دولت براي توجه بيشتر به روستاييان و عشاير­ و بحث توسعه و عمران روستايي كه در بودجه سال آينده به طور ويژه ديده شده است، علي حيدر نوري، رئيس امور هماهنگي و تلفيق بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور در گزارشي به خلاصه اعتبارات تملك‌دارائي هاي سرمايه‌اي مربوط به توسعه و عمران روستايي عشاير بوده است،‌ اشاره كرد و اين موضوع به بحث و تبادل نظر بين اعضاي حاضر در اين جلسه گذاشته شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۸°