افزایش حقوق ها ربطی به افزایش نقدینگی ندارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:20 - دوشنبه 23 تير 1399
کد خبر : ۶۳۴۲۲۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹
کارشناسی اقتصادی معتقد است به رغم ادعای برخی از مسئولان افزایش حقوق ها منشا افزایش نقدینگی و تورم نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمود رادمهر نجفی با بیان این مطلب گفت: علت اصلی افزایش نقدینگی و تورم ، ساختار بیمار و معیوب اقتصاد و رفتار و سیاست های کلان و خرد بانکی کشور است و ربطی به افزایش حقوق ها ندارد.
 
این کارشناس اقتصادی افزود: اتفاقا برعکس افزایش توان مالی حقوق بگیران و کارگران به چرخه سالم اقتصاد کمک می کند، وقتی خانواری روغن، برنج ، گوشت و پوشاک و مسکن ... می خرد نقدینگی را افزایش نداده، بلکه به تولید کمک کرده است آنچه نقدینگی را می افزاید و باعث تورم است فعالیت نادرست بانک ها و بنگاهداری است که بی حساب و کتاب با انواع و اقسام وام های کلان که می دهند نظم اقتصاد را مختل کرده است، همین وام هاست که در بازار سرگردان است و نقشی در تولید و کسب و کار درست ندارد و در شرایط خاص کل اقتصاد را به هم می ریزد.
 
او با بیان این که دستمزدها خیلی سریع به چرخه اقتصاد بازمی گردد گفت: وقتی فعالیت بانک ها از چارچوب علمی و تعریف شده استاندارد، خارج شود مجبور می شوند از بانک مرکزی استقراض کنند و این بدهی بار می آورد و سير صعودي بدهي بانك‌ها به بانك مركزي از مهم‌ترين عوامل رشد نقدينگي و افزايش نرخ تورم است.
 
رادمهر نجفی یکی دیگر از عوامل تولید نقدینگی را کاهش ارزش ریال و چاپ بی پشتوانه اسکناس دانست و گفت: وقتی توان مالی خانوار افزایش می یابد، خانواده ها علاوه بر خرید مایحتاج ضروری و ...می توانند سفر کنند، به تفریح بپردازند و... که همین، هم موجب رونق اقتصادی است و رکود را می شکند، هم سلامت و رضایت نیروهای کار را تضمین می کند که اینها یعنی اقتصاد سالم و جامعه کارآمد.
 
او گفت: وقتی خانوارها درآمد کافی داشته باشند، قطعا بخشی از آن پس انداز هم می شود که همین پس اندزاها می تواند بانک ها را راغب کند با سرمایه گذاری در طرح های تولیدی، سودآور و اقتصادی مناسب به فعالیت اصلیشان بازگردند.   
 
این کارشناس گفت: با توجه به پذیرش نرخ 7 تا 9 هزار تومانی دلار، دولت باید حقوق ها را حداقل تا دو برابر افزایش دهد، زیرا توان مالی و قدرت خرید مردم به یک سوم کاهش یافته است و نباید دست روی دست گذاشت.
 
او افزود: از سوی دیگر فشار اقتصادی بیش از حد به خانوارها می تواند سلامت کارمندان و کارگران را تهدید کند که این موضوع هم در نهایت چرخه اقتصاد را تخریب می کند، گذشته از تبعات خاص اجتماعی یا حتی سیاسی که ممکن است در پی داشته باشد، به هر حال دشمن مترصد همین اتفاقات و تصمیم گیری های غیرعلمی و نادرست است.
 

 
 
برچسب ها: حقوق ، اقتصاد ، نقدینگی ، تورم ، رکود
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۴°