رشد 10 هزار درصدی صادرات

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:14 - دوشنبه 16 تير 1399
کد خبر : ۶۳۵۲۲۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
رئیس سازمان توسعه تجارت­ از رشد 10 هزار درصدی صادرات در چهار دهه اخیر بعد از انقلاب اسلامی خبر داد.­
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مجتبی خسروتاج در حاشیه بیست و دومین سالروز ملی صادرات گفت: در شرایط سیاسی اقتصادی متفاوتی در صحنه تجارت جهانی و منطقه‌ای از لحاظ جنگ تعرفه‌ای با رفتن ریسک کشوری و افزایش نااطمینانی به سر می بریم.

او گفت: صادرات از نظر اقتصاد کلان به سبب نقش آن در تخصیص درست عوامل تولیدی مانند: افزایش مقیاس تولید، خلق فرصت‌های شغلی مولد، ارتقاء بهره‌بری تولید، تجربه و فناوری، گسترش دانش، توسعه پایدار ظرفیت‌های تولیدی و تجاری، ایحاد فضای محک زدن تاب‌‌آوری اقتصاد ملی و ارتقای مقاومت اقتصاد، اهمیت فزاینده دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: در سال حمایت از تولید ملی، موضوع صادرات اهمیت بیشتری یافته است و نباید به رشد 10 هزار درصدی صادرات در چهار دهه که البته امری مبارک است، بسنده کرد.
 
او گفت: سازمان توسعه و تجارت به عنوان یک سازمان سیاستگذار، هدایت‌کننده و مروج باید از پتانسیل‌ها بودجه، اختیارات و امکانات لازم برای تعالی دیپلماسی تجاری و استفاده از فرصت‌ها و خنثی‌سازی تهدیدات به نحو شایسته ای عمل کند تا به وظایف و مطالبایت که دولت و جامعه از آن دارد پاسخگو باشد.
 
خسروتاج با بیان اینکه افزایش معقول نرخ ارز در عرصه اقتصادی فرصتی منحصر به فرد برای تولیدکننده و صنعت‌گر به حساب می‌آید گفت: تولیدکنندگان در همکاری که با صادرکنندگان و همچنین شناسایی و مطالعه بازارهای هدف خارج از کشور دارند می‌توانند به بهبود کیفیت تولید مطابق بازارهای صادراتی ارزآوری و ارزش افزوده مناسب برای کشور ایجاد کنند.
 
وی افزود: براساس مطالعات صورت گرفته درباره شرکتهای صادرکننده در قالب مدل ارائه شده از آنکتاد (سازمانی جهانی) نشان می‌دهد که در بین شرکتهای صادر کننده ایرانی، حدود 1.3 درصد آنها دارای فناوری پیشرفته، 26.3 درصد دارای فناوری میانی، 7.9 درصد دارای فناوری پایین، 23.4 در گروه صادرات منبع محور و بیش از 41 درصد در گروه کالاهای اولیه جای دارند.
 
خسروتاج گفت: در سال 97، هشتاد و نه درصد صادر کننده نمونه ما دارای وب‌سایت بوده و در 88 درصد از تشکل‌های صادراتی عضو هستند.
 
او گفت: 71 درصد کالاهای صادراتی شرکت های تولیدی داخل دارای استاندارد بین‌المللی بوده و 61 درصد آنها از مزیت نمایندگی دفتر فروش در خارج از کشور برخوردارند.
 
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: برای عبور از شرایط حساس و خطیر کنونی لازم است تلاش مضاعفی در ­­کشور صورت گیرد که در این باره از صادرکنندگان انتظار داریم برای بهبود وضعیت ارزی کشور اقدام به فروش ارز درآمدی کرده و دولت را در تحقق سیاستهای ضدتحریمی دولت کمک کنند.

برچسب ها: صادرات ، تجارت ، رشد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۲°