مشکلات صندوق های بازنشستگی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:09 - پنجشنبه 08 اسفند 1398
کد خبر : ۶۳۶۴۰۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۴
حدود 17 صندوق بازنشستگی ثبت شده و شناخته شده داریم که به غیر از یکی دو تا از آنها که از منابع نامحدود بهره مندند بقیه مشکلات و چالش های بزرگ دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عبدالرضا مصری نماینده مجلس افزود: عمده صندوق های بازنشستگی کشور به علل متعدد دچار مشکلات مالی هستند.
 
مشکلات صندوق های بازنشستگی 
 
حیدری نائب رئیس هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی در تکمیل سخنان مصری گفت: صندوق بازنشستگی کشوری حدود 3 میلیون 677 هزار مستمری بگیر و صندوق بازنشستگی لشکری 1 میلیون 200 هزار بازنشسته و صندوق تامین اجتماعی هم 3 میلیون 700 هزار نفر و بقیه صندوق ها هم حدود 1 میلیون نفر را پوشش می دهند.
 
در ادامه سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: از 18 صندوق بازنشستگی  17 تاش ورشکسته اند.
 
خدادادی افزود: یکی از علت های مشکلات صندوق ها این است که آنها تحت تسلط دولت ها بوده اند. دولت 150 هزار میلیارد تومان بدهی به صندوق های بازنشستگی دارد که قرانی از آن را پرداخت نکرده است. 
 
این نماینده مجلس یکی دیگر از علت های این وضع صندوق ها را عدم استقلال مدیریت آنها و صاحب اختیار نبودن آنها در اداره خودشان دانست. 
 
در ادامه مصری  رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس گفت: همواره متغیرهای مزاحم شوک به بدنه صندوق ها وارد کرده است و عمده مشکلات از 5 و 6 سال بعد از انقلاب به وجود آمد که تعداد این متغیرهای اقتصادی شوک آور زیاد شد.
 
مصری گفت: الان میانگین عدد پشتیبان ما در همه صندوق ها عدد 3 است ولی این عدد در چند سال پیش حدود 10 بوده است. 
 
این نماینده مجلس گفت: تامین اجتماعی حدود 180 هزار میلیارد تومان از دولت طلب داشت که با این اتفاقات اقتصادی ارزش آن به یک سوم کاهش یافته است و این از همان متغیرهای شوک آور است.
 
رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس  افزود: همه جای دنیا سن بازنشستگی را افزایش می دهند ما آن را کاهش داده ایم و بازنشستگی پیش از موعد یکی دیگر از همان متغیرهای شوک آور است که تعادل منابع و مصارف صندوق ها را به هم می زند.
 
حیدری نائب رئیس هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی نیز گفت: مشکل صندوق های بازنشستگی فقط مختص کشور ما نیست و بسیاری از کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه هم مشکل دارند.
 
مشکلات صندوق های بازنشستگی 
 
حیدری افزود: صندوق های بازنشستگی بین نسلی است و حل مشکلات آنها یک شبه ممکن نیست و زمانبر است. 
 
نائب رئیس هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی، اصلاح برخی از قوانین و مقررات، اصلاح ساختار صندوق های بازنشستگی و تصمیم گیری بر اساس شاخص های بیمه ای را از جمله راهکارهای حل مشکلات صندوق های بازنشستگی بیان کرد.
 
حیدری گفت: طی 5 سال گذشته در وزارت تعاون کار مطالعه نظام چند لایه و فراگیر تامین اجتماعی  شروع شده است. نظام چند لایه تامین اجتماعی باید به نحوی باشد که بین حوزه حمایتی و بیمه ای تفکیک قائل شود. 
 
او با اشاره به این که بخشی از مشکلان، ناشی از اقتصاد پنهان و غیر شفاف است افزود: باید در اصلاح ساختار ، قوانین و تاسیس نظام چند لایه تامین اجتماعی، به اصول فراگیری، جامعیت و کفایت یعنی کافی بودن خدمات به بازنشستگان توجه شود.
 
 سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه گفت: در فاصله سال هایی 52 تا 83 یعنی 30 سال 1 میلیون 300 هزار بازنشسته داشتیم درحالی که از سال 83 تا 92 یعنی 9 سال هم باز 1 میلیون 300 هزار نفر به بازنشستگان اضافه کرده ایم. 
 
خدادادی گفت: وقتی فردی بازنشسته می شد بعد از بازنشستگی 11 سال حقوق می گرفت اما الان با افزایش سن امید به زندگی  هر بازنشسته بین 30 تا 40 سال بعد از بازنشستگی حقوق می گیرد.
مشکلات صندوق های بازنشستگی 
 
این نماینده مجلس گفت: باید کمیته مشترکی بین مجلس و دولت تشکیل شود تا عمق این مشکل بررسی و حل شود. 
 
خدادادی گفت: اکنون 90 درصد اعتبارات ما جاری است و فقط 10 درصد آن عمرانی است که این فاجعه است.
 
 مصری  رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس  هم افزود: باید این را هم گفت که الان بازنشسته ها بیشتر از صندوق ها دچار مشکل هستند و قدرت خرید آنها به شدت کاهش یافته است.
 
مصری در عین حال افزود: البته ما بی نظیر ترین نظام بازنشستگی را داریم که هم بازنشسته، هم همسر او را و نیز دختر او را در صورت فوت خودش و همسرش را تا سالیان دراز تحت حمایت قرار می دهد و هیچ کجای دنیا این گونه نیست.
 
 

 


 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۲°