دادگاه لاهه: آمریکا معاهده مودت را نقض کرده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 01 تير 1400
کد خبر : ۶۳۶۶۶۰
تاریخ انتشار : جمعه ۰۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۲
رئیس دادگاه لاهه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ایالات متحده بخش هایی از معاهده مودت با ایران مربوط به سال 1955 را نقض کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عبدالقوی یوسف در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گزارشی از اقدامات انجام شده این دیوان در طول یکسال گذشته را ارائه کرد.
وی در بخشی از سخنان خود درباره شکایت ایران از آمریکا در این دادگاه گفت: ایران می خواهد تحریم هایی که آمریکا بر ضد ایران اعمال می کند طبق معاهده مودت برداشته شود.
به گفته یوسف در این درخواست آمده است که آمریکا موارد مربوط به عهدنامه سال 1955 را نقض کرده و به نقض آن ادامه می دهد.
وی افزود : تحریم هایی که آمریکا بر ایران تحمیل می کند به خصوص در حوزه کالاهای ضروری از قبیل دارو ، غذا و تسهیلات هوایی می تواند پیامدهایی ناخوشایندی داشته باشد و در نتیجه موردی اضطراری است.
رئیس دیوان لاهه با بیان این که آمریکا با تحریم های خود بخش هایی از معاهده مودت را نقض کرده از این کشور خواست هر چه سریعتر و به صورت داوطلبانه تحریم ها را لغو کند.
وی تاکید کرد: آمریکا باید اطمینان بدهد که به هیچ شکلی اقدامی در راستای دور زدن حکم دادگاه در این پرونده نخواهد کرد و تضمین بدهد که این رفتار و نقض عهدنامه 1955 تکرار نخواهد شد.
یوسف در ادامه نظر دیوان را به این شرح اعلام کرد: خواسته دادگاه این است که دو کشور اختلاف را طی روند صلح آمیز حل و فصل کنند و نقض هایی که ایران از سوی آمریکا عنوان کرده است می تواند بخشی از معاهده باشد.
­سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، جامعه جهانی را به اجرای رای دیوان بین المللی فراخواند و دولت ها را از کمک به دولت خاطی آمریکا بر حذر داشت.
خوشرو  در نشست مجمع عمومی با موضوع "گزارش دیوان بین المللی دادگستری به مجمع عمومی"  با اشاره به رای دیوان مبنی بر الزام آمریکا به خودداری از اقدامات محدود کننده بر اساس عهدنامه مودت با ایران گفت: آمریکا ملزم به پایبندی به این قرار دیوان است و و هرگونه عدم پایبندی مستوجب مسئولیت بین المللی است. رئیس دادگاه لاهه هم گفت: آمریکا بخشی هایی از معاهده مودت را نقض کرده است. وی افزود: تحریم هایی که آمریکا بر ایران تحمیل می کند به خصوص در حوزه کالاهای ضروری از قبیل دارو ، غذا و تسهیلات هوایی می تواند پیامدهایی ناخوشایندی داشته باشد.
 


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °