بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:34 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۳۶۸۸۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی امروز به بررسی برنامه ها و صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی رئیس جمهور اختصاص داشت. موافقان و مخالفان دیدگاههای خود را درباره کارنامه و برنامه وزاری پیشنهادی مطرح کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت، نمايندگان مجلس امروز در دو نوبت كاري از ساعت 13 تا پيش از اذان مغرب و بعد از نماز مغرب و عشاء تا ساعت 21  به بررسي صلاحيت چهار وزير پيشنهادي دولت مي پردازند. 
 
عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي اسامي نمايندگان موافق و مخالف وزراي پيشنهادي اقتصاد و دارايي، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازي و تعاون، كار و رفاه اجتماعي را قرائت كرد.
 
 علي اصغر يوسف نژاد در نشست علني امروز  موافقان و مخالفان فرهاد دژپسند براي تصدي وزارت اقتصاد و دارايي را  رمضانعلي سبحاني فر و محسن عليجاني زماني به عنوان موافق و علي ساري و يحيي كمالي پور به عنوان مخالف دانست.

 وي همچنين  موافق و مخالف وزير پيشنهادي صنعت، معدن و تجارت را شامل شهرياري و يوسف نژاد به عنوان موافق و محمود صادقي و احمد بيگدلي به عنوان مخالف دانست.

يوسف نژادگفت: محمدعلي پورمختار و حسن سليماني در موافقت و سهراب گيلاني و محمد فيضي زنگير در مخالفت با وزير پيشنهادي راه و شهرسازي صحبت خواهند كرد.

وي ادامه داد: روح‌اله بابايي صالح و علي عسگر ظاهري عبده وند هم در موافقت و ولي ملكي، شهاب نادري در مخالفت با وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي صحبت مي كنند.

نماينده ساري در توضيح چگونگي انتخاب نمايندگان براي موافقت يا مخالفت درباره وزراي پيشنهادي گفت : بين ساعات 10 تا 13 از داوطلبان ثبت نام به عمل آمد. 2 نفر موافق و 2 نفر مخالف درباره وزراي پيشنهادي به اظهارنظر مي پردازند، هر نماينده 15 دقيقه زمان دارد.

وي ادامه داد: براساس آيين نامه داخلي مجلس رئيس جمهور يك ساعت زمان براي دفاع از وزراي پيشنهادي و برنامه ها و صلاحيت آن ها زمان دارد، همچنين وزير پيشنهادي 30 دقيقه زمان براي دفاع از برنامه هاي خود دارد. 
 
سخنرانی علی ساری_ نماینده اهواز در مخالفت وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی:
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس 
ساری (نماینده مخالف وزیر پیشنهادی اقتصاد):خطر تهدید امنیت اقتصاد کشور بسیار بالاست

نماینده مردم اهواز در مجلس با بیان اینکه خطر تهدید امنیت اقتصاد کشور بسیار بالاست، گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که سالانه بودجه‌هایی تحت عنوان «پاداش» تصویب کرده‌اید، در این باره به مجلس توضیح دهید. درباره آینده‌پژوهی هم که ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای آن پیش‌بینی کرده‌اید، توضیح دهید.
 علی ساری فر خطاب به دژپسند به دلیل قبول مسؤولیت در فضای مبهم سیاسی و اقتصادی و فضای آشفته فعلی حاکم بر کشور تشکر کرد.
 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: از صفحه ۱۰ تا پایان صفحه ۵۰ برنامه پیشنهادی دژپسند تکرار مکررات است و هیچ راهکار عملی که بتوان با آن به جامعه پیام مثبتی مبنی بر افزایش قدرت پول ملی و حفظ سرمایه‌ها را داد، نیافتم. تمامی مطالب مطرح شده در این برنامه با توجه به مقالات و تالیفات ایشان، بیشتر  نگارشی تئوری است و به اجرا درآمدن تئوری‌ها در شرایط اقتصادی کشور بسیار محال می‌باشد.
 سیاستگذاری پولی، بانکی، بیمه، مالی، بازار سرمایه، واگذاری دارایی‌های دولت، تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی، بهبود شرایط تولید حقایق امروز اقتصاد کشور است. شرط اصلی موفق شدن وزیر پیشنهادی اقتصاد با چگونگی تدبیر سیاست داخلی و خارجی کشور عجین شده است. وی تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد بودجه کشور وابسته به نفت و تمامی سیاستهای مالی، پولی و بانکی وابسته به این منبع درآمدی است بنابراین تمام هم و غم شما باید بر دیپلماسی اقتصادی متمرکز شود و برنامه شما باید خاص این دوران باشد. حضور فعال وزیر خزانه‌داری آمریکا در عملیاتی کردن تحریم‌ها با سفرهای متعدد به کشورهای مشتری نفت ایران انجام می‌شود اما متاسفانه نقش وزیر اسبق و وزیر پیشنهادی در این راه طبق برنامه اعلامی بسیار کم رنگ است. برنامه دژپسند در حوزه دیلماسی اقتصادی بسیار کم رنگ است و هیچ برنامه روشنی برای تقویت اقتصاد ملی و هدایت نقدینگی به سمت تولید ارائه نشده است و برنامه‌های اجرایی برای آن ارائه نشده است. نماینده مردم اهواز در مجلس مدعی شد: به نظر می‌رسد برنامه اعلامی جنابعالی همان مقالاتی است که به صورت کتاب توسط جنابعالی چاپ شده است. ساری ادعا کرد: خطر تهدید امنیت اقتصاد کشور بسیار بالاست. همه می‌دانیم و تحلیل‌های اقتصادی هم حکایت از در آستانه ورشکستگی بودن بانک‌هاست و برنامه و راه‌حلی برای برون رفت از این چالش بزرگ در برنامه پیشنهادی وزیر پیشنهادی اقتصاد دیده نمی‌شود. شرکت های دولتی بزرگ بدهکاران بانکی هستند اما هیچ برنامه‌ای برای بازپرداخت بدهی این شرکتها به نظام بانکی وجود ندارد. نماینده مردم اهواز در مجلس ادامه داد: آیا می‌دانید ۶۰ درصد دارایی بانکها قابل نقد شدن نیست؟ از طرف دیگر آیا می‌دانید که شرکتهای دولتی بزرگترین بدهکاران بانکی هستند؟ در برنامه پیشنهادی شما چه چاره‌ای برای آن شده است؟ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مدعی شد: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در اختیار هشت بزرگ بدهکار بانکی است، این پول چگونه از آنان دریافت خواهد شد؟ وی افزود: در مدتی که معاون اقتصادی و هماهنگی بودجه کشور بودید و در تدوین و تصویب سه بودجه کشور نقش مهمی داشتید، پاسخ دهید که هزینه جاری کشور چطور سه برابر شد؟ چقدر موفق شدید بودجه عملیاتی را اجرایی کنید؟ نماینده مردم اهواز در مجلس با مخاطب قرار دادن دژپسند، گفت: امیدوارم قبل از پرداختن به واحدهای اقتصاد کلان به شرکتهای زیرمجموعه وزارتخانه بپردازید. 
 
***
 سبحانی فر ـ موافق وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس 
 سبحانی فر( نماینده موافق وزیر پیشنهادی اقتصاد): با رای قاطع به «دژپسند» در مقابل تصمیم نابخردانه آمریکا بایستیم
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست با رای قاطع به دژپسند وزیر پیشنهادی اقتصاد در مقابل تصمیم نابخردانه آمریکا بایستند.  رمضانعلی سبحانی فر در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد در جلسه علنی بعدازظهر امروز (شنبه) مجلس در موافقت با وی گفت: ما در مقابل یک تصمیم بسیار مهم داخلی و خارجی قرار گرفته‌ایم. چند ماهی است ثبات اقتصادی در کشور بهم خورده و هر روز فشار اقتصادی بیشتری بر مردم وارد می‌شود. از طرفی در مقابل آمریکا و ایادی این کشور قرار گرفته‌ایم و خزانه‌داری آمریکا به عنوان پایگاه جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران تعریف شده است. وی اضافه کرد: دشمن هر روز برنامه‌های اقتصادی ما را دنبال می‌کند تا از این ناحیه صدمه‌ای به کشور ما بزند. حالا ما باید در مورد چهار وزیر پیشنهادی تصمیم‌گیری کنیم. آمریکا برای ۱۳ آبان برنامه ریزی کرده که حداکثر استفاده را از این روز ببرد. آیا وقت آن نیست در مقابل این تصمیم نابخردانه آمریکا و ایادی آن رای قاطع و پاسخی دشمن شکن بدهیم و وزیر اقتصاد را انتخاب کنیم؟ این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به سوابق علمی و اجرایی دژپسند خاطرنشان کرد: تحصیلات ایشان از لیسانس تا دکتری در زمینه اقتصاد است. ایشان عضو هیات علمی دانشگاه شهیدبهشتی و از مدیران موفق بوده که به پاکدستی و سلامت و حسن سابقه مشهور است. به گونه‌ای که حتی یک نفر درمورد صلاحیت ایشان چیزی نگفته است. سبحانی فر با بیان اینکه وزیر پیشنهادی اقتصاد با شجاعت در مقابل رانت خواری و ویژه خواری ایستاده، تصریح کرد: آقای دژپسند از خانواده کشاورز است و دغدغه مردم را خوب می‌فهمد او بنیانگذار زیرساخت‌های اقتصادی شفاف از ۱۵ سال گذشته و بنیانگذار اقتصاد مبتنی بر تجارت الکترونیک است و هماهنگی کامل با تیم اقتصادی دولت دارد. سبحانی فر در پایان یادآور شد: آقای دژپسند در وزات اقتصاد و سازمان مدیریت سوابق خوبی داشته و تفکر استقرار اقتصاد بخش خصوصی در برنامه‌هایش روشن است. ایشان همچنین توانمندی استقرار تیم اقتصادی را در این برهه و در کمترین زمان دارد و به تئوری‌های اقتصادی هم مسلط است و به نظر می‌رسد با توجه به سوابق اجرایی‌اش می‌تواند در سمت وزارت اقتصاد کارآمد باشد. 
 
 ***
کاتب ـ موافق وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس 
 کاتب (نماینده موافق وزیر پیشنهادی اقتصاد): «دژپسند» می‌تواند همگرایی در تیم اقتصادی دولت ایجاد کند
 نماینده گرمسار گفت که وزیر پیشنهادی اقتصاد می‌تواند همگرایی و همفکری را در بین تیم اقتصادی دولت ایجاد کند.  غلامرضا کاتب در جلسه علنی نوبت ظهر امروز (شنبه) و در دفاع از وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: امروز ما قرار است نسبت به وزرای پیشنهادی تصمیم‌گیری کنیم،‌ لذا باید منافع ملی و منافع ملت را در نظر گیریم. این توصیه را به همه همکارانم دارم که براساس دقت، شناخت و درایت تصمیم‌گیری کنند تا مجبور نشویم چند ماه دیگر سوال و استیضاح کرده و وقت دولت و مجلس را بگیریم. کاتب با اشاره به کارنامه وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: در چند سال گذشته یکی از دغدغه‌ها و چالش‌های اساسی کشور عدم هماهنگی و همگرایی بین تیم اقتصادی بود که امروز با انتخاب آقای دژپسند همگرایی و همفکری حاصل می‌شود. این نماینده مجلس با بیان اینکه دژپسند برنامه علمی و منسجمی برای بهبود وضعیت اقتصادی دارد، گفت: آقای دژپسند مراحل کامل را طی کرده تا امروز به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی شده است. این یعنی یک شبه به این نقطه نرسیده است. کاتب با بیان اینکه دژپسند می‌تواند از ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها استفاده کند، گفت: آقای دژپسند از کسانی بوده که پیش نویس قوانین مهمی را طراحی کرده،‌ لذا می‌تواند در اجرای قوانین مهم اقتصادی تاثیرگذار باشد البته که لازم است در این بین توجهات کافی به بخش تولید شود.
 
**** 
 
کمالی پور _ مخالف وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
 
 کمالی‌پور: وزیر پیشنهادی اقتصاد نمی‌تواند گره کور اقتصادی کشور را باز کند یک عضوفراکسیون مستقلین مجلس گفت: اگر وضعیت اقتصادی ما امروز این گونه است قسمتی از آن به دکتر دژپسند و دوستانش در سازمان برنامه و بودجه باز می‌گردد. یحیی کمالی پور بیان کرد:‌ قبل از این که بخواهیم به برنامه‌های پیشنهادی آقای دژپسند نگاه کنیم و از آن انتقاد کنیم و به بیان مخالفت با آن بپردازیم باید بگویم که همه ما می‌دانیم که گذشته چراغ راه آینده ما است، بیایید کارنامه گذشته دکتر دژپسند در سازمان برنامه و بودجه را مد نظر قرار دهیم و بر اساس آن برای آینده کشور تصمیم بگیریم. وی در ادامه بیان کرد: همه شما می‌دانید که دکتر دژپسند دکترای اقتصاد بین‌الملل دارد و از سال ۸۴ در سازمان برنامه و بودجه کار می‌کند. مگر نه این است که یک پای اقتصاد کشور سازمان برنامه و بودجه است. کدام برنامه را می‌بینید که در جای مناسب اتخاذ شده و کدام بودجه در جای مناسب صرف شده است. این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد:  آقای دکتر دژپسند، طبق ماده ۳۰ قانون برنامه و بودجه کشور مگر نه این است که شما باید با استفاده از نظرات متخصصین و کارشناسان در سازمانهای اجرایی کشور بودجه اجرایی را ببندید، آیا این کار را انجام داده‌اید؟. شما می‌دانید تفریغ بودجه نشان می‌دهد که به جای استقراض و آوردن متمم بودجه از بانک پول دریافت کرده‌اید و این مساله قطعا موجب افزایش پایه‌ پولی در کشور شده است. درآمدهای حاصله از فروش ارز بدون اجازه مجلس صرف کسری بودجه شده است. کمالی‌پور تصریح کرد: این امر باعث افزایش پایه‌ی پولی در کشور شده است. دکتر دژپسند شما در بودجه ۹۶، ۱۰ میلیارد تومان برای مرکز تحقیقات و پژوهش اختصاص دادید که فقط یک اتاق در سازمان برنامه و بودجه دارد. بفرمایید که با این ۱۰ میلیارد تومان چه کارهایی انجام داده‌اید؟ مگر نه این است که مردم باید نتیجه‌ی عملکرد مثبت شما را در رفاه و اقتصاد و اشتغال خود می‌دیدند. آیا واقعا مشاهده می‌شود. وی خاطرنشان کرد: شما دکترای اقتصاد دارید این حجم از نوسان در کشور یعنی شما در این برهه به خوبی عمل نکرده‌اید آیا دیگران از نظر شما استفاده نکرده‌اند یا شما نظر دادید و دیگران از نظر شما استفاده نکرده‌اند. امروز می‌خواهید اقتصاد بیمار کشور را نجات دهید. با کدام برنامه؟ شما ۵۰ صفحه برنامه به مجلس آورده‌اید ای کاش به مجلس ۵ صفحه برنامه می‌دادید و به آن عمل می‌کردید. همه می‌دانیم که این ۵۰ صفحه فقط نوشتار است. نماینده جیرفت در ادامه اظهار کرد: آن چه را که دکتر دژپسند در برنامه‌هایش به آن اشاره کرده است بحث بانک‌ها، بیمه‌ها، اصلاح ساختارها و سایر مسایلی که مطرح شده با کدام برنامه‌ علمی و عملی و کدام راهکار قرار است اتفاق بیفتد؟ من امیدوارم که ما کاری نکنیم که یک ماه بعد دوباره طرح سوال کنیم و استیضاح را مطرح کنیم. کمالی‌پور در پایان گفت: من امروز اعلام می‌کنم به عنوان یک نیروی مستقل که دکتر دژپسند نمی‌تواند گرههای ‌کور اقتصاد کشور را باز کند و دوای درد اقتصاد بیمار کشور باشد. اگر وضعیت اقتصادی ما امروز این گونه است قسمتی از آن به دکتر دژ پسند و دوستانش در سازمان برنامه و بودجه باز می‌گردد. آیا شما تعامل ایشان را با به یاد دارید. کدام یک از شما نمایندگان از تعامل دکتر دژپسند با مجلس در حوزه‌ی خودش راضی هستید که امروز بخواهیم سکان اقتصاد کشور را در اختیار ایشان قرار دهیم.
 
**** 
 
 ملکی _ مخالف وزیر پیشنهادی وزیر امور اقتصادی و دارایی
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس 
  ملکی (نماینده مخالف وزیر پیشنهادی اقتصاد): دژپسند مکانیزم‌ها و راهکارهای خود را برای تئوری‌هایش ارائه کند
 
نماینده مشکین شهر در مجلس در مخالفت با رای اعتماد به وزیر پیشنهادی امور اقتصاد و دارایی خطاب به دژپسند گفت: مکانیزم شما برای مبارزه با بانک‌ها رفع موانع تولید، بالا بردن تولید ناخالص ملی (GNP) است. ولی ملکی گفت: فرمایش همه عزیزان این بوده است که ما در جنگ اقتصادی هستیم. در جنگ اقتصادی همه باید آرایش جنگی بگیرند. هم دولت، هم مجلس و هم قوه قضائیه. آیا ما در حال آرایش جنگی هستیم؟ ملکی با اشاره به رزومه معرفی شده درمورد دژپسند گفت: بالاخره کسی که در حد وزیر معرفی می‌شود، اگر بنا باشد پلکانی بالا نیاید؛ تحصیلاتش مرتبط نباشد؛ پس برای چه برای وزارتخانه معرفی شده است؟ وی با اشاره به اینکه «نه همه چیز را تاریک می‌بیند و نه همه چیز را سفید» اظهار کرد: آقای دژپسند در مورد مقبولیت نظام در گروه کارآمدی اقتصادی مطلوبیت رفاه و معیشت مردم را توضیح داده‌اند و اهداف راهبردی را منبعث از اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های آن تشریح کردند. سوال من این است که بهبود وضعیت رفاهی مردم، افزایش قدرت خرید خانوارها و تلاش برای کاهش نرخ تورم با چه مکانیزمی قرار است صورت بگیرد؟ این مکانیزم‌ها تعریف نشده است. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: امروز بحث ما رای آوری نیست. بحث ما امروز این است که این برنامه‌ها عملیاتی است یا خیر؟ چرا به مردم وعده و وعید بدهیم آنگاه شش یا چهار ماه بعد خودمان از وزیر سوال یا او را استیضاح کنیم؟ نماینده مشکین شهر خطاب به دژپسند افزود: در راستای ایجاد آرامش اقتصادی و مدیریت وضع موجود فرموده‌اید که باید در چهار زمینه تصمیم عاجل بگیریم. اول اطمینان از تامین کالای اساسی مورد نیاز مردم و دوم راهکارهای مناسب برای تامین منابع مالی مورد نیاز ملت و ... سوال من این است که وقتی تولید ناخالص ملی (GNP) مملکت پایین است با چه مکانیزمی می‌خواهید آن را بالا ببرید؟ شما با چه پشتوانه‌ای گفته‌اید که من مشکلات را حل می‌کنم؟ وی با اشاره به استفاده از لفظ ابرتورم در جزوه ارائه شده از سوی این وزیر پیشنهادی گفت: شما به این واژه اشاره کرده‌اید؛ در صورتی که رئیس‌جمهور گفت ابرتورم وجود ندارد. در حالی که در برنامه‌های شما آمده است. فرضا شما رای بیاورید و وزیر شوید. مگر پیشینه تحصیلی هر یک از وزرای حاضر از آقای طیب‌نیا بالاتر است؟ آن زمان وقتی ایشان مطرح شد گفتند ایشان پایان نامه خود را در زمینه تورم نوشته است، اما اتفاقی که افتاد این بود که تورم بالا رفت. بیایید خودمان را اغفال نکنیم. ملکی خطاب به دژپسند افزود: شما به مبارزه با فساد اشاره کردید.  سوال من این است که شما با چه مکانیزمی می‌خواهید با بانک‌ها مبارزه کنید؟ همه می‌دانند که بدنه بانک‌ها بیمار است. مگر بانک‌ها در سود و زیان مشارکت می‌کنند؟ آنچه وجود ندارد مشارکت است. تنها کاری که می‌کنند بهره‌گیری است. وی با اشاره به اینکه «در تئوری پردازی مجلسی‌ها کمتر از شما نیستند» گفت: ما از شما برنامه محکم می‌خواهیم. آقای جهانگیری می‌خندد حق هم دارد بخندد. شما به رفع موانع تولید اشاره کردید. ما قانون این را هم داریم اما تاکنون اراده‌ای در رفع موانع تولید وجود نداشته است. چگونه می‌خواهید بین وزارت صنایع، گمرکات و بانک‌ها تعامل ایجاد کنید؟ 
***  
علیجانی  _ موافق وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
علیجانی: در سیاست‌های دژپسند تاکید بر عدالت اجتماعی به چشم می‌خورد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت که تاکید بر عدالت اجتماعی و رونق تولید ملی در اقدامات و سیاست‌های اجرایی دژپسند وزیر پیشنهادی اقتصاد به چشم می‌خورد. محسن علیجانی در جلسه علنی بعد از ظهر امروز (شنبه) مجلس و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد در موافقت با وی گفت: وزیر اقتصاد باید توان هماهنگی تیم اقتصادی دولت را داشته باشد؛ اگرچه شأن وزارت اقتصاد صرفا هماهنگ کننده چند دستگاه نیست. وی اقتصاد غیر شفاف، گسترش مخارج دولت در کنار تحریم‌های ظالمانه را از چالش‌های وزارت اقتصاد عنوان و خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی باید برای این چالش‌ها چاره‌اندیشی کند و مراقب باشد اقشار آسیب‌پذیر مشکل معیشت و مسکن پیدا نکنند و فشار اقتصادی به واحدهای تولیدی وارد نشود. علیجانی اضافه کرد: ما نیازمند مدیری پاکدست، متخصص و کارآمد هستیم تا بحران‌های اقتصادی را مدیریت کند. آقای دژپسند با کارنامه و تجربه مناسب برای اداره کشور و فردی پاکدست، متخصص، خلاق و خوشفکر است که از چالش‌های پیش روی وزارت اقتصاد مطلع است و برای آن برنامه دارد. این عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه دژپسند تامین مالی فراگیر، ترغیب سرمایه‌گذاری، انضباط مالی، اقتصاد هوشمند و توسعه زیرساخت‌های مرتبط را در دستور کار دارد یادآور شد: روان سازی صادرات غیر نفتی، واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه کالاهای واسطه‌ای از برنامه‌های ایشان است. علاوه بر این طبق بررسی‌ها، برنامه‌های ایشان ۵۰ درصد با اسناد بالادستی منطبق است، ۳۴ درصد همسو است و موردی مبنی بر مغایرت برنامه‌های ایشان با اسناد بالادستی وجود ندارد. علیجانی در ادامه اثربخشی نظام مالیاتی، تقویت شورای رقابت در بخش مدیریت دارایی و بدهی، بهبود نظارت برای ارتقای قابلیت سرمایه‌گذاری، اصلاح نظام بانکی در راستای منع بانک‌ها از بنگاه‌داری و ارتقای عملکرد نظام گمرکی و ساماندهی بانک‌ها و بیمه‌ها را از دیگر برنامه‌های دژپسند در وزارت اقتصاد عنوان کرد. وی افزود: ارتقای سلامت اداری، مبارزه با فساد، مشارکت در اصلاح نظام بانکی، مشارکت فعال در ساماندهی نظام پولی و بانکی از مواردی است که آقای دژپسند می‌خواهد در وزارت اقتصاد اجرایی کند چرا که وزارت اقتصاد،‌ وزارت عدالت اقتصادی است. همچنین ما نسبت به سایر کشورها به لحاظ منابع ظرفیت بالایی داریم اما اقتصاد ما از کاستی‌هایی ساختاری رنج می‌برد و فشارهای ناشی از تحریم این نارسایی‌ها را تشدید کرده است. این نماینده مجلس در پایان بیان کرد: تاکید بر عدالت اجتماعی، اصلاح الگوی مصرف و رونق تولید ملی مواردی است که در اقدامات و سیاست‌های اجرایی آقای دژپسند به چشم می‌خورد و امیدواریم ایشان با حضور در وزارت اقتصاد و حل مشکلات معیشتی مردم، ملت را سرافراز کند. 
 
  ****
مقدسی _ موافق وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
مقدسی: «دژپسند» به انسجام در تیم اقتصادی دولت اعتقاد دارند نماینده اراک با تاکید بر اینکه وزیر پیشنهادی اقتصاد به انسجام در تیم اقتصادی دولت اعتقاد دارد، گفت: آقای دژپسند باید بعد از گرفتن رای اعتماد از مجلس از قبول نیروهای سفارشی در این وزارتخانه خودداری کند و نسبت به اجرای مصوبات اقتصادی اهتمام ورزد.  مهدی مقدسی در جلسه علنی نوبت ظهر امروز شنبه مجلس به عنوان موافق وزیر پیشنهادی اقتصادی گفت: آقای دژپسند اشراف کامل به اقتصاد دارند و می‌تواند سکان‌داری این وزارتخانه مهم را در این شرایط پرتلاطم بر عهده گرفته و کشتی پرتلاطم اقتصادی را به ساحل آرامش برساند. وی با اشاره به تحصیلات دژپسند گفت: قطعا وجود هماهنگی بین وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه می‌تواند اثربخشی را در اقتصاد داشته باشد. آقای دژپسند کسی است که می‌تواند این هماهنگی را ایجاد کند. او به برنامه ششم اشراف کامل داشته و در سنوات مختلف دستی در تنظیم سند برنامه‌های توسعه داشته است. مقدسی با بیان اینکه دژپسند اشراف کامل بر برنامه‌ها و تطبیق با اسناد بالادستی دارد، افزود: آقای دژپسند به استقلال بانک مرکزی اعتقاد داشته و معتقد به انسجام در تیم اقتصادی دولت است. این همان انتقادی بود که ما از نبود هماهنگی بین تیم اقتصادی دولت و عمل کردن به صورت جزیره‌ای داشتیم که آقای دژپسند می‌تواند این مشکل را حل کند. این نماینده مجلس در عین حال خطاب به وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: آقای دژپسند شما باید قول دهید که بعد از رای اعتماد نیروی سفارشی در این وزارتخانه قبول نکنید. وزیر باید مقابل ملت پاسخگو باشد و خودش نیرویش را انتخاب کند. مقدسی با تاکید بر لزوم تنش‌زدایی به عنوان یکی از برنامه‌های وزارت اقتصاد گفت: آقای دژپسند باید ثبات اقتصادی، تقویت بخش خصوصی و استفاده از اقتصاددانان را در دستور کار قرار دهند. اتاق فکر وزارت اقتصاد باید حداقل ۲۰ اقتصاددان برجسته داشته باشد. وی در پایان با تاکید بر لزوم حفظ وحدت و انسجام ملی گفت: ما امروز به آقای دژپسند رای می‌دهیم اما از فردا عملکردشان را با برنامه‌های ارائه شده و قوانین مو به مو مقایسه می‌کنیم و بر آن نظارت داریم چون ما نمایندگان مردم هستیم. 
**
 دژپسند- وزیرپیشنهادی امور اقتصادی و دارایی
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس 
دژپسند: برای جلوگیری از ابرتورم باید اقدامات خاص انجام دهیم
دژپسند وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی در ابتدا از مخالفان و موافقان برای ارائه نظرات تشکر کرد.
 
وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی گفت: یکی از برنامه‌های جدیم تشکیل هسته‌های اندیشه‌ورزی متشکل از دولت، مجلس، دانشگاه‌ها و بخش خصوصی است. فرهاد دژپسند در جلسه نوبت بعدازظهر امروز (شنبه) مجلس شورای اسلامی به دفاع از برنامه‌های پیشنهادی خود پرداخت و گفت: انتظار دارم ارتباطم با نمایندگان ارتباطی تعریف شده و مستمر باشد؛ چرا که هیچ فردی نمی‌تواند در این شرایط کشور ادعای معجزه داشته باشد. وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های جدیم تشکیل هسته‌های اندیشه‌ورزی متشکل از دولت، مجلس، دانشگاه‌ها و بخش خصوصی است. استفاده از سرمایه اجتماعی از تجربیات موفق جنگ تحمیلی است. از سال ۷۴ تا ۷۵ توانستم برنامه عدالت اجتماعی را در قالبی تعاملی تدوین کنم. از این تجربه می‌توان در شرایطی که اقشار ضعیف تحت فشار هستند، استفاده کنیم.  دژپسند تاکید کرد: در نیمه اول دهه ۸۰ موفق به اصلاح چند قانون مهم کشور شدم. در زمانی که قانون تجارت را بازنگری و اصلاح می کردیم، چند جانبه گرایی را در قالب این قانون، عمق بخشیدم. بخش خصوصی، دانشگاه و مجلس را در این مسئله لحاظ کردیم. وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: شرایط کشور امروز متفاوت است. برای جلوگیری از ابرتورم باید اقدامات خاص انجام دهیم. از سال ۷۴ با وزارت اقتصاد به صورت خطی و نقطه‌ای ارتباط داشته‌ام و ظرفیت‌ها و فرصت‌های این وزارتخانه را می‌دانم. دژپسند گفت: یکی از مشکلات امروز کشور بحث تامین مالی در حوزه‌های داخلی  و تامین مالی یا سرمایه‌گذاری خارجی است. در داخل کشور سرمایه‌ها و داشته‌های زیادی داریم و نظام بانکی باید اصلاح شود. اولین تاکید رییس جمهور به بنده هم همین است. قدرت تسهیلات دهی بانکها به بخش خصوصی باید افزایش یابد، اما بانکها از برخی مسائل در رنج هستند. مطالبات معوق بانکها را در رَنج قرار داده است. باید با هم بیندیشیم تا معوقات بانکی برگردد. به این منظور باید ساز و کارهای تشویقی و تنبیهی با تعامل بخش خصوصی و دولت تعریف شود. وی ادامه داد: علاوه بر آن بانکها گرفتار شرکت‌داری و اموال مازاد هستند. این مسئله موجب کاهش تسهیلات دهی بانکها شده است. با مدیران بانکی قرار می‌گذارم که در اجرای قانون رفع موانع تولید با پایش جدی و مستمر و در قالب برنامه مناسب، شرکت‌های تحت مدیریت بانکها واگذار شود. در کنار آن باید برای اخذ مطالبات بانکها جدی بود. مدیران بانکها با هم‌اندیشی یکدیگر می‌توانند بازپرداخت بدهی دولت به بانکها را با همراهی دولت عملیاتی کنند. وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه حجم بالای نقدینگی مشکل اساسی کشور است، اظهار کرد: باید تدابیر اندیشید تا این نقدینگی به احکام تبدیل شود. در مشاوره با رییس بورس در فکر هدایت نقدینگی به بازار سرمایه هستند. مردم حاضر به سرمایه‌گذاری درهر جایی نیستند بنابراین باید شرکتهای توسعه‌ای با محوریت صادرات میاندار باشند البته با رعایت سهم ۲۰ درصدی. حداقل ۶۰ درصد منابع مالی از مردم تامین خواهد شود. دژپسند گفت: ارزش دفتری دارایی‌های دولتی۷۰۰۰ هزار میلیارد تومان است. اگر ۲۰ درصد آن نقد شود می‌توان با ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان در قالب احکام برای تحرک بخشی به اقتصاد کشور اقدام کرد. البته نباید فقط به این مبلغ چشم داشت؛ بلکه باید از سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس استفاده کنیم. همچنین باید از جاذبه‌های قومی و ملی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی استفاده کنیم. وزیر پیشنهادی اقتصاد اظهار کرد: ما در این شرایط نمی‌توانیم از کسانی که به صورت منظم و درست و به اندازه کافی مالیات می‌دهند، بخواهیم مالیات بیشتری بدهند. به جای آن باید سازوکار و راه‌های جدیدی را شناسایی کرده که بتوان از فرار مالیاتی جلوگیری کرد. وی با درخواست از مجلس برای تسریع در بررسی لایحه مرتبط با صندوق‌های مکانیزه فروش گفت: اگر مجلس این لایحه را با اولویت مورد بررسی قرار دهد، سال جدید آن را اجرایی خواهیم کرد. از طرف دیگر تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز ضروری است که می‌توان با استفاده از تجارب گذشته، آن را به بهترین شکل اجرا کرد. در عین حال شیفت مالیات از شرکت‌ها به افراد نیز به مطالعه و طراحی نیاز دارد. دژپسند در ادامه با تاکید بر لزوم وجود احساس امنیت در بین سرمایه‌گذاران گفت: باید تلاش شود که سرمایه‌گذاران احساس امنیت داشته باشند اگر از مجلس رای اعتماد بگیرم، سعی می‌کنم به عنوان اولین کارها تدوین لایحه امنیت سرمایه‌گذاری با همکاری قوه قضاییه و بخش خصوصی را در دستور کار قرار دهم. وی در ادامه بر لزوم تسهیل کردن امور از سوی گمرک تاکید و خاطرنشان کرد: گمرک باید تسهیل کننده امور باشد تا بتواند از قبل آن با قاچاق مبارزه کند. امروز نیازمند گمرک الکترونیک هستیم. این موضوع به بازسازی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و ایجاد سرعت در الکترونیکی کردن گمرک نیاز دارد تا اینکه بتواند جلوی فساد را بگیرد که اگر نتوان با فساد مقابله کرد هر جا می‌رسیم باید نگران فسادی باشیم که همچون موریانه ریشه را می‌خشکاند پس قطعا به تجهیزاتی برای مبارزه با فساد نیازمندیم. وزیر پیشنهادی اقتصاد اضافه کرد: زمانی می‌توان موتور اقتصاد را سرعت داد که بخش خصوصی فعال باشد. بخش خصوصی که قدرت، توانمندی، کارایی و هوشمندی لازم را داشته باشد. نباید نگاه به بخش خصوصی همچون یار دوازدهم باشد بلکه باید به عنوان شریک اصلی نگاه کرد. دژپسند شایسته‌سالاری را یکی از نکات مهم برای رسیدن به کارآمدی در وزارت اقتصاد دانست و اظهار کرد: حکمرانی خوب بدون شایسته سالاری شکل نمی‌گیرد. باید در کنار توجه به شایسته‌سالاری، خصوصی‌سازی را به صورت جدی‌تر مورد عنایت قرار داد. البته خصوصی‌سازی تنها به معنای واگذاری نیست، بلکه به معنای ایجاد بستر مناسبی است تا تمام اراده‌ها در جهت خصوصی‌سازی به راه بیفتد لذا باید خصوصی‌سازی را جدی گرفت. وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: ما اکنون به سمت بانکداری خصوصی حرکت کرده‌ایم اما چرا باید دولت سهم ۲۰ درصدی در سه بانک کشور داشته باشد؟ آیا به شرایط واگذاری این سهم‌ها نرسیده‌ایم که از محل آن بدهی‌های دولت پرداخت شود. با این روش‌ها می‌توان فعالیت بیشتری داشت. وی در عین حال با بیان اینکه از سال ۹۲ تاکنون فضای کسب و کار بهبود یافته است، گفت: طبق هدف‌گذاری برنامه ششم باید اراده جدی‌تری برای بهبود فضای کسب و کار به وجود آید. در این بین وزارت اقتصاد به عنوان تسهیل کننده سرمایه‌گذاری و فضای کسب و کار می‌تواند ایفای نقش کند و با این رویکرد به مقابله با جنگ اقتصادی برود. البته که در این راه همدلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دژپسند تعامل، حفظ استقلال، آرمان‌گرایی، باورگرایی، امیدآفرینی، سخت‌کوشی، ایجاد آرامش و شایسته‌سالاری را در شرایط فعلی ضروری خواند و در پایان گفت: امیدوارم مجلس به بنده رای بالایی دهد تا بتوانم با تکیه بر آن در وزارت اقتصاد ایفای نقش کنم. تلاش می‌کنم تا با روحیه ایثارگری، معضلات را پشت سر گذاریم.
 
بعد از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی مخالفان و موافقان وزیر پشنهادی تعاون، کار و امور اجتماعی نظرات خود را اعلام کردند. 
 
ملکی - مخالف وزیر پیشنهادی تعاون، کار و امور اجتماعی
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
 
ملکی: برنامه های شریعتمداری با اسناد بالادستی منطبق نیست­
 
نماينده مردم مشكين شهر در مجلس با بيان اينكه برنامه‌هاي وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اسناد بالادستي منطبق نيست، گفت: در زمان جنگ اقتصادي بايد تمام دستگاه‌ها براي مقابله با دشمن عملكرد هماهنگي داشته باشند.ولي ملكي در نشست علني امروز در مخالفت با محمد شريعتمداري وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: مخالفت با يك وزير پيشنهادي به معناي سياه‌نمايي تمامي كارنامه يك شخص نيست، موافقت هم به معناي تأييد تمامي برنامه‌هاي يك وزير پيشنهادي محسوب نمي‌شود.وي با بيان اينكه شريعتمداري انسان بااخلاقي است، افزود: متأسفانه در عمل براي درمان اقتصاد بيمار كشور كاري صورت نگرفت البته همه مي‌دانيم كشور در جنگ اقتصادي قرار دارد و بايد هماهنگي در كل كشور براي مقابله وجود داشته باشد و اين موضوع هماهنگي بايد در مجلس، قوه قضائيه و تمامي دستگاه‌ها ايجاد شود.برنامه‌هاي وزير پيشنهادي تعاون با اسناد بالادستي مطابقات نداردملكي گفت: در تمام دنيا زماني كه يك وزير يا يك مديركل عملكرد صحيحي ندارد، علاوه بر اينكه استعفا مي‌دهد عذرخواهي نيز مي‌كند و بايد اين موضوعات مورد توجه قرار گيرد، آنچه در برنامه آقاي شريعتمداري براي تصدي وزارت تعاون مشاهده شد اين است كه 48 درصد برنامه‌هاي اين وزير پيشنهادي  با توجه به گزارش كارشناسي معاونت نظارت مجلس با اسناد بالادستي مطابقت ندارد.در برنامه وزير پيشنهادي تعاون توجه جدي به بحث حمايت از اقشار محروم نشده استسخنگوي كميسيون صنايع و معادن مجلس  افزود: در برنامه‌هاي وزير پيشنهادي تعاون توجه جدي به بحث حمايت از اقشار محروم و نيازمندان نشده، به طور مثال يك خانم سرپرست خانوار با 3 فرزند كه شايد مشكل محل سكونت نيز دارد چگونه با ماهيانه 150 هزار تومان زندگي كند؟ بايد به موضوع فقرزدايي و امنيت غذايي مردم توجه شود و بيان شود كه چه مكانيزمي براي انجام اين مهم وجود دارد.ملكي ادامه داد: تمامي مديران بايد الگو و وسيله اندازه‌گيري عملكرد ارائه كنند، با توجه به سابقه فعاليت در بنگاه‌هاي اقتصادي اين موضوع را مي‌گويم كه اگر برنامه‌ها هدفدار نباشند به سرانجام نمي‌رسد و موضوع برنامه‌هاي هدفدار در برنامه‌هاي وزير پيشنهادي وجود ندارد، رأي آوردن يك طرف قضيه است اما مهم اين است كه برنامه‌ها عملياتي شوند و در زندگي مردم تأثيرگذار باشد.اين نماينده مردم در مجلس دهم افزود: در حال حاضر وقتي كه همكاران نماينده به وزرا و معاونان رئيس جمهور نامه ارائه مي‌كنند آنها شايد به خاطر رودربايستي نامه‌ها را امضا كنند اما چند درصد از اين نامه‌ها اجرايي است چرا كه بودجه يا رديف استخدامي براي انجام اين مهم وجود ندارد.تغييرات سريع مديران صنعتي يك معضل استنماينده مردم مشكين شهر در مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر لزوم توجه به مسائل شستا افزود: تغييرات سريع مديران صنعتي يك معضل است، در واحدهاي صنعتي و بنگاه‌هاي اقتصادي ميانگين فعاليت مديران صنعتي دو سال است كه معمولا در سال اول مي‌گويند مشكلات مربوط به عملكرد آنها نيست و در سال دوم نيز بايد مديريت را واگذار كنند، در هر صورت در برنامه وزير پيشنهادي به اين معضلات توجه نشده است.وي ادامه داد: بايد به مسائل مربوط به امنيت شغلي كارگران توجه شود، همچنين مشكلات سرمايه‌گذاران و بنگاهداران نيز بايد رفع شود. وقتي نمي‌توان توليد ناخالص ملي را بالا برد طبيعتا بانك‌ها و بنگاه‌ها نيز سامان نمي‌يابند و نبايد فراموش كرد به طور مثال با افزايش چند برابري نرخ ارز هزينه تأمين ماشين آلات چند برابر شده است.سخنگوي كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در واگذاري‌ها نيز مشكلاتي وجود دارد به طور مثال 300 هكتار از زمين‌هاي كشت و صنعت مغان به قيمت متري دو هزار و 800 تومان واگذار شده اين در حالي است كه گفته شده مي‌خواهيم در اين دشت آب صادر كنيم بنابراين نبايد اجازه داد وضعيت كشت و صنعت مغان به مانند سرنوشت هپكو و آلومينيوم اراك شود. در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات نيز بايد شفاف سازي انجام شود.اين نماينده مردم در مجلس دهم يادآور شد: شريعتمداري كه از تجربه وزارت و مسئوليت‌هاي مختلفي برخوردار بوده انسان پاك‌دستي است ولي برنامه‌هاي او مشكل دارد و اميدوارم فكري براي رفع مشكل بيكاري كند. همچنين براي وضعيت اقشار كم درآمد جامعه نيز تدابيري اتخاذ شود. 
 
16:22 بابایی صالح - موافق وزیر پیشنهادی تعاون، رفاه اجتماعی
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
بابایی صالح: شریعتمداری فردی با قاطعیت لازم برای مبارزه با فساد است­
عضو هيأت رئيسه كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سوابق شريعتمداري در امور مختلف اجرايي و مديريتي، گفت: شريعتمداري فردي با قاطعيت لازم براي مبارزه با فساد است.روح الله بابايي صالح در نشست علني امروز (شنبه، 5 آبان) مجلس شوراي اسلامي در موافقت با محمد شريعتمداري وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي افزود: در آغاز بايد از اقدامات و تلاش هاي وزراي سابق به ويژه آقاي ربيعي در حوزه وزارتخانه تقدير و تشكر كنم، بنده به عنوان يكي از اعضاي كميسيون اجتماعي مجلس با اغلب چالش هاي جامعه آشنايي داشته و ارتباط مستقيم كاري با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي دارم.نماينده مردم بوئين زهرا در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به معرفي شريعتمداري به عنوان وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي، گفت: همه وزير پيشنهادي را مي شناسند، وي فردي مؤمن، ديندار، متعهد به نظام، انساني با گذشت، داراي سابقه اجرايي و مسئوليت هاي مختلف از جمله وزارت بازرگاني، سمت و معاونت اجرايي رئيس جمهور بوده و با چالش هاي اجتماعي از نزديك آشنا است.وي با بيان اينكه شريعتمداري فردي با قاطعيت لازم براي مبارزه با فساد است، تصريح كرد: در بحث و پرونده ثبت سفارش هاي خودرو كه در زمان وزير سابق صورت گرفت، شريعتمداري بود كه اين مسأله را برملا كرد.بابايي صالح با بيان اينكه صندوق هاي بازنشستگي يكي از مهم ترين چالش هاي كشور است، افزود: شريعتمداري فردي است كه مي تواند تصدي گري هاي اين حوزه را كاهش دهد و از مداخلات سياسي در اين بخش جلوگيري و از بروز بار مالي در اين رابطه ممانعت كند.اين نماينده مردم در مجلس دهم با تاكيد بر اينكه بيكاري يكي از معضلات اصلي جامعه است، گفت: قطعا اشتغال زايي يك برنامه فرادستگاهي است و وزير كار بايد هماهنگي بين دستگاه ها را انجام دهد كه به نظر من شريعتمداري توانايي مديريت اين مسأله را دارد.وي ادامه داد: مباحث فني و حرفه اي و مهارت آموزي بهترين مسير براي اشتغال زايي، افزايش توليد ناخالص ملي و رشد اقتصادي است از اين رو شريعتمداري توانايي لازم براي جذب صاحبنظران داخلي و خارجي را دارد، از طرفي ديگر در بحث رفاه اجتماعي به عنوان يكي از مسائل مهم كشور بايد گفت كه بيش از نيمي از جمعيت با اين سازمان در ارتباط هستند البته پيشرفت هاي خوبي در مسائل مختلف اين سازمان از جمله خدمات غيرحضوري و توسعه مراكز درماني صورت گرفته و حضور شريعتمداري در وزارتخانه مي تواند به پيشرفت و توسعه اين بخش كمك شاياني كند.بابايي صالح افزود: براساس گزارش معاونت نظارت مجلس بيش از 50 درصد از برنامه هاي شريعتمداري به عنوان وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اسناد بالادستي مطابقت دارد.عضو كميسيون اجتماعي مجلس با اشاره به سفر هيأت پارلماني به دو كشور برزيل و اروگوئه، گفت: قطعا سربلندي و اقتدار نظام و ملت ايران در ديدار هيأت پارلماني ايران با رئيس مجلس، نخست وزير، وزير كار و وزير ورزش برزيل و همچنين رئيس مجلس، وزير بهداشت و كار اروگوئه مشهود و غيرقابل انكار است.

 
 
16:31 جعفری ایمن آبادی- موافق وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
جعفرزاده ایمن آبادی: شریعتمداری چریک جنگ اقتصادی است­
عضو كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: ادعاهايي كه درخصوص وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي در زمينه واردات خودرو وجود دارد، كذب است.غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي در نشست علني امروز (شنبه 5 آبان) مجلس شوراي اسلامي در دفاع از محمد شريعتمداري وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: بايد عنوان كرد كه در زمان جنگ اقتصادي نياز به چريك داريم كه شريعتمداري چريك مناسب براي زمان جنگ اقتصادي است.عضو هيأت رئيسه فراكسيون مستقلين مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: شريعتمداري سابقه حضور در مراكز مختلف از جمله بنياد شهيد، وزارت صنايع، بانك مركزي و نظارت بر سازمان هاي صنفي را در كارنامه كاري خود دارد، شريعتمداري كسي است كه در شرايط كنوني كه دشمن تمام توان خود را به كار گرفته است تا به خيال خام خود مردم را در تنگناي اقتصادي قرار دهد، با كمك تجارب خود مي تواند اثرگذار باشد.وي گفت: حوزه تعاون با چالش هايي رو به روست كه بيكاري از واقعيت هاي جدي جامعه محسوب مي شود كه به كشور آسيب هايي وارد مي كند. در عين حال تعجب مي كنم از مخالف وزير پيشنهادي رفاه كه عنوان كرد شريعتمداري براي بخش هايي از حوزه تعاون برنامه ندارد، درحالي كه طبق قوانين از جمله سياست هاي كلي نظام ، برنامه ششم توسعه و قوانين كشوري ديگر هر كسي عهده دار وزارت تعاون شود، تنها بايد در موارد ذكر شده برنامه ارائه كند.نماينده مردم رشت در مجلس توضيح داد: شريعتمداري براي تمام موارد ذكر شده در قوانين متعدد برنامه عملياتي دارد و خود او حق ندارد برنامه جديدي ارائه كند. ما نمايندگان به عنوان قانونگذار و ناظر بايد بررسي كنيم كه آيا برنامه هاي وزير پيشنهادي با برنامه هاي بالادستي تطابق دارد يا خير كه با توجه به برنامه هاي راهبردي، حمايتي و ارتقايي كه شريعتمداري ارائه كرده است، بايد گفت برنامه او با قوانين بالادستي تطابق دارد.جعفرزاده تاكيد كرد: بسيار خوشبختم كه شريعتمداري حتي در حوزه تحريم براي اشتغال و رفاهيات اجتماعي نيز برنامه اعلام كرده است، از اين رو تاكيد دارم كه بايد هر چه زودتر تكليف وزارت كار روشن شود، چرا كه هيات امناي سازمان تامين اجتماعي 8 ماه است معطل معرفي وزير است، اين در حالي است كه سازمان 8500 ميليارد تومان معادل يك سوم بودجه كشور پرداختي دارد. همچنين شوراي حقوق و دستمزد به دليل عدم معرفي وزير همچنان شكل نگرفته است.اين نماينده مجلس با تاكيد بر انسجام دولتي گفت: بايد در راستاي انسجام دولتي اقدام كرد، با قانون منع به كارگيري بازنشستگان 1200 مدير ، 17 استاندار كنار رفتند و در مجلس دو وزير استيضاح شدند و دو وزير استعفا كنند بنابراين بايد كمك كنيم مجموعه دولت هر چه سريعتر شكل بگيرد تا مردم از زير فشارها خارج شوند. ما نمايندگان اهرمي در اختيار داريم تا هر كجا كوتاهي شد اقدام كنيم.عضو هيأت رئيسه فراكسيون مستقلين مجلس با بيان اينكه اعضاي اين فراكسيون به هر چهار وزير رأي مثبت داده اند، اظهار داشت: معاون اقتصادي وزارت اطلاعات برنامه تمام ادعاها و اظهاراتي را كه در فضاي مجازي عليه شريعتمداري درخصوص فساد خودرو بود تكذيب كرد، چرا اجازه نمي دهيد اين مسائل عنوان شود. شريعتمداري اولين كسي بود كه خبر فساد خودرو را مخابره و با آن مبارزه كرد.
 
16:41 نادری- مخالف وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
نادری در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون: شریعتمداری اگر وزیر کارآمدی بود چرا از وزارت صمت استعفا داد؟
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه شریعتمداری اگر وزیر کارآمدی بود چرا از وزارت صمت استعفا داد، گفت: شریعتمداری فردی است که نمایندگان در ماه‌های اخیر به دنبال استیضاح وی بودند اما او در هیچ یک از جلسات شرکت نکرد، آیا می‌توان به فردی که به قانون احترام نمی‌گذارد، اعتماد کرد.
شهاب نادری در نشست علنی امروز (شنبه،5 آبان) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگرچه برای شخصیت حقیقی اقای شریعتمداری احترام بسیاری قائلم اما از آنجا که روستایی و عشایری هستم باید نظرات خود را بازگو کنم. نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسر در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور افزود: چرا با وجود جوانان نخبه و فرهیخته با درجات علمی، نتوانستید تمایلات خود به نیروی جوان که همیشه در صحبت‌های خود مطرح می‌کنید و مورد تأکید مقام معظم رهبری است، نشان دهید. وی خطاب به نمایندگان مجلس بیان کرد: زندگینامه شریعتمداری، او را به عنوان سیاستمدار معرفی می‌کند، آیا یک سیاستمدار می‌تواند با مدرک مدیریت بازرگانی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را اداره کند. نادری ادامه داد: شریعتمداری فردی است که نمایندگان در ماه‌های اخیر به دنبال استیضاح وی بودند اما او در هیچ یک از جلسات شرکت نکرد، آیا می‌توان به فردی که به قانون احترام نمی‌گذارد، اعتماد کرد. این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: اگرچه شریعتمداری در زمان وزارت خود در وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت توانست فساد بزرگی را کشف کند اما آیا با تمام حلقه‌های فساد در وزارتخانه خود برخورد کرد، چرا پاسخگوی استیضاح نمایندگان نبود. عدم کنترل و مدیریت بازار، افزایش قیمت کالاها، عدم تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی از جمله نتایج مدیریت نادرست شریعتمداری در وزارت صمت نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی کوتاهی‌های شریعتمداری در مسند وزارت صمت یادآور شد: عدم کنترل و مدیریت بازار، افزایش قیمت کالاها، عدم تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی، وجود فساد و رانت در تخصیص ارز و هدررفت بیت‌المال از جمله نتایج مدیریت نادرست وی در وزارت صمت است. وی خطاب به شریعتمداری گفت: با مطالعه جزوه 33 صفحه‌ای شما متوجه شدم شما می‌خواهید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جدیدی راه‌اندازی کنید به گونه‌ای که انگار در گذشته چنین وزارتخانه‌ای وجود نداشته است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم بهانه خوبی برای همگی شده است، اضافه  کرد: در بررسی‌ها تأمین اجتماعی مهمترین موانع رونق معرفی می‌گردد اما شما آن را فرصت می‌دانید. شریعتمداری تشکل‌های انتصاباتی را به انتخاباتی بدل کند نادری با بیان اینکه کاش آقای شریعتمداری تشکل‌های انتصاباتی را به انتخاباتی بدل کند، گفت: در روز ملی صادرات از کاهش ارزش پول ملی ابراز خوشحالی کردید و گفتید بسیاری از کشورها خودخواسته برای رونق صادرات، ارزش پول ملی خود را کاهش می‌دهند، شما مشاوران خوبی ندارید چرا که این کشورها در ابتدا رفاه کامل را برای مردم خود فراهم می‌کنند سپس ارزش پول ملی خود را کاهش می‌دهند. این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به شریعتمداری اظهار کرد: شما با فرصت جمعیتی خوبی روبرو هستید، نیروی جوان، کارآمد و تحصیلکرده امروز یکی از فرصت‌ها است که اگر به درستی استفاده نشود با کاهش رشد جمعیت در آینده جامعه وارد سن پیری می‌شود. شریعتمداری چه رویکردی برای تولید اشتغال در وزارت صمت داشت نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسر در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: امروز با بحران بیکاری روبرو هستیم و باید از آقای شریعتمداری پرسید در وزارت صنعت، معدن و تجارت چه رویکردی برای تولید اشتغال داشتید.
 
16:57 خدری- موافق وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
خدری: شریعتمداری از تخلف در ثبت و سفارش خودرو پرده برداشت
­عضو كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در دفاع از وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي به اقدامات وي درخصوص احراز تخلف در حوزه ثبت سفارش خودرو به عنوان سوابق ارزنده اش در سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت ياد كرد. عبدالحميد خدري در نشست علني امروز (شنبه 5 آبان) مجلس شوراي اسلامي در دفاع از محمد شريعتمداري وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي با بيان اينكه شريعتمداري متعهد و دلسوز است در تشريح علل عدم حضور وي در جلساتي كه با موضوع استيضاح وزير صنعت، مطرح شده بود، گفت: برخلاف آنچه نماينده مخالف درخصوص شريعتمداري به عنوان عدم تمكين به قانون در زمان برگزاري جلسات بررسي استيضاح وي به عنوان وزير صنعت، معدن و تجارت مطرح كرد بايد به اين نكته اشاره كنم كه شريعتمداري با كسب اجازه از هيأت رئيسه به اين دليل كه از جانب دولت براي سفر به مازندران براي بررسي مشكل بروز سيل در اين منطقه مامور شده بود، نتوانست در اين جلسات حضور يابد، بنابراين اينكه مشكلات 40 ساله اين وزارتخانه را به ايشان منتسب بدانيم خلاف انصاف است.نماينده مردم بوشهر، گناوه و ديلم در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: امروز تكليف ما نمايندگان در خانه ملت سخت و سنگين است، چرا كه قرار است با تصميم سازي و تصميم گيري سكان چند وزارتخانه را به افراد مورد وثوق رياست جمهور واگذار كنيم، ضمن اينكه تصميم مجلس در شرايطي كه مشكلات عديده اي در حوزه اشتغال و معيشت وجود دارد، تصميمي ماندگار در كارنامه خانه ملت خواهد بود.وي با بيان اينكه شريعتمداري موضوعات مختلف در حوزه اجتماعي را در راستاي رفع چالش هاي موجود به درستي اولويت بندي كرده است، تصريح كرد: هم اكنون راه نجات كشور در حوزه اقتصادي تفكر دانش محور و برنامه محور است،همچنين توجه به نقش مردم در قالب سمن ها، روحيات اجتماعي شريعتمداري و مردم داري وي در جهت تامين رفاه اجتماعي، تعهد و تخصص اثبات شده وي در جايگاه وزارت و اهداف راهبردي كه در حوزه اجتماعي و رفاه تعريف كرده و عصاره كار تيمي و خرد جمعي وي در تدوين برنامه هايش ما را اميدوار مي كند كه با رأي اعتماد اجرايي شدن برنامه هايش را تضمين كنيم.اين نماينده مردم در مجلس دهم با اشاره به اينكه شريعتمداري با توجه به سوابق ارزنده محكوم به خدمت خالصانه در اين حوزه خواهد بود، يادآور شد: آنچه باعث موفقيت يك وزير مي شود، قدرت تعامل و همگرايي وي با ساير وزارتخانه ها و سازمان هاي تابعه است تا از طريق هم افزايي بتواند به برنامه هايي كه دارد عمل كند و اين يكي از شاخص هاي بارز شريعتمداري است. بنابراين ما بايد با لحاظ جمعي جوانب درمورد وي تصميم بگيريم و دقت كنيم كه به عنوان مدعيان مسئوليت و مديريت كشور مبادا كمبودها را برجسته كرده و ملت را از بهره مندي از توانمندي اين فرد محروم كنيم.خدري عنوان كرد: آيا سوابق گرانبهاي شريعتمداري در حوزه هاي مختلف نبايد مورد توجه واقع شود؟ كما اينكه 5 سال عضويت در شوراي عالي كار و آشنايي به بخشنامه ها و قوانين و فعاليت در هيأت امناي تامين اجتماعي و آشنايي با مباحث تخصصي تعاون، مهم ترين راهبرد توسعه كشور اين آرامش خاطر را ايجاد مي كند كه وي با به عنوان سكاندار اين وزارتخانه انتخاب كنيم. همچنين بهره مندي از نظرهاي نمايندگان مجلس از جمله مصري با سابقه درخشان در جايگاه وزارتخانه، محجوب با سابقه درخشان در حوزه كار و كارگري، هاشمي به عنوان فرد موفق در معاون كار و بهزيستي و... بر توانمندي شريعتمداري صحه گذاشته و آينده خوبي را براي اين وزارتخانه عريض و طويل متصور مي سازد.وي تاكيد كرد: هم اكنون براي تنوير افكار عمومي و رفع دغدغه هاي نمايندگان به يكي از اشكالات نگران كننده در حوزه صنعت خودرو اشاره مي كنم كه در ثبت سفارش خودرو ايجاد شده بود و اين در حالي است كه شريعتمداري با تدابيري كه در اين حوزه داشت، درخصوص تخلف محرز در اين حوزه كه باعث نارضايي شده بود، شفاف سازي كرد، اما بر اين اقدام وي سرپوش گذاشته شود. همچنين عدم ملاحظه كاري و مماشات با مفسدان، متخلفان و مافياي سرقت در حوزه صنعت و معادن كه از طريق وي صورت گرفته بود، قابل تحسين است، كما اينكه نامه معاون اقتصادي وزارت اطلاعات گوياي اين مطلب است.خدري متن نامه معاون اقتصادي وزارت اقتصادي وزارت اطلاعات را به شرح ذيل قرائت كرد: نظر به سوءاستفاده و انتشار غيرقانوني مشكوك و مجرمانه گزارش و مكاتبه محرمانه معاون اقتصادي وزارت اطلاعات با دادستان تهران كه موجب بروز شائبه و اتهام به شريعتمداري وزير سابق صنعت، معدن و تجارت شده است به آگاهي مي رساند تخلفات صورت گرفته در موضوع ثبت سفارش هاي خودرو در وزارت صنعت، معدن و تجارت در بدو امر از جانب حراست آن وزارتخانه كشف و به مراجع ذي ربط از جمله وزارت اطلاعات منعكس شد و تاكيد مي كنم شخص آقاي شريعتمداري مدعي موضوع بوده و شخصاً پيگيري جدي براي كشف تخلف داشته و بارها از وزارت اطلاعات مبني بر سفارش ويژه متخلفان از نظر اين معاونت صحت نداشته و از واقعيت به دور است. اضافه مي نمايد پيگيري و برخورد با اين اقدام مجرمانه و عامل انتشار غيرقانوني گزارش و نامه وزارت اطلاعات از طريق معاونت حفاظت در دستور كار قرار گرفته است.وي با تاكيد بر اينكه پاكدستي شريعتمداري مورد تأييد همگان است، افزود: ما احساس وظيفه مي كنيم تا با رأي اعتماد به شريعتمداري در جهت توجه به مردمي كه به دليل مشكلات معيشتي، اشتغال و بيكاري در فقر مي سوزند، اقدام مي كنيم و يقين داريم كه وي توجه به قشر محروم، كارگر و بازنشستگان را در دستور كار قرار خواهد داد و گام هاي موثري در اين زمينه برداشته است.نماينده مردم بوشهر، گناوه، ديلم در مجلس شوراي اسلامي در پايان از ايجاد تفاهم نامه اي ميان وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي و فراكسيون زنان به منظور تحقق سهم 30 درصدي استفاده از ظرفيت زنان در سمت هاي مديريتي براي اين وزارتخانه خبر داد.

 
در ادامه بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي با رأي گيري مجلس، نمايندگان بررسي صلاحيت وزرا را امروز ادامه مي دهند.
پس از صحبت هاي نمايندگان موافق و مخالف و وزير پيشنهادي امور اقتصادي و دارايي و نيز در ادامه پس از سخنان نمايندگان موافق و مخالف وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي آقاي پزشكيان نايب رئيس مجلس كه رياست بخش دوم جلسه علني امروز مجلس را بر عهده دارد ادامه اين جلسه را به رأي گذاشت كه در نهايت نمايندگان با رأي خود بر ادامه بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي در جلسه امروز تاكيد كردند.
در ادامه مجلس وارد تنفس شد و در ساعت 18 و 15 دقيقه امروز مجددا جلسه علني آغاز خواهد شد.
 
 ادامه بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادی
 
18:34 - جلسه علني نوبت شب مجلس به منظور ادامه بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دقايقي پيش به رياست علي لاريجاني آغاز شد.
در نشست علني نوبت بعداز ظهر مجلس شوراي اسلامي كه از ساعت 13 آغاز و تا 17:20 ادامه داشت صلاحيت وزير پيشنهادي اقتصاد و دارايي بررسي شد و بررسي صلاحيت محمد شريعتمداري به عنوان وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيمه تمام ماند
 
.جلسه علني نوبت شب مجلس دقايقي پيش آغاز شد و ادامه بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي رئيس جمهور در دستور كار است.
 
18:34 شریعتمداری وزیر پشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس 
وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي علت حضور نيافتن خود در جلسه بررسي استيضاحش در راستاي تصدي وزارت صنعت، معدن و تجارت را تشريح كرد. محمد شريعتمداري در نشست علني نوبت دوم امروز (شنبه،5 آبان) مجلس شوراي اسلامي در دفاع از برنامه خود براي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي اظهار داشت: وزارت تعاون، اجتماعي‌ترين نهاد حاكميت كشور است، از سوي ديگر اين وزارتخانه مهم ترين مركز اقتصادي ايران محسوب مي‌شود كه اگر به اين بخش اقتصادي عمل نشود نتيجه آن توزيع فقر در جامعه ايران است.وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي ادامه داد: نيمي از جمعيت كشور از اعضاي رسمي صندوق‌هاي بازنشستگي و رفاه اجتماعي هستند كه در حوزه مأموريت وزارت تعاون تعريف مي شوند از اين رو تكليف عدالت اجتماعي در واقع رسيدگي به امور كارگران اين قشر مولد است.وي اظهار داشت: آنچه در دوره‌هاي تاريخي در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مغفول مانده موضوع تعاون است، برخي تعاون را تنها بنگاهداري مي‌دانند بلكه تعاون فرهنگ‌سازي در بعد اقتصادي است كه اگر مورد اهتمام قرار گيرد بسياري از مشكلات كشور را حل مي‌كند.شريعتمداري با اشاره به سابقه اش در مجلس و دريافت رأي اعتماد از نمايندگان عنوان كرد: شما مي‌دانيد كه بنده سوال، تحقيق و تفحص، استيضاح و بازرسي موردي و نوبه‌اي را از حقوق مسلم نمايندگان و مجلس مي‌دانم  و به آن احترام مي‌گذارم. اين موضوعات جزو مهم ترين مظاهر دموكراسي است و با توجه به اين ديدگاه به هيچ عنوان از هيچ سوال در هيچ زماني از هيچ نماينده‌اي عبور نخواهم كرد.وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اشاره به مسائل يك ماه گذشته گفت: اگر به دليل مسائل مختلف يك ماه گذشته در جلسه بررسي استيضاح بنده براي وزارت صنعت، معدن و تجارت حاضر نشدم به اين علت بود كه شب قبل سفر به ناحيه سيل زده مازندران داشتم، در مسير رفت متوجه تقاضاي نمايندگان شدم از اين رو براي هماهنگي با هيئت رئيسه مجلس تماس گرفتم.وي ادامه داد: آن زمان آقاي لاريجاني به سفر خارجي رفته بود، از اعضاي ديگر هيأت رئيسه سوال كردم، آقاي مطهري گفت در پاويون جمهوري شنيده‌ كه رئيس مجلس گفته است با اعضاي استيضاح كننده صحبت كنند تا شرايط براي تغييراتي كه در دولت دنبال مي‌شود فراهم باشد.شريعتمداري عنوان كرد: بنده رضايت ندادم موضوع را از معاون پارلماني پيگيري كردم، ايشان نيز همان صحبت‌هاي نايب رئيس مجلس را عنوان كردند. تلفني نيز با جناب پزشكيان صحبت كردم و در نهايت راضي به عدم حضور نبودم اما آن روز تا پاسي از شب بازديد از مراكز سيل زده داشتم.وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اشاره به طرح موضوعاتي از جانب مخالفان و موافقانش براي تصدي اين وزارتخانه بيان داشت: دوستان در مورد سوابق، برنامه ها و رزومه بنده و تطابق آن با وزارت پيشنهادي تعاون سخن گفتند كه برخي از آنها كارشناسي شده و ارزشمند بود البته برخي از نكات در حيطه كار بنده نيست و به گذشته برمي گردد.وي ادامه داد: اگر تمام مطالبي كه شهاب نادري در مخالفت با بنده مطرح كرده‌اند پس از تصدي بر وزارت تعاون در اختيارم قرار گيرد، موضوع را بررسي مي‌كنم و در بخش‌هايي پاسخ نماينده را خواهم داد و اگر مطالب صحت داشته باشد به مراكز قضايي ارائه مي‌كنم، بنده به عنوان مدير وقتي مي‌شنوم پست مديرعامل خريد و فروش مي شود تنم مي لرزد چرا كه اين موضوع در شأن نظام جمهوري اسلامي نيست.شريعتمداري با بيان اينكه بدون برنامه مشخص هيچ وزارتخانه اي قابل اداره نيست، گفت: اينجانب همواره با برنامه به دنبال اجرايي كردن امور بودم اما بايد دقت كنيم ما در شروع فعاليت هاي دولت نيستيم، در حال حاضر يك سال از مسئوليت دولت دوازدهم گذشته و قوانين بالادستي مانند سياست هاي كلي نظام كه به تصويب مقام معظم رهبري در حوزه تعاون، كار و رفاه اجتماعي رسيده جزو اسناد بالادستي لازم الاجراست.وي با بيان اينكه نمايندگان با تنظيم قانون 5 ساله ششم توسعه يكي ديگر از اسنادي كه بايد اجرايي شود را در اختيار قرار دادند، اظهار كرد: رئيس جمهور به مردم گام دوم را ارائه كرد و 24 ميليون نفر از مردم به آن رأي دادند، علاوه بر اين نكاتي كه بايد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي به آن عمل كند را در 16 بند به وزير سابق ابلاغ كرد. من نيز در قالب اين برنامه ها و اسناد، برنامه هاي خود را به نمايندگان ارائه كردم.وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي بيان كرد: براساس اصل 29 قانون اساسي، تامين اجتماعي فراگير راهبرد تحقق عدالت اجتماعي است. برخورداري از تامين اجتماعي از نظر بازنشستگي، بيكاري، سوانح، بي سرپرستي، مراقبت هاي پزشكي به صورت بيمه اي، حق همگاني شناخته شده است.شريعتمداري ادامه داد: در برنامه تقديمي به نمايندگان به فعاليت هاي اجرايي در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي اشاره كرده ام كه نمايندگان موافق برخي از آنها را قرائت كردند.وي با بيان اينكه منشور ارائه خدمات جديد در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي تنظيم شده كه عملياتي است، خاطرنشان كرد: اصل شفافيت و مبارزه با فساد در تمامي وزارتخاته ها يكي از اصول  در اين منشور بوده و مورد تاييد رئيس جمهور است.وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي ادامه داد: زيرساخت هايي ايجاد خواهيم كرد كه تمامي معاملات در مجموعه صندوق تامين اجتماعي به صورت مكتوب در اختيار مردم قرار گيرد. برخي مطرح مي كنند هيات مديره شستا را نمي شناسيم. اسامي همه هيات مديره شركت هاي تابعه روي سايت قرار خواهد گرفت. ما چيزي از مردم پنهان نداريم.شريعتمداري با بيان اينكه تنها با شفافيت مي توان با فساد رو به رو شد، تصريح كرد: پس از وزارت در وزارتخانه بازرگاني، طي گزارشي عملكرد خود را منتشر كردم، تمام معاملات اين وزارتخانه بدون كاغذ اداره مي شد و اين موضوعي بود كه در سال 84 عملي شد.وي با بيان اينكه در وزارت صنعت، معدن و تجارت سامانه جامع تجارت را راه اندازي كرديم كه از اين طريق توانستيم اختلافات ميان گمرك و وزارت صنعت، معدن و تجارت را حل و فصل كنيم، توانستيم فعاليت ها را با شفافيت انجام دهيم.شريعتمداري خطاب به نمايندگان عنوان كرد: اگر در دستگاه اجرايي فسادي رخ دهد و آن دستگاه بتواند با فساد برخورد كند، بايد مورد تقدير قرار گيرد تا روحيه مبارزه با فساد در سازمان ها تقويت شود؛ در ابتداي ورود به وزارت صنعت، معدن و تجارت خبرهايي مبني بر فساد در ثبت سفارش واردات خودرو به دستم رسيد كه سريعاً از طريق حراست و مجموعه اي از تيم آي تي موضوع را پيگيري كردم و تمامي ثبت سفارش ها از 25 دي 95 كه ورود خودرو غير از نمايندگي ممنوع شد تا 28 تيرماه 96 كه ورود خودرو به وسيله وزير وقت موقتاً ممنوع شد 10 هزار ثبت سفارش را به صورت جزء به جزء بررسي و نتيجه به مجموعه هاي نظارتي اعلام شد.شريعتمداري با يادآوري اينكه در راستاي بيانات مقام معظم رهبري در خصوص ضرورت توجه به رفع فساد و عملياتي كردن برنامه هاي مسئولان در راستاي تحقق اين مهم، افزود: بنده در مورد تخلف هاي صورت گرفته در حوزه صنعت بسياري از اركان برخي استان ها را از كار عزل كردم اما اين موضوع را در جامعه منعكس نكردم و قطعا تداوم اين روش را در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز خواهيم ديد.وي تصريح كرد: بي ترديد انتخاب مديران نيز بر مبناي شايسته سالاري انجام خواهند داد كه از طريق اعلام فراخوان يا با همكاري بنيان ملي نخبگان ترتيبي ايجاد مي كنيم تا در تمام سازمان ها از ظرفيت جوانان فرهيخته و دانشمند براي فعاليت در پشت ميز مديريتي استفاده شود، همچنين تعهد مي دهم تا با برداشتن نگاه جنسيتي براي انتخاب مديران هيچ تفاوتي ميان زنان و مردان قائل نشوم.شريعتمداري افزود: قطعا با نگاه قوميتي، مذهبي و حزبي در جهت انتصاب مديران قدم برنمي دارم و روشي كه براساس آن شايستگان بر مسند امانت مردم بنشينند در پيش مي گيرم چرا كه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي متعلق به محرومان، فقرا و بيمه شدگان بوده و در واقع حق الناس تلقي مي شود. همچنين در سلسله مراتب مديريتي به موضوع بومي گزيني توجه نشده است اما در برنامه هايم انتخاب شايستگاني از استان را در اولويت قرار مي دهم كما اينكه 12 واحد استاني تحت نظر اين وزارتخانه فعاليت دارند بنابراين اين سياست را در آن ها اعمال خواهم كرد.وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي اظهار كرد: كاهش سن مديريتي از ديگر اقدامات ما در اين وزارتخانه خواهد بود كما اينكه 10 سال سن مديريتي را كاهش خواهيم داد همچنين اين وعده را مي دهم كه در فرصت باقيمانده به تمام پرسش ها در رابطه با عملكردي كه در وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته ام پاسخ خواهم داد.وي افزود: انتقال بنده از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي براساس تصميم رئيس جمهور صورت گرفت چرا كه بنده ترجيح مي دادم به كار خود در وزارت صنعت ادامه دهم ضمن اينكه تغيير در برخي اركان اقتصادي خواسته نمايندگان مجلس بوده است.شريعتمداري خطاب به نمايندگان مجلس گفت: اگر تصميم داريد كه به بنده رأي اعتماد بدهيد با رأي بالا بدهيد چرا كه اداره وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي به پشتوانه رأي بالاي مجلس نياز دارد ضمن اينكه اگر در اين وزارتخانه فعاليت كنم همه نمايندگان مجلس اعم از مخالف و موافق بنده از پاسخگويي وزارت تعاون به صورت برابر بهره مند خواهند شد.وي عنوان كرد: اصل سه جانبه گرايي بر وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي را حاكم خواهم كرد و اين موضوعي است كه پيش از اين مغفول باقي مانده بود به اين معنا كه به قانون تامين اجتماعي بازگشت داده مي شود ضمن اينكه معناي اين قانون تنها اين نيست كه فقط در مورد دستمزد كارگران و كارفرمايان تصميم گيري كنيم بلكه بازگشت به قانون تامين اجتماعي، افزايش تعداد اعضاي هيأت امنا و شوراي عالي كار تامين اجتماعي را نيز در دستوركار قرار مي دهيم چرا كه روند عادلانه اين است كه در نشست اين شورا 3 نفر از كارفرمايان، 3 نفر كارگران در مقابل 6 نفر دولتي روبه روي هم بنشينند تا بتوانند مسلط بر اموال خود شوند، همچنين انتصابات سليقه اي صورت نگيرد از سوي ديگر بازگشت سرمايه 2.5 و 5.5 درصد از مجموعه دارايي 100 هزار ميليارد توماني صندوق هاي بازنشستگان به حساب دولت نرود بلكه به حساب صاحبان مال ريخته شود.شريعتمداري تصريح كرد: برون سپاري نظام بنگاه داري از ديگر اقدامات ما در وزارت تعاون خواهد بود كه اين واگذاري ها بايد يا از طريق تامين سرمايه يا سازمان هاي خصوصي سازي صورت بگيرد ضمن اينكه اگر آن ها را واگذار كرديم به ازاي هر واحد ريال واگذاري يك ريال از مطالبات سازمان بزرگ تامين اجتماعي را به اين سازمان برگردانيد و مجموعه مطالبات 180 هزار ميليارد تومان تامين اجتماعي كه تنها سازمان درآمد هزينه اي است از اهميت بسزايي برخوردار است.وي تاكيد كرد: سونامي ورشكستگي صندوق هاي تامين اجتماعي و بيمه اي بزرگ تر از ورشكستگي بانك ها است بنابراين براي رفع اين مشكل به كمك شما نياز داريم كه البته رئيس مجلس شوراي اسلامي با حضور در كميسيون تلفيق مبلغ 50 هزار ميليارد تومان براي آن مصوب كرده كه به صورت تهاتر از بانك ها به بانك مركزي و از تامين اجتماعي به بانك ها پرداخت خواهد شد و با عمليات سازمان تامين اجتماعي 30 درصد از كل مطالبات جبران مي شود و قدم هاي بزرگي در تامين اجتماعي برداشته مي شود.وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي در پايان به اين نكته اشاره كرد كه يك بار براي هميشه بايد بدهي دولت به تامين اجتماعي پرداخت شود تا اين بهانه از اين سازمان گرفته شود كه بزرگ ترين بدهكار آن دولت است.
 
 
بعد از دفاعیات وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی راه وشهرسازی نظرات و دیدگاه های خود را بیان کردند.
 
19:07 گیلانی- نماینده مخالف وزیر پیشنهاد راه و شهرسازی
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس 
 
گیلانی: وزیر پیشنهادی راه چه برنامه‌هایی برای حل مشکلات حوزه مسکن و راه دارد؟
نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تغییر و تحول در وزارتخانه‌ها برای افزایش کارآمدی، ایجاد تحول و مقابله با بحران‌های جدید است، گفت: وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی چه برنامه‌هایی برای حل مشکلات حوزه مسکن و راه دارد؟ سهراب گیلانی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه مخالفت یا موافقت با وزرای پیشنهادی براساس مسئولیت‌پذیری و تحقق چشم‌انداز کشور است، اظهار کرد: رفع محرومیت و فقر یک جهاد الهی است. مردم ایران از فشارهای متنوعی در زندگی و اداره کشور و همچنین تحریم‌ها ناراحت و معترضند و منتظرند دولت فکر و چاره‌ای بنیادی و آرامش‌بخش برای آنها داشته باشد. وی با اشاره به اینکه استیضاح و استعفای وزرا برای ایجاد تحول و مقابله با بحران‌های جدید و کارآمدی وزارتخانه‌هاست، تصریح کرد: بدیهی است وزرایی می‌توانند تحول‌آفرین باشند که دارای روحیه مردمی، انقلابی و مومن باشند و تعامل منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای داشته و ظرفیت‌ساز باشند. نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در جلساتی که با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی داشتم و در برنامه مکتوب او دیدم سوالاتی برایم پیش آمد که انتظار دارم وزیر پیشنهادی به صورت شفاف به این سوالات پاسخ دهد. گیلانی در ادامه گفت: در مسکن مشکلات جدی وجود دارد. وزیر پیشنهادی چه برنامه‌ای برای حل این مشکلات دارد؟ وزیر پیشنهادی برای صدها هزار خانه خالی و بی‌خانه‌ها چه برنامه‌ای دارد؟ چه برنامه‌هایی برای تعاونی مسکن‌ها که نیمه‌تمام مانده و چالش‌های اجتماعی به وجود آورده است، وجود دارد؟ گرانی بیش از ۴۰ درصد مسکن چگونه مدیریت خواهد شد؟ برای حاشیه‌نشین‌های فقیر که ۱۱ میلیون نفر هستند چه برنامه‌ای دیده شده است؟ وزیر پیشنهادی برای جبران فرسودگی خط ریلی چه برنامه‌ای دارد؟ چه تدبیری برای بدهی دولت به پیمانکاران وجود دارد؟ چه تدبیری برای تکمیل پروژه‌های ناتمام و آغاز پروژه‌های جدید دارد؟ وی با بیان اینکه برای شهرسازی اسلامی ایرانی و تدوین طرح‌های جامع شهری وزیر پیشنهادی هیچ برنامه‌ای مطرح نکرده است، گفت: این عیب بزرگی است که در دولت‌های قبلی هم وجود داشته است. چرا در برنامه‌های وزیر پیشنهادی توسعه شهری دیده نشده است؟ نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مدیریت‌های قبلی در این وزارتخانه هزاران میلیارد تومان بدهی به جا گذاشته‌اند. هزاران پروژه به جا مانده و گرانی مسکن رشد قابل توجهی داشته است. وزیر پیشنهادی چه تحول مدیریتی برای برطرف کردن این مشکلات دارد؟ چگونه می‌تواند چشم‌انداز ۱۴۰۴ را جبران کند؟ چه برنامه‌ای برای نوسازی ناوگان مسافربری دارد؟ این ناوگان بیش از ۸۳ هزار اتوبوس و مینی‌بوس با عمر متوسط ۱۴ ساله دارد. وزیر چه برنامه‌ای برای نوسازی ناوگان حمل و نقل کالا دارد که در این حوزه بیش از ۳۶۵ هزار کامیون با عمر ۱۷ ساله وجود دارد. گیلانی در پایان به وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: خوزستان در حوزه وزارت مسکن کاستی‌ها و ضعف‌های جدی دارد که باید به آن توجه شود.

***
 
19:16 پورمختار - موافق وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
پورمختار: برنامه‌های اسلامی نشانگر عدالت محوری در عرصه راه و شهرسازی است
یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: دکتر اسلامی از نیرو های شاخص و انقلابی و از مدیران جهادی کشور هستند.  محمد علی پورمختار در جلسه علنی نوبت شب امروز (شنبه) در موافقت با رای اعتماد به محمد اسلامی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی بیان کرد: با نگرش به اینکه اعتقاد دارم در این شرایط حساس که دشمن خونی ما برای اعمال تحریم‌های بیشتر در حال آماده شدن است ما هم باید با همدلی آماده شویم تا تمام توطئه‌های آمریکا را خنثی کنیم. امیدوارم با رای مثبت به وزرا بتوانیم به دولت کمک کنیم. وی در ادامه گفت: مجلس با هیچکس عقد اخوت نبسته و براساس برنامه‌هایی که وزرا پیشنهادی دارند و وظایفی که دارند مجلس نظارت خواهد کرد و اگر نیاز باشد استیضاح نیز خواهد کرد. اصل مبارزه با فساد باید در دستور کار وزرا باشد. بعضا وزرا در برنامه پیشنهادی به آن اشاره می کنند ولی آن را عملیاتی نمی‌کنند. هم وزرا باید به استفاده از نیروهای متخصص برای پیشبرد کارها توجه داشته باشند. نماینده مردم کبودر آهنگ در مجلس ادامه داد: دکتر اسلامی از نیروهای شاخص و انقلابی و از مدیران جهادی کشور هستند. بیش از ۳۶ سال در حوزه‌های مختلف سابقه دارند و با حدود ۲۶ مسئولیت در بخش‌های مختلف و مدیریت‌های کلان، شناخت و آگاهی کامل از حوزه راه و شهرسازی دارند. نگاه حزبی و جناحی نیز در اینجا وجود ندارد. مطمئنا با عنایت به سوابق ایشان و شناخت ایشان در حوزه حمل و نقل و دریا می‌توانند از مجلس رای اعتماد کسب کنند. نگاهی به سوابق ایشان و تقدیرهای متعددی که از سوی مقام معطم رهبری و وزرا و مسئولان دفاعی در دوره‌های مختلف نشان دهنده توانایی ایشان است. پورمختار تصریح کرد: برنامه‌های ایشان نشانگر عدالت محوری در عرصه راه‌های شهری و روستایی است که ان شالله آن را عملیاتی خواهند کرد. اصلاح فرآیندهایی که بحث اصلی ما است که اگر اینها اصلاح شود کار به طور روتین انجام می‌شود در برنامه‌های ایشان است. بحث تحقیقات و نوآوری یکی از برنامه‌های ایشان است که امیدواریم بتوانند در حوزه‌های مختلف این وزارتخانه بتوانند آن را اجرایی کنند. وی خاطر نشان کرد: موضوع مسکن که در برنامه‌های ایشان است و توجه به مسکن مهر از مطالبات ما است. مسکن مهر مسکن مزخرفی نیست بلکه مسکن نیازمندان و فقرا است. مشکلات فراوانی که در حوزه حمل و نقل داشتیم و آقایان قبلا قول دادند ولی عمل نکردند، در دستور کار آقای اسلامی است. پورمختار خاطر نشان کرد: نگاه به سوابق ایشان در هواپیمایی و ساخت هواپیما و مدیریت این حوزه و فعالیت ایشان در بنیاد مستضعفان و هم چنین فعالیت به عنوان یک استاندار فعال از کارنامه درخشان ایشان است. در حوزه پدافند عیر عامل که مادر کشور به این بخش نیاز داریم و نیازمند تقویت آن هستیم ایشان فعالیت داشته است. وی افزود: توجه به نظام مهندسی ساختمان که یکی از معضلاتی است که در دوره آقای آخوندی حل نشده باقی مانده است ایشان حتما مورد توجه قرار خواهد داد. توجه به بافت‌های فرسوده که یکی از آسیب‌های جدی در شهرهای بزرگ مثل تهران و سایر شهرهاست قول دادند برنامه‌های عملیاتی داشته باشند. پورمختار در ادامه اظهارکرد: توجه به ریل که یکی از روش‌های مهم و کاربردی حمل و نقل بار و مسافر است در برنامه دکتر اسلامی ملاحظه می شود که امیدواریم با سابقه قوی مدیریت جهادی این بخش در اولویت قرار دهد و با کمک سایر بخش های دولت بتواند آن را اجرایی کند. از برنامه های دیگر ایشان توجه ویژه به راه‌های روستایی است. راه‌های روستایی ما در همه استان‌ها نیازمند یک توجه جدی و دقیق هستند که ان شاءالله با همت دکتر اسلامی وضعیت آن بهبود خواهد یافت. وی در پایان گفت: آنچه را که همه نمایندگان می خواهند از نظر من همه وزرا پیشنهادی دارند. آقای اسلامی نیز مدیری جهادی هستند و از نیروهای متدین نیز استفاده خواهند کرد. ان شاءالله ما بتوانیم با رای بالا به ایشان به حوزه راه و شهرسازی کمک کنیم. ان شاءالله با فرماندهی رئیس جمهور نیز همه وزرا بتوانند به خوبی وظایف خود را اجرایی کنند.
 
****
19:25 رضایی- موافق وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس 
رضایی: اسلامی مورد اعتماد اکثریت قاطع اعضای کمیسیون عمران است
رییس کمیسیون عمران مجلس در موافقت با محمد اسلامی گفت: آقای اسلامی هم دانش و هم تعهد تصدی این وزارتخانه را دارد. طبیعی است کسی که به نقطه نظرات تخصصی کمیسیون‌ها توجه داشته باشد موفق می‌شود. محمد رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس در جلسه علنی نوبت شب امروز (شنبه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با رای اعتماد مجلس به محمد اسلامی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت این وزارتخانه گفت: طبیعی است که فردی که می‌خواهد مسئولیت این وزارتخانه را به عهده بگیرد، باید انسانی باشد که هم دانش و هم  فهم درستی از مطالبی که مربوط به این حوزه می‌شود، داشته باشد. رضایی افزود: مهندس اسلامی یک نیروی انقلابی و جهادی است و نشان داده است که در هر جایی که مسئولیتی به او واگذار شده، موفق عمل کرده است. آقای اسلامی، آقازاده نیست فردی نیست که بر اساس یک جریان سیاسی نامزد وزارت راه و شهرسازی شده باشد. به عنوان یک کارشناس، کارش را شروع کرده و تا امروز بر اساس توانمندی و کارایی که داشته است، مورد اعتماد رییس جمهور قرار گرفته و به مجلس معرفی شده است. وی با اشاره به دو ویژگی خاص دانش و تعهد در مورد کسی که می‌خواهد چنین مسئولیت مهمی را به عهده بگیرد، ادامه داد: مهندس اسلامی فوق‌لیسانس مهندسی راه و ساختمان از یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیاست. پس علم و تخصص این کار را دارد. مسئولیت‌هایی که ایشان تا به حال به دوش داشته‌اند، عبارتند از معاون اجرایی بخش عمران بنیاد مستضعفان، مجری طرح‌های عمرانی مرزهای شرقی کشور، معاون مهندسی و طرح‌های توسعه سازمان صنایع دفاع، مدیرعامل شرکت هواپیماسازی ایران، قائم مقام صنایع هوافضا، معاون مهندسی پدافند غیر عامل وزارت دفاع، استاندار مازندران، شورای عالی شهرسازی به نمایندگی از وزارت دفاع، شورای عالی هواپیمایی کشور. رییس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به رزومه فوق افزود: این رزومه نشان می‌دهد که آقای اسلامی در همه حوزه‌ها کار کرده‌اند و در همه جا پرونده خوبی داشته‌اند. ما ابتدا آقای اسلامی را در کمیسیون عمران دعوت کردیم. حداقل چهار جلسه با ایشان برگزار کردیم نمایندگان محترم کمیسیون عمران نظرات ایشان در ارتباط با تکالیفی که در برنامه ششم و برنامه بودجه بر عهده وزارت راه و شهرسازی است را شنیده‌اند. نماینده جهرم تصریح کرد: آقای اسلامی مورد اعتماد اکثریت قاطع نمایندگان در کمیسیون عمران است. این مساله برای ما مهم این بود فردی که تصدی وزارت راه و شهرسازی را به عهده می‌گیرد اهل تعامل با مجلس، نمایندگان و کمیسیون‌های تخصصی باشد. طبیعی است وزیری که ارتباط صمیمی و تعامل خوبی با مجلس دارد و به نکته نظرات تخصصی کمیسیون‌ها توجه می‌کند، موفق خواهد شد. وی در مورد اعتقادات اسلامی به بحث شایسته‌سالاری اعضای وزارت گفت: اعتقاد آقای اسلامی این است که از نیروهای متخصص، شایسته و سالم در این وزارتخانه استفاده کند. مشکل کنونی ما در کشور این است که هنگامی که مسئولی منصبی را به عهده می‌گیرد به صورت اتوبوسی نیروهایی را وارد این مجموعه می‌کند. اعتقاد آقای اسلامی بر این است که ما نباید نیروهایی را به صورت اتوبوسی وارد وزارتخانه بکنیم. ملاک، شایسته‌سالاری و تعهد به کار است. رضایی با برشمردن مشکلات عدیده‌ای که در موضوع مسکن در کشور وجود دارد گفت: آقای اسلامی بحث تولید مسکن که زمینه اشتغال و زمینه کارآفرینی در کشور رقم می‌زند، را در اولویت قرار داده است. رییس کمیسیون عمران مجلس در پایان با اشاره به پروژه‌های ناتمام این حوزه گفت: ما نمی‌توانیم این پروژه‌ها را به نتیجه برسانیم مگر با ایده استفاده از فاینانس داخلی و خارجی آقای اسلامی.
***
 
19:33 فیضی- مخالف وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
فیضی: «اسلامی» با لابی و چانه‌زنی به عنوان وزیر معرفی شد
یک عضو هیات رییسه فراکسیون امید گفت: وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با لابی و چانه‌زنی یک شبه برای این پست انتخاب شده است کما اینکه خود او گفته به سفارش یکی از وزرا و با دعوت به حضور رییس جمهور رفته و از او خواسته شده که در عرض یک روز برنامه‌اش را ارائه کند. محمد فیضی در جلسه علنی نوبت شب امروز (شنبه) به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اظهار کرد: آقای اسلامی آیا شما اداره وزارت راه و شهرسازی را دارید؟ آیا شما مبتنی بر برنامه‌تان انتخاب شدید یا اینکه با استعفای وزیر و لابی و چانه‌زنی یک شبه برای این پست انتخاب شدید؟ شما خودتان گفتید به سفارش یکی از وزرا و با دعوت به حضور رییس جمهور رفته و از شما خواسته شده تا در عرض یک روز برنامه ارائه کنید. وی افزود: آیا شما موارد مرتبط با اسناد بالادستی وزارت راه را مورد مطالعه قرار دادید؟ تنها ۳۴ درصد از برنامه‌های شما منطبق بر برنامه توسعه است و در ۳۳ درصد برنامه‌تان به موضوع برنامه توسعه اشاره نشده است. فیضی با طرح این پرسش که آیا اطلاعی از نیازمندی‌های کشور از نظر شناسایی مصالح ساختمانی و شناخت فنی و مکانیکی خاک دارید؟ گفت: آیا شما اطلاعی از موضوع آمایش سرزمینی دارید و اینکه توجهی به آسایش معلولان و جانبازان در رفت و آمد شهری کرده‌اید؟ اگر معتقد به آموزش هستید، چرا برای کمتر شدن سوانح طبیعی مبتنی بر آموزش برنامه‌ای ندارید؟ وی ادامه داد: شما تنها از بافت‌های فرسوده صحبت کرده‌اید اما سوال این است که چه برنامه‌ای برای جلوگیری از گسترش حاشیه‌نشینی دارید؟ اساسا برنامه‌ای برای بهبود وضعیت حاشیه‌نشین‌ها دارید؟ این نماینده مجلس اضافه کرد: کل دنیا به سمت خصوصی‌سازی و برون سپاری فعالیت‌های تصدی دولتی حرکت می‌کنند. شما هم باید بر اساس اصل ۴۴ ، ۸۰ درصد سهام بنگاه‌های دولتی زیرمجموعه وزارت راه را واگذار کنید. حال اینکه در برنامه ارائه شده هیچ توجهی به اصل ۴۴ نشده است. فیضی با طرح این پرسش که راهکار اسلامی برای قطع وابستگی بودجه به نفت تا پایان برنامه ششم چیست؟ گفت: وزارت راه چه طرحی برای بهبود وضعیت طرح‌های هادی روستایی دارد اگر راهکاری دارید، چرا در برنامه‌تان به آن اشاره نشده است؟ این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به سوابق تحصیلی اسلامی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: بر اساس آنچه به ما ارائه شده شما دارای مدرک فوق‌لیسانس هستید اما چطور به خود اجازه می‌دهید استاد راهنمای دانشجویان دوره دکترا باشید یعنی شما به دانشجویان برای ارائه تز دکترا راهنمایی می‌کنید. چه کسی به شما این اجازه را داده است؟ چرا اصلا به خودتان با داشتن فوق لیسانس چنین اجازه‌ای داده‌اید؟ فیضی همچنین گفت: یکی از بستگان شما به عنوان ناظر ۵۰۰ واحد ساختمانی برای رزمندگان وزارت دفاع منصوب شده است بگویید که آن فرد امروز کجاست و اینکه پرونده‌اش چه مرحله‌ای را در سازمان بازرسی طی می‌کند؟ از طرف دیگر شما متولی پرونده هواپیماسازی ایران ۱۴۰ بودید که سه فروند آن سقوط کرد. سوال این  است که مابقی هواپیماها در کنج آشیانه‌هاست یا اینکه در آسمان‌ها پرواز می‌کند. ثمره بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری چه شد؟ فیضی در پایان گفت: آقای اسلامی مطلبی از شما در فضای مجازی در بین مردم منعکس شده است که شما گفته‌اید باید  حرف‌های یک نماینده را از یک گوش شنید و از گوش دیگر رها کرد. در این باره شفاف‌سازی کنید. نماینده، وکیل مردم است که وظیفه نظارت و پاسخگویی دارد. موضع‌تان را شفاف بیان نمایید.
 
***
19:41 نجفی- نماینده مخالف وزیر پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
نجفی: سخنان اسلامی انسان را یاد دولتمردان سابق می‌اندازد
نماینده مردم بابل در مجلس گفت: رویکرد اسلامی غیرواقعی است. رویکرد ایشان غیرتعاملی است. ایشان اعتقادی به تعامل با نمایندگان ندارد.  علی نجفی خوشرودی در جلسه علنی نوبت شب (شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزارت محمد اسلامی به عنوان وزیر پیشنهادی راه و ترابری، گفت: حرفهای ایشان ما را یاد دولتمردان سابق می‌اندازد. به کدام شاخص استناد کرده‌اید که در استانداری مازندارن در طول یک سال به اندازه ۱۵ سال کار کرده‌اید؟ شما با کدام روش، منابع و برنامه‌ها می‌خواهید مشکلات راه‌های روستایی کشور را حل کنید؟ وی خواستار پخش فیلمی از اظهارات محمد اسلامی در خصوص در واکنش به درخواست انتصاب مدیران استانی شد. در این فیلم خبرنگار از وزیر می‌پرسد شما برای انتصاب شایستگان چه خواهید کرد؟ چقدر به  سفارش نمایندگانی که خواستار انتصاب افراد مدنظرشان است، توجه می‌کنید؟ که اسلامی هم در پاسخ به پرسش خبرنگار گفت «بنده تلاش می‌کنم براساس شایسته سالاری عمل کنم و در سفارشات هم بر همین اساس رفتار خواهم کرد و به سخنان و درخواست‌هایی که به شایسته‌سالاری توجهی نمی‌کنند، اهمیتی نمی‌دهم و اصلا این سخنان را باید از گوش شنید و از گوش دیگر در کرد.» نماینده مردم بابل در مجلس ادعا کرد: ایشان فضای ناامنی را در استان مازندران به وجود آورده است. اگر این رفتارها و التهابات ناشی از آن به بدنه وزارت راه و شهرسازی پمپاژ شود چه کسی جوابگو خواهد بود؟ نجفی خشرودی مدعی هدر رفتن میلیاردها تومان از سرمایه‌های ملی کشور سخن گفت و افزود: مسوولیت میلیاردها تومان پول کشور در شرکت هواپیماسازی شاهین شهر اصفهان به هدر رفت. در استانداری مازندران به جز شعارگرایی، و کلی‌گویی چیز دیگری نداشته است؟ یک روز سابقه کار در وزارت کار ندارید، عملکرد شما ازهم اکنون مشخص است. وی ادامه داد: هیچ شناختی نسبت به نیروی انسانی، برنامه‌های کلان و کلان سازمان ندارید. هیچ مطابقتی بین برنامه شما و قوانین کلان وجود ندارد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: آقای رییس‌جمهور در مجلس گفتند «در بخش مسکن بدهکار مردم هستیم» چگونه می‌خواهید این بدهکاری را جبران کنید؟
در ادامه کلیپی از اظهارات اسلامی درباره نمایندگان مجلس پخش شد..
 
***
 19:50 احمدی - موافق وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
احمدی: وزیر پیشنهادی راه در هیات مدیره هیچ شرکت دولتی یا خصوصی عضویت ندارد
نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی راه در هیات مدیره هیچ شرکت خصوصی یا دولتی عضویت ندارد، از شفافیت وزیر پیشنهادی راه دفاع کرد. قاسم احمدی لاشکی در جلسه علنی شنبه شب در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه به عنوان موافق وی گفت: ما برای وزارتخانه بزرگی تصمیم می‌گیریم که ۱۷ معاون و بیش از ۶۵ هزار نفر پرسنل دارد. سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ذیل این وزارتخانه خودش به اندازه چند وزارتخانه کار دارد. وی با اشاره به فعالیت‌های متعدد بخش‌های بنادر، راه‌آهن، هواپیمایی، هواشناسی و شهرسازی در وزارت راه اظهار کرد: ما در مجلس تشخیص دادیم که این مسئولیت‌ها همچنان در وزارت راه ادغام باشد و جدا نشود. اما همین که آقای اسلامی به عنوان فردی خارج از وزارت راه انتخاب می‌شود یعنی ایشان لابی نداشته است. احمدی لاشکی با بیان اینکه وزارت راه به یک فرد توانمند و قوی نیاز دارد، اظهار کرد: ایشان در پاسخ نامه فراکسیون زنان گفتند که از زنان در سمت‌های مختلف این وزارتخانه استفاده خواهند کرد. پاکدستی و تعهد ایشان هم برای ما مهم است. طبق اظهار آقای اسلامی ایشان در هیات مدیره هیچ شرکت خصوصی یا دولتی عضویت ندارد و تنها در مجموعه صنایع دفاعی است. من تاکنون ندیده‌ام که در بحث شفاف‌سازی وزیری تا این اندازه شفافیت داشته باشد که حتی آدرس محل سکونت خود را بنویسد. نماینده مردم نوشهر با اشاره به انطباق برنامه‌های وزیر پیشنهادی راه با اسناد بالادستی خاطرنشان کرد: آقای نیکزاد وزیر اسبق راه کمتر به موضوع راه توجه کرد و بیشتر به مسکن مهر پرداخت. آقای آخوندی هم در دوره وزارتش بیشتر به موضوع راه پرداخت و به مسکن مهر اعتقاد نداشت اما آقای اسلامی اعلام کرد که مسکن مهر و باقی‌مانده‌های آن را در دستور کار دارد. ان‌شاءالله می‌تواند در این حوزه موثر واقع شود. وی در پایان از نمایندگان خواست به وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی رای دهند چراکه به گفته وی این وزارتخانه بزرگ دیگر تاب اداره به شکل سرپرستی را ندارد.
 
***
بعد از اینکه مخالفان و موافقان دیدگاه های خود درباره وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی را ارائه کردند وزیر در دفاع از خود برنامه های خود را گفت.
 
20:06 محمد اسلامی - وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
اسلامی: پیگیر مشکلات کامیونداران خواهم بود/مسکن مهر را تمام می‌کنم
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی یکی از برنامه‌هایش را ایجاد ساختار کارآمد و غیر متمرکز برای بهبود وضعیت راه‌های روستایی عنوان و اظهار کرد: تمام تلاشم را خواهم کرد تا مشکلات کامیونداران را پیگیری کرده و حل کنم. از آن طرف به دنبال تعیین تکلیف و تکمیل مسکن مهر هستم.  محمد اسلامی در جلسه علنی نوبت شب امروز (شنبه) و در دفاع از برنامه‌هایش برای وزارت راه و شهرسازی گفت: بنده همواره شایسته‌سالاری را ملاک عمل خود قرار دادم و تلاش می‌کنم به آن جامه عمل بپوشانم کما اینکه معتقدم نمایندگان نیز از شخصیت والایی برخوردار هستند. وی در توضیح برنامه‌هایش گفت: معتقدم باید اولویت‌های راهبردی را تعیین کرد تا از طریق آن اهداف برنامه توسعه محقق شود چرا که اجرایی شدن برنامه و قوانینی همچون بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید و داشتن انضباط در ساختار مدیریتی و اجرایی می‌تواند کارها را به خوبی پیش ببرد. تلاش می‌کنم که با برنامه و بر اساس ضوابط مندرج در آمایش سرزمینی، امور را پیش برده و تحولات ساختاری را به وجود آورم. اسلامی با اشاره به احکام قانون برنامه توسعه برای ایجاد مسکن برای اقشار متوسط و کم درآمد و روستاییان گفت: مهم‌ترین اقدام برای تحول ساختاری در حوزه مسکن آن است که دستگاه‌ها در حوزه مسکن به صورت یکپارچه سازماندهی شده و با استفاده از تمام ظرفیت‌های تحت اختیار وزارت راه، فعالیت کنند. از طرف دیگر هم باید بخش خصوصی را در این زمینه فعال کرد. مسکن یک صنعت است که می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، عرضه انبوه مسکن را به دنبال داشته باشد. وزارت راه بر اساس وظایف قانونی، مسئول ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضای مسکن است. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ادامه داد: باید تولید مسکن در اختیار تولید کنندگان واقعی باشد نه کسانی که تنها به دنبال سوداگری هستند. باید برای اقشار متوسط سرپناهی ایجاد شود تا آن‌ها بتوانند خانه‌دار شوند. وی ایجاد ساختار کارآمد و غیر متمرکز برای راه‌های روستایی را به عنوان یکی دیگر از برنامه‌هایش عنوان و اظهار کرد: بنده طرح بازآفرینی شهری را اجرایی خواهم کرد. در این باره تفاهم‌نامه‌هایی مبادله شده که ما می‌خواهیم با استفاده از ظرفیت‌ها و نوسازی، بازآفرینی شهری را محقق کنیم. مهم‌ترین اقدام هم پیشگیری از حاشیه‌نشینی است. اسلامی با اشاره به وضعیت مسکن مهر نیز گفت: دو میلیون و 200 مسکن مهر پیش‌بینی شد که از این میزان 200 هزار واحد تمام شده اما فاقد تاسیسات زیربنایی است. 270 هزار واحد نیمه تمام مانده و ساخت 500 هزار واحد باقی مانده است. به یاری خداوند و کمک مجلس و وجود زمانبندی مشخص به دنبال آن هستیم که تکلیف مسکن‌های مهر باقی مانده را مشخص کرده و آن‌ها را تکمیل کنیم تا موضوع مسکن مهر پایان یابد. اسلامی با اشاره به برنامه‌هایش برای توسعه حمل و نقل راه آهن و استفاده از قطار حومه‌ای در شهرهای مورد نظر گفت: یکی دیگر از مهم‌ترین دستور کارهای ما تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است. با استفاده از ظرفیت‌ها و منابع پیش‌بینی شده می‌توان پروژه‌ها را با سرعت تکمیل کرد. وی با بیان اینکه عدالت منطقه‌ای را در دستور کار دارد توضیح داد: به دنبال آن هستم که توزیع اعتبارات بر اساس پیشرفت پروژه‌ها به صورت عادلانه در تمامی کشور توزیع شود. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی همچنین با اشاره به مشکلات کامیونداران گفت: کامیونداران در موضوع بیمه، لاستیک، تعیین کمیسیون و تعرفه و نوسازی ناوگان دچار مشکل هستند. تفاهم‌هایی شده که وضعیت آن‌ها را پیگیری خواهم کرد. اسلامی در مورد اظهار نظر یکی از نمایندگان درخصوص وضعیت راه اندازی هواپیمای ایران 140 گفت: افتخار می‌کنم که توفیق کار برای این صنعت پیشرفته را داشتم. این کار با استفاده از ظرفیت‌های جوانان، نخبگان، دانشگاهیان و محققان انجام شده است. هواپیماسازی ایران از نمادهای موفقیت سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان در کشور است. وی در پایان و در جمع ‌بندی گفت: بنده برای اینکه بتوانم اعتماد نمایندگان را جذب کنم هیچ ادعایی جز خدمت به مردم با توکل بر خدا و بر اساس قابلیت‌های فردی و اعتماد مسئولان و مردم را ندارم. تلاش می‌کنم با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی ارزشمند، جوان‌گرایی و استفاده از نیروهای شایسته، در جهت بهبود وضعیت ساختاری و کارآمدی مدیریتی، حرکت کنم.

***
بعد از سخنان وزیر پیشنهادی وزارت راه وشهرسازی نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
 
 20:25 صادقی - مخالف وزیر پشنهادی وزیر صنعت، معدن و تجارت
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
برنامه های وزیر پیشنهادی صمت همان برنامه های وزیر پیشین است/این برنامه ها با داده های سال ۹۶ تدوین شده است
نماینده مردم تهران در مجلس ضمن مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت، اظهار کرد: برنامه های وزیر پیشنهادی صمت همان برنامه های وزیر پیشین بوده و این برنامه ها با داده های سال ۹۶ تدوین شده است.محمود صادقی در نشست علنی امروز (شنبه، 5 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با طرح سوالی عنوان کرد: ترمیم کابینه و تغییر در وزرا با چه هدفی از سوی دولت انجام می گیرد؛ به نظر می رسد هدف از این تغییرات افزایش کارآمدی، ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد و همچنین جلب اعتماد از دست رفته عمومی و بازسازی سرمایه اجتماعی رئیس جمهور با 24 میلیون رأی در سال گذشته انجام شد. رئیس جمهور پس از انتخابات به تمامی وعده های خود پشت پا زد نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این تغییرات در کابینه دولت به این منظور صورت گرفته که افرادی به کار گرفته شوند که به ویژه در شرایط تحریمی با تدبیر خاص مواجه شوند، گفت: البته رئیس جمهور فرمودند"سخنان انتخاباتی نگوییم، این سخنان باشد برای وقت انتخابات" اگر با رویه رئیس جمهور عمل کنیم باید در آستانه انتخابات ده ها وعده بدهیم و پس از انتخابات به همه آن ها پشت پا بزنیم. وی با نهی از اینکه نقدهای تند را نباید فقط برای روزهای انتخاباتی گذاشت در خصوص برنامه های وزیر پیشنهادی صمت، گفت: برنامه ریزی ها باید براساس داده های درست وضع موجود و همچنین تحلیل و پیش بینی شاخصه های اقتصادی باشد تا تصمیمات خروجی کیفیت مناسب را داشته باشد اما برنامه های وزیر پیشنهادی صمت مربوط به پیش از سال 97 بوده و به روز نشده است. عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: متاسفانه داده های قبلی حتی در شرایط جدید به روز رسانی نشده و رشد تولید ناخالص ملی در حالی منفی یک پیش بینی می کند که وزیر در اظهارات خود افزایش 3 درصدی را مطرح می کند. وی ادامه داد: همچنین در برنامه های وزیر پیشنهادی هدفگذاری و نگاه خاصی در صنایع کلیدی به ویژه در بحث صنایع خودروسازی، خودروهای برقی صورت نگرفته است و هیچ برنامه ای برای خودکفایی در دوران تحریم و پساتحریم وجود ندارد. هیچ برنامه ای برای تاب آوری در برابر تحریم ها وجود ندارد صادقی با بیان اینکه مشخص نیست دسترسی به نرخ بهره وری ادعاشده در برنامه وزیر پیشنهادی در شرایط افت وحشتناک تولید چگونه قابل انجام خواهد بود، گفت: در این برنامه هیچ طرحی برای مقابله با بحران و تاب آوری در برابر تحریم ها وجود ندارد.   رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس با بیان اینکه برنامه ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی با بودجه های دولت هیچ تطابقی ندارد، افزود: هدفگذاری ها در برنامه ارائه شده بسیار بالاتر از بودجه های سنواتی است و مشخص نیست با چه برنامه ای می خواهیم به این اهداف دست یابیم. صادقی افزود: برنامه پیشنهادی وزیر صنعت به قدری گسترده است که گویا وزیر پیشنهادی می خواهد تمام مشکلات عالم و آدم را حل کند. با توجه به محدودیت منابع برنامه پیشنهادی باید اولویت بندی می شد اما مشخص نیست مبتنی بر منابع محدود موجود کدام بخش اولویت دارد. وی با اشاره به خروج سرمایه گذاران و شرکت های مطرح خارجی از کشور در حوزه صنعت، گفت: در این شرایط این سوال مطرح است که سهم بنگاه های متوسط و کوچک برای ایجاد ارزش افزوده چقدر در نظر گرفته شده است. در صنایع الکترونیک به هیچ عنوان برنامه های کمی دیده نمی شود. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برنامه وزیر پیشنهادی صنعت کلی گویی بوده و هیچ هدف و نقطه گذاری در پایان برنامه مشخص نشده، در شرایط تحریمی باید با تکیه بر توان داخلی تحریم های ظالمانه غرب را دور زد اما برای به کارگیری بخش خصوصی در این حوزه هیچ برنامه ای ارائه نشده است. وی با تاکید بر اینکه هیچ برنامه ای در راستای اقتصاد مقاومتی و پیروی از این سیاست در برنامه پیشنهادی وزیر صنعت وجود ندارد، گفت: امروز در صنعت وجود انحصاراتی خاص کمتر تولید را شکسته و بخش خصوصی به هیچ عنوان نمی تواند وارد رقابت شود. هیچ برنامه ای برای شکستن این انحصارطلبی ها وجود ندارد. وی ادامه داد: موضوع بعدی که باید در برنامه وزیر پیشنهادی به آن توجه می شود اما هیچ توجهی به آن نشده امرگرایی بخش های مختلف وزارت صنعت، معدن و تجارت است که مشخص نیست چه برنامه ای برای ارتقاء انسجام این سه بخش وجود دارد. صادقی با اشاره به نامه بخشی از اقتصاددانان کشور به رئیس جمهور و تاکید مقام معظم رهبری به نظر کارشناسان، افزود: نابرابری بین دو بخش تجارت و تولید باید از بین برود و بنابر آمارهای موجود نرخ تشکیل سرمایه ناخالص بخش تولید و کشاورزی در مقایسه با خدمات همواره رو به افول بوده است که به ویژه در یک دهه اخیر این نابرابری به وضوح دیده می شود. رئیس فراکسیون شفاف سازی با بیان اینکه وزارت صنعت در برنامه اعلامی خود هیچ سیاستی برای تغییر وضعیت موجود ندارد، تصریح کرد: مشخص نیست رئیس جمهور برای چه هدفی وزرای خود را تغییر داده است، برنامه های ارائه شده که همان برنامه های وزیر قبلی است با اندکی تغییر و دستکاری، با این برنامه ها هیچ تحولی در بخش صنعت و معدن کشور صورت نخواهد گرفت. صادقی با اشاره به حواله دادن فسادهای روی داده در واردات خودرو در دوران وزارت شریعتمداری به وزیر پیشین، خطاب به رحمانی اظهار کرد: شما در طول دوران مسئولیت نعمت زاده معاون وزیر و در طول یکسال گذشته قائم مقام آقای شریعتمداری بوده اید که باید پاسخ دهید در آن دوران چه نقشی در مبارزه با فساد داشته اید. وی با اشاره به عنوان های گسترده شغلی رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صمت، اظهار کرد: با توجه به این مسئولیت های سنگین مدیریتی چگونه فرصت کرده اید سه مقطع تحصیلی را در طول این دوران پرکار بگذرانید و کارشناسی حقوق، کارشناسی ارشد مدیریت دولتی و دوره دکتری مدیریت را پشت سر بگذارید؟ که این همه مسئولیت و طی کردن مراحل تحصیلی به هیچ عنوان با هم سنخیت ندارد. صادقی با اشاره به سخنان امروز ظهر روحانی در مجلس، اظهار کرد: رئیس جمهور عنوان کرد که عده ای از ارز یارانه ای استفاده کردند و به رحمانی گفتم اگر از ابوذر و سلمان نیز در این سمت ها استفاده کرده اید سال دیگر آن ها را عوض کن، آیا آقای روحانی خود به این توصیه ها عمل کرده است که به وزرای خود چنین توصیه هایی می کند. عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به فاجعه در حال وقوعی در حوزه صنعت و معدن کشور، اظهار کرد: احداث کارخانه ذوب و پالایش سولقان ورزقان آن هم به بهانه فرمایش مقام معظم رهبری برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد اشتغال فاجعه ای فراتر از دریاچه ارومیه در شمالغرب کشور ایجاد خواهد کرد اما به توصیه کارشناسان هیچ توجهی نمی شود و قصد دارند با 5 هزار میلیارد تومان هزینه حداکثر برای 500 نفر اشتغال ایجاد کنند که این مسئله جای سوال و بررسی جدی دارد.
 
***
20:41 یوسف نژاد موافق وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
یوسف نژاد: وزارتخانه برای وزیر هتل ۵ ستاره نیست/ رحمانی نیاز به آموزش برای آشنایی با مسائل وزارت صمت ندارد
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به سوابق تحصیلی و شغلی رحمانی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وزرا پس از کسب رأی اعتماد به هتل ۵ ستاره نمی روند و باید مشکلات را حل کنند. علی اصغر یوسف نژاد در نشست علنی امروز شنبه 5 آبان مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: دلایل مختلفی برای صحبت کردن به عنوان نماینده موافق با وزیر پیشنهادی صنعت دارم چرا که با توجه به سابقه تحصیلی و تحصیلات مرتبط با صنعت و معدن، خود را در این مورد ذیصلاح می دانم. عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: رحمانی انسانی شریف و باسابقه است و باید توجه کرد پذیرش مسئولیت در این شرایط سخت نکته مهمی محسوب می شود چرا که وزرا بعد از کسب رأی اعتماد اصطلاحاً به هتل 5 ستاره نمی روند و فردا با مشکلات روبرو می شوند. وی تصریح کرد: رضا رحمانی از سابقه تحصیلی و کاری مرتبط با وزارت صنعت، معدن و تجارت برخوردار است و دیگر نیازی به آموزش برای شناخت از دستگاه به رحمانی وجود ندارد، چرا که وی آگاهی نسبی به مسائلی مانند سامانه های قیمت گذاری، تجارت خارجی، فعالیت بخش معدن و رویکرد توسعه دارد. نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای صادقی به عنوان نماینده مخالف اشاره کردند برنامه های رحمانی همان برنامه های قبلی مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت است، این در حالی است که باید اینگونه باشد و برنامه ها مطابق با اسناد بالادستی کشور باشد. مهندسی بین بخشی در دیدگاه و برنامه های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت مشهود است وی اظهار داشت: رحمانی از ظرفیت خوب مجلس و کمیسیون های تخصصی می تواند استفاده کند چرا که از زاویه دولت به مجلس و همچنین از زاویه مجلس به دولت به مسائل نگریسته است و قائم مقام وزارت صنعت نیز بوده است و با توجه به اینکه شخصی صبور است می تواند به تنظیم روابط بین دستگاهی و مجلس توجه کند. یوسف نژاد بیان کرد: مجلس باید کمک کند تا وزرا موفق باشند و رضا رحمانی نیز باید به انتصابات توجه و روابط با کمیسیون های مجلس را بیشتر کند، هر چند که برخی نخواستند از ظرفیت مجلس برای ارتقای امور استفاده کنند. عضو هیات رئیسه مجلس یادآور شد: مهندسی بین بخشی در دیدگاه و برنامه های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت مشهود است که می تواند به حل مسائل کمک کند، در هر صورت باید مسائل شهرک های صنعتی رفع شود و رویکرد التزامی در حل مسائل کافی نیست و همچنین باید به مسائل و مشکلات در بحث نقدینگی، بیمه های تامین اجتماعی و ارزش افزوده بخش صنعت توجه شود.
 
***
20:51  اکبریان - موافق وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
اکبریان: «رحمانی» وارث مشکلات وزارت صنعت نیست
رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزینه پیشنهادی وزارت صنعت وارث مشکلات این وزارتخانه نیست، گفت که رحمانی برای مبارزه با فساد برنامه دارد.  عزیز اکبریان در جلسه شنبه شب مجلس و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت در موافقت با وی گفت: کشور در شرایط حساسی است. الان زمان دعوای دولت، مجلس و قوه قضاییه نیست. ما باید به جای دعوای جناحی مشکلات نظام را حل کنیم. وی با بیان اینکه وزارت صنعت از وزارتخانه‌های حساس است، اضافه کرد: مشکل این وزارتخانه بیمه، مالیات، بانک، گمرک، نوسانات ارزی، تصدی‌گری دولت و شرکت‌های خصولتی هستند. انصافا آقای شریعتمداری در این وزارتخانه زحمت کشید و بهترین همکاری را با کمیسیون داشت. حالا دولت تصمیم گرفته تیم اقتصادی را جابه‌جا کند. اکبریان، رحمانی را فردی دلسوز، ساده‌زیست، ولایتمدار و وفادار به نظام، با انگیزه و ارزشی توصیف کرد و گفت: ایشان به عنوان مدیر تراکتورسازی و آلومینیوم المهدی تلاش زیادی کرده، سه دوره نماینده مجلس بوده و ۱۵ سال پیش با لیسانس وارد مجلس شده است. دو سال است که ایشان معاون وزیر است حالا او وارث تمام مشکلات وزارت صنعت است؟ وارث این مشکلات تیم اقتصادی دولت و ما در مجلس هستیم. نماینده مردم کرج در مجلس ادامه داد: آقای رحمانی در تدوین برنامه وزارت صنعت نقش اساسی داشته و برنامه مدون برای تولید دارد و نیازی نیست که از صفر شروع کند. او پاکدست است و برای مبارزه با فساد برنامه دارد. طبیعتا کسی که خودش آلوده باشد نمی‌تواند با فساد مقابله کند. وی در پایان توجه به مدیران بومی و تمرکز بر اقتصاد مقاومتی و تولید داخل را از دیگر رویکردهای وزیر پیشنهادی صنعت عنوان کرد.
 
***
20:58 بیگدلی- مخالف وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
وزارت صنعت ابزاری برای تنظیم بازار ندارد
نماینده مردم خدابنده در مجلس می‌گوید: بر اساس قانون تمرکز تمام بحث تجارت کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است و نباید وزارت صنعت، معدن و تجارت قانون تمرکز را زیر پا بگذارند. احمد بیگدلی در نشست علنی امروز (شنبه،5 آبان) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با رضا رحمانی، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مخالفت با رحمانی شخصی نیست و جا دارد مراتب خوشحالی خود را از انتخاب یکی از نمایندگان ادوار مجلس به عنوان وزیر اعلام کنم اما برای صیانت از همکاران و نگرانی از وضعیت مردم نقد بخشی از برنامه‌های اعلام شده می پردازم. نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تنظیم بازار و تأمین مایحتاج عمومی مردم از نکات مهم مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت است، در بهمن ماه سال 91 قانون تمرکز، وظایف تجارت بخش کشاورزی را به وزارت کشاورزی واگذار کرد. با اتکاء به این قانون موفقیت‌های چشمگیری در زمینه تنظیم اقلام کالای اساسی از جمله گندم، برنج و دانه‌های روغنی کسب شد. وی گفت: با وجود موفقیت‌های حاصل شده اما تلاش‌هایی در جهت کمرنگ کردن قانون تمرکز صورت گرفت، رصد ما نشان می‌دهد که زمانی که رحمانی قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت بود نسبت به کمرنگ شدن قانون تمرکز و تغییر تنظیم ستاد بازار سکوت کرده است و این سکوت به معنای مخالفت با قانون است. وزارت صنعت ابزاری برای تنظیم بازار ندارد عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در شرایطی که ابزار لازم برای تنظیم بازار در وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست چرا که شرکت های غله یا خصوصی شده‌اند یا در حال واگذاری هستند وزیر پیشنهادی چگونه می‌تواند به تنظیم بازار بپردازد. بیگدلی با اشاره به عملکرد رحمانی در مسئولیت قبلی عنوان کرد: شما معاون طرح و برنامه وزارت صنعت و معدن بوده‌اید، در واقع مسئولیت برنامه‌ریزی کلان و عمده را برعهده داشتید که برخلاف قانون تمرکز صورت گرفت، شما با عدم ورود به تخلف قانونی، اختلال در تنظیم بازار ایجاد کرده‌اید. این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه همه وزرا وظیفه دارند به قانون عمل کنند، گفت: در کشور افراد و مسئولیت در جایگاه قانونی باید حرف و عملشان یکی باشد چرا که بخش قابل توجهی از مشکلات از عدم تطابق حرف‌ها با عملکردها است. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمام پروسه‌های کشاورزی با هدف بازار انجام می‌شود، تأکید کرد: آقای رحمانی متأسفانه شما در زمینه تنظیم بازار و رعایت قانون تمرکز برنامه‌ای ندارید، چگونه با ایجاد ساختار موازی می‌خواهید تنظیم بازار را انجام دهید، اگر دولت نظری در این زمینه دارد باید در قالب لایحه به مجلس پیشنهاد دهد و با نظرات کارشناسی از پیشنهادات خود دفاع کند اما تا زمان اصلاح قانون باید به قانون موجود پایبند باشد. شرایط فعلی، گرانفروشی را ایجاد کرده است بیگدلی با تأکید بر اینکه نظام قیمت گذاری اثر مطلوبی بر بازار نداشته است، گفت: شرایط فعلی، گرانفروشی را ایجاد کرده است، عدم شفافیت پدیده‌ای است که بر رفتارهای بازار تأثیر منفی داشته از این رو باید به سمت پررنگ کردن بازار سرمایه و بورس رفت. نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت همفکری با اتاق تعاون، اصناف و انجمن‌های اقتصادی گفت: در برنامه شما اشاره‌ای به استفاده از این بخش وجود ندارد و در واقع سکوت کرده‌اید و اگر دولت بخواهد در زمینه قیمت‌گذاری دستوری عمل کند باید گفت اثر مطلوبی ندارد و باعث کاهش انگیزه تولید می‌شود. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: آقای رحمانی متأسفانه برنامه موثری برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت نداشته‌اید و اگر نمایندگان مجلس به شما اعتماد کردند به فکر اصلاحات اساسی به نفع مردم ایران باشید.
 
***
21:14 شهریاری- موافق وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت
بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس 
شهریاری: رحمانی به دنبال ارتقای صادرات غیرنفتی است/ انتخاب رحمانی نشان دهنده عزم دولت برای رونق صنعت و اقتصاد است
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه رحمانی به دنبال ارتقای صادرات غیرنفتی است، گفت: انتخاب رحمانی نشان دهنده عزم دولت برای رونق صنعت و اقتصاد است. حسینعلی شهریاری در نشست علنی امروز شنبه 5 آبان مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: رونق اقتصادی کشورها ناشی از رونق صنعت، معدن و تجارت است و به دلیل تاثیر مستقیم بر اقتصاد و زندگی مردم به تعبیری نبض اقتصاد کشور است. نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حُسن تجربه رحمانی نویدبخش روزهای خوش آینده است، افزود: نمایندگان مخالف با وزیر پیشنهادی صمت به گونه ای صحبت کردند که شنونده تصور می کند یک وزارتخانه درهیات دولت می تواند مشکلات کشور را برطرف کند، غافل از اینکه وزیر تنها یک نفر در هیات دولت است و نه تنها یک وزارتخانه به تنهایی نمی تواند اقدام چندانی در جهت ساماندهی وضع موجود انجام دهد، بلکه باید قوه قضائیه و مقننه نیز برای رفع مسائل موجود به کمک دولت بشتابد. انتخاب رحمانی نشان دهنده عزم دولت برای رونق صنعت و اقتصاد است وی بیان کرد: رحمانی یکی از برترین مدیران اجرایی است، انتخاب او نشان دهنده عزم و اراده دولت برای رونق به صنعت و اقتصاد است. شهریاری اظهار کرد: در حال حاضر بدون تردید یکی از چالش های مدیریت کلان کشور چالش اعتماد به باورهای قلبی و رفتاری مدیران به ارزش دینی و انقلابی از یکسو و اعتماد به دانش های توسعه ای، درک امور بین الملل و توان اجرایی برنامه های توسعه ای از سوی دیگر است، لذا راهکار اثربخش رفع و یا کاهش این چالش در وجود مدیران توانمند و مورد وثوق در سطوح عالی را می طلبد و مدیرانی که دارای این ویژگی باشند موفق خواهند شد. این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: رحمانی در حوزه اندیشه، باورها، رفتارهای ارزشی و انقلابی آزمون های خود را پس داده و در حوزه های توسعه ای، سیاسی ، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با رویکردهای داخلی و بین المللی صاحب نظر بوده است؛ عملکرد سابق ایشان قابل قبول بوده است. تخصص رحمانی باعث دلگرمی فعالان عرصه صنعت و تجارت می شود رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: افرادی که شناخت کافی از رحمانی دارند، می دانند ایشان واجد ویژگی های مورد نظر است و اهمیت این موضوع آنجا مضاعف می شود که رویکرد تعامل با دنیا به عنوان یک استراتژی هدفمند مورد توجه ایشان بوده است. تعهد، تخصص، تجربه و ارتباط موثر ایشان باعث دلگرمی فعالان عرصه صنعت، معدن و تجارت خواهد شد. شهریاری تاکید کرد: رویکرد برنامه محوری و سوابق رحمانی متضمن توسعه این حوزه از اقتصاد کشور خواهد بود. کارنامه درخشان وی نشان می دهد اعتماد او به بخش خصوصی و به حرکت درآوردن اقتصاد با محور بخش خصوصی روزهای خوشی پیش روی خود خواهد داشت. وی با بیان اینکه اقتصاد یک چرخه تعریف شده است، گفت: این چرخه بدون هماهنگی سرمایه گذاری، اشتغال، تولید و صادرات محقق نخواهد شد که با انتخاب رحمانی می توان چشم انداز صادرات بر مبنای ارزش افزوده را قم زد. نماینده مردم زاهدان با اشاره به سلامت کاری رحمانی بیان کرد: مسئولیت ایشان در طول دوران خدمت زبانزد بوده است، این مجموعه گام های موثری در توسعه اقتصادی برداشته که سبب ارتقای تولید داخلی و حضور بیشتر در بازارهای جهانی شده است. رحمانی به دنبال ارتقای صادرات غیرنفتی است رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: اهتمام به افزایش صادرات غیرنفتی باعث خروج صنعت از رکود می شود. نقش موثر رحمانی در بازاریابی و کسب بازارهای جدید هدف موجب ارتقای صادرات غیرنفتی است. شهریاری با بیان اینکه رحمانی با ایجاد فضای کسب و کار و رشد سرمایه گذاری داخلی و خارجی به دنبال بهبود شرایط صنعت، معدن و تجارت است، یادآور شد: گسترش بازارهای هدف با نقش موثر وزیر پیشنهادی سمت محقق خواهد شد. وی تصریح کرد: با انتخاب رحمانی سکان هدایت وزارتخانه به شخصی واگذار می شود که در تولید و تجارت تبحر داشته و از او به عنوان یک مدیر استراتژیک یاد می کنند. برنامه های ارائه شده از سوی او بارقه امیدی برای صنعتگران، تولیدکنندگان و کارآفرینان ایجاد کرده است. نماینده مردم زاهدان در مجلس با اشاره به برخی برنامه های وزیر پیشنهادی صمت اضافه کرد: وی لیستی از طرح های غیرانتفاعی تهیه کرده و بیان می کند ادامه آن به نفع کشور نیست، توجه رحمانی به سرمایه گذاری در بخش خصوصی یکی از بهترین برنامه های اوست.
 
****
21:23 رنجبرزاده -موافق وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
رنجبرزاده: رحمانی تحریم ها را به فرصت تبدیل می کند
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در حمایت از وزیر پیشنهادی صمت، تاکید کرد که وی در شرایط کنونی تحریم ها را به فرصت تبدیل کرده و نفس تازه ای در هیات دولت خواهد دمید.  اکبر رنجبرزاده در نشست علنی امروز (شنبه، 5 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، گفت: رحمانی از جنس مجلس است و همه با برنامه هایش آشنا هستیم، چرا باید به وی رأی اعتماد بدهیم؟ دلایل چیست؟ نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مخالفان گفتند برنامه های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت کامل نیست و ممکن است قانون متمرکز را اجرا نکند و این در حالی است که وی به صورت کمی و کیفی برنامه هایش براساس قوانین بالادستی ارائه داده به ویژه به قانون برنامه ششم توسعه وارد شده و به صورت سالیانه مشخص کرده که هدفگذاری هایش از سال 1397 تا 1400 چگونه خواهد بود. وی افزود: ما هم در رابطه با اجرای قانون متمرکز اصرار داریم که باید در تنظیم بازار کشاورزان ضرر نکنند چرا که بخش عظیمی از تولیدات در حوزه کشاورزی است و خواست همه نمایندگان این است که به آن ها در تنظیم بازار کوچک ترین آسیبی نرسد. وزرای پیشنهادی جدید نفس جدیدی در هیات دولت می دمند رنجبرزاده در بیان علل ضرورت دادن رأی اعتماد نمایندگان به رحمانی، خاطرنشان کرد: رحمانی کسی است که سلسله مراتب را گذرانده و در سطوح پایین مدیریتی به ویژه در حوزه صنعت صاحب نام است و اگر نگاه اجمالی به سوابقش بیندازیم می بینیم براساس قانون نماینده در کمیسیون هم تراز وزیر است و این در حالی است که رحمانی سه دوره نماینده مجلس بوده و ریاست کمیسیون صنایع را نیز برعهده داشته است آیا اینکه همه اعضای این کمیسیون توان وی را برای فعالیت در این مسند تائید کرده اند کفایت نمی کند؟ این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: رحمانی از نظر توانمندی، درایت، مدیریت، پاکدستی و هوشمندی برای تصمیم سازی و تصمیم گیری صاحب نام است و می تواند در شرایط فعلی کشور که ممکن است افزایش قیمت ها به صورت لحظه ای به مردم آسیب برساند تولید را می شناسد و در تنظیم بازار و توسعه تجارت الکترونیک و تنوع بخشی به بازار هدف صادرات و واردات و توسعه دیپلماسی اقتصادی برای صادرات تولیدات ایرانی و اسلامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی توانمند است. عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی در جهت تامین غذای جامعه و تنظیم سند توزیع کالا از خلاقیت های رحمانی است که می تواند مشکلات را به موقع تشخیص داده و درمان کند و فرصت سوزی نکرده و فرصت سازی کند و تحریم ها را تبدیل به فرصت می کند تا از این موانع بتوانیم عبور کنیم، همچنین وزرای پیشنهادی می توانند نفس جدیدی در هیات دولت بدمند و شرایط توسعه و پیشرفت را در کشور ایجاد کنند.
 
***
 بعد از ارائه نظرات نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به بیان دیدگاه های خود پرداخت. 
 
21:30 رحمانی - وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت
 بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی در مجلس
رحمانی در دفاع از برنامه های خود: اتاق بحران به اتاق پیشگیری تبدیل می شود
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: مهم ترین اقدامی که باید در نظر بگیریم تثبیت تولید و اشتغال است، از اتاق بحران استفاده نمی کنیم و این اتاق را به اتاق پیشگیری و درمان تبدیل می کنیم. رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در نشست علنی امروز (شنبه، 5 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: بخشی که قرار است در آن خدمت کنم 31 درصد اقتصاد کشور، 33 درصد اقتصاد کل و 64 درصد اشتغال بخش مولد اقتصاد را در اختیار دارد و از میان نزدیک به 85 هزار واحد صنعتی، 3 میلیون واحد صنفی و حدود 10 هزار واحد معدنی با شما سخن می گویم. وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه براساس فرمایشات مقام معظم رهبری راه حل رفع مشکل مردم در توجه به تولید است، اگر بتوانیم از ظرفیت های موجود استفاده کنیم خبرهای خوبی را به مردم می دهیم، گفت: بخشی از نقدها در برنامه بوده و بخشی دیگر در اسناد بالادستی آمده است، برنامه ارائه شده به مجلس ظرفیت محدودی دارد. رحمانی با اشاره به اینکه در برنامه های من برای راهبرد صنعت، 57 برنامه اجرایی و پروژه عملیاتی آمده است، ادامه داد: باید با مجلس روابط سازنده ای داشته باشیم، تجربه نمایندگی خود را گران سنگ می دانم و برای 34 ماه عمر باقی مانده دولت نگاه های علمی و عملیاتی داشته ایم و براساس آن برنامه ها را ارائه کرده ایم. اتاق بحران به اتاق پیشگیری تبدیل می شود وی با تاکید بر اینکه در حوزه تولید و تثبیت اشتغال، صادرات، معدن و بازرگانی برنامه داریم، عنوان کرد: مهم ترین اقدامی که باید در نظر بگیریم تثبیت تولید و اشتغال است، از اتاق بحران استفاده نمی کنیم و این اتاق را به اتاق پیشگیری و درمان تبدیل می کنیم. مردم توقع معجزه ندارند وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مردم از ما توقع معجزه ندارند بلکه می خواهند با تمام قوا تلاش کنیم، تصریح کرد: در حوزه تثبیت اشتغال برنامه های مختلفی مانند نوسازی و بازسازی صنایع و نوسازی صنوف تولیدی را در نظر داریم و در برخی موارد این اقدامات آغاز شده است، برای اینکه واحدهای ما دوام داشته باشند نوسازی را باید جدی بگیریم. رحمانی با اشاره به اینکه پروژه های ویژه ای در سال جاری نسبت به سال قبل در دستورکار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد، ادامه داد: از تحریم ها فرصت ساخته ایم و این موضوع براساس برنامه مدون بوده است. نوسازی 22 هزار خودرو سنگین و نیمه سنگین ظرفیت عظیمی ایجاد می کند وی با بیان اینکه برنامه نوسازی ناوگان تجاری را در دستور داریم، در عرض 3 سال آینده 22 هزار دستگاه کامیون، اتوبوس، کامیونت، کشنده و ون قرار است نوسازی شود که ظرفیت استثنائی در اختیار تولیدکنندگان کشور قرار می دهد، گفت: لازم است مواد اولیه واحدهای حساس که در زندگی مردم اثرگذار هستند تامین شود.    وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای تک تک حوزه‌های صنعت برنامه داریم، افزود: به ویژه برای صنعت خودروسازی کشور برنامه‌های تحول آفرینی مد نظر وزارت صنعت خواهد بود که این برنامه‌ها به نفع مردم و خودروسازان خواهد بود که علاوه بر کیفی سازی صنعت، موجب رضایتمندی مردم و کاهش قیمت خودرو را خواهد شد. رحمانی ادامه داد: در حوزه بازرگانی نیز مهمترین برنامه ما مدیریت شرایط تحریم است تا با ایجاد یک ستاد عملیاتی مقابله با تحریم در وزارت صمت این ساختار تقویت شود و در مقابل تحریم علاوه بر مقابله با آثار مخرب آن از فرصت‌های ایجاد شده ناشی از تحریم‌ها نیز استفاده کنیم. وی اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با تحریم‌ها را نیز از دیگر برنامه‌های وزارت صمت در 3 سال آینده عنوان کرد و یادآور شد: ذخیره سازی کالاهای اساسی در انبارها همان طور که امروز رئیس جمهور به آن اشاره کرد یکی از مهمترین برنامه‌های ما خواهد بود تا با این روند با همکاری وزارت جهاد سازندگی در تأمین کالاهای اساسی هیچ مشکلی نداشته باشیم. وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: همکاری با شبکه‌های اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها و همچنین اصناف یکی دیگر از برنامه‌های وزارت صمت خواهد بود تا پروژه ویژه لجستیکی وزارت صنعت از این طریق برای اولین بار طراحی و به مرحله اجرا برسد. رحمانی درباره تأمین کالاهای اقشار آسیب‌پذیر نیز گفت: در این زمینه نیز برنامه داریم و همچنین طرحی را برای رصد مسئولان در حوزه تولید و بازرگانی داریم که وزیر و سایر مدیران در وزارتخانه بتوانند تمام وضعیت موجود بازار و تولید را ملاحظه کنند. وی یادآور شد: در شرایط فعلی بخش خصوصی باید جایگاه ویژه خود را حفظ کند و باید اجازه داد که در شرایط فعلی بخش خصوصی وارد اقتصاد کشور شود و در این مسیر از اتاق اصناف، خانه صنعت و معدن و همه تشکل‌های صنعتی به صورت هفتگی با برگزاری جلسات استفاده خواهیم کرد، در شرایط کنونی اگر کار به مردم سپرده شود از این مرحله عبور خواهیم کرد. سهم 10 درصدی از بازار وارداتی کشورهای همسایه اقتصاد ایران را متحول می‌کند وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت صادرات را پیشران اقتصاد کشور عنوان و تأکید کرد: کشورهای همسایه ایران بالای 500 میلیارد دلار واردات دارند که سهم ایران از بازار آنها زیر 5 درصد است، اگر بتوانیم این رقم را به 10 درصد برسانیم رقمی معادل 30 میلیارد دلار خواهد شد که طبق محاسبات هر یک میلیارد دلار، یک و نیم میلیون شغل ایجاد خواهد کرد، اگر بتوانیم از این ظرفیت‌ها که در بازارچه‌های مرزی و بنگاه‌های کوچک وجود دارد استفاده کنیم می‌توانیم اقتصاد کشور را دگرگون کنیم. ایجاد بروز فساد در وزارت صنعت وجود نخواهد داشت رحمانی درباره برنامه‌های ضد فسادی خودش نیز گفت: در حوزه کاری من فساد به ویژه فساد سازمان یافته معنی نخواهد داشت و افتخار من این است که در این حوزه‌ها از ظرفیت مجلس استفاده کنم تا فساد ریشه کن شود و همکاری با مجلس برای رسیدگی به وضعیت استان‌ها یکی از برنامه‌های اصلی ما در 3 سال آینده خواهد بود.
 

***
 جلسه بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی از ساعت 13 تا ساعت 21:45 دقیقه ادامه داشت و بعد از سخنان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت نمایندگان به رای گیری و جمع بندی بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی پرداختند که نتایج اعلام خواهد شد. 
 
 نمایندگان خانه ملت در پایان جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهور به هر 4 وزیر رای اعتماد دادند.
***
طبق برنامه اعلام شده از طرف هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي، بحث و بررسي براي تك تك وزيران به ترتيب حروف اسامي وزارتخانه ها انجام مي شود.
بنابراين مجلس كار خود را به ترتيب  با بررسي صلاحيت فرهاد دژپسند وزير پيشنهادي امور اقتصادي و دارايي آغاز مي كند و پس از آن صلاحيت  محمد شريعتمداري وزير پيشنهادي تعاون، كار و رفاه اجتماعي، محمد اسلامي وزير پيشنهادي راه و شهرسازي و رضا رحماني وزير پيشنهادي صنعت، معدن و تجارت بررسي مي شود.
براساس آيين نامه داخلي مجلس، هر وزير پيشنهادي يك ساعت و سي دقيقه  براي اعلام برنامه هاي خود فرصت دارد ، براي هر وزير پيشنهادي دو موافق و دو مخالف با حفظ ترتيب يك نفر مخالف و موافق به مدت پانزده دقيقه براي هر نفر و در مجموع يك ساعت صحبت خواهند كرد.
پس از آن وزير پيشنهادي و در صورت صلاحديد، رئيس‌جمهور به مدت سي دقيقه براي دفاع از برنامه و صلاحيت وزيران پيشنهادي وقت سخنراني دارد.
وزيران پيشنهادي و نمايندگان موافق يا مخالف مي توانند وقت خود را براي صحبت كردن به نمايندگان ديگر نيز اختصاص دهند، سپس رئيس‌جمهور مي ‏تواند با استفاده از وقت وزيران در پايان و به طور يكجا از آنان دفاع كند.
راي‌گيري براي تمام وزيران پيشنهادي به طور همزمان و در آخر جلسات راي اعتماد انجام مي شود.
برچسب ها: وزیر ، پیشنهادی ، مجلس
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°