تهیه 6 اطلس فرونشست های زمین در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 25 خرداد 1400
کد خبر : ۶۳۶۹۳۲
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۱
سازمان نقشه‌برداری ایران اعلام کرد تا کنون 6 اطلس فرونشست زمین در کشور تهیه شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس سازمان نقشه‌برداری ایران با تاکید بر اینکه مسئولیت تهیه اطلس‌های فرونشست زمین به این سازمان واگذار شده است،‌ گفت: تهیه اطلس فرونشست زمین دستور کار این سازمان است و تاکنون 6 اطلس فرونشست تهیه شده است.

مهندس مسعود شفیعی گفت: تا سال قبل (96)اعلام نرخ فرونشست زمین تکلیف صریح و روشن برای سازمان نقشه‌برداری نبوده است.

شفیعی افزود:تا کنون اقدام به تهیه 6 اطلس فرونشست در جنوب غرب تهران، جنوب تهران، استان قم، مشهد، دشت نیشابور و تربت جام شده است.

رئیس سازمان نقشه‌برداری ایران با تاکید بر اینکه در حال حاضر اطلس فرونشست منطقه اصفهان به عنوان یک نقطه پر ریسک کشور در دستورکار قرار دارد، یادآور شد: در حال حاضر مطالعات ترازیابی دشت ورامین نیز در دستورکار قرار دارد تا بتوانیم تغییرات ارتفاعی آن را محاسبه کنیم.

رئیس سازمان نقشه‌برداری ایران با تاکید بر اینکه برای اعلام نرخ فرونشست زمین، دستگاه‌های فاقد مسئولیت وارد نشوند، یادآور شد: سازمان نقشه‌برداری با در اختیار داشتن امکانات تخصصی، صلاحیت لازم برای اعلام نرخ فرونشست زمین را دارد، به گونه‌ای که ما با استفاده از مشاهدات ترازیابی، داده‌های راداری، ثقل‌سنجی و ایستگاه‌های ژئودینامیک اقدام به تعیین نرخ فرونشست زمین می‌کنیم.

شفیعی با بیان اینکه کار ترازیابی یکی از پرهزینه‌ترین فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری به شمار می‌رود، گفت: بر این اساس برای تعیین ارتفاع برای سراسر کشور با مشکلاتی چون کمبود اعتبارات و امکانات مواجه هستیم.

رئیس سازمان نقشه‌برداری با تاکید بر اینکه با استفاده از روش‌های مختلف کار ترازیابی برای 45 نقطه کشور انجام شده است، گفت: از آنجایی که ایران یک پهنه گسترده است، این میزان مطالعه کافی نیست و به امکانات موجود نیاز است تا با تصمیم‌گیری‌های جدید اقدام به توسعه این مطالعات کنیم.

شفیعی به وضعیت فرونشست استان تهران اشاره کرد و گفت: بر اساس مطالعات ما، شهریار سالانه 22 سانتی‌متر فرونشست دارد که به طور متوسط تاکنون حدود دو متر در دشت تهران در مدت 10 ساله شاهد فرونشست هستیم.

وی میزان فرونشست در کبودرآهنگ را از سال 63 تا سال 80 دو سانتی‌متر اعلام کرد و یادآور شد: در جنوب غرب تهران نیز شاهد فرونشست زمین به دلیل برداشت‌های بی رویه آب‌های زیرزمینی هستیم.

رئیس سازمان نقشه‌برداری ایران با اشاره به ایجاد 130 ایستگاه ژئودینامیک در کشور، گفت: یکی از اقداماتی که برای مطالعات مخاطرات زمین صورت می‌گیرد، بررسی تغییرات پوسته زمین است که برای این منظور ایستگاه‌های ژئودینامیک در اطراف گسل‌ها ایجاد می‌شود تا بتوان حرکت پوسته زمین را پایش کرد.

شفیعی با تاکید بر اینکه میزان حرکت پوسته زمین نشان‌دهنده فعالیت گسل‌ها است، ادامه داد: ایستگاه‌های لرزه‌نگاری تنها در زمان وقوع زلزله داده‌هایی را در اختیار متخصصان قرار می‌دهد، ولی ایستگاه‌های ژئودینامیک حرکات پوسته زمین را به صورت دائم نشان می‌دهند.

بر اساس داده‌های ژئودینامیک حرکت صفحه ایران از سمت شمال غرب به شمال شرق است.

رئیس سازمان نقشه‌برداری با تاکید بر اینکه این ایستگاه‌ها ما را در یافتن کانون‌های بحران‌خیز زلزله کمک می‌کند، گفت: این ایستگاه‌ها هرگز ما را در پیش‌بینی زلزله یاری نمی‌کند، چراکه هیچ کشوری حتی با داشتن شبکه‌های متراکم‌تر ژئودینامیک قادر نیست که درخصوص پیش‌بینی شدت، زمان وقوع و منطقه زلزله پیش‌بینی انجام دهد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به زلزله‌خیز بودن کشور مطالعات درخصوص نقاط پرخطر کشور به این سازمان واگذار شده است که اولویت اول ما تهران و البرز است.

رئیس سازمان نقشه برداری با تاکید بر اینکه سقف اعتباری برای مطالعات تغییرات پوسته زمین از سوی دولت تعیین شده است، گفت: بعد از زلزله بم این اعتباراتی برای انجام مطالعات در این زمینه در نظر گرفته شد و بعد از آن این اعتبارات اختصاص نیافت که با مذاکرات انجام شده مجددا این اعتبارات برای این مطالعات در نظر گرفته شده است.
 
 
برچسب ها: فرونشست ، خشکسالی ، کویر ، چاه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °