ناهماهنگی، علت مشکلات ارزی زائران اربعین

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:57 - شنبه 05 بهمن 1398
کد خبر : ۶۳۶۹۴۹
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۷
رئیس ستاد اربعین گفت: اگر هماهنگی های لازم برای اجرای طرح عرضه ارز در خاک عراق با این ستاد صورت می گرفت تا این اندازه شاهد بروز مشکلات برای تامین ارز زائران نبودیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

رئیس ستاد مرکزی اربعین با تشکر از تلاش های بانک مرکزی و بانک ملی گفت: کم تجربگی و نا آشنایی با قوانین بانکی عراق موجب بروز مشکل در عرضه ارز برای زائران در خاک عراق شد.

حسین ذوالفقاری در مورد اشکالات بوجود آمده در مورد ارز گفت: تخفیف ارز داده شده از طرف بانک برای کاهش هزینه سفر زائران در اربعین بود.

او افزود: تفاوت نرخ هزینه سفر امسال در مقایسه با سال قبل 35 هزار تومان بود.

وی در مورد اینکه چرا گرفتن ارز در داخل کشور انجام نشد؟گفت: باجه های دریافت ارز در خاک عراق برای جلوگیری از قاچاق و افزایش نرخ ارز بود.

ذوالفقاری در مورد همکاری جهادی بانک ملی و ستاد اربعین گفت: با همکاری بانک ملی و دولت عراق حتی برخی اماکن حشد الشعبی نیز در اختیار ستاد قرار گرفت.

او افزود: آنچه که پیش آمد و مشکلات در مورد ارز تاکنون با آن مواجه نشده بودیم و تجربه ای جدید بود.

تمهیدات اربعین 97 

رئیس ستاد اربعین در مورد زمان باقی مانده برای ثبت نام زائران در سامانه سماح گفت: امشب ثبت نام در سامانه سماح پایان می یابد و کسانیکه تاکنون ثبت نام کرده اند تا 24 ساعت دیگر روادید آنها صادر می شود.

 او گفت: حدود 2 میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام کردند که از این میان 50 هزار نفر افغانستانی های مقیم ایران بودند و 75 هزار نفر اتباع خارجی از ایران وارد خاک عراق شدند.

ذوالفقاری با بیان اینکه مجوز تردد در مرز ایران مشکلی نداشت، گفت: بالغ بر 90 گیت در مرز ایران برای کنترل رفت و برگشت فعالیت می کنند.

رئیس ستاد اربعین در مورد اوج تردد در مرز های کشور گفت: از فردا روند بازگشت از مرزهای کشور افزایش خواهد داشت و یک روز پس از اربعین یعنی روز چهارشنبه نیز ازدحام بازگشت جمعیت خواهیم داشت.

رئیس ستاد مرکزی اربعین افزود: در گفتگوهای انجام شده با طرف عراقی مشکلات کنترل زائران تاکنون بر طرف شده است.

حسین ذوالفقاری با بیان مشکلات انتقال حدود دو میلیون نفر از مرز در مدت بسیار محدود گفت: هر ساله بر تجربیات ما افزوده می شود. امسال طوفان ناگهانی کمی مشکل ایجاد کرد که بلافاصله با همکاری گروه های مختلف سرو سامان داده شد.

او با بیان اینکه زیر ساخت های راه در عراق گنجایش ورود 2911 سواری و 2050 اتوبوس را ندارد گفت: طرف عراقی نسبت به جمهوری اسلامی ایران آماده ورود سیل مشتاق زائران تا این حد را نداشت.

او افزود: در روزهای آینده باید 12 هزار دستگاه اتوبوس را  به کار بگیریم تا زائران ما پس از مراسم اربعین معطل نمانند،عبور موقت (کاپوتاژ)  خودروها به تنهایی مدیریت منسجمی را می طلبد.

مسعود خاتونی عضو هیئت مدیریه بانک ملی با پذیرش گلایه ستاد اربعین گفت: محدودیت هایی که در خاک عراق وجود داشت موجب مشکلات در عرضه ارز زائران شد که ابتدا محدود به 51 باجه بودیم که با تلاش و پیگیری ها به 320 باجه افزایش یافت.

تسهیل مشکلات زائران با حرکت جهادی ستاد اربعین و بانک

 

او افزود: اکنون مشکلی در عرضه ارز وجود ندارد و روال عادی شده است.


او افزود: مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داد تا مشکل ایجاد شود اما با همکاری ها مشکلات مرتفع شد.


خاتونی گفت: بانک ملی بعنوان تنها بانک عامل برای توزیع ارز زائران اربعین انجام وظیفه کرد.

تمهیدات اربعین 97

پیرحسین کولیوند رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین در گفتگوی تیتر امشب به عملکرد بهداشت و درمان ستاد اربعین پرداخت و گفت: تاکنون 90 هزار نفر در سه مرز شملچه، جذابه و مهران به مراکز درمانی مراجعه کرده اند که 10 هزار و 340 نفر به درمانگاه های تخصصی معرفی شدند.

او افزود:اکنون 2 هزار و 594 نفر در مراکز درمانی در مرزها بستری شده اند، پانصد و سه عمل جراحی انجام شده و مصدومان حوادث ترافیکی هم 537 نفر بوده است.

 کولیوند گفت: تعداد 9 هزار 531 نفر از همکاران ما نفرات مختلف را در موکب ها آموزش داده اند.

 رئیس کمیته بهداشت و درمان گفت: 50 هزار نفر از زائران را نیز چهره به چهره آموزش بهداشتی داده ایم، نظارت های دقیق بر پخت غذا و مواد غذایی نیز انجام شده است. 

 او درباره ورود اتباع خارجی از مرزهای شرقی (میرجاوه) به کشور گفت: نظارت ها در این باره دقیق بوده است.

او درباره هماهنگی با وزارت بهداشت عراق گفت: هماهنگی با وزارت بهداشت عراق انجام و کارگروه مشترک تشکیل شد تا همزمان با همکاری پزشکان عراقی بر بهداشت موکب ها و زائران در طول مسیر نظارت شود.

کولیوند به زائران اربعین حسینی توصیه کرد: با وجود طولانی بودن مسیر و وجود جمعیت فراوان بهداشت فردی و گروهی را رعایت کنند.

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در ارتباط تلفنی گفت: خداروشکر مشکلات را پشت سرگذاشتیم، مشکلات طوفان، ارز را داشتیم که برطرف شد، یک میلیون و دویست و سی هزار تردد در مرز داشتیم، تدارکات خوبی برای ورود زوار به کشور فراهم شده است و مجموعه بهداشت و درمان نیز آماده شده اند. عوامل راهنمایی و رانندگی و امداد رسان در جاده ها جانمایی شده اند.

تسهیل مشکلات زائران با حرکت جهادی ستاد اربعین و بانک

 

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان: مشکل خاصی نداریم بیش از 710 هزار نفر به سمت مرزهای عراق تردد کردند بیش از 230 هزار نفر برگشته اند. 90 هزار نفر اتباع خارجی بودند که از مرز عبور کردند.


 

تسهیل مشکلات زائران با حرکت جهادی ستاد اربعین و بانک

 

او افزود: مواکب برای برگشت زائران آماده است، مشکل خاصی نداریم، از نظر پارکینگ نیز مشکلی نداشتیم و ظرفیت خالی داریم و بعد از بارندگی شب گذشته نیز اتوبوس ها اعزام شد تا مشکل حمل و نقل برطرف شود.


 نفیسی دبیر کمیته حمل و نقل ستاد اربعین دیگرمهمان برنامه گفت:  پیش بینی می شود که در روزهای آینده ورود و خروج مسافر با هم برابر شود.  

او افزود: وسایل نقلیه عمومی را در مرزها مستقر کرده ایم.

تسهیل مشکلات زائران با حرکت جهادی ستاد اربعین و بانک


جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی هم از تمهیداتی که برای بازگشت زائران اندیشیده شده است. خبر داد و گفت: سازمان هواپیمایی کشوری برای افزایش پروازها همکاری کرده است و تعداد مجوزها به 744 پرواز رسیده است، نظارت ها همچنان انجام می شود و یک دفتر خدماتی را برای تخلف برای یک ماه تعلیق کردیم و برای بازگشت آمادگی کامل وجود دارد

تسهیل مشکلات زائران با حرکت جهادی ستاد اربعین و بانک


احد وظیفه مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه انتظار داریم در یک هفته آینده شرایط آب و هوایی عادی باشد، گفت: در یکی دو روز آینده وزش باد و کمی گرد و خاک در عراق خواهیم داشت اما در تهران شرایط آب و هوایی عادی خواهد بود.

تسهیل مشکلات زائران با حرکت جهادی ستاد اربعین و بانک 

 
برچسب ها: اربعین ، کربلا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۶°