پرداخت ارز به زائران اربعین تا یکشنبه هفته آینده

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:46 - دوشنبه 28 بهمن 1398
کد خبر : ۶۳۷۹۸۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
تا روز یکشنبه هفته آینده فعالیت بانک ملی در عراق برای پرداخت به افرادی که موفق به دریافت ارز نشدند، ادامه دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، شهریار حیدری حسینی با حضور در رادیو اربعین با اشاره به بازگشت زوار گفت: در ۵ روز، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برگشتند و بیشترین حجم ورود زائران از مرز مهران است.

وی با بیان اینکه از دو روز گذشته تامین خودروها و اتوبوس های بین شهری برای زائران و همچنین اسکان و تغذیه آن ها از مهم ترین موضوعات در ستاد مرکزی اربعین به شمار می آید، گفت: با توجه به اینکه کشور عراق در روز اربعین، برنامه های اربعین به ویژه در حوزه اسکان و پذیرایی را تعطیل می کند و مواکب جمع آوری می شود، ما از گذشته برنامه ریزی کردیم تا مواکب ایرانی سه روز بعد از اربعین در عراق و پنج روز بعد از اربعین در ایران، خدماتشان استمرار پیدا کند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به ایجاد گره های ترافیکی در مرز مهران به خاطر افزایش حجم زائرین به سمت مرزهای خروجی نسبت به سال گذشته، گفت: تا این لحظه در مرز شلمچه و چزابه هیچ گونه گزارش ترافیکی و توقف زائران را نداشتیم. از ساعت یک بامداد امروز تا این لحظه بیش از ۲۱۰ هزار نفر فقط از مرز مهران وارد کشور شده اند و این مرز هم ظرفیت و گنجایش مشخصی دارد و احتمال معطلی زائران است. همه تلاش ما برای تامین اتوبوس و جابه جایی و انتقال زائران است و از تمام ظرفیت ها استفاده می کنیم ولی حجم ورود در مهران بیش از ۶۰ درصد است که بیشتر از مرزهای دیگر داشتیم.

وی در رابطه با اجرایی نشدن کاپوتاژ در اربعین گفت: این طرح نیاز به زمان مشخصی دارد اگر قبل از اینکه زائران به این حجم از مرزها عبور کنند اگر کاپوتاژ انجام شود، مناسب است ولی در عین حال، کاپوتاژ یعنی پروانه گذر موقت کامیون ها چه شخصی و چه حمل و نقل عمومی باشد باید تا کربلا و نجف عبور کند. بعد از عبور از مرز با حجم تردد و ترافیک سنگین مواجه می شود و از طرفی مشکل سوخت نیز وجود دارد.

حیدری افزود: در این ایام، نزدیک به ۵ هزار کاپوتاژ صورت گرفت و همه مرز مهران را انتخاب کرده اند و این امر، سبب ایجاد ترافیک در مرز شد و حدود ۴۸ ساعت از وقت ما را گرفت تا مسیر را روان کنیم. برخی را به جنوب فرستادیم وگرنه وقت ما را بیش از این می گرفت ولی اگر زیرساخت در داخل عراق مشخص شود و یک مسیر مشخص برای پیاده روی و یک مسیر چهار بانده برای سوار ها باشد در این صورت کاپوتاژ بسیار خوب است ، کاپوتاژ جزو برنامه های ۹۸ است.

وی با بیان اینکه کمیته اعزام صرف موضوع ثبت نام نیست و حداقل ۶۰ شاخص برای این کمیته تعریف شده و به همه این موضوعات توجه کرده است، گفت: یکی از این شاخص ها، بحث ارز بود. هم در ستاد اربعین و هم در این کمیته بارها روی این موضوع بحث شد. پیگیری های مسئولان از جمله وزیر کشور، رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی و دیگران سبب فراهم شدن ارزان کردن ارز برای روادید فراهم شد. اصل موضوع را ستاد پیگیری کرد و وزیر کشور هم در دولت مطرح کرد و نهایتا بعد از یکی دو روز، بانک مرکزی اجازه تخفیف را از دولت گرفت و اثر خودش را گذاشت.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با اذعان به مشکلاتی که در تخصیص ارز به زائرین پیش آمد، افزود: چون زیرساخت ها در عراق فراهم نبود و تجربه اول بانک ملی است، تا آنجایی که امکان داشت ورود کردند. بخشی از معضلات واقعیت داشت و بخشی هم بخاطر دلالان و صرافانی بودند که رقابت می کردند و تجمع را ایجاد کردند. آن روزی که در نجف، تجمع بود به اندازه آن تعداد تجمع کنندگان اصلا ثبت نام نکرده بودند. بخشی از این تجمعات غیرواقعی بود.

وی گفت: به محض اطلاع ستاد از این وضعیت، مسئولین بانک ملی و بانک مرکزی را دعوت کردیم و متوجه شدیم خلاهای مدیریت وجود دارد و نیازمند عوامل اجرایی بانک و افزایش باجه ها هستیم و همان موقع اقدامات لازم را انجام دادیم و افراد را اعزام کردیم.

حیدری افزود: از ۱۹۲ هزار نفری که برای دریافت ارز ثبت نام کردند برابر با اعلام بانک ملی بیش از ۱۴۵ هزار نفر ارزشان را در عراق دریافت کردند. تا روز یکشنبه هفته آینده هم فعالیت بانک ملی در عراق ادامه پیدا می کند و افرادی که موفق به دریافت نشدند این مبلغ قابل پرداخت است.

وی درباره جابه جایی زوار در مهران گفت: ۱۲ هزار ناوگان ما در کشور همه زائران را دارند جابه جا می کنند، این دستگاه ها همه در مسیرها هستند و پس از رسیدن به مقصد دوباره به مرزها بر می گردند. ترافیک را فقط در مهران داریم اگر زائران در مهران همکاری کنند تا فردا ظهر مشکلات برطرف می شود. به صورت مستمر اعزام اتوبوس به مهران را داریم و تا ساعت ۱۲ امشب بیش از ۱۳۰۰ دستگاه به مهران خواند رسید و زائران را منتقل می کنند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی به قیمت بلیت هواپیماها اشاره کرد و گفت: ناوگان هوایی از دوم تا دوازدهم آبان، تعهد در ایام اربعین را دارند و در این مدت هزینه از تهران و تمام شهرستان ها به نجف و بغداد دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و از مشهد ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و اگر کسی بیش از این مقدار را در این مدت پرداخت کرد، حق شکایت دارد و سازمان هواپیمایی هم بارها اعلام کرده است برخورد می کند و اضافه مبلغ را هم به زائران برگشت داده می شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°