نمایشگاه فناوری رَبع رشیدی در تبریز

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:16 - يکشنبه 31 شهريور 1398
ارتش آمریکا به کشته شدن بیش از ۳۰ غیرنظامی افغانستان در حملات پهپادهایش در ننگرهار اذعان کرد تظاهرات ضد دولتی در شهرهای مختلف مصر؛ معترضان برکناری رئیس‌جمهور «سیسی» را خواستارند چهل و پنجمین شنبه اعتراضات به نظام سرمایه‌داری در فرانسه همزمان با تظاهرات علیه تغییرات اقلیمی آغاز شد بیش از ۷ هزار پلیس با خودروهای جنگی برای سرکوب تظاهرکنندگان در شهرهای مختلف فرانسه مستقرند پلیس فرانسه تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر از معترضان را در پاریس بازداشت کرده است هزاران زن اسپانیایی در اعتراض به افزایش خشونت خانگی در مادرید تظاهرات کردند بر اثر تیراندازی در یک باشگاه شبانه در کارولینای جنوبی در آمریکا ۲ نفر کشته و ۸ نفر زخمی شدند رسانه‌های انگلیس: اتحادیه اروپا طرح دولت جانسون برای خروج انگلیس از این اتحادیه را رد کرد وزیر خارجه کوبا: به اقدام آمریکا به اخراج دیپلمات‌های کوبایی از سازمان ملل در زمان مناسب پاسخ خواهیم داد هزاران نفر در وین، پایتخت اتریش در اعتراض به بازگشت احتمالی ائتلاف دولتی با اتحاد احزاب راست و راست افراطی به قدرت تظاهرات کردند
کد خبر : ۶۳۸۴۵۱
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹
ششمین جشنواره و نمایشگاه نوآوری و فناوری رَبع رشیدی rinotex 2018 با رویکرد تجاری سازی عصر پنجشنبه در محل نمایشگاه بین المللی تبریز افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در آیین افتتاح این نمایشگاه اظهار داشت: اگر به دوران رَبع رشیدی برگردیم، هم دانش و هم صناعت را در تاریخ خود داشته ایم که صناعت فن شناخت است‌.
وی ادامه داد: اما آشنایی ما با دانشگاه و تمدن نوین غرب با فن شروع شد و قبل از مواجهه با دانش غرب با فن غرب روبرو شدیم و هنوز هم با فن سروکار داریم و نه با فن شناخت یا فناوری غرب.
طهرانچی افزود: بنابراین وقتی با محصولات سروکار داریم به کارخانه غربی تکیه می کنیم و نه فناوری آن و در 100 سال قبل کارخانه ها را وارد کردیم.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به رویکرد آموزش عالی در 4 دهه اخیر گفت: دانشگاه های ما ابتدا آموزش محور و سپس پژوهش محور بودند ولی هنوز دانشگاه ما مولد فن شناخت نیست.
طهرانچی تصریح کرد: نوآوری الگوی تولید دانش است و روندی که طی آن دانشگاه تنها سازمان منحصرکننده تولید دانش بود، امروز دیگر تغییر کرده و در الگوی دوم مصرف کنندگان دانش روی تولید دانش تاثیر می گذارند.
به گفته وی دز سال 2017 شرکت های بزرگ به تولید دانش رو آوردند طوری که 174 شرکت بزرگ بیش از 100 مقاله علمی داشتند و گوگل رتبه پنجم بروندادهای علمی را به خود اختصاص داده است.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: بازار جدیدی ایجاد شده است کا در این بازار دانشگاه یکی‌ از کنشگران تولید دانش است‌.
وی تاکید کرد: باید با تفکر جدید و تغییز الگوهای ذهنی به دانشگاه نگاه کنیم که از آن نوآوری و خلاقیت حاصل شود.
طهرانچی گفت: نوآوری محیط جدیدی است که در آن دانش به ثروت باید تبدیل شود و نمایشگاه های فناوری و نواوری و نمایشگاه ربع رشیدی یکی از حلقه های گمشده نوآوری است‌.
وی اینگونه به صحبت های خود خاتمه داد: نوآوری تعامل بین تولیدکننده و مصرف کننده دانش است.
ششمین جشنواره و نمایشگاه نوآوری و فناوری رَبع رشیدی rinotex 2018 که با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد علی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو، مهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی و برات قبادیان معاون آموزش و پژوهش وزیر صنعت افتتاح شد تا 14 آبان در محل نمایشگاه بین المللی تبریز دائر است.
ارائه ایده هایی در چهار بخش فناوری، توسعه و تجاری سازی فناوری، فروش محصولات دانش بنیان و نیازمندی های فناورانه از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.
منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی تبریز یکی از 5 منطقه ویژه علم و فناوری است که در سال 93 به مجوز شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس شد.
مناطق ویژه علوم و فناوری منظومه ای از امکانات علمی، صنعتی، تولیدی، آزمایشگاهی، تحقیقاتی، زیرساخت ها و محیط های ارتباطی، نهادها و موسسات، افراد و اطلاعات را در برمی گیرند که یل تکیه بر خلاقیت و نوآوری ها در یک گستره جغرافیایی و بر اساس یک نظام مدون و هم پیوند با اهداف و راهکارهای معین هماهنگ شده و با جذب فرصت ها و سرمایه های علمی، اقتصادی، انسانی، ملی، منطقه ای و بین المللی و اشتراک منافع همه طرف های ذینفع و هم افزایی سازمان ها، مراکز و موسسات حاضر در منطقه سبب ارتقای فناوری و توسعه تولید و ثروت ملی می شوند.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۴°