پیشرفت مردم ایران امریکایی ها را گیج کرده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:58 - شنبه 27 دی 1399
کد خبر : ۶۳۹۲۳۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۹
فواد ایزدی کارشناس مسائل امریکا معتقد است نفوذ منطقه ای ایران و رشد ایران در 40 سال گذشته با وجود همه فشارها و تحریم ها امریکایی ها را گیج کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کارشناس مسائل آمریکا در تیتر امشب گفت: ما با کارهایی که کرده ایم آمریکا را ناراحت کرده ایم و به چالش کشیده ایم، دشمنی آمریکا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شروع شد و آمریکایی ها در زمان مصدق حکومت سکولار را از سرنگون کردند بنابراین چه سیاست مقاومتی داشته باشیم چه نداشته باشیم؟ آمریکایی ها کودتا می کنند، تحریم و از حکومت دیکتاتورها حمایت می کنند.
 
 فواد ایزدی افزود: عده ای معتقدند اگر ما در حوزه موشکی و منطقه ای نیز مانند هسته ای به آمریکا امتیاز بدهیم، راضی می شود اما باید گفت توانمندی های ذاتی ایرانی ها مثل نفت و گاز نیز باز آمریکایی ها را نارحت می کند. 

 رشد مردم ایران امریکایی ها را گیج کرده است
 
وی گفت: آنها می گویند،باید توانمندی ها دست ما باشد و اگر دست دیگران باشد مشکل ساز می شود، توانمندی های ذاتی مثل جمعیت جوان کشور چیز کمی نیست و رقابت ایجاد می کند، بزرگی کشور نیز توانمندی ذاتی است که تا زمانی که این توانمندی های ذاتی وجود دارد آمریکایی ها ناراحت هستند بنابراین تا زمانی که آمریکا آمریکاست و همچنان حالت استکباری دارد رابطه اش با ایران درست نمی شود پس سعی در این زمینه بی فایده است.

ایزدی درباره مقاومت مردم ایران در برابر آمریکا گفت: یکی از ویژگی های ایرانی ها این است که راحت گول نمی خورند و همین هم یکی از دلایلی بود که انقلاب کردند، یک استاد دانشگاه هارواد در کتابی که نوشته" اگر ایرانی ها شیعه نبودند هیچ وقت آیت الله خمینی حکومت شاه را سرنگون نمی کرد، این حالت مقاومت و تقابل با زور که در تفکر شیعی و عاشورایی است، خصوصیاتی به مردم ایران داده است که مدیریت آن ها را سخت کرده است".

این کارشناس ادامه داد: آمریکا می گوید هدف ما دولت ایران است اما واقعیت امر این است که دولت ایران در مقایسه با دیگر دولت ها نزدیکی بیشتری با مردم دارد که شاید در دیگر کشورها اینگونه نباشد بنابراین دلیلی هم که جمهوری اسلامی چهل سال است که پابرجامانده نیز همین است؛ آمریکایی ها همه راه ها را امتحان کرده اند و دیگر فشاری نمانده که در ایران اعمال نکرده باشند.

او افزود: در 40 سال گذشته رتبه رشد ایران در آمار سازمان ملل رتبه یک دنیاست و هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران رشد نکرده است، با همه فشارها و تحریم ها ایران نه تنها حکومت ما مردمی مانده است بلکه رشد هم کرده است؛ این نشان می دهد که رشد ایران در 40 سال گذشته آمریکایی ها را گیج کرده است.

ایزدی درباره افول آمریکا گفت: اجماعی بین متخصصین در جناح مختلف وجود دارد که آمریکا افول موریانه ای پیدا کرده است، ظاهری که در فیلم ها می بینیم نشان از افول آمریکا ندارد اما در عمل اتفاقی که می افتد در حوزه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ضعف و مشکلات به تدریج زیاد می شود و در نتیجه نمی تواند نشانی از رشد داشته باشد.
 
وی افزود:افول موریانه ای در کلیه حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دیده می شود و افول نه تنها در داخل آمریکا دیده می شود در خارج نیز با کاهش نفوذ منطقه ای دیده می شود، آمریکا در حوزه قدرت نرم هم در افول است.

او افزود: بعد از جنگ جهانی دوم آمریکا برخلاف رقبای خود رشد اقتصادی خوبی داشت اما با رشد رقبا جایگاه آمریکا عوض شد و به دلیل نفوذ شرکت های بزرگ در آمریکا قوانین به گونه ای طراحی شد که قوانین تجاری جدید برای امریکا مشکل ساز شد چون قوانین جدید آمار بیکاری در آمریکا را افزایش داد.
 
این کارشناس گفت: ترامپ با شعار من افول را متوقف می کنم روی کار آمد اما در عمل خودش نیز به افول سریع تر آمریکا کمک کرده است. ایزدی ادامه داد: زمانی قدرت سخت، معنی دارد که قدرت نرم وجود داشته باشد.

حامد موسوی کارشناس مسائل آمریکا دیگر مهمان برنامه درباره راهبرد سیاستمداران آمریکایی درباره ایران در طول 40 سال بعد از انقلاب گفت: نکته کلیدی این است که مشکل اصلی کنترل نفت و گاز منطقه است نه مصرف، بنابراین هرکشوری آن را در دست داشته باشد به منزله قدرت برای آن کشور است از این جهت این منطقه برای آمریکا؛ منطقه استراتژیک است.

 رشد مردم ایران امریکایی ها را گیج کرده است
 
وی افزود: اساس سیاست خارجی آمریکا نگرانی از افت سلطه در منطقه خاورمیانه است و معتقدند هژمونی و رهبری آمریکا در منطقه باید حفظ شود بنابراین وقتی ایران سلطه آمریکا در منطقه را نمی پذیرد و آن را به چالش می کشد، آمریکایی ها به دنبال براندازی هستند و علت اینکه در سال های اخیر این امر برای آمریکا از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا نفوذ ایران در منطقه در سال های اخیر بیشتر شده است.
 او افزود: اصل مشکل روابط ایران و آمریکا به دلیل سلطه طلبی آمریکا در منطقه حل نشدنی است.
 
 موسوی درباره افول و کاهش قدرت نرم آمریکا گفت:بررسی افول در آمریکا نیازمند کار علمی و جدی است مثلا اقتصاد آمریکا در دهه 60 میلادی 40 درصد اقتصاد دنیا بوده است که امروز این رقم به 21 درصد کاهش یافته است، چالش اصلی بخصوص در سیاست خارجی بیشتر نمود دارد در دوران کلینتون آمریکا هرسال مازاد بودجه هم داشت اما از دوران بوش پسر به دلیل جنگ های عراق و افغانستان کسر بودجه به 4 تیلیارد دلار رسید و در دوران اوباما بدلیل بحران اقتصادی بدهی آمریکا افزایش یافت. 
 
وی افزود: دولت ترامپ قبل از انتخابات شعار می داد که کسر بودجه را جبران خواهد کرد اما در سال گذشته 666 میلیارد دلار کسر بودجه داشت که بعلت تغییرات مالیاتی که ایجاد کرده نیز پیش بینی می شود تا سال 2020 سالی یک تیلیارد دلار به کسری بودجه امریکا اضافه شود، این نشان می دهد که آمریکا دیگر نمی تواند بدلیل کسر بودجه وارد جنگ های گسترده و پرهزینه شود، در این گونه مواقع که آمریکا مشکل مالی دارد از متحدان منطقه ای استفاده می کند.
این کارشناس ادامه داد: در نظرسنجی هایی هم که انجام شده، هفتاد و هشت درصد دموکرات ها و 67 درصد جمهوری خواهان معتقدند امریکا باید در اولویت اول به حل مشکلات داخلی بپردازد تا اینکه درگیر مشکلات خارجی باشد بنابراین چون حضور آمریکا در منطقه کاهش یافته است قدرت و نفوذ خارجی این کشور نیز کاهش یافته است.

 موسوی گفت: جامعه آمریکا به شدت دوقطبی و قدرت اغنای آمریکا در داخل نیز با چالش مواجه شده است که در دوران ترامپ این چالش بیشتر شده است. بطوریکه 40 درصد مردم امریکا به ترامپ دید مثبت دارند اما 56 درصد مردم به ترامپ دید کاملا منفی دارند به همین دلیل دولت ترامپ در داخل و خارج دچار چالش و جایگاه قدرت نرم آمریکا نیز دچار تزلزل شده است.
 
 
برچسب ها: استکبار ، هژمونی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°