زمان پرتاب مریخ نورد "اگزومارس"
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۶۳۹۵۳۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۹
"مریخ‌نورد اگزومارس"(ExoMars rover) که توسط شرکت هواپیماسازی اروپایی "ایرباس"(Airbus) در حال ساخت است، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ به سیاره سرخ پرتاب شده و در سال ۲۰۲۱ به جستجوی حیات در آنجا بپردازد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از اسکای نیوز، مریخ‌نورد اگزومارس یک مریخ‌نورد رباتیک برنامه‌ریزی شده برای سفر به مریخ و بخشی از مأموریت بین‌المللی اگزومارس به رهبری آژانس فضایی اروپا است.
 
 زمان پرتاب مریخ نورد
 
این طرح شامل راه‌اندازی یک وسیله نقلیه روسی حامل ماژول ESA و کاوشگر روسی، برای ارسال مریخ نورد ESA به سطح مریخ‌ است. این مریخ نورد پس از فرود موفقیت آمیز، با بهره‌گیری از انرژی خورشیدی یک ماموریت برای جستجوی نشانه‌های احتمالی وجود زندگی در گذشته یا حال در مریخ را آغاز می‌کند.

پژوهشگران اکنون در بریتانیا در حال ساخت این مریخ نورد که برای جستجوی حیات در مریخ لازم است، هستند.

مریخ نورد آژانس فضایی اروپا در شهر استیونج انگلستان با هدف بررسی سطح مریخ در سال ۲۰۲۱ ساخته می‌شود.

این مریخ نورد می‌تواند تا عمق دو متر در سطح مریخ فرو رفته و به بررسی سطح زیرین مریخ بپردازد، همچنین دارای ابزارهایی است که می‌توانند نمونه‌هایی را که بر روی سطح می‌بیند، بررسی کند.

این مریخ نورد ۳۰۰ کیلوگرم وزن دارد و قادر به کاوش ۲ سانتی متر در ثانیه در حداقل ۹۰ روز است، دانشمندان امیدوارند این مریخ نورد نیز مانند مریخ نورد آمریکایی "کنجکاوی"(Curiosity) که در اوت ۲۰۱۲ فرود آمد و همچنان در حال بررسی است، فعال باقی بماند.

مریخ‌نورد کنجکاوی  یک مریخ‌نورد ساخت ناسا است که هم‌اکنون در گودال گیل نزدیکی خط استوا مریخ، در حال کاوش است.

این کاوشگر پیچیده‌ترین کاوشگری است که ناسا، به سیاره سرخ فرستاده است.
این خودروی شش-چرخه که ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد، می‌تواند بر روی سطح سیاره حرکت کند که حدود چند ده متر در روز است و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتیمتر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می‌دهد تا بیش از ۱۰ سال به حرکت ادامه دهد که برای بازدید از همه کف دهانه و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است.

این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می‌تواند از خاک نمونه‌برداری و سنگ‌ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک، نمونه‌ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می‌کند.
 
زمان پرتاب مریخ نورد
 
"لیز سوارد" (Liz Seward) راهبردشناس ارشد شرکت ایرباس و مرکز فضایی استیونج گفت: ساخت این مریخ نورد، نخستین پروژه آژانس فضایی اروپا است. این بخشی از یک طرح بزرگ به نام "نقشه راه اکتشاف جهانی" (global expedition road map) است.

در حال حاضر قصد ما ارسال این مریخ نورد به مریخ است اما در سال ۲۰۳۰ برنامه ما فرستادن انسان‌ها ابتدا به ماه و سپس به مریخ خواهد بود.

آژانس فضایی اروپا قصد دارد این مریخ نورد را تابستان سال ۲۰۲۰ پرتاب کند تا مریخ نورد جستجوی حیات خود را بهار ۲۰۲۱ انجام دهد.

در حالی که سفرهای پیشین مریخ نوردها به مطالعه شیمی و زمین شناسی سطح مریخ می‌پرداخت اما خانم سوراد افزود که مریخ نورد آژانس فضایی اروپا، زیست شناسی بالقوه سطح مریخ را بررسی خواهد کرد.

نمونه اولیه مریخ نورد روز یکشنبه به نمایش گذاشته شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °