ترامپ ناگهان زیر میز توافق زد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:19 - دوشنبه 23 تير 1399
کد خبر : ۶۴۰۶۰۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱
رئیس مجلس با بیان اینکه ترامپ تاریخ نخوانده است گفت: ایران کشوری نیست که بعد از جنگ جهانی در قرن بیستم به وجود آمده باشد، بلکه ایران ریشه چندهزار ساله دارد و مشکلات را در خود کشور حل می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
لاریجانی با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای در زمان اوباما درخواست خود امریکایی‌ها بود، گفت: ترامپ ناگهان زیر میز توافق زد و تصور کرد با این برخورد می‌تواند ایران را به‌هم بریزد.
 
 وی عصر دیروز شنبه(19 آبان) در دیدار سناتور فرناندو کالور دی ملو، رئیس کمیته روابط خارجی و دفاع ملی مجلس برزیل و رئیس جمهور اسبق این کشور با اشاره به روابط تجاری نسبتا خوب ایران و برزیل، افزود: برزیل در عرصه بین الملل جایگاه ویژه ای دارد از این رو حضور شما در ایران به توسعه روابط کمک می کند.
 
وی در ادامه این دیدار شرایط بین المللی را به خاطر رفتارهای ترامپ دارای شرایط غیرمتعینی توصیف کرد و اظهار داشت: اقدامات ترامپ اروپایی ها را به خاطر مسائل اقتصادی، روس ها را به خاطر پیمان موشکی‌شان و دنیا را به خاطر خروج از پیمان محیط زیست و توافقنامه هسته ای نگران کرده و صحنه غیرمتعینی را به وجود آورده است که نیاز به تغییر شرایط از جانب کشورها دیده می شود.
 
لاریجانی با اشاره به تروریسم بین المللی گفت: اگر پرونده تروریسم باز شود، اشتباه فاحش امریکایی ها مشخص می شود؛ داعش را ایجاد کردند که برایشان مشکل ساز شده است، لذا مبارزه آنها در حوزه تروریسم صادقانه نیست.
 
وی در ادامه با یاد آوری اینکه امریکا در حوزه مسأله هسته ای ماجراجویانه برخورد کرده است، اظهار داشت: خود امریکا درخواست مذاکرات هسته ای را داشت و اوباما در این زمینه دو نامه برای ایران نوشت که مذاکرات هم میان ایران و اعضای 1+5 صورت گرفت، بسیار زمان برد و در نهایت به تصویب شورای امنیت رسید.
 
لاریجانی یادآور شد: با این حال ناگهان ترامپ زیر میز زد و اکنون مجددا از آمادگی خود برای مذاکره خبر می دهد در حالی که عملکرد او شبیه یک بازی است و تصور می کند می تواند با این برخورد شرایط ایران را به هم بریزد .
 
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه ترامپ تاریخ نخوانده است و نیاز به مشاوره دارد، اضافه کرد: ایران کشوری نیست که بعد از جنگ جهانی در قرن بیستم به وجود آمده باشد، بلکه ایران ریشه چندهزار ساله دارد و مشکلات را در خود کشور حل می کند.
 
لاریجانی از مواضع برزیل درباره عملکرد ایران در توافقنامه هسته ای تشکر کرد و گفت: ما مسیری را در عرصه بین الملل طی کردیم و به تعهد خود پایبندیم و اروپایی ها نیز تصریح کرده اند که چارچوب هایی برای روابط مالی و نفتی ایجاد می کنند که البته روند کُندی دارد.
 
رئیس قوه مقننه در ادامه یادآور شد: روابط تجاری جمهوری اسلامی با برزیل می تواند گسترش یابد و باید روی بخش های صنعتی و کشاورزی آن بیشتر کار شود.
 
وی تسهیل همکاری های بانکی میان برزیل و ایران را مهم ارزیابی و اذعان کرد: لازم است برای تسهیل کار تجار ایرانی، روابط بانکی تسهیل شود.
 
رئیس مجلس در پایان از تلاش مجلس برزیل برای توسعه همکاری های پارلمانی تشکر و خاطرنشان کرد: اخیرا هیئتی پارلمانی از ایران به برزیل سفر کرده است که امیدواریم در آینده این روابط بیشتر شود.
 
رئیس کمیته روابط خارجی و دفاع ملی مجلس برزیل نیز در این دیدار مسیرهای دو کشور برزیل و ایران را در عرصه بین الملل یکسان دانست و گفت: به دنبال افزایش روابط با ایران هستیم و به عنوان نماینده پارلمان کشورم حمایت کامل خود را از ایران اعلام می کنم.
 
رئیس جمهور سابق برزیل در ادامه با بیان اینکه ترامپ به قواعد بین المللی احترام نمی گذارد، اضافه کرد: برزیل در کنار کشورهایی همچون روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی عضوی از گروه بریکس و در کنار ایران است و خواستار روابط بیشتر با دولت ایرن در حوزه اقتصادی و تجاری هستیم.
 
وی در ادامه با بیان اینکه در حوزه سیاسی باید با استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی روابط را تحکیم کنیم، اظهار داشت: نباید در برابر زورگویان ساکت بمانیم به خصوص که اقدامات ترامپ به روابط کل دنیا ضربه می زند و سازمان ملل نیز در چنین شرایطی باید جدی تر عمل کند.
 
کالور دی ملو با تأکید بر اینکه روابط میان مجالس برزیل و ایران باید افزایش یابد، گفت: باید تصمیمات مشترک بیشتری داشته باشیم تا ضمن تحکیم روابط، مشکلات مشترک نیز برطرف شود.
 
رئیس کمیته روابط خارجی و دفاع ملی مجلس برزیل ادامه داد: وقتی ترامپ، بولتون را به عنوان مشاور خود بر می گزیند گویی به فرد آتش گرفته ای گفته است تا آتش را خاموش کند و او کاری بیش از اینکه شرایط را بدتر کند انجام نمی دهد.
 
وی با تأکید بر اینکه تحریم ها هیچ گاه مشکلی را حل نمی کند، گفت: کشور کوچکی مثل کوبا حدود 60 سال است که مورد تحریم امریکا واقع شده است اما به کار خود ادامه می دهد.کالور دی ملو در ادامه با اشاره به خروج امریکا از برجام و از توافق پاریس افزود: خروج آنها از توافق پاریس در حالی صورت گرفت که این توافق برای کل دنیا و کره زمین مفید بود.
 
رئیس کمیته روابط خارجی و دفاع ملی مجلس برزیل در پایان خاطرنشان کرد: سکوت امریکا در موضوع خاشقجی به دلیل 140 میلیارد دلار خرید تسلیحاتی عربستان سعودی از آنها بود.
 
 
برچسب ها: تاریخ ، ترامپ ، ایران ، لاریجانی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۴°