شیراز میزبان اجلاس ملی آیسسکو

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:49 - چهارشنبه 14 خرداد 1399
کد خبر : ۶۴۰۷۶۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۱
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) که مرکزیت آن در شیراز قرار دارد، میزبان اجلاس دو روزه آیسسکو (سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی) است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو یکشنبه با حضور وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران و 37 نماینده از کشورهای اسلامی در شیراز آغاز به کار کرد. 

24 نفر از دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو از برخی کشورها نظیر عراق، توگو،سنگال، اردن، تونس، تاجیکستان، سودان،عمان، کویت، فلسطین، مالدیو،موریتانی، نیجریه، نیجر، مالی، مالزی و سایر کشورهای عضو آیسسکو میهمان از دو قاره آسیا و آفریقا هستند.

همچنین سفرای داخلی برخی از این کشورها در نشست آیسسکو حاضر می شوند.

در روز نخست، نشست هایی با عنوان «تلاش های مبتنی بر همکاری در تجاری سازی و آموزش کارآفرینی» و «رصد علوم، فنون و نوآوری در جهان اسلام»، « نقش شبکه آموزش و تحقیقات جزایر اقیانوس آرام در بالابردن سهم کشورهای عضو در تحقیقات علمی» و «شاخص های عملکرد کلیدی در تحصیلات تکمیلی کشورهای اسلامی» با حضور دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو برگزار می شود.

از نگاه آیسسکو و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، این اجلاس زمینه ساز سیاستگذاری صحیح علمی و همکاری ثمربخش آتی میان دانشگاه ها و دانشمندان حوزه های مختلف موضوعی در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی است.

با توجه به هدف ISC در خصوص زمینه سازی سیاستگذاری های صحیح علمی در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو زمینه لازم جهت معرفی ظرفیت، پتانسیل کشور و دریافت بورس های تحصیلی و فرصت های مطالعاتی برای پژوهشگران در راستای افزایش مشارکت های بین المللی فراهم خواهد آورد.

برگزاری این اجلاس موجب افزایش همکاری دفاتر آیسسکو با پایگاه علوم جهان اسلام جهت تسهیل رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشورهای اسلامی، برگزاری سلسله کارگاه های ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در کشورهای اسلامی و دریافت رایگان نشریات کشورهای اسلامی خواهد شد.

سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی (آیسسکو) پس از تصویب اساسنامه آن در یازدهمین اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو کنفرانس اسلامی در اسلام آباد در سال 1361 خورشیدی برای هماهنگی و گسترش تعامل و همکاری‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، با الهام از اهداف و تعالیم اسلام، میان کشورهای اسلامی تأسیس شد.

مقر اصلی آیسسکو در رباط پایتخت مراکش است که مبادرت به گشایش دو دفتر منطقه‌ای در شارجه (امارات متحدهٔ عربی) و تهران (دی ماه 1381) کرده است.

هم اکنون، رئیس دفتر منطقه‌ایِ آیسسکو عباس صدری، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، است.

آیسسکو با سه زبان کاریِ انگلیسی، عربی و فرانسه فعالیت می کند.

سازمان آیسسکو هم ‌اکنون با 114 سازمانِ تخصّصی و مؤسسات وابسته به سازمان ملل، سازمان‌های بین‌المللیِ منطقه‌ای، سازمان‌های غیردولتی و مؤسسات دانشگاهی، قراردادِ همکاری منعقد کرده ‌است. اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام زیر مجموعه این سازمان محسوب می شود.


 
برچسب ها: آیسسکو ، آموزش
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°