برگزیدگان کنز تجلیل شدند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:59 - دوشنبه 07 مهر 1399
کد خبر : ۶۴۱۰۶۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۰
مراسم پاياني نخستين دوره­ رقابت هاي علمي كنز عصر امروز در سالن مولاناي دانشگاه اميركبير برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در مراسم اختتامیه رقابت علمی کنز (KANS) یا جایزه مصطفی از صاحبان  8 ایده برتر تجلیل شد. در این مراسم که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد ، پژوهشگران برتر نیز که آثارشان به مرحله نهایی راه یافته بود قدردانی شدند.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی در این مراسم ، جایزه مصطفی را بستر مناسبی برای رشد علمی جهان اسلام از جمله ایران دانست و بر لزوم فراهم کردن بسترها و امکانات برای توسعه علمی کشور تاکید کرد.
 
در رقابت علمی کنز یا جایزه مصطفی ، اساتید ، دانش ­پژوهان و دانشجویان با ارائه ایده‌­های علمی ـ کاربردی خود ، راهکار های حل مسائل جامعه را ارائه می‌دهند. جایزه مصطفی(ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می ‌شود . 
 
مسابقات كنز در 5 محور سلامت، فناوري اطلاعات و ارتباطات آب و محيط زيست انرژي و اقتصاد برگزار مي شود كه در مرحله نخست از هر يك از اين 5 گروه سه منتخب برگزيده مي شوند.
 
در مراسم پاياني نخستين دوره رقابت هاي علمي كنز منتخبان هر گروه آثار خود را كه با رويكرد كاربردي برگزيده شده اند ارايه مي دهند تا هيأت داوران حاضر در مراسم اثر برگزيده اصلي را انتخاب كنند.
 
رئيس شوراي داوري نخستين دوره رقابت هاي علمي كنز از ارسال 591 اثر به اين رقابت ها خبر داد.
 
سعيد سهراب پور گفت: 1045 نفر از دانشجويان و اعضاي هيات علمي زير 45 سال در جهان اسلام در اين دوره از رقابت ها شركت كردند.
 
وي افزود: اين رقابت ها در 5 حوزه سلامت با 152 اثر، فناوري اطلاعات و ارتباطات با 136 اثر، آب و محيط زيست با 154 اثر، انرژي با 95 اثر و اقتصاد با 54 اثر رسيده برگزار شد.
 
سهراب پور اضافه كرد: در اين رقابت ها آثاري از 15 كشور اسلامي از جمله ايران ، عمان ،پاكستان ،مالزي ،عراق ، افغانستان ، سوريه ،فلسطين، اردن ،تونس ،بنگلادش،اندونزي، نيجريه ،مصر و قزاقستان حضور داشتند.
وي افزود:36 اثر از كشورهاي خارجي به اين دوره از رقابت هاي علمي كنز ارسال شده بود كه حدود نيمي از آنها از كشور پاكستان بود اما شركت كنندگان مالزي بيشتر موفق به كسب رتبه در اين مسابقات شدند.
رئيس شوراي داوري نخستين دوره رقابت هاي علمي كنز گفت: هيات داوران 10 درصد از آثار را عالي ،? 60 درصد را خوب و تنها 30 درصد را متوسط ارزيابي كردند .
وي افزود :70درصد شركت كنندگان را آقايان و 30 درصد را بانوان تشكيل دادند كه همه آنها زير 45 سال بودند.
سهراب پور يادآور شد: كاركردگرايي مهم ترين شاخص براي كسب امتياز آثاري بود كه به صورت ويديوئي به زبان انگليسي يا زيرنويس انگليسي ارسال شده بود.
وي گفت : ايران رتبه اول علمي در جهان اسلام را داراست به اين سبب ديگر كشورهاي اسلامي علاقه زيادي به حضور در رقابت هاي علمي ما دارند .
جايزه «كنز» بخش جنبي از جايزه مصطفي (ص) كه نشان عالي علم و فناوري جهان اسلام است هر دو سال يك بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا مي شود كه با حضور شركت كنندگاني از 15 كشور جهان اسلام برگزار شد. 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °