پایان نامه فروشی محصول توسعه بی رویه کمی دانشگاهها

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:41 - سه‌شنبه 06 خرداد 1399
کد خبر : ۶۴۱۶۵۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۰
معاون وزیر علوم با بیان اینکه پایان نامه فروشی محصول توسعه بی رویه کمی دانشگاه ها است، گفت: با توافق صورت گرفته با دستگاه قضایی و نیروی انتظامی با تهیه کنندگان و مصرف کنندگان آثار علمی تقلبی برخورد قاطع و جدی می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در گفتگوی 18:30 گفت: استادان دانشگاه اگر به هر شکلی در تقلب آثار علمی همراهی کنند، در نخستین گام، حقوق و مزایای آنها قطع می شود.
 
حسین سیمایی صراف در پاسخ به این سوال که چرا این قانون پس از یک سال ابلاغ و لازم الاجرا بودن همچنان روی کاغذ مانده است؟ گفت: از زمان ابلاغ قانون وزارت علوم آیین نامه اجرایی آنرا تهیه و برای تصویب به دولت فرستاده است ولی اجرای قانون منوط به تدوین آیین نامه نیست و هدف از تدوین آن ایجاد شفافیت در قانون است.
 
پایان نامه فروشی محصول توسعه بی رویه کمی دانشگاهها 
سیمایی صراف با بیان اینکه تقلب در پایان نامه ها در مقاطع تحصیلی مختلف بسیار گسترده شده است، گفت: سال هاست یک فاجعه علمی به نام تقلب در پایان نامه و رساله های علمی در کشور رخ می دهد.
 
او با رد تبلیغ کپی برداری و تقلب پایان نامه ها در دانشگاه ها گفت: در قانون، جرم اشخاص حقیقی و حقوقی و پایگاه های الکترونیکی که مرتکب تقلب آثار علمی می شوند با یکدیگر متفاوت است.
 
وی با هشدار جدی به متقلبان گفت: اشخاص حقیقی متقلب به مجازات نقدی درجه 3 و محرومیت از حقوق اجتماعی و اشخاص حقوقی عرضه کننده آثار تقلبی به انحلال مرکز تهیه، مصادره اموال و انفصال از خدمت محکوم می شوند.
 
او افزود: چنانچه مصرف کننده دانشجو باشد مدرک تحصیلی ناشی از پایان نامه تقلبی لغو می شود و برای استادان حق الزحمه قطع و از ترفیع شغلی محروم می شوند.

او گفت: قانون برای دانشجویان و اساتید متقلب اخراج از دانشگاه و 5 سال تعلیق را در نظر گرفته است.
  
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از هماهنگی با "ایران داک" برای جلوگیری از مشابه سازی و همانند سازی پایان نامه ها گفت و افزود: «ایران داک» پیشینه هزاران پایان نامه را در اختیار دارد و با استعلام از آن می توان از کپی برداری پایان نامه ها جلوگیری کرد.
 
 پایان نامه فروشی محصول توسعه بی رویه کمی دانشگاهها
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ارتباط تلفنی گفت: این قانون برای نخستین بار بطور جامع به جلوگیری از تقلب در آثار علمی رسیدگی می کند.
 
سید حمایت میرزاده با بیان اینکه تا بحال کسی به این شکل به متقلبان پایان نامه ها بعنوان یک مجرم نگاه نکرده بود، گفت: فاجعه پایان نامه فروشی در داخل دانشگاه ها نیز دیده می شود.
 
میرزاده با اشاره به اینکه قانون عملیات اجرایی دارد چه آیین نامه ارائه شود و چه نشود، افزود: بسیاری از پایان نامه ها مشترک و تنها جلد آنها متفاوت است، حتی اساتید به دانشجویان تاکید می کنند پایان نامه ای ارائه دهند که پیشینه داشته و کپی نباشد.
 
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیشنهاد کرد در دانشگاه ها گروه هایی تشکیل شود تا پایان نامه ها را در نخستین قدم با یکدیگر تطبیق دهند.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°