تفاهمنامه ای برای ایجاد 82 هزار شغل در بخش کشاورزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 02 تير 1400
کد خبر : ۶۴۲۲۱۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت جهاد کشاورزی و صندوق توسعه ملی برای اجرای برنامه های تولید و اشتغال در بخش کشاورزی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، تفاهم نامه سه جانبه اجرای برنامه های تولید و اشتغال در بخش کشاورزی بین سازمان برنامه و بودجه کشور،وزارت جهاد کشاورزی و صندوق توسعه ملی امروز شنبه امضا و مبادله شد.

در مراسم امضای این تفاهم نامه، وزیر جهاد کشاورزی با تقدیر از همکاری و پشتیبانی های سازمان برنامه و بودجه از بخش کشاورزی اظهار داشت:۱۸ درصد اشتغال کشور به جز صنایع تبدیلی بر عهده بخش کشاورزی است.

محمود حجتی با بیان این که سهم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نسبت به سهمی که در اقتصاد کشور دارد،پایین تر است،تصریح کرد:سهم بخش کشاورزی در فضای کسب و کار کشور بیش از ۳۰ درصد است.

وی با بیان این که در ۵ سال اخیر با حمایت های دولت و مقام معظم رهبری یک انقلاب در بخش آب و خاک کشاورزی اتفاق افتاده است،خاطرنشان ساخت: پیش از دولت یازدهم در استان ایلام اراضی آبی کمتر از ۷۰ هزار هکتار بود که هم اکنون این میزان به بیش از ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که به ازای هر هکتار اراضی دیم یک نفر اشتغال و در اراضی آبی به ازای هر هکتار،۱۰ نفر اشتغال ایجاد می شود،یادآور شد: با احداث هر هکتار گلخانه ۱۰ نفر اشتغال در داخل آن ایجاد می شود و با تشکیل زنجیره های تولید از جمله فرآوری،بسته بندی و ... در حاشیه گلخانه نیز اشتغالزایی خواهد شد.

حجتی به رکورد احداث ۱۴۰۰ هکتار گلخانه در شش ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و افزود:در برنامه ششم،احداث ۲۵۰۰ هکتار گلخانه برای سال جاری پیش بینی شده است که تا پایان سال از برنامه نیز جلوتر خواهیم رفت.

وی، مساحت گلخانه های کشور را حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار عنوان کرد و گفت:با توجه به محدودیت منابع آب و مزایای کشت های گلخانه ای باید با حمایت ها و پشتیبانی های دولت زمینه و انگیزه احداث گلخانه ها در کشور توسعه یابد.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص تفاهم نامه سه جانبه گفت:در این تفاهم نامه در قالب سه برنامه تامین سرمایه در گردش،بازسازی و نوسازی واحدهای موجود و توسعه باغات در اراضی شیبدار در مناطق مرزی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات یارانه دار به منظور اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی اختصاص می یابد.

حجتی بر لزوم انعطاف پذیری در جداول و بهبود روندها در سامانه کارا تاکید و خاطرنشان کرد:تاکنون ۴۵ درصد از اعتبارات ۱.۵ میلیارد دلاری قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از طریق سامانه کارا در بخش کشاورزی جذب شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این مراسم با اشاره به این که با امضای تفاهم نامه سه جانبه با اعتباری بالغ بر ۱۷ هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان، ۸۲ هزار و ۳۰۰ فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد می شود، اظهار کرد: ۴ هزار میلیارد تومان از این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی،۴ هزار میلیارد تومان از محل قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری،حدود ۷ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی،۸۸۶ میلیارد تومان یارانه و باقی نیز آورده شخصی متقاضیان است.

دکتر محمدباقر نوبخت گفت:در این تفاهم نامه در قالب سه برنامه در ۱۰ رسته منتخب فعالیت های کشاورزی سرمایه گذاری و شغل های جدید ایجاد می کنیم.

وی ادامه داد:در قالب یکی از برنامه ها در ۶ رسته تعریف شده فعالیت های کشاورزی اشتغال های موجود تثبیت می شود.

نوبخت توسعه باغات در اراضی شیبدار مناطق مرزی را از دیگر برنامه های این تفاهم نامه برشمرد و افزود:این تفاهم نامه در اجرای بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ پیش بینی و امضا شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به این که ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است،تصریح کرد:بنا به اعتراف بدخواهان ایران کشوری ثروتمند است و با تحریم نمی توانند ما را به میز مذاکره بکشانند.

نوبخت به ۱۲ بار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به تعهدات خود اشاره کرد و افزود:ما به خاطر فرهنگمان همواره به تعهدات خود وفا داریم.

وی خاطرنشان ساخت:بر اساس نظرسنجی های اخیر،۷۰ درصد ایرانیان معتقدند در صورت برنامه ریزی درست می توانیم به سلامت از تحریم ها عبور کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با یادآوری این که در گذشته سالانه ۱۰ میلیون تن گندم به کشور وارد می شد،اذعان داشت:امروز کشور از واردات گندم بی نیاز است.

وی گفت:امسال ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان گندم از کشاورزان خریداری شد که این میزان خرید نسبت به سال گذشته ۷ درصد رشد داشته است.

نوبخت یادآوری کرد:امسال مطالبات گندمکاران یک ماه زودتر از سال قبل پرداخت شد.

وی به محدودیت های خزانه برای تجهیز منابع خرید گندم در کنار طرح تحول سلامت،پرداخت حقوق بازنشستگان و ... اشاره کرد و افزود:تاکنون ۳۱ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح های عمرانی پرداخت کرده ایم.

در این مراسم، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز اظهار داشت: برنامه دولت در سال ۹۷ این است که با تلفیق منابع صندوق توسعه ملی، منابع بانکی و منابع دولتی بتواند برای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی با اتکا بر توان داخل تأمین اعتبار کند.

وی افزود: صندوق توسعه ملی به عنوان یک موسسه ملی و سرباز نظام و دولت در برنامه های استراتژیک اقتصادی که منافع ملت و نسل آینده را تأمین می کند، مشارکت می نماید.

دکتر مرتضی شهیدزاده تأکید کرد: امیدواریم بتوانیم به اهداف نظام کمک کنیم و در دوران تحریم های ظالمانه رفاه مردم را تأمین نمائیم.

در ابتدای مراسم امضای تفاهم نامه سه جانبه،معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان این که تولید و اشتغال در بخش کشاورزی تامین کننده امنیت غذایی کشور است، خاطرنشان ساخت: در شرایطی که کشور از نظر دارو و غذا تحت فشار است،تولید و اشتغال و امنیت غذایی در اولویت برنامه ها قرار دارد.

دکتر سید حمید پورمحمدی با اشاره به جزییات سه برنامه موضوع تفاهم نامه گفت:یکی از برنامه ها تامین سرمایه در گردش برای ۱۰ رسته فعالیت منتخب بخش کشاورزی شامل تولید محصولات گلخانه ای،شیلات و آبزیان (پرورش ماهی در دریا) ،توسعه گیاهان دارویی،صنایع تبدیلی،دام و طیور،کسب و کارهای دانش بنیان،خدمات فنی و مهندسی، مکانیزاسیون کشاورزی، دامپزشکی و گیاهپزشکی است.

وی،ارتقای توان تولید و تثبیت اشتغال را برنامه دیگر این تفاهم نامه عنوان کرد و افزود:در این برنامه به منظور حفظ اشتغال موجود،بازسازی و نوسازی گلخانه ها،تجهیزات آبزی پروری صنایع کشاورزی و ... در دستور کار قرار دارد.

پورمحمدی، ارتقای معیشت بهر برداران از طریق توسعه باغات در اراضی شیبدار در مناطق مرزی را از دیگر برنامه های این تفاهم نامه برشمرد و خاطرنشان کرد: با اجرای این تفاهم نامه بیش از ۸۲ هزار فرصت شغلی جدید در بخش کشاورزی ایجاد می شود.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °