مهاجرت معکوس 1027نخبه علمی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 06 مهر 1400
کد خبر : ۶۴۲۲۴۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۱
رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی و فناوری از بازگشت 1072 نخبه علمی به کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی مرتضی بیرنگ رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی و فناوری در گفتگو با 18:30 درباره طرح استفاده از ظرفیت های نخبگان علمی خارج از کشور گفت: همه نخبگان که به دلایل مختلف در خارج از کشور ادامه تحصیل می دهند، قصد مهاجرت قطعی از کشور را نداشتند اما بعد از گذشت چند سال علاقه هایی در کشور میزبان برای آنها ایجاد می شود.
 
وی افزود: محیط زندگی با استانداردهای بالا، دلایل وسوسه انگیز کشور میزبان و برخی مواقع عادت به محیط در خارج از کشور از جمله موانع بازگشت نخبگان علمی به کشور است.
 
فرش قرمز برای بازگشتن نخبگان علمی به کشور 
 
 بیرنگ با بیان اینکه فعالیت طرح همکاری با متخصصان و کار آفرینان ایرانی خارج از کشور از سه سال گذشته شروع شده، گفت: نخبگانی که تصمیم به بازگشت به کشور را دارند در سامانه معاونت علمی و فناوری ثبت نام کنند و ما را از تصمیم به فعالیت خود در بازگشت مطلع کنند تا شرایط برای بازگشت و شغل آنها مهیا شود.
 
 قائم مقام معاونت علمی و فناوری در امور بین الملل افزود: از سال 94 تاکنون 1072 نفر نخبه علمی از دانشگاه های برتر دنیا به کشور بازگشتند.
 
بیرنگ به امتیاز ها و امکانات برابر بنیاد علمی نخبگان برای دانشجویان بازگشته و نخبگان دانش آموخته در داخل کشور خبر داد و گفت: از زمان درخواست بازگشت تا تعیین تکلیف آنها 25 روز زمان می برد.
 
وی گفت: او علاقه های خانوادگی و میهن پرستی را از جمله علل بازگشت به کشور عنوان کرد و گفت: نخبگان می دانند در خارج از کشور یک شهروند درجه چندم اند و هیچ گاه به پست های حساس آن کشور گمارده نمی شوند.
 
وی 2 اولویت برای بازگشتگان از خارج کشور اعلام کرد و افزود: تاکنون 150 نفر آنها شرکت دانش بنیان تاسیس کرده اند.

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی و فناوری از جذب بیش از 300 نفر بعنوان هیئت علمی دانشگاهها خبر داد و گفت: گروه کوچکی در معاونت علمی متصدی پیگیری بهبود فضای بازگشت نخبگان هستند.
 
 بیرنگ گفت: شرکت های استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان موقعیت های مناسبی برای نخبگان بازگشته خارج از کشور را فراهم آورده است.
 
فرش قرمز برای بازگشتن نخبگان علمی به کشور
 
مهدی کاروان تحصیلکرده رشته نانو فناوری در موسسه فناوری جورجیا ایالت متحده آمریکا در گفتگوی تلفنی انگیزه خانوادگی و ایفای نقش بهتر برای کشور را از دلایل بازگشت از آمریکا به کشور اعلام کرد.
 
او گفت: کسانیکه انگیزه های تحقیقاتی دارند می توانند در داخل کشور با شرایط مناسب به کارهای پژوهشی بپردازند.
او به حمایت بیشتر بنیاد نخبگان از آنها اشاره کرد و افزود: انتظار داریم بنیاد نخبگان بیشتر مواظب ما باشند و از ما حمایت کنند.
 
فرش قرمز برای بازگشتن نخبگان علمی به کشور
 
امیرحسام صلواتی یکی از نخبه های علمی در ارتباط تلفنی گفت: پس از بازگشت به تأسیس یک شرکت دانش بنیان پرداخته است.
او گفت: در خارج از کشور احساس غربت می کردم.
 
صلواتی افزود: مجموعه قوانین اداری نباید مانع ورود و بازگشت نخبگان علمی شود و بایستی شرایط بهتری برای بازگشت آنها ایجاد کرد.
 
صلواتی افزود: نخبگان مقیم خارج از کشور ارتباط خود را با کشور خود قطع نکنند.
 
فرش قرمز برای بازگشتن نخبگان علمی به کشور
 
حسین جوشقانی دیگر نخبه علمی در گفتگوی تلفنی، مهمترین علت بازگشت خود به کشور را علاقه های فرهنگی و خانوادگی اعلام کرد و گفت: تجربه های نخبه ها یکسان نیست و نخبه ها در رشته های مختلفی فعالیت می کنند.
 
او افزود: نخبگان قبل از بازگشت باید وضعیت کشور را خوب بشناسند و با هدف محکم و واقع بینانه به کشور بازگردند.
 
 وی که پس از بازگشت در دانشگاه شریف مشغول به کار شده است، فراهم شدن فضای بیشتر برای فعالیت علمی نخبگان را از مسئولین خواستار شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۱.۹۹°