6 تریلیون دلار خرج جنگ های آمریکا در خاورمیانه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:29 - جمعه 13 تير 1399
کد خبر : ۶۴۲۳۴۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
اسپوتنيك نوشت: پس از حملات تروريستي يازده سپتامبر، آمريكا بيش از پنج تريليون و نهصد ميليارد دلار در جنگ هاي خارجي هزينه كرده است كه به قيمت جان بيش از نيم ميليون نفر تمام شده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اين پايگاه اينترنتي نوشت: نتايج تحقيقات موسسه امور عمومي و بين المللي واتسون در دانشگاه براون درباره هزينه هاي جنگ آمريكا نشان مي دهد واشنگتن در جنگ هاي خارجي پس از حملات يازده سپتامبر بيش از پنج تريليون و نهصد ميليارد دلار هزينه كرده و بيش از پانصد هزار نفر را نيز كشته است.
 
در اين گزارش كه اوايل اين ماه منتشر شد، آمده است در حدود 370 هزار نفر به شكل مستقيم در نتيجه خشونت هاي مرتبط با جنگ هاي آمريكا جان خود را از دست داده اند و تعداد بسيار زيادي نيز بر اثر سوء تغذيه و ويراني زيرساخت هاي ناشي از جنگ كشته شده اند. براساس برآوردها دويست و پنجاه هزار شهروند غيرنظامي در نتيجه جنگ ها به رهبري آمريكا جان خود را از دست داده اند و بيش از ده ميليون و صد هزار نفر نيز آواره شده اند.
 
به علاوه، از يازده سپتامبر شش هزار و نهصد نيروي نظامي آمريكا، هفت هزار و هشتصد پيمانكار نظامي آمريكايي و بيش از صد و ده هزار جنگجوي دشمن در جنگ ها به رهبري آمريكا كشته شده اند.
 
البته در اين آمار بيش از نيم ميليون تلفات شهروندان در جنگ سوريه پس از تلاش دولت آمريكا و ديگر قدرت ها براي سرنگوني دولت بشار اسد رئيس جمهور سوريه در 2011 محاسبه نشده است.
 
ائتلاف متشكل از بيش از هفتاد كشور به رهبري آمريكا از سپتامبر 2014 تا كنون عمليات هاي نظامي بسيار زيادي عليه گروه تروريستي داعش در سوريه و عراق انجام داده است. دولت سوريه يا شوراي امنيت سازمان ملل به اين ائتلاف مجوز انجام دادن اين فعاليت هاي مرگبار را نداده اند.
 
در اين گزارش همچنين آمده است هزينه جنگ هاي به رهبري آمريكا در عراق، افغانستان، پاكستان و سوريه در حدود پنج تريليون و نهصد ميليارد دلار بوده است. در واقع آمريكا از 2001 نزديك به شش تريليون دلار هزينه كرده است تا چندين جنگ را در دنيا به راه اندازد.
 
براساس اين گزارش، ارقام اعلام شده با برآوردهاي پنتاگون(وزارت دفاع آمريكا) درباره همه جنگ ها به رهبري آمريكا پس از يازده سپتامبر تفاوت دارد وعلت آن اين است كه در اين گزارش علاوه بر هزينه هاي پنتاگون در مناطق جنگي عراق، افغانستان، سوريه و پاكستان و ديگر مكان هايي كه دولت آنها را به عنوان نقاط "عمليات هاي احتمالي خارج از كشور"تعيين كرده بود، ديگر هزينه هاي تحميل شده ناشي از اين جنگ ها به دولت فدرال نيز محاسبه شده اند.
 
در مارس 2018 وزارت دفاع آمريكا ادعا كرد در جنگ هاي پس از يازده سپتامبر تنها يك و نيم تريليون دلار هزينه كرده است.
 
به علاوه، هزينه اين جنگ ها بيشتر از محل استقراض تامين شده است كه بدهي هاي ملي و كسري بودجه آمريكا را  در پي داشته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۵°