کاهش جان باختگان سوانح ترافیکی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۶۴۳۱۷۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۱
رئیس پلیس راهور ناجا از کاهش 6 درصدی آمار جان‌باختگان تصادفات درون‌شهری در شش ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سردار تقی مهری در همایش ملی ایمنی و ترافیک ، شناسایی عوامل خطرزا ، مشارکت ملی و آموزش همگانی را از مهمترین عوامل کاهش سوانح جاده ای و ترافیکی برشمرد.
 
­رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه جلب مشارکت عمومی و عزم ملی در امر آموزش همگانی از عوامل کاهش سوانح و تلفات است،گفت: این امر میسر نخواهد شد جز اینکه عوامل خطرزا نیز در این مورد تبیین شود.
 
سردار مهری با بیان اینکه کشور ما دارای یک جغرافیایی خاص است، اظهار کرد: خوشبختانه در دهه های اخیر با برنامه ریزی های مناسب به موفقیت هایی دست یافته ایم و امیدواریم با اقدامات علمی و عملی که با تلاش همه دستگاه ها به دست می آید شاهد کاهش تلفات و تصادفات رانندگی باشیم.
 
وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم انتظامی امین در رابطه با کاهش تصادفات و تلفات جاده ای اشاره و اظهار داشت: ایشان رهنمودهایی را در این دانشگاه ارائه دادند که این موضوع بر ما و سایر دستگاه های مربوطه تکلیف می کند که هر چقدر می توانیم برای کاهش تصادفات و تلفات جاده ای قدم برداشته و در این راستا تلاش کنیم.
 
رئیس پلیس راهور ناجا افزایش استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی را یکی از نیازهای جوامع امروزی برشمرد و اظهار داشت: استفاده از سیستم حمل و نقل قطعا مشکلاتی به همراه خواهد داشت که سوانح و تلفات انسانی بخشی از آن محسوب می شود.
سردار مهری با اشاره  اینکه بیش از 20 هزار کشته در سال 85 داشته ایم گفت: با توجه به افزایش چشمگیر خودروها  در پایان سال 96 تعداد کشته ها به 16 هزار و 201 نفر کاهش یافته است.
 
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی جلب مشارکت عمومی و عزم ملی در امر آموزش همگانی را از عوامل کاهش سوانح و تلفات انسانی عنوان کرد و افزود: این امر میسر نخواهد شد جز اینکه عوامل خطرزا نیز در این مورد تبیین و اسیب شناسی شود.
 
این مقام انتظامی آموزش را یکی از این راهکارها عنوان کرد و افزود: خوشبختانه نیروی انتظامی توانسته است یکی از عوامل خطرزا در رابطه با رانندگی های پرخطر را کنترل کند.
سردار مهری با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 28 میلیون گواهینامه فعال در کشور وجود دارد، افزود: امروزه بیش از 90 درصد از ترددها به صورت زمینی و مابقی آن به صورت ریلی و هوایی صورت می پذیرد.
 
وی به الزامات رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی اشاره و عنوان کرد: آموزش همگانی، اطلاع رسانی و آگاه سازی توسط دستگاه های مربوطه می تواند نقش بسزایی در کاهش تصادفات داشته باشد.
 
این مقام انتظامی طراحی ناایمن راه ها، جاده های دو طرفه ، وجود بیش از 5 هزار و 400 نقطه حادثه خیز ، رانندگی با حالت خواب آلودگی و خستگی، سرعت و سبقت غیرمجاز ، ایمنی خودرو ها و عوامل متعدد حواس پرتی را از عوامل موثر در تصادفات برشمرد.
 
سردار مهری افزود: عدم استفاده از کمربند ایمنی خصوصا سرنشینان عقب خودرو، استفاده از کلاه ایمنی توسط موتورسیکلت سواران، سبقت در راه های دو طرفه ، شرایط جوی نامناسب و عدم استفاده از صندلی کودک  از عواملی است که بر شدت تصادفات و مصدومیت ها می افزاید.
 
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی به اقدامات پلیس در راستای کاهش جان باختگان سوانح ترافیکی نیز اشاره کرد و گفت: انجام اقدامات ترافیکی در مراکز دانشگاهی و علوم پزشکی سراسر کشور، آموزش و فرهنگ سازی ترافیکی، هماهنگی و تعامل بین دستگاه های دولتی و غیردولتی، بهره گیری از فناوری های نوین، رویکرد جامعه محوری و کنترل رفتار رانندگان پرخطر از جمله این اقدامات به شمار می رود.
 
وی در ادامه افزود: نیروی انتظامی همواره در راستای استفاده از فناوری های نوین برای مأموریت های خود پیشقدم بوده و پلیس راهنمایی و رانندگی به تبع آن و با هدف رویکرد جامعه محوری از دهه 80 به دنبال ارائه خدمات مطلوب به مردم بوده است.
 
سردار مهری در خاتمه افزود: استقرار نظام جامعه مدیریت سوانح ترافیکی با مسئولیت بالاترین مقام اجرایی کشور، ایجاد ساختار یکپارچه امداد و نجات برای کاهش سوانح جاده ای با گسترش مطالعات مشترک مراجع علمی و تحقیقاتی کشور، ارتقاء کمی و کیفی استانداردهای وسائل نقلیه منطبق با معیارهای روز دنیا  ، توجه ویژه به سلامت رانندگان ، اصلاح قوانین و مقررات ترافیکی و افزایش محرومیت های اجتماعی برای رانندگان پرخطر، افزایش راه ها و استاندارد سازی آنها در بلندمدت و اصلاح نقاط حادثه خیز در کوتاه مدت از دیگر پیشنهادات پلیس راهنمایی و رانندگی برای کاهش سوانح و تلفات جاده ای می باشد.
 
پلیس راهنمایی و رانندگی در سیزدهمین کنفرانس جهانی کاهش مصدومیت در ارزیابی محصولات فرهنگی و اطلاع رسانی و رسانه ای رتبه دوم را در بین 120 کشور شرکت کننده کسب کرده است.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °