کاهش موارد مالاریا در کشور

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:24 - پنجشنبه 15 خرداد 1399
کد خبر : ۶۴۳۴۵۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد مالاریا در کشور از 120 هزار مورد در سال 2000 به 57 مورد در سال 2017 رسیده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر علیرضا رئیسی در دیدار با معاون مدیرکل منطقه ای و رئیس دفتر یونیسف در ایران، با بیان این مطلب گفت: این توفیق بزرگی است که حاصل شده و همین موارد اندک مالاریا هم ناشی از هم مرز بودن با کشورهای پاکستان و افغانستان است.

وی افزود: در بین سازمان های مهم بین المللی، یونیسف به دور از حواشی سیاسی تنها با نگاه برابری انسان ها و توجه به حقوق اولیه آنها تاکنون همکاری های بسیاری خوبی با ایران داشته است که این همکاری نمونه بارزی از انجام مسؤولیت های انسان دوستانه و بر اساس حقوق بشر فارغ از مسائل و حواشی سیاسی بوده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و همسایگی با افغانستان و پاکستان، بار سنگینی بر دوش ما قرار دارد و علاوه بر مراقبت از گسترش مالاریا باید مراقب بیماری هایی نظیر سل و اچ آی وی نیز، باشیم.

وی افزود: با توجه به اینکه ایران استانداردهای بسیار سختگیرانه ای درباره نوع واکسن هایی که استفاده می کند دارد، تجربه همکاری خوبی در این زمینه برای تهیه واکسن با یونیسف داشته است.

دکتر رئیسی افزود: اگرچه ایران برای توسعه تولید داخلی واکسن تلاش می کند، اما برخی موارد مانند مسأله ریشه کنی فلج اطفال یک موضوع جهانی است. خوشبختانه این بیماری در ایران حذف شده ولی با نگاهی به وضعیت کشورهای همسایه باید گفت برای عمل به پروتکل های سازمان بهداشت جهانی نیاز به واکسن داریم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ایران برای کنترل بیماری های منطقه و رسیدن به اهداف جهانی بارها در دیدار با مسؤولان بین المللی اعلام آمادگی کرده است تا بتوانیم به اهداف جهانی برسیم.

وی افزود: ایران در بسیاری از شاخص ها زودتر از موعد مقرر به اهداف پیش بینی شده سازمان بهداشت جهانی رسیده است، هر چند هنوز راضی به این وضعیت نیستیم و برنامه های متعددی برای پیشرفت بیشتر در حال انجام است.

همچنین دکتر احمد حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت نیز در مورد برنامه های مشترک یونیسف و ایران در حوزه سلامت روان کودکان گفت: بر اساس این همکاری ها برنامه مهارت های فرزند پروری برای والدین دارای کودکان 2 تا 12 سال و والدین دارای فرزندان 12 تا 17 سال، برنامه پیشگیری از کودک آزاری ادغام یافته در شبکه و برنامه سلامت روان مدارس با همکاری یونیسف در کشور در حال انجام است.

در ابتدای این جلسه دکتر برکاتی، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در زمینه همکاری های یونیسف با این دفتر در سال های گذشته و برنامه های آینده سخن گفت.

دکتر برتراند مانیل، معاون مدیرکل منطقه ای یونیسف و  ویل پارکس، رئیس دفتر یونیسف در ایران، نیز در این جلسه ضمن قدردانی از تلاش ها و پیشرفت های بخش بهداشت جمهوری اسلامی ایران در منطقه، بر گسترش همکاری ها در راستای تأمین واکسن های مورد نیاز کشورمان تأکید کردند.
برچسب ها: مالاریا ، کشور ، بیمار
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°