وقوع زمین لرزه در سرپل ذهاب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 09 آذر 1400
کد خبر : ۶۴۴۷۴۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۲
زمین لرزه ای به بزرگی 6.4 دهم ریشتر سرپل ذهاب را در کرمانشاه لرزاند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، زمین لرزه ای به قدرت 6.4 ریشتر ساعت 20 و 7 دقیقه و 31 ثانیه حوالی سرپل ذهاب در استان کرمانشاه را لرزاند.
 
مرکز این زمین لرزه به طول جغرافیایی 45.7 و عرض جغرافیایی 34.38 در عمق 7 کیلومتری از سطح زمین روی داد.
این زلزله در 17 کیلومتری سرپل ذهاب، 18 کیلومتری قصر شیرین و 33 کیلومتری گیلانغرب در استان های ایلام و کرمانشاه اتفاق افتاده است. این زمین لرزه تاکنون (ساعت 22) چندین پس لرزه هم داشته که بزرگترین آنها 5.2 ریشتر قدرت داشت.
 
بر اساس گزارش های دریافتی این زلزله خسارت جدی نداشته و فقط تعدادی از هموطنان (حدود 210 نفر) مصدوم شده اند که تقریبا همه هنگام فرار و بر اثر ترس آسیب دیده اند که سرپایی تحت مداوا قرار گرفته اند.
 
** شورای هماهنگی مدیریت بحران اعلام کرد: همه مدارس و دانشگاه های استان کرمانشاه فردا در دو نوبت تعطیل است.

** (ساعت 21 و 40 ) مهرداد سالاری معاون عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: : در روستاها و سرپل ذهاب تعدادی از ابنیه آسیب دیده است. 
 
** (ساعت 22و 54)سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات کشور اعلام کرد: طبق گزارش هایی دریافت شده در سرپل ذهاب 55 مصدوم ، در قصر شیرین 45 نفر و در گیلان غرب هم 61 نفر مصدوم شده اند که اکثر سرپایی مصدوم شده اندو تنها 3 نفر از مصدومان برای مداوای بیشتر به مرکز استان منتقل شده اند.
 
سلیمی گفت: طبق گزارش هایی که تیم های اعزامی داده اند خوشبختانه مشکل خاصی نیست و خسارت زیادی را شاهد نخواهیم بود. 

** (ساعت21 و 36) سردار حمیدی رئیس پلیس راهور نیز گفت: مشکلی در تردد نداریم و همه راههای اصلی باز است و در راه های فرعی هم تاکنون مشکل خاصی گزارش نشده است. 

** (ساعت 21 و35) نصر مدیر مدیریت بحران سازمان راهداری در گفتگو با شبکه خبر گفت: کلیه محورهای اصلی باز است به غیر از گردنه پاتق که ریزش داشتیم و با تلاش همکاران یک لاین آن باز شده است. 
 
** (ساعت 21و 30) کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: تیم های اعزامی تا الان خسارت یا تلفات خاصی گزارش نکرده اند.
رئیس اورژانس گفت: در سرپل ذهاب 30 نفر، و در قصر شیرین 40 نفر مصدم شده اند که هیچ کدام بر اثر تخریب اماکن و آوار نبوده بلکه در حن فرار مصدو مشده اند. 
 

**(ساعت 21 و 20) بازوند استاندار کرمانشاه گفت: تا الان در گیلان غرب حدود 50 مصدوم، در قصر شیرین 15 نفر و در سرپل ذهاب 50 نفر مصدوم شده اند و تا این لحظه تلفات جانی نداشته ایم 
 
بازوند با اعلم تشکیل ستاد بحران در منطقه گفت: بحران تحت مدیریت است و جای هیچ نگرانی نیست و نیروهای امداد ونجات تا صبح کنار مردم خواهند بود. 
 
استاندار کرمانشاه افزود: بعد از زلزله نیروهای امدای هلال احمر، اورژانس، ارتش و سپاه و بسیج به منطقه اعزم شده اند و تیم های بازرسی هم دررابطه با تخریب احتمالی مشغول به کارند. 
 
**(ساعت 20 و 55 ) بازوند استاندار کرمانشاه در گفتگوی تلفنی با شبکه خبر گفت: تعدادی مصدوم شده اند که سرپایی درمان شده اند، برق قصر شیرین و سرپل ذهاب هم قطع شده بود که برق قصر شیرین وصل شده و برق نیمی از سرپل ذهاب هم وصل شده است.
 
بازوند گفت: الان فرماندارها، گروههای بازرسی، امدادی، کنترل ، هلال احمر، ارتش و سپاه در مناطق زلزله دیده مستقر شده اند و تا این لحظه از تلفات جانی خبری دریافت نشده است.
 
**جمالی نیا فرماندار سرپل ذهاب نیز در ارتباط تلفنی با شبکه خبر گفت: برق شهر قطع شده بود که برق بلوار اصلی وصل شده است 
 
جمالی نیا افزود: مردم ترسیده اند و مضطرب اند و از خانه هایشان بیرون آمده اند. و هنوز اطلاعی از تلفات و خسارات احتمالی نداریم که به محض دریافت اطلاع رسانی خواهیم کرد.
 
**پیرحسین کولیوند رئیس سازمان ا<رژانس هم گفت: در گیلان غرب و قصر شیرین عده ای مصدوم شده اند که بر اثر فرار بوده است نه تخریب خانه ها. 

**سلیمی رئیس سازمان امداد ونجات کشور در گفتگو با شبکه خبر گفت: بعد از وقوع زلزله بلافاصله 6 تیم ارزیاب و عملیاتی به مناطق مختلف اعزام شده اند ولی هنوز گزارش کافی درباره خسارات احتمالی ارائه نکرده اند. 
 
سلیمی با بیان این که زمین لرزه در عمق 5 کیلومتری زمین رخ داده گفت: بالغ بر 18 تیم نیز به مناطق روستایی برای ارزیابی اعزام شده اند که امیدواریم خسارت و تلفاتی نداشته باشیم.
 
این زمین لرزه در استان های همجوار ، عراق و بغداد هم احساس شده است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۴°    ۱۶.۷۹°