3 کشتی اوکراینی در توقیف روسیه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:15 - يکشنبه 15 تير 1399
کد خبر : ۶۴۴۷۸۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
روسیه سه کشتی اوکراینی را به علت نقض مرز دریایی در دریای آزوف توقیف کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، درگیری در دریای آزوف زمانی آغاز شد که روس ها اعلام کردند دو کشتی اوکراینی به همراه یک یدک کش با سرعت بالا در حال ورود به تنگه کرچ هستند.
این تنگه دریای سیاه را از دریای آزوف در شمال جدا می کند.
 
3 کشتی اوکراینی در توقیف روسیه 
 
سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرده این 3 کشتی به درخواست گارد مرزی روسیه برای توقف اقدامات خود پاسخ ندادند و مانور خطرناک انجام دادند که این اقدام سبب شد گارد مرزی برای توقف کشتی های جنگی اوکراینی از سلاح استفاده کند.
کی یف اتهامات مسکو را رد و اعلام کرده کشتی ها طبق برنامه هماهنگ شده در حرکت بودند. اوکراین از زخمی شدن 6 نیروی خود خبر داده اما روسیه اعلام کرده 3 نظامی اوکراینی آسیب دیده اند که با دریافت کمک های پزشکی خطری آنها را تهدید نمی کند.
نیروهای اوکراینی به حالت آماده باش درآمده اند و کمیته نظامی تشکیل شده است. این کمیته نظامی، اقدام روسیه را تجاوز جنگی قلمداد کرد. رئیس جمهوری اوکراین جلسه ای با مقامات ارشد نظامی و امنیتی برگزار کرد.
سازمان امنیت فدرال روسیه هم در منطقه مورد مناقشه با اوکراین آماده باش نظامی اعلام کرده است.
جنگنده های روسی نیز بر فراز دریای 'آزوف' به پرواز درآمدند و این دریا، روی کشتی های مسافربری بسته شد.
روسیه درخواست کرده جلسه فوری شورای امنیت برگزار شود. آمریکا هم در حمایت از اوکراین برگزاری این نشست را خواستار شد. این نشست قرار است امشب برگزار شود.
اتحادیه اروپا از روسیه خواست حرکت کشتی های اوکراینی را برقرار کند.
این اتحادیه از مسکو و کی یف درخواست کرد به منظور جلوگیری از تنش، خویشتنداری کنند. از کی یف خبر می رسد ملی گرایان اوکراینی پس از اطلاع از تنش با مسکو مقابل سفارت روسیه تجمع و به داخل سفارت نارنجک آتش زا و دودزا پرتاب کردند.
اختلاف روسیه و اوکراین از 4 سال پیش و پس از تغییرات در اوکراین که کی یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند آغاز شد.
مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، با دولت مرکزی در کی یف مخالفت کردند. با برگزاری همه پرسی در کریمه، مردم این منطقه به جدایی از اوکراین و الحاق به روسیه رای دادند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°