تجهیزات ناوشکن "سهند" قابل تحلیل برای دشمن نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 29 خرداد 1400
کد خبر : ۶۴۵۲۶۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۲
فرمانده نیروی دریایی ارتش: ناوشکن "سهند" پدیده مهم در موضوع مباحث دفاع دریایی است و تسلیحات و تجهیزات این ناوشکن قابل تحلیل برای دشمن نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر ضمن تبریک روز نیروی دریایی ارتش گفت: ناو شکن سهند که روز شنبه به نیروی دریاری محلق می شود جزء موج پنج است که در واقع پنجمین ناوشکن از نسل جماران است که ساخته می شود و دنا که در ماه های آینده به نیروی دریایی می پیوند جزء نسل سه است.
 
او گفت: ناوشکن سهند جزء کلاس موج شماره پنج است که از این نوع ناوشکن ها برابر سازمان ابلاغی تعداد قابل توجهی در وزرات دفاع ونیروی دریایی ارتش در دست ساخت داریم و در ماه ها و سال های آینده شاهد پیوستن ناو های مختلف به نیروی دریای ارتش خواهیم بود.
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: سهند نسبت به موج های سری اول ( ناوشکن جماران) از ویژگی خاصی برخوردار است، نکته بسیار مهم در ساخت ناوشکن سهند این است که دشمن از ویژگی هایی که در مشخصات و مختصات این شناور هست هیچ گونه اطلاعی ندارد و تسلیحات و تجهیزات این ناوشکن به نوعی قابل تحلیل برای دشمن نیست.
 
او افزود: ساخت ناوشکن سهند بطور کامل به دست فرزندان ایران انجام شده است، ناوشکن سهند پدیده مهم در موضوع مباحث دفاع دریایی است که روز شنبه به نیروی دریایی ملحق خواهد شد.
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: زیر دریای غدیر نیز به شماره 955 در روز پنج شنبه طی مراسم با شکوهی به نیروی دریایی ارتش در جنوب کشور ملحق می شود.
 
امیر دریادار خانزادی گفت: بخش هایی از موج چهار در مجموعه وزارت دفاع ساخته شده است و بلافاصله بعد از پیوستن موج که همان دنا است در زمان کمی به بهره برداری خواهد رسید. 
 
او گفت: زمانی که طرح ساخت ناوشکن های کلاس جماران را تحت عنوان طرح موج آغاز کردیم یک تدبیر از رهبر معظم انقلاب داشتیم که فرمودند: موج 2حتما بهتر از موج یک و موج 3 بهتر از موج 2 باشد.
 
امیر دریادار خانزادی گفت: ما 2 مرکز ساخت ناو شکن ها داریم، یکی از این مراکز که بسیار پیشرفته و حرفه ای است در مجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که کار ساخت ناوشکن دنا و دماوند در آنجا انجام می شود.
 
او افزود: دماوند که در حال احیاست در ناوگان شمال است و در این دوره در فاصله زمانی بسیار کمی ساخته می شودکه قبلا 12 سال کار ساخت ناوشکن دماوند به طول انجامید اما امروز در طول 18 ماه این ناوشکن برای عملیات آماده می شوند و دیگری در ناوشکن جمهوری اسلامی ایران (سهند)جزء ناو شکن هایی است که در مجموعه نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته می شود.
 
 او گفت: پیشرفت در ساخت ناوها نشان دهنده توانایی و پیشرفت خوب در مجموعه صنایع دفاعی کشور است.
 
 تجهیزات ناوشکن
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ناو شکن جمهوری اسلامی ایران(جماران) بعنوان نخستین ناوشکن از کلاس موج در نیروی دریایی ساخته شد و در تاریخ 30 بهمن 88 به نیروی دریایی ارتش ملحق شد که ساخت آن حدود 12 سال طول کشید.
 
امیر دریادار حسین خانزادی گفت: مهمترین مزیت در ساخت ناوشکن ایرانی فناوری ها بومی است یعنی برای نگهداری و تعمیر در مسیر راهبری و بکارگیری تجهیز به هیچ عنوان نیازمند تامین از خارج نیستیم و این ناوشکن صد درصد ایرانی است، وقتی ناوشکن جماران ساخته شد بسیاری از کشورهای منطقه آن را باور کردند. 
 
او افزود: زیردریایی پیچیده ترین فناوری موجود در دنیاست هم به لحاظ تعداد قطعات، هم به لحاظ سختی طراحی و بکارگیری این وسیله و هم به لحاظ پیچیدگی علوم و فنون در ساخت زیردریایی.
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ساخت زیردریایی غدیر از دهه 80 آغاز شده است و تعداد زیادی طی سالهای گذشته ساخته شده است اما نمونه جدید با اصلاحات جدید نسبت به زیردریایی های گذشته ساخته شده و در اختیار نیروی دریایی قرار گرفته است. این زیردریایی به دلیل چابک و کوچک بودن مناسب برای کف نشینی در عمق های 50، 60 و 100 متر است.
 
او افزود: ما در زیردریایی ها به دستاوردهایی رسیده ایم که باید برای دشمن به عنوان غافلگیری باقی بماند، تسلیحاتی که بر روی شناور ها نصب شده مصونیت خوبی برای شناور دارد و هم اینکه در صحنه رزم قابلیت هایی در دریا ایجاد می کند که جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته باعبور از آبهای سبز و ورود به اقیانوس ها به نیروی دریایی با قابلیت دریانوردی اقیانوسی تبدیل شده است.
 
خانزادی  افزود: یکی از تکالیف مهم نیروی دریایی ارتش بدست آوردن تجهیزاتی است که هم بازدارندگی دفاعی ایجاد می کند هم می تواند اقتدار ملت در دریا باشد هم امنیت دریایی تحت حاکمیت را در مرزهای آبی گسترده ایجاد کند.
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: در تمام شناورهای سطحی و زیرسطحی به خودکفایی کامل رسیدیم و در تمام تجهیزاتی که سالهای قبل خریداری و به روزرسانی، سامانه های جنگ الکترونیک بسیار روزآمد بکارگرفته شده است و به نوعی شناوری بومی و مسلح ساخت ایران در اختیار داریم.
وی ادامه داد: ما امروز نه تنها در دریا حضور داریم بلکه تمام نیروی انسانی مورد نیاز در مراکز آموزشی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با فرهنگ و آموزه های انقلابی تربیت می شوند، تجهیزات را به طور کامل در کشور می سازیم، بالاترین سطح فناوری ها در زیردریایی ها به کار می رود که در کشور ساخته می شود.
 
خانزادی گفت: زیردریایی فاتح که حداکثر یک ماه دیگر به نیروی دریایی ملحق می شود، یک نسل  زیردریایی جدید کلاس متوسط است که در کشور ساخته شده، فاتح یک ظرفیت اقیانوسی است که تجهیزات بکار گرفته در آن قطعا دشمن را غافلگیر خواهد کرد.
 
وی افزود: از خلیج فارس تا دریای عمان حرف اول را می زنیم، تعداد بسیار محدود و انگشت شمار از 36 کشور جهان هستند که مشارکت دریایی در منطقه دارند اما جمهوری اسلامی ایران تاحد بالایی این کار را انجام می دهد، امنیت مناطق دریایی تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران  صد درصد برقرار است و اجازه کوچکترین خدشه به هیچ کس را نمی دهیم و در دریاهای آزاد نیز حضور مقتدرانه داریم.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °