نوبخت: بسته های حمایتی سال آینده نیز ادامه دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:27 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۴۵۳۸۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: بسته هاي حمايتي در قالب سياست هاي جبراني است و سال آينده نيز ادامه دارد تا كمترين فشار به مردم وارد شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ، محمد باقر نوبخت در حاشيه جلسه هيئت دولت درباره افزايش حقوق كارمندان و كارگران در سال 98 گفت: يكي از ويژگي هاي اين بودجه ضمن اينكه در شرايط تحريم است توجه به معيشت مردم بويژه كارمندان دولت است.
وي با بيان اينكه بودجه دخل و خرج دولت است، گفت: ما بايد خرجي را كه دولت مي دهد مورد توجه قرار دهيم، خوشبختانه تا اينجا، براساس افزايش 20 درصدي حقوق عمل مي كنيم، يعني يك پنجم حقوق را اضافه مي كنيم.
نوبخت تصريح كرد: هدف براي سال 98 رشد توليد و كاهش فقر مطلق است و از 2 روش تلاش مي كنيم توليد، رشد و اشتغال را افزايش دهيم و با فقر مطلق مقابله كنيم.
وي ادامه داد: در بودجه 98 براي اينكه به رشد اقتصادي دست پيدا كنيم از 2 مسير طراحي كرديم تا از طريق منابع دولتي براي طرحهاي عمراني دولتي، 70 هزار ميليارد تومان براي اين كار اختصاص داديم.
وي ادامه داد: طرحهايي را كه رئيس جمهور در سال هاي گذشته در سفرهاي استاني قول آن را به مردم داده بود در اولويت پرداخت ها است تا در سال 98 افتتاح شود و اشتغال را در اين سطح پايدار كنيم.
نوبخت در رابطه با منابع دولت براي طرحهاي دولتي گفت: ما مي توانيم از منابع بانكي و صندوق براي واحدهاي توليدي كه براي بخش خصوصي است، استفاده كنيم و پيش بيني كرديم كه به صورت بلاعوض بخشي را به صورت وام هاي ارزان قيمت و بخشي هم به صورت وجه اداره شده در اختيار واحدهاي توليد قرار دهيم كه  تا حدودي افزايش هزينه توليدي انها را به دليل افزايش نرخ ارز كمتر مي كنيم.
وي گفت: از 2 مسير طرحهاي عمراني و واحدهاي توليدي اقداماتي را در سال جاري با تك تك دستگاهها شروع كرديم و واحدهاي صرفا  صنعتي نيستند بلكه واحدهاي كشاورزي و خدمات و... هم هستند.
رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: براي 10 رسته مشاغل جديد، 6 رسته حفظ اشتغال موجود و يك رسته براي توسعه باغداري ،18 هزار و 252 ميليارد تومان مشخص كرديم كه از اين ميزان 82 هزار فرصت شغلي را ايجاد خواهيم كرد.تا سازمان برنامه بودجه نقش نظارتي و برنامه ايي خود را انجام دهد.
نوبخت با اشاره به اينكه منابع موجود محدود است گفت: هر دستگاه تلاش مي كند تا منابع بيشتري دريافت كند بطور مثال اگر در بخش كشاورزي بيشترين منابع را به گندمكاران دهيم و شوراي اقتصاد به جاي اينكه 1470 تومان براي هر كيلو گندم در نظر بگيرد، 2 تا 3 هزار تومان پرداخت مي كرد با كمبود منابع روبرو مي شديم اما بحث ما فقط كشاورزي نيست اين درحاليست كه بازنشستگان براي همترازي حقوقشان ومعلمان و... همه از ما مطالبه دارند، سازمان برنامه بودجه بايد به همه پاسخ دهد.
وي افزود: واحدهاي صنفي از تحريك هم صنفانشان برحذر باشند، رسانه ها در اين شرايط تحريم اجازه ندهند برخي از افراد از سر دلسوزي بقيه را تحريك كنند تا بخش ها مطالبه بيشتري داشته باشند.
وي ادامه داد: اگر امسال توانستيم زودتر پول كشاورزان و گندم كاران را پرداخت كنيم بدليل اين است كه 3 هزارميليارد تومان از بانكها با سود 20 درصد دريافت كرديم تا زودتر پول آنها پرداخت شود. حالا تشكل كشاورزي تحريك كند كه پول كم است ما اگر پول داشتيم قيمت هر كيلو گندم را 2 هزار تومان مي كرديم.
نوبخت ادامه داد: اگر صنف يا بخشی بيشتر از ما بودجه بخواهد ما بايد پول دانشگاهيان، فرهنگيان و پول درمان را كم كنيم تا كارها را انجام دهيم.
وي ادامه داد: علاوه بر رشد و اشتغال، موضوع كاهش فقرمطلق است و ظرف يك تا 2 سال اخير مستمري افراد تحت پوشش را 3 تا 5 برابر اضافه كرديم.
وي گفت: افرادي كه مستحق دريافت يارانه هستند نيز يارانه دريافت مي كنند و بسته هاي حمايتي را در سال آينده در برنامه داريم كه در قالب بودجه نيست در قالب سياست هاي جبراني است تا به نحو شايسته اي با سر افزاري عبور كنيم تا كمترين فشار به مردم وارد شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۸°