احمدی نژاد رفت و نماند؛ نمایندگان ماندند و گفتند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:58 - پنجشنبه 19 تير 1399
کد خبر : ۶۴۷۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۰
حسین سبحانی نیا، عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: باهنر، توکلی، مصباحی مقدم، فولادگر، رجایی، پزشکیان و مهدی دواتگری‌ جزو لیست سخنرانان بعد از نطق رئیس جمهور هستند و شماری از نمایندگان نیز به قید قرعه در این جلسه سخنرانی می‌کنند.
احمدی نژاد رفت و نماند؛ نمایندگان ماندند و گفتند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر؛ حسین سبحانی نیا، عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: باهنر، توکلی، مصباحی مقدم، فولادگر، رجایی، پزشکیان و مهدی دواتگری‌، جزو فهرست سخنرانان بعد از نطق رئیس جمهور بودند و شماری از نمایندگان نیز به قید قرعه در این جلسه سخنرانی کردند.

نماینده ها پس از رئیس جمهور چه گفتند؟
سخنرانی احمدی نژاد، رئیس جمهور، در صحن ملس شورای اسلامی

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: مخالف اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیستیم؛ بلکه باید مدل اجرای آن در بخش کشاورزی تغییر کند .
رجایی افزود: در مرحله نخست هدفمندی یارانه ها، شاهد افزایش هزینه ها بودیم؛ به گونه ای که قیمت نهاده ها در برخی از انواع آن، تا 5 برابر و قیمت ماشین آلات کشاورزی، تا 2 برابر افزایش پیدا کرد.
وی با بیان اینکه نگاه به بخش کشاورزی باید از نگاه به بخش صنعت متفاوت باشد، گفت: در خرید تضمینی گندم نمی توان این کالای حیاتی را با دیگر کالاها در صنعت مقایسه کرد؛ اما پارسال با بی تدبیری های صورت گرفته نه فقط گندم کشاورزان به میزان مناسب خریداری نشد، بلکه مجبور شدیم تا از خارج از کشور، 8 میلیون تن گندم به قیمت هر کیلوگرم هزار تومان وارد کنیم.
*********
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: کمک به تولید کشور، کمک به مردم است؛ چرا این طور باشد که پول توی جیب مردم بگذاریم.
حجت الاسلام مصباحی مقدم گفت: برخی طرح های رئیس جمهور، مناسب آغاز دوره نهم ریاست جمهوری بود، نه دوره دهم.
وی با اشاره به ضرورت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، گفت: ما هرگز این مسئله را قابل خدشه نمی دانیم و باید قانون هدفمند کردن یارانه ها تا رسیدن به هدف پیگیری شود. البته مراحل بعدی اجرای این قانون باید با ملاحظات آثار مثبت و منفی صورت گیرد و این طور نباشد، غافل از آثاری که پدید می آورد، مرحله بعدی این طرح اجرا شود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، با بیان اینکه باید طرح های پیشنهادی رئیس جمهور را با تفاهم میان دولت و مجلس پیش ببریم، گفت: من معتقدم اگر دولت بنا را بر این بگذارد که با تفاهم مسئله را پیش ببرد، مجلس نیز استقبال می کند.
*********
توکلی: دولت سراغ طرح های بزرگ نرود
نماینده مردم تهران، اسلامشهر، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی، گفت: از 8 سال دوره خدمت دولت های نهم و دهم، 2720 روز گذشته و 200 روز آن باقیمانده است؛ بنا بر این از دولت تقاضا دارم سراغ طرح های بزرگ نرود، زیرا تا تفاهم درباره آن ایجاد شود، این وقت باقی مانده هم از دست می رود.
وی گفت: رئیس جمهور درباره قانون اساسی، مطالبی ارائه کرد که محل اختلاف بود؛ این مطالب را رئیس جمهور، پیش از این هم در نامه ای در سال 89 خدمت مقام معظم رهبری مکاتبه کرد و رهبر معظم انقلاب نیز آن را به شورای نگهبان ارجاع دادند و به دستور رهبر معظم انقلاب، جلسه ای چهارجانبه با حضور [نمایندگان] مجلس، دولت، شورای نگهبان و استادان دانشگاه برقرار شد که نتیجه 18 جلسه سه تا چهار ساعته، خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد و دیدگاه های رئیس جمهور تائید نشد.
توکلی هم
چنین درباره تورم و وضع اقتصاد کشور گفت: وضع کنونی به علت تورم و رکود شدید، برای تولیدکننده و مصرف کننده خوب نیست و چشم پوشی از این مسائل، اشتباه است.
وی افزود: به علل مختلف در آینده هم ممکن است وضع ما بهتر از این نباشد، زیرا وارداتی که اکنون صورت می گیرد، با ارزهای گران شده است که از طریق بازار ارز به قیمت های داخلی سرایت پیدا می کند و فشار هزینه وارد می شود.
وی افزود: ضرر پول نقد، بیش از منفعت آن و دو نرخی بودن ارز نیز به ضرر کشور است که باید تک نرخی شود؛ در عوض، قشرهاای جامعه را می توان با سیاست گذاری حمایت کرد.
*********
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس؛ انصاف و رعایت قانون را کلید حل مشکلات کشور دانست.
پزشکیان گفت: اگر قرار است مقابل تهاجم و فشار بایستیم، جز با تلاش و کوشش و فعالیت امکان پذیر نیست و ما دو اصل و سه راهبرد روشن داریم که می تواند ما را از این وضع بیرون بکشد و به اختلاف ها پایان دهد.
وی افزود: ما چیزی جز انصاف و قانون نمی خواهیم و درباره بحث بهداشت و درمان آنچه مجلس مصوب کرده است اگر اجرا شود، نیازی نیست هیچ ایرانی برای گرفتن حقش و دیدن پزشک و گرفتن دارو و بستری شدن، به دنبال افراد مختلف باشد و این یعنی به محروم رسیدن؛ یعنی عدالت؛ یعنی خدمت رسانی به کسانی که باید به آنها خدمت کنیم.
وی افزود: سلایق انسان ها تا زمانی که به قانون و برنامه تبدیل نشود، محترم است؛ اما وقتی که قانون و برنامه شد، همه موظف اند قانون را نعل به نعل اجرا کنند و هیچ فردی در مملکت، حتی رئیس جمهور حق ندارد خلاف قانون عمل کند.
پزشکیان با انتقاد از اقدام رئیس جمهور به ترک مجلس پس از سخنان امروزش گفت: دولت و منِ نماینده، حق نداریم برخلاف قانون عمل کنیم؛ همه باید مقابل قانون سر خم کنیم و باید حرف هم را بشنویم؛ اینکه ما حرف بزنیم و مجلس را ترک کنیم و بعد بگوییم باید متحد شویم و دست در دست هم دهیم، این تناقضی گویاست؛ حتی کسانی که فارسی هم نمی دانند، می فهمند که دولت و مجلس مشکل دارند، زیرا رفتارشان نشان می دهد که مشکل وجود دارد؛ در زبان می گویند متحد شویم، اما در عمل نمی نشینند دو کلام حرف مردم را بشنوند.
وی تاکید کرد: معتقدم مشکلات مملکت، فقط با قانون و انصاف حل می شود و راه آن، استفاده از علم و مشارکت مردم برای حل مشکلات است.
*********
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هدفمندسازی یارانه ها بی تردید در شاخص قیمت تولیدکننده تاثیر داشته و تورم ایجاد کرده است.
وی گفت: بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، تا پایان شهریور امسال، حدود دو هزار و 200 میلیارد تومان از طرح یارانه ها به تولید کمک شد؛ در حالی که همه این مقدار از محل افزایش قیمت ها نیست و حدود کمتر از 100 میلیارد تومان آن، از محل افزایش قیمت ها و بقیه از منابع دیگری است.
فولادگر افزود: نیمی از این دو هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت، به حدود دو هزار بنگاه اقتصادی؛ و بخشی از آن هم مابه التفاوت قیمت سوخت و بخشی هم ناشی از اصلاحات ساختاری است.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: 16 هزار میلیارد تا 17 هزار میلیارد تومانی که در سالگرد هدفمندی یارانه ها بیان شد، به هیچ وجه صحت ندارد که با ارقام و آمار خواهیم گفت.
وی گفت: مجلس هم معتقد است که مرحله دوم هدفمندی یارانه ها باید اجرا شود و اجرای آن را فقط برای امسال متوقف کرده و تاکید مقام معظم رهبری هم این است که از مسیر مجلس و با قانون و همدلی دولت و مجلس راه حلی برای اجرای آن پیدا کنیم.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اوضاع کنونی کشور خوب نیست، تاکید کرد : البته عدالت هم باید رعایت شود و این در گرو توسعه صنعت و بهبود فضای کسب و کار است و باید مزیت ها را هم برای سرمایه گذاری ها مشخص کنیم.
*********
نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس، تسریع در ارائه لایحه بودجه را از دولت خواستار شد و گفت: یکی از مسائلی فوری فرا روی دولت، تهیه بودجه سالانه 92 و تقدیم آن به مجلس است.
هادی شوشتری، با بیان اینکه تعامل دولت و مجلس می تواند خروجی را کار آمد و بهینه کند، افزود: اصول 14 و 177 قانون اساسی به صورت منسجم ساختار و وظایف قوای سه گانه به خصوص قوای مجریه و مقننه را ترسیم کرده است.
وی خطاب به دولت و نمایندگان مجلس گفت: ما و شما بنا به مفاد مندرج در اصول 127 و 67 قانون اساسی در پیشگاه قرآن کریم سوگند شرعی یاد کردیم که پاسدار قانون اساسی باشیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه بودجه سندی برای مدیریت کلان اقتصادی برای یک بازده زمانی یک ساله است، خطاب به رئیس جمهور گفت: بنا به اقدامات مندرج در قوانین جنابعالی باید لایحه بودجه را تا نیمه آذر امسال تهیه و برای تصویب، تقدیم مجلس می کردید.
شوشتری با اشاره به اینکه در روزهای پایانی دی هستیم و خبری از تقدیم بودجه نیست، افزود: در اوضاع کنونی اقتصادی، بودجه باید به موقع تقدیم شود تا با بررسی کارشناسی و دقیق منابع، امکان مدیریت مولفه های اقتصاد مقاومتی وجود داشته باشد.
وی گفت: آیا منطقی است که در این اوضاع حساس اقتصادی، دولت در تقدیم بودجه تاخیر داشته باشد؟
*********
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی؛ گفت: امروز آن چیزی که اقتصاد ما را تهدید می کند، وابستگی روزافزون به نفت است.
میرکاظمی، با اشاره به طرح هدفمندی یارانه ها افزود: آن چیزی که در اصلاح ساختار اقتصادی مطرح شد که از ضروریات آن اجرای این طرح است به نکاتی اشاره شد به عنوان نمونه، چرا رشد اقتصادی در کشور، از روند با ثباتی برخوردار نیست، همه مسئولان گذشته و کنونی از این رنج می برند، چرا تورم همواره دو رقمی و بهره وری سرمایه پائین است و با وجود ثروت در کشور؛ بیکاری داریم، این سوالاتی که مطرح شد و منجر به طرح تحول اقتصادی شد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: طرح هدفمندی یکی از اجزای هفتگانه طرح تحول اقتصادی است که باید همزمان با دیگر طرح ها صورت گیرد و باید به گونه ای حرکت کنیم که منابع حاصل ان بتواند ترمیم بودجه و بخشی هم حمایت ازخدمات اجتماعی و حمایت از تولید باشد، طرح تحول اقتصادی و هدفمندی را به عنوان اصلاح ساختار اقتصادی ببینیم نه فقط اینکه پولی به دست آید و پولی جایی ریخته شود و دعوا سر این منابع باشد.
میرکاظمی افزود: آن چیزی که در طرح هدفمندی اتفاق افتاد، این بود که بخشی از درآمد این طرح برای اصلاح ساختار اقتصادی اختصاص یابد ولی آن چیزی که الان انجام شده است و باید در آینده اصلاح شود این است که بخشی از درآمد این طرح به حساب مردم واریز می شود و کسری آن، 13 هزار میلیارد تومان شده است که باید از بودجه برداشت شود و این فشار بر نفت را بیشتر می کند.
این نماینده مجلس گفت: در طرح تحول اقتصادی قرار بود که مدیریت بانکی و ارزی قوی تر صورت گیرد؛ اگر نظام ارزی به هم ریزد ما عقب گرد می کنیم ، ‌باید طرح هدفمند کردن به سرعت و قدرت انجام گیرد، اما با ایجاد شرایط، همان طرح اصولی که شاید سه سال کار کارشناسی روی آن شد و به عنوان طرح تحول اقتصادی مطرح شد، راه برون رفت از وضع اشکالات اقتصادی ما همین طرح است .
*********
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: رئیس جمهور در سخنان امروز خود در صحن علنی بر حل و فصل کارها با تعامل تأکید داشت که البته بنده هم گله دارم که اگر رئیس جمهور در مجلس می نشست و به سخنان نمایندگان گوش می داد این تعامل تکمیل می شد.
حسن کامران با بیان اینکه همه دم از ولایت می زنیم، افزود: رئیس جمهور گفته است که جلسه مشترکی از مجلس و دولت دارد، بنا بر این امروز باید اثبات کنیم که مردم آثار این جلسات مشترک را خواهند دید، اینکه هر که حرفی بزند درست نیست بلکه باید یک قدم مجلس و یک قدم دولت عقب بنشینند و اگر مجلس بگوید هر چه من می گویم و دولت بگوید هر چه من می گویم درست است این کجایش ولایت است اتفاقاً ضد ولایت است.
وی با تشکر از مردم و اصناف در اجرای مرحله نخست هدفمند سازی یارانه ها گفت: در این تورمی که مردم با آن دست به گریبان هستند، باید آثار مثبت نشست های مشترک دولت و مجلس را به مردم نشان دهیم و از امروز وحدت را در درون خود عملی کنیم.
*********
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: ارتقای مدیریت توانمند و جایگزین کردن افراد لایق به جای مدیران ضعیف و ناتوان و پرهیز از تملق، چاپلوسی، مدیحه سرایی و تکیه بر آمار کذب باید از بین برود.
احمد آریایی نژاد پس از سخنان رئیس جمهور در مجلس افزود: باید بر توزیع عادلانه ارزاق عمومی در بازار نظارت بیشتری صورت بگیرد.
وی گفت: توجه به خواست عمومی مردم در به کار نگرفتن مدیران ضعیف در لایه های پایین مدیریتی همواره باید مدنظر قرار بگیرد باتوجه به اینکه افراد سفارش شده در لایه های مدیریتی کشور در فرمانداری ها و استانداری ها حضور دارند که کار خواستی ندارند جز لابی گری.
نماینده مردم ملایر گفت: عدالت در توزیع امکانات، شغل و تسهیلات، پرهیز از توصیه و پارتی بازی باید در سطوح مختلف اجرا شود.
آریایی نژاد خطاب به نمایندگان با بیان اینکه سرمایه گذار با سرمایه بردار فرق می کند، افزود: برخی از خود هیچ گونه دارایی ندارند از بانک ها سرمایه ای را در قالب تسهیلات دریافت می کنند و با راکد کردن آن، سرمایه را از بین می برند.
نماینده مردم ملایر افزود: دولت باید به بهداشت و سلامت مردم توجه کند و نشانه های آن را پس از ارائه لایحه بودجه سال آینده خواهیم دید که دولت با خواسته های مردم چکار کرده است.
آریایی نژاد با بیان اینکه ساختار بهداشت و سلامت کشور بیمار است، گفت: نباید در این بخش کوتاهی صورت بگیرد.
*********
نماینده مردم فلاورجان گفت: انتقاد نمایندگان از شیوه عملی و اجرایی کردن قانون هدفمندی یارانه هاست.
سید ناصر موسوی لارگانی به طرح هدفمند کردن یارانه ها اشاره کرد و افزود: نمایندگانی که اکنون صحبت کردند و یا پیش از این صحبت کرده بودند ، قاطعانه این حرف را می زنند که ما قبول داریم باید یارانه ها هدفمند شود اما به عملکرد و اجرایی شدن آن انتقاد شدید دارند.
وی با بیان اینکه قرار بود این یارانه ها باری از دوش دولت بر دارد افزود: این در حالی است که دولت سال گذشته 13 هزار میلیارد ریال از بودجه های عمرانی و بانک مرکزی به عنوان یارانه نقدی به مردم پرداخت کرده است.
موسوی لارگانی با بیان اینکه قرار بود یارانه نقدی به یک سری از دهک های پایین جامعه پرداخت شود، گفت: دولت در همین مجلس مطرح کرد که ما صدهزار میلیارد ریال یارانه می دهیم ، چطور شد که در سال دوم پیشنهاد داده شد از طرح هدفمندی یارانه ها 135 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کنند.
وی افزود: قرار بود این صد هزار میلیارد ریال در پنج سال اجرایی شود، اما در سال نخست، مردم با مشکل رو به رو شدند.
این نماینده گفت: اگر این یارانه نقدی صرف کارخانه ها شده بود، 10کارخانه ساخته بودیم و آن خانواده پنج نفری که در نهایت 250 هزار تومان یارانه می گیرد، یک نفرشان در این کارخانه ها مشغول کار می شد و ماهیانه چهارصد هزار تا پانصد هزار تومان حقوق دریافت می کرد که بهتر از دریافت یارانه بود.
موسوی لارگانی در ادامه به بحث رئیس جمهور درباره تعامل با مجلس اشاره کرد و گفت: اگر رئیس جمهور این بحث را در سال 84 -85 مطرح می کرد، شاید برای نمایندگان مجلس و ملت قابل پذیرش و قبول بود.
وی افزود: اما مرتب در همین مجلس وقتی وزیری در حال استیضاح بود، رئیس جمهور می آمد، مطرح می کرد که ما با هم برادریم و باید در کنار همدیگر باشیم، اما بلافاصله بعد از رفتن از مجلس، فردای آن روز و یا طی مصاحبه تلویزیونی ، مجلس و رئیس مجلس را که همطراز قوه مجریه است به باد انتقاد می گرفت و بارها کلام حضرت امام راحل را که فرمودند "مجلس در راس امور است" و کلام مقام معظم رهبری را نادیده گرفت و گفت مجلس در راس امور نیست.
نماینده مردم فلاورجان افزود: ما همدلی را می پذیریم، اما وقتی رئیس جمهور به وزیران، استانداران، فرمانداران و مدیران، نامه می نویسد که با نمایندگان تعامل نداشته باشید، این قابل قبول نیست.
وی افزود: این نامه نگاری ها نیز مربوط به 10 سال پیش نیست، بلکه مربوط به چند ماه پیش است که با این اوصاف ما چگونه این تعاملی را که رئیس جمهور مطرح می کنند، بپذیریم.
موسوی لارگانی، به بحث قوانین مصوب مجلس اشاره کرد و گفت: اجرای قوانین همه راهکارهای است که می تواند مشکلات مردم را حل کند، اما وقتی به قانون عمل نمی شود و برخی از قوانین را قبول ندارد، این چه تعامل با مجلس و چه درخواست تعامل با مجلس است؟
این نماینده همچنین گفت: این پیشنهادهایی که رئیس جمهور مطرح می کند، مردم می شنوند؛ وقتی اعلام می کنند هزار متر زمین به مردم داده شود تا به باغچه و باغ تبدیل کنند، با چه رویکردی این را مطرح می کنند؛ در حالی که در اصفهان، خوزستان و فارس و در خیلی از جاهای دیگر، زمین های حاصلخیز، نابود شد؛ چطور اکنون می خواهند زمین و یا بیابانی را به مردم بدهند که مردم آباد کنند.
وی افزود: اینها درست است که کارهای ارزشمندی است، اما باید ببینیم اکنون مشکلات کشور ما چیست.
نماینده مردم فلاورجان، همچنین درباره بانک ها گفت: هر روز یک بانک تاسیس می شود و این بانک ها سال گذشته 75 درصد سود دریافت کردند و عملکرد این بانک ها در اعطای وام سبب می شود که تولیدکننده ضرر کند.
موسوی لارگانی گفت: قرار بود این بانک ها به مردم واگذار شود؛ در حالی که اینها دولتی است و به شبه دولتی تبدیل می شود و اینها برای مردم پذیرفتنی نیست.
*********
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار داشتیم آقای احمدی نژاد درباره میزان تحقق وعده ها درباره طرح های تحول اقتصادی صحبت کند، چرا که معتقدیم محورهای هفت گانه این طرح ها در حد وعده باقی ماند.
جعفرزاده، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس جمهور چند سال قبل از تک نرخی کردن نرخ تورم سخن می گفت اما اکنون تورم بالا، مردم را تحت فشار قرار داده است.
وی افزود: زمانی از برملا کردن مافیای نفت سخن می شنیدیم؛ اما نه فقط خبری نشد، بلکه نفت را نیز برخلاف وعده ها سر سفره مردم نیاوردند.
نماینده مردم رشت خطاب به رئیس جمهور گفت: زمانی از دادن هزار متر زمین ویلایی سخن می گفتید اما اکنون شرایط مسکن و اجاره بها به گونه ای است که حتی مردم به آپارتمان های کوچک هم راضی هستند.
جعفرزاده درباره این بخش از سخنان آقای احمدی نژاد که به موضوع نابودی 6 میلیون تن بلوط سخن می گفت، افزود: ای کاش حدود 6 میلیون جوان بیکار را نیزکه درحال آب شدن بودند می دیدید.
*********
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اشکالاتی در مرحله نخست قانون هدفمندی یارانه ها احساس می کنیم که تا رفع نشود و تا با دولت به تفاهم نرسیم ، برداشتن گام دوم در اجرای این قانون ممکن است کار را سخت تر کند.
محمدرضا باهنر در جلسه علنی امروز مجلس افزود: بارها گفته ایم و باز هم تکرار می کنیم که اجرای طرح هدفمندی یارانه ها جزو آرزوهای دیرینه بود که از اجرای آن ناگزیریم و باید آن را به سرمنزل مقصود برسانیم و به همین علت با همت بالای مجلس و همت بالاتر دولت مرحله نخست آن آغاز شد.
وی با اشاره به اختلاف نظر دولت و مجلس درباره اجرای مرحله نخست این قانون گفت: دولت ادعا داشت که این قانون را یک باره اجرا کند و ما خواستار اجرای تدریجی آن در پنج سال بودیم. نمی خواهم بگویم یکی از این دیدگاه خیر مطلق و دیگری شر مطلق بود؛ بلکه هر یک مزایا و معایبی داشت.
باهنر افزود: نکته اساسی این بود که ما می گفتیم یک مرحله از این قانون اجرا شود تا توان اجرایی و مدیریتی کشور، توان دولت و بنگاههای اقتصادی و تاب اقتصاد خانوارها را برآورده کنیم و پس از رفع اشکالات این مرحله، آن را با تفاهم به حداقل برسانیم تا گام دوم را برداریم.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همان طور که رئیس جمهور و بسیاری از اعضای دولت گفته اند، اجرای این قانون در مرحله نخست برخی منافع را در پی داشته است که هیچ تردیدی در آن نیست، اما تا رفع اشکالات مرحله نخست و تفاهم با دولت برداشتن گام دوم ممکن است کار را سخت تر کند.
وی افزود: به عنوان نمونه اختلاف نظر کارشناسی در این باره این است که ما می گوییم تا حد ممکن،‌ اقتصاد خانوارها را باید با خدمات عمومی جبران کرد. یادتان هست که در بودجه امسال مصوب کردیم در مرحله دوم، بخش سلامت، بیمه بیکاری و تقویت بنگاه های دولتی باید در دستور کار قرار گیرد.
باهنر گفت: متخصصان حوزه سلامت و بهداشت بارها گفته اند و من از قولشان تکرار می کنم که اگر درصدی شاید کمتر از نصف یارانه نقدی که اکنون به خانوارها می پردازیم، به بخش سلامت اختصاص می دادیم، می توانستیم بیش از 90 درصد شهروندان را از هزینه های درمان معاف کنیم.
وی با یبان اینکه هزینه درمان بیماری های سخت درمان، از جمله قلب، تالاسمی و سرطان ها افزود: به فرموده مقام معظم رهبری، ‌رنج بیمار فقط باید ناشی از درد بیماری باشد و درد بی پولی نداشته باشند؛ اما متأسفانه اکنون در خانواده هایی که بیمار وجود دارد، درد بی پولی بسیار بیشتر است.
نماینده مردم تهران همچنین با اشاره به موضوع بیمه بیکاری گفت: مسئله اشتغال که مشخص است و نمی خواهم آمار دقیقی بدهم، اما نمایندگان با همه وجود احساس می کنند که نرخ بیکاری در کشور بسیاری از خانوارها را آزار می دهد.
باهنر افزود: مرحله نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را با پرداخت 40 هزار تومان یارانه به هر نفر آغاز کردیم و به گفته مسئولان دولتی، اکنون بسیاری از یارانه ای که به خانوارها می دهیم مستهلک شده است، یعنی 40 هزار تومان کنونی، دیگر ارزش دو سال پیش آن را ندارد.
وی هشدار داد: اگر بخواهیم در این میدان بدویم و جلو برویم، اگر 40 هزار تومان را به 400 هزار تومان هم افزایش دهیم، به تبع همین مبلغ، مجبور می شویم از جیب دوم آنان 500 هزار تومان برداریم. 30 هزار تومان بدهیم، 50 هزار تومان هزینه تورم بر آنان تحمیل می کنیم؛ این موضوع را باید با دقت بیشتری بررسی کرد.
باهنر گفت: متأسفانه بنگاه های تولیدی وضع خوبی ندارند و مسئله بیکاری و فروپاشی برخی بنگاه ها روشن تر از آفتاب است.
وی اظهارات رئیس جمهور درباره اصلاح نظام بانکی و نقدینگی را ادامه روند هفت سال گذشته دانست و افزود: اگر چه این موضوعات؛ نقاط مثبت ، قابل دفاع و افتخاری نیز دارد اما برخی شاخص های اساسی اقتصاد کشورمان را متزلزل کرده است.
باهنر گفت: در این هفت هشت ماهی که دولت دهم فرصت دارد دست در دست هم دهیم تا برخی از مشکلات روزمره مردم را رفع کنیم و ما برای این کار آمادگی داریم.
نماینده مردم تهران با اشاره به فشارهای اقتصادی بر خانوارها افزود: دهک های بسیاری هستند که اکنون مقداری از هزینه های زندگی شان را نمی توانند جبران کنند که برای اینها می توانیم با همراهی دولت راه حل های کوتاه مدت برنامه ریزی کنیم و برای گام های سنگین تر، بحث های کارشناسی و تفاهم فرصت بیشتری اختصاص دهیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۸°