سایه اختلافات بر نشست سران شورای همکاری در ریاض

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:37 - چهارشنبه 25 تير 1399
کد خبر : ۶۴۸۲۷۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶
نشست سالانه سران شورای همکاری خلیج فارس روز یکشنبه در ریاض در حالی گشایش می یابد که یک بحران دیپلماتیک وخیم قطر و چند کشور عرب منطقه را رو در روی هم قرار داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به جز اختلافات داخلی در میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس، عربستان سعودی در قضیه بحث برانگیز قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سیاستهای ریاض هدف انتقادات شدید جامعه بین المللی قرار گرفته است.
سران شورای همکاری خلیج فارس در نشست خود در ریاض عمدتاً مسایل امنیتی به ویژه مناقشه مسلحانه یمن و همچنین نفوذ ایران در منطقه را بررسی خواهند کرد اما سیاست انرژی و تحریم قطر نیز از طرف عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین، مصر در این نشست مطرح خواهد شد.
بحران دیپلماتیک در روابط کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با قطر پنجم ژوئن زمانی آغاز شد که عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر، قطر را به داشتن رابطه با سازمانها و گروههای افراط گرا متهم کرده و روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کردند. این کشورها علاوه بر قطع روابط خود با قطر، محدودیت های هوایی شدیدی بر ضد قطر اعمال کرده و مرزهای زمینی و دریایی خود را با این کشور گازخیز کوچک خلیج فارس بستند.  این وخیم ترین بحران دیپلماتیک است که در سالهای اخیر در منطقه خاورمیانه شکل گرفته است. اما قطر  همواره این اتهامات را بی اساس دانسته و به شدت رد کرده است.
دوحه هفته گذشته اعلام کرد در پایان این ماه از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خارج می شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز از ریاض،  ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر را به نشست ریاض دعوت کرده است اما دوحه مشخص نکرده است که چه هیئتی را برای شرکت در این نشست به عربستان می فرستد.
قتل جمال خاشقجی که دوم اکتبر گذشته در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اتفاق افتاد به شدت محکوم شد و در روابط میان ریاض و برخی کشورهای غربی نیز تنشهایی به وجود آورد.
برچسب ها: ریاض ، نشست ، شورای همکاری
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°