هزینه دو هزار و 600 میلیارد دلاری فساد در جهان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:44 - چهارشنبه 30 بهمن 1398
کد خبر : ۶۴۸۵۴۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸
دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی مبارزه با فساد گفت: هزینه فساد دست کم دو هزار و 600 میلیارد دلار معادل 5 درصد تولید داخلی ناخالص جهانی بر آورد شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است: فساد درهمه کشورهای اعم از ثروتمند و فقیر، شمالی و جنوبی وجود دارد. فساد حمله به ارزش های سازمان ملل متحد به شمار می آید.

فساد جوامع را از مدارس، بیمارستان ها و دیگر خدمات اساسی محروم می کند، مانع از سرمایه گذاری خارجی می شود و مردم را ازمنابع طبیعی شان محروم می کند.

 فساد نقش قانون را تضعیف و ارتکاب به جرم هایی نظیر قاچاق انسان، مواد مخدر و اسلحه را تشویق می کند. فرار مالیاتی، پولشویی و دیگرجریان های مالی غیرقانونی مسیرمنابع مورد نیاز برای توسعه پایدار را منحرف می کند.

 مجمع جهانی اقتصاد هزینه فساد را دست کم دو هزار و 600 میلیارد دلار معادل 5 درصد تولید داخلی ناخالص جهانی برآورد کرده است. بر اساس گزارش بانک جهانی، شرکت ها و افراد سالانه بیش از یک تریلیون دلار رشوه پرداخت می کنند. فساد به وجود آورنده فاسد بیشتر و مروج فرهنگ تباه کننده بی کیفرمانی است. کنوانسیون ملل متحد علیه فساد از ابزارهای اساسی ما برای پیشبرد مبارزه با فساد است.

آرمان 16 توسعه پایدار و اهداف آن قالبی برای اقدام علیه فساد ارائه می دهد. به لطف سازوکار بازنگری کنوانسیون ملل متحد علیه فساد، می توانیم با همکاری یکدیگر پایه و اساس اعتماد و مسئولیت پذیری را بنا کنیم.

می توانیم شهروندان را آموزش دهیم و آنان را نیرومند سازیم، شفافیت را افزایش دهیم و همکاری بین المللی را برای بازیابی دارایی های از دست رفته تقویت کنیم.

برای میلیون ها نفر در سراسر جهان که به پای صندوق های رای رفته اند مبارزه علیه فساد در ردیف نخست اولویت هایشان است. در روز بین المللی مبارزه با فساد، اجازه دهید برای راستی و درستی به پاخیزیم.
 
 9 دسامبر 2018 برابر با 18 آذر  روز مبارزه با فساد نام دارد. 
برچسب ها: فساد ، دلار ، جهان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۲°