زیرمیزی در بانک ها، تبلیغات وام، تک نرخی شدن ارز و ..... از زبان رئیس کل بانک مرکزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:47 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۶۴۸۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۱:۴۴
سیف درباره تبلیغات اغوا کننده برخی افراد با عنوان "تبلیغ وام فوری و وام مصوب" در روزنامه ها گفت : بارها حتی به بنده مراجعه کرده اند، یا با واسطه می گویند، ما 50 میلیارد دلار داریم می خواهیم آن را وارد کشور کنیم، شما لطف کنید کمک کنید.
زیرمیزی در بانک ها، تبلیغات وام، تک نرخی شدن ارز و ..... از زبان رئیس کل بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی درباره این که راه مبارزه با دریافت تسهیلات با پرداخت پول های زیرمیزی چیست؟ تصریح کرد: این پدیده شوم ، فسادی مخرب است و اقتصاد را موریانه وار می خورد و لطمه می زند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی الله سیف گفت : مردم می توانند در این زمینه مشکلات را مطرح کنند و بخش نظارت بانک مرکزی شرایط را با دقت رصد می کند.

سیف افزود : تعهد می کنیم که شیوه اقدام بانک مرکزی برای آنها ایجاد مشکل نخواهد کرد و شهروندان می توانند از طریق سایت، تلفن و ایمیل ؛ بانک مرکزی را با خبر کنند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره تبلیغات اغوا کننده برخی افراد با عنوان "تبلیغ وام فوری و وام مصوب" در روزنامه ها گفت : بارها حتی به بنده مراجعه کرده اند یا با واسطه می گویند مثلا ما 50 میلیارد دلار داریم می خواهیم آن را وارد کشور کنیم شما لطف کنید کمک کنید.

ولی الله سیف گفت: واقعا تعجب می کنم و می گویم لازم نیست 50 میلیارد دلار در یک مرحله بلکه برای این که صحت گفتار شما مشخص شود، فقط در مرحله نخست 100 میلیون دلار یا حتی 10 میلیون دلار به این حساب واریز کنید، اما در عمل می بینید، طرف رفت و خبری هم از او نشد! بسیاری از این وام ها تله است و می خواهند افراد ساده لوح را فریب دهند و از این طریق پول به جیب بزنند ، بنابراین باید مراقب بود.

سیف اعلام کرد : آمادگی لازم برای تک نرخی شدن ارز وجود دارد، زیرا ثبات نسبی مورد نظر حاکم است اما پیش نیاز دیگری نیز لازم داریم و آن هم اطمینان در روابط بین المللی است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: به دلیل محدودیت های کارگزاری در نظام بانکی اکنون نباید به سمت تک نرخی کردن برویم؛ ممکن است برایمان هزینه دار باشد، اما به محض اطمینان از شرایط بین المللی با توجه به ثباتی که داریم در دوره زمانی 5 یا 6 ماهه می توانیم ارز را تک نرخی کنیم.

ولی الله سیف درباره ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و همکاری با دستگاه های دیگر گفت: گفته می شود 25 درصد حجم پول در این بازار است بنابراین بانک مرکزی به شدت درپی ساماندهی این بازار است.

سیف تاکید کرد: البته بخشی از کار انجام شده است. رشد نقدینگی، پارسال 29 و یکدهم درصد بود که 3 و دو دهم درصد آن مربوط به موسسات جدیدی است که به موسسات زیر نظارت بانک مرکزی اضافه شدند.

وی درباره وام ازدواج گفت: آقای طیب نیا، وزیر اقتصاد همت کرد و نشست هایی با بانک مرکزی برگزار شد و پرداخت های قرض الحسنه پس از ماه مبارک رمضان با سرعت بیشتری انجام می گیرد، اما حجم تقاضاهای وام ازدواج زیاد است و امیدواریم زمان انتظار وام ازدواج به تدریج کاهش یابد.

سیف گفت : لازمه تصمیم گیری درباره حجم اسکناس ها و حذف صفرها، تورم تک رقمی در سال 95 است.

وی همچنین یکی دیگر از اقدامات بانک مرکزی در چارچوب بانکداری الکترونیک و سیستم نوین بانکداری را کیف پول الکترونیکی اعلام کرد کرد که قرار است به طور نمونه در جزیره کیش اجرا شود.

رئیس کل بانک مرکزی، آرامش در اقتصاد را پیش نیاز رشد تولید دانست و تصریح کرد: بی ثباتی در بازار ارز به واحدهای تولیدی لطمه می زند و آنها را در تصمیم گیری متزلزل می کند.

ولی الله سیف گفت: همواره انتظار از نظام بانکی این بوده است که در حمایت از تولید نهایت تلاش خود را برای اعطای تسهیلات به کار گیرد.

سیف به توقع بخش خصوصی از نظام بانکی اشاره کرد و افزود: متاسفانه تبصره های مختلفی که در قانون بودجه سالانه بر دوش نظام بانکی گذاشته شده ، سبب نارضایتی بخش خصوصی و فعالان اقتصادی شده است.

وی خاطرنشان کرد: امروزه بخش خصوصی به خدمات حمایتی نیاز دارد.

رئیس کل بانک مرکزی درباره این که برخی بانک ها در ظاهر خصوصی است، گفت: برخی بانک ها فرم خصوصی به خود گرفته است، اما با واگذاری سهام آنها در بازار سرمایه خلوص خصوصی شدن آنها افزایش خواهد یافت.

ولی الله سیف هماهنگی و همکاری تیم دولت و همچنین انضباط در فعالیت های مالی و پولی کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: همواره در اقتصاد به تصمیم های بلند مدت نیاز داریم به ویژه در سرمایه گذاری هایی که می تواند پتانسیل تولید را افزایش دهد و این توفیق در سایه کارگروهی دولت و بانک مرکزی حاصل شده است.

سیف همچنین به موضوع کفایت سرمایه در بانک ها به عنوان یکی از بحث های جدی بسته سیاستی خروج از رکود اشاره کرد و گفت: اقتصاد کشور نسبت به 20 سال قبل خیلی بیشتر شده اما پایه سرمایه بانک ها به همان نسبت افزایش نیافته است.

وی با اشاره به موضوع تقویت سرمایه بانک ها افزود: در بسته سیاستی، پیش بینی شده است بانک هایی که خارج از چارچوب و استاندارد بانک مرکزی هستند ، موظفند سهام خود را در بازار سرمایه عرضه کنند و به نسبت قابل قبول بانک مرکزی برای برون رفت از بنگاه داری بازگردند، رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد، بانک ها باید در سه سال و هر سال یک سوم مازاد سهام خود را در بنگاه های اقتصادی عرضه کنند.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره قضاوت ها درباره نظام بانکی گفت: برخی بانک ها تخلف دارند اما برخی بانک ها اصرار می کنند که در چارچوب مجاز حرکت کنند که باید این موارد را تفکیک کنیم.

ولی الله سیف تاکید کرد: بانک ها موظفند در 5 سال عدولشان را از حدود مجاز دارایی های ثابت به نسبت سرمایه ثبتی به 30 درصد برسانند؛ ایرادی که در گذشته به بانک مرکزی وارد بود این است که در یکسال به طور ناگهانی 30 درصد به 70 درصد رسید و بانک ها فکر کردند، آزادی عمل دارند، اما سال بعد، این عدد به 30 درصد بازگشت.

رئیس کل بانک مرکزی ذینفعان عمده نظام بانکی را سپرده گذاران، سهامداران و گیرندگان تسهیلات اعلام و بر ضرورت مستقل عمل کردن نهاد بانکی در جهت رعایت حقوق ذینفعان تاکید کرد و گفت: اگر سهامدار گیرنده تسهیلات هم باشد، تضاد منافع به وجود می آید و ممکن است این موضوع سبب شود، منافع سپرده گذار به خطر بیفتد. براساس مقررات جدید، یکی از رسالت های بانک مرکزی این است که نظام بانکی نقش خود را به درستی انجام دهد و حقوقی را که هریک از ذینفعان دارند رعایت شود.

سیف هشدار داد: هیچ سهامدار و سرمایه گذاری نمی تواند برای خودش بانک تاسیس کند، زیرا پول بانک ها مربوط به سپرده گذاران است و آنان باید مطمئن باشند که مدیریت بانک براساس اصول کارشناسی تسهیلات پرداخت می کند نه بر اساس اعمال نفوذ سهامدار.

وی درباره پرداخت تسهیلات به شرکت های تابعه بانک ها گفت: با توجه به ارتباط بانک مرکزی با حسابرسان مستقل بانک ها ، تسهیلات پرداختی به شرکت های تابعه بانک ها باید درست ثبت شود و این که بانک ها مطابق اصول حرکت کرده اند یا خیر؟ مبنای قضاوت بانک مرکزی، گزارش حسابرس مستقل است.

سیف در ادامه افزود: نخستین بار، امسال در مجامع بانک ها، تقسیم سود مشاع بین سپرده گذار و بانک طبق فرمول بانک مرکزی بعد از تائید حسابرس مستقل انجام شد.

اکنون سودهایی که به سپرده گذاران پرداخت می شود، علی الحساب است، در عمل هر سودی حاصل شود ، مشاع است و باید میان سپرده گذار و بانک تقسیم شود و بانک مرکزی زمانی آن را تایید می کند که حسابرس مستقل آن بانک رسیدگی و تایید کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره مطالبات مشکوک الوصول و لاوصول گفت: تسهیلاتی که بانک ها پرداخت می کنند، اصولا باید در سررسید پرداخت شود، اما بنا به دلایلی در سررسید پرداخت نمی شود، مثلا نوسان شدیدی که در نرخ ارز داشتیم، تولید را در برخی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی با مشکل مواجه کرده و توان بازپرداخت بدهی در سررسید را از بین برده بود.

ولی الله سیف درباره وضع نامطلوب مطالبات بانک های خصوصی تاکید کرد: در برخی پرونده های مطالبات بانکی ممکن است، سوء جریانی حاکم باشد، اما این باور اولیه که هر پرونده ای معوق شود، حتما فسادی در آن وجود دارد نیز باید اصلاح شود.

سیف خاطرنشان کرد: بانک ها موظفند به واحدهای تولیدی برای احیای دوباره کمک کنند. در شرایط کنونی که تمرکز بر خروج از رکود است، باید سراغ آن بنگاه هایی که به دلیل شرایط اقتصادی توان پرداخت بدهی را ندارند، برویم و از مدیران این شرکت ها یا بنگاه ها بخواهیم برنامه خودشان را ارائه دهند، اگر بانک با کار کارشناسی به این نتیجه رسید که بنگاه مربوطه می تواند با پرداخت تسهیلات جدید احیا شود و اقساط و بدهی اش را پرداخت کند، بانک وظیفه دارد به آن واحد تولیدی کمک کند.

وی گفت: برخی بانک های دولتی زیانده است آن هم به این دلیل که قیمت تمام شده تجهیز منابع آنها با بازدهی تسهیلاتشان مطابقت ندارد و منفی است بنابراین با هماهنگی هایی که با وزیر امور اقتصادی و دارایی داشته ایم برنامه اصلاح صورت های مالی بانک های دولتی را در دستور کار قرار داده ایم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره بانکداری بدون ربا تصریح کرد: برخی انتقاد می کنند در برخی شعب بانکداری بدون ربا اجرا نمی شود اما آنچه که مسلم است اثری از ربا در دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی وجود ندارد. هم اکنون برای حرکت از بانکداری بدون ربا به سمت بانکداری اسلامی نقشه راه تنظیم کرده ایم.

ولی الله سیف گفت: نرخ سود تسهیلات، ارتباطی به بانکداری اسلامی و بانکداری بدون ربا ندارد. باید تلاش کنیم نرخ تورم را کنترل کنیم و اجازه دهیم ویژگی های برتر و متمایز بانکداری بدون ربا خودش را نشان دهد.

سیف همچنین به موضوع مسکن مهر اشاره و تصریح کرد: یکی از بدترین روش های تامین مالی برای مسکن مهر تزریق پول پرقدرت بانک مرکزی برای این طرح بود که به شدت تورم زا محسوب می شود و پایه پولی را افزایش می دهد به طوری که از 100 هزار میلیارد تومان پایه پولی 43 هزار میلیارد تومان آن مربوط به مسکن مهر بود و تورم شدیدی داشت ،خوشبختانه با همکاری وزیر مسکن تمهیداتی اندیشیده شد که هم واحدهای مسکن مهر ، تکمیل و هم آثار تورمی و مخرب آن در اقتصاد متوقف شود.

وی در پاسخ به این که آیا نامه اخیر شما و آقای آخوندی به رئیس جمهوری که برای تحریک تقاضا در بازار مسکن به خریدهای سنگین ملک در بانک ها در سال های اخیر مربوط می شود و راهی برای نجات بانک ها از گرداب رکود بازار مسکن نیست، گفت: در بخش مسکن و بسته سیاستی پولی جای این موضوع خالی بود و از قبل هم مذاکراتی را با بخش مسکن داشتیم و در نهایت آن مذاکرات به پیشنهاد مشترکی منتهی شد. البته قصد رسانه ای کردن آن را نداشتیم و فقط می خواستیم بیشتر هماهنگی دو دستگاه را نشان دهیم.
رئیس شورای پول و اعتبار آرامش در اقتصاد را پیش نیاز رشد تولید دانست و تصریح کرد: بی ثباتی در بازار ارز به واحدهای تولیدی لطمه می زند و آنها را در تصمیم گیری متزلزل می کند.

ولی الله سیف درباره ارزش دلار و تاثیر آن بر ثبات اقتصادی تاکید کرد: بانک مرکزی نوسان شدید غیرمنطقی را در بازار کنترل می کند، اما آنچه مسلم است، نرخ دلار با واقعیت های اقتصادی باید تغییر یابد. در یک بازار آرام و با ثبات، برخوردار از رشد اقتصادی خوب و همچنین با کنترل تورم به تدریج نرخ ارز نیز تغییر می کند. اگر اقتصاد رشد بالا داشته باشد، نرخ ارز کاهش می یابد. آنهایی که به نرخ ارز حساس هستند، باید ثبات نرخ ارز را مدنظر داشته باشند. هدف بانک مرکزی این است که اجازه ندهد تلاطمی در بازار به وجود آید.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این که جریمه دیرکرد حرام است، گفت: براساس مصوبه شورای نگهبان عمل می کنیم و از بابت عدم ایفای تعهد در سررسید طبق قرارداد، وجه التزام دریافت می کنیم؛ اما یک بحثی وجود دارد آنهم ضرورت وجود یک مکانیزم است که انضباط ایجاد کند. بنابراین بحث شرعی آن از طریق قرارداد جداگانه تحت عنوان وجه التزام مورد توجه قرار گرفته است.

وی حجم نقدینگی کشور را 615 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: مانده تسهیلات نظام بانکی 485 هزار میلیارد تومان است.

سیف اظهار داشت : در بسته سیاستی خروج از رکود بررسی کردیم با توجه به کنترل تورم برای اینکه از رکود خارج شویم چه حمایتی می توانیم از فعالیت های مثبت اقتصادی انجام دهیم؟ قدرت اعطای تسهیلات در نظام بانکی در سال جاری، 240 هزار میلیارد تومان بود که پس از بررسی فراوان از طریق خروج از بنگاه داری، واگذاری بنگاه ها، املاک و افزایش سرمایه بانک ها و کارهایی که در آن بسته پیش بینی شده است به 280 هزار میلیارد تومان افزایش یابد و در حقیقت در سال جاری 280 هزار میلیارد تومان می توانیم تسهیلات بدهیم که حدود 50 درصد از آن نگهداشت وضع موجود است و 140 هزار میلیارد تومان آن تسهیلات جدید خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی تحرک در بخش مسکن برای خروج از رکود را ضروری دانست و گفت: بخش مسکن راکد است و مسکن تولید نمی شود؛ نیاز داریم در زمینه مسکن برای طبقه متوسط جامعه برنامه ریزی کنیم. صندوق پس انداز مسکن، هدف اولیه اش تشویق به پس انداز است و سپس ایجاد امکان تسهیلات برای مسکن.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°