ثبات در قیمت نهاده ها لازمه ثبات قیمت مرغ و گوشت

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:32 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۶۵۰۸۷۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۴
کارشناسان معتقدند برای ثبات در تولید پایدار گوشت و مرغ در بازار باید قیمت نهاده ها و هزینه های تولید از ثبات بیشتری برخوردار باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عضو هیئت مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در گفتگو با 18:30 افزایش قیمت گوشت قرمز و جایگزین شدن گوشت مرغ به جای آن را یکی از علت های گرانی گوشت مرغ اعلام کرد و گفت: با وجود افزایش نرخ دلار و افزایش 90 درصدی قیمت خوراک و هزینه های مرغداری ها، قیمت تمام شده مرغ نیز افزایش یافته است.
 
او به تاخیر در تامین ارز از سوی بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: در ماه های گذشته مردم نیز از گوشت مرغ بیشتری استفاده کرده اند که میزان تقاضای بازار را افزایش داده است.
 
 نادر عاشقی قیمت 12 هزار تومان برای هر کیلو گرم مرغ را کمترین قیمت گوشت مرغ دانست که تولید کننده می تواند به کمترین مقدار سود در پرورش مرغ دست یابد.
علل نوسانات بازار گوشت مرغ و قرمز 
 عضو هیئت مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: در اردیبهشت امسال(97)مرغداری ها گوشت پرورشی را با قیمت 4200 تومان عرضه کردند که هر کیلو گرم با 1600 تومان زیان مواجه بود اما هیچ مسئولی ضرر تولید کننده را پیگیری نکرد و گزارشی هم از صدا و سیما منتشر نشد.
 
وی یکی از تدبیر های لازم برای جلوگیری از نوسانات قیمت مرغ در بازار را ذخیره سازی مازاد بر نیاز مصرف کننده اعلام کرد و گفت: باید تولید مازاد بر نیاز بازار ذخیره شود تا به تولید کننده لطمه ای وارد نشود.
 
نادر عاشقی با اشاره به اینکه ورود مسئولین به بازار برای کنترل قیمت «نوش دارو پس از مرگ سهراب »است، افزود: زیان مستمر در سال های مختلف تولید کننده را از ورود به چرخه تولید خارج می کند.

او افزود: تولید نیاز به حمایت مستمر دارد، مسئولین با ورود به موقع و تدابیر لازم باید مانع از نوسانات تولید و قیمت در بازار شوند.
 
مدیرکل دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی دیگر مهمان حضوری برنامه درباره جایگاه تولید گوشت مرغ گفت: در کشور ما سالانه 2 میلیون و 300 هزار تن گوشت مرغ تولید می شود که از نظر رتبه جهانی در مرتبه هفتم و با مصرف سرانه 26 کیلو گرم در رتبه 14 دنیا قرار گرفته ایم.
 

علل نوسانات بازار گوشت مرغ و قرمز
 
امید امینی با بیان اینکه عوامل مختلفی در قیمت مرغ از جمله عرضه و تقاضا تاثیر گذار است، گفت: برخی مواقع باید شرکت پشتیبانی برای کنترل و تعادل قیمت مرغ در بازار وارد شود و دخالت کند.
 
امینی افزود: انتظار داریم قیمت گوشت مرغ در بازار در یک تعادل منطقی قرار گیرد.
 
او با بیان اینکه تمهیدات لازم برای شب های عید و ایام خاص اندیشیده می شود، گفت: در ایام خاص تا 200 هزار تن مرغ کشتار و به بازار روانه می شود.
 
 مدیرکل دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در دراز مدت تولید کننده باید به سود برسد، افزود: در قیمت تمام شده مرغ 70 درصد هزینه های تولید مربوط به دانه و خوراک مصرفی مرغ است که همه وارداتی و تحت تاثیر قیمت سویا، ذرت و گنجاله جهانی قرار دارد.
 
وی با بیان اینکه خوراک وارداتی مرغ اکنون با دلار 4200 تومان وارد می شود، گفت: اگر قیمت دلار در کشور هم ثابت شود قیمت های جهانی نهاده ها و خوراک مصرفی مرغ تغییر می کند که بر قیمت مرغ در بازار داخلی تاثیر می گذارد.
 
امینی با بیان اینکه قیمت گوشت مرغ را ستاد تنظیم بازار تعیین می کند، گفت: نباید از بحث روانی بازار در افزایش یا کاهش قیمت غافل شد.

او افزود: بازار تولید گوشت و مرغ تابع عوامل مختلف است.
 
 
علل نوسانات بازار گوشت مرغ و قرمز 
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در ارتباط تلفنی علت افزایش قیمت گوشت قرمز را خروج غیر مجاز دام از کشور اعلام کرد و گفت: با جایگزین کردن گوشت وارداتی به بازار، می توان تا حدودی افزایش قیمت گوشت قرمز را کنترل کرد.
 
علی اصغر ملکی قیمت گوشت قرمز را در بازار امروز (25آذر) حدود 63 هزار تومان اعلام کرد که با 10 درصد افزایش قیمت به دست مصرف کننده می رسد.
 
ملکی افزود: مسئولین امور پشتیبانی دام، وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار باید برای جلوگیری از افزایش قیمت گوشت و خروج غیرمجاز دام از کشور تدبیری بیاندیشند تا با معضلات دیگری مواجه نشویم.
 
 
 
برچسب ها: گوشت مرغ ، تولید ، مرغداری
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°