سران عربی در صف دیدار از دمشق

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:34 - چهارشنبه 18 تير 1399
کد خبر : ۶۵۱۴۱۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
راي اليوم نوشت اكنون منطقه شام (سوريه) مقصد سران كشورهاي عربي است و بايد ديد بعد از رئيس جمهور سودان چه كساني حلقه به در كاخ رياست جمهوري در دمشق خواهند كوبيد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
خواب کشورهای غربی برای سوریه با حضور به موقع و جانانه نیروهای مقاومت با شکست مواجه شد.
عبدالباري عطوان سردبير روزنامه اينترنتي راي اليوم كه از لندن به روز مي شود در تازه ترين يادداشت خود آورده است: سفر ناگهاني و غيرمنتظره عصر روز يكشنبه عمر البشير رئيس جمهور سودان به دمشق و استقبال بسيار گرم بشار اسد رئيس جمهور سوريه از او در فرودگاه، پايان يك مرحله و آغاز مرحله اي ديگر در اقدام عربي مشترك به شمار مي رود كه عنوان اصلي آن تسليم و اعتراف به پيروزي سوريه و شكست توطئه اي است كه آمريكا و متحدانش براي از بين بردن وحدت اراضي و تركيب جمعيتي و تغيير نظام در اين كشور، اجرا كردند.
البشير چه با او موافق باشيم يا مخالف، نامش به عنوان نخستين رهبري كه تحريم سوريه را شكست و اين اقدام جسورانه را انجام داد ثبت خواهد شد اما او قطعا آخرين رهبر عربي نيست كه حلقه بر دروازه دمشق مي كوبد. صفي طولاني تشكيل شده است و سفارت هاي بسته و خاك گرفته در حال ترميم اند و نامه هاي محرمانه سرازير شده اند. بعيد نيست نفر دوم شيخ صباح الاحمد امير كويت و سومي عبدالفتاح السيسي رئيس جمهور مصر باشد كه در پس پرده اعمال فشارهاي اخير براي بازپس گرفتن كرسي سوريه در اتحاديه عرب و احياي جايگاه آن در مركز اقدام عربي مشترك قرار داشت. در چارچوب توطئه آمريكا و اسرائيل از ماه نوامبر سال 2011 و هم زمان با خروج سوريه يا به عبارت بهتر اخراج آن از اتحاديه عرب، اين اقدام مشترك وارد حالتي شبيه كما شده بود اما اخيرا با اعمال فشار به پارلمان عربي از اين نهاد خواسته شد بيانيه اي مشتمل بر دعوت از سوريه به بازگشت صادر كند.
البشير در اين سفر فقط نماينده سودان نبود بلكه نماينده محور عربي بود كه عربستان سعودي و ساير كشورهاي خليج فارس از جمله قطر و امارات متحده عربي در كنار مصر آن را رهبري مي كنند و همگي اكنون متوجه اشتباه فاحش خود در توطئه عليه سوريه به رهبري آمريكا و تحت عناوين گمراه كننده و جعلي شده اند و ما اينجا بايد اعتراف كنيم كه امور نسبي هستند.
ديدار پشت درهاي بسته البشير با بشار اسد در كاخ الشعب الجمهوري، نشان از علل واقعي اين سفر و پيام هايي دارد كه مهمان سوداني از متحدان عرب خود و چه بسا و به ويژه پادشاه سعودي به همراه  برده است. شاه سعودي حمايت خود را به طور كامل از مخالفان سوري قطع و هيئت عالي مذاكراتي را كه مقر آن رياض بود منحل كرد و در آخرين بيانيه اي كه دوشنبه گذشته در نشست اخير شوراي وزيران صادر شد بر حتمي بودن راه حل سياسي براي بحران سوريه صحه گذاشت.
بعيد نيست يكي از پيام هايي كه البشير حامل آن بوده مربوط به رجب طيب اردوغان رئيس جمهور تركيه باشد كه محاسبات منطقه اي خود را بازنگري مي كند و زمينه را براي از سرگيري روابط با سوريه تحت رهبري اسد آماده مي كند و اين امر در سخنراني مولود چاووش اوغلو وزير خارجه او در كنفرانس دوحه كاملا روشن بود. اوغلو از همكاري با رئيس جمهور سوريه در صورت انتخاب مجدد او به عنوان رئيس جمهور توسط مردم در انتخاباتي شفاف و آزاد استقبال كرد.
برخي از محافل عربي به ويژه مخالفان سوري و طرفداران سكولار و اسلام گراي آنها در پي سفر البشير به سوريه دچار حالتي از شوك آميخته با خشم شده اند كه قابل پيش بيني بود و عجيب به نظر نمي رسد چون البشير طي سال هاي گذشته در سنگر خود كه وابسته به جبهه نجات سودان بود و زيرمجموعه اخون المسلمين به شمار مي آمد ايستادگي كرد. او نيروهايي را زير پرچم ائتلاف سعودي كه با جنبش انصارالله مي جنگيد به جنگ يمن اعزام كرد حال آن كه حوثي هاي انصارالله مورد حمايت ايران به عنوان متحد اصلي سوريه بودند كه نقشي محوري در پيروزي سوريه و شكست دادن طرح هاي تغيير نظام در آن داشت.
عمر البشير با انتقادات متعددي رو به رو شد كه بارزترين آنها ملحق شدن به ائتلاف سعودي در جنگ يمن در تلاش براي دستيابي به كمك هاي عربستان بود. حالا سفر ناگهاني او به دمشق شايد نفي عملي بيشتر اين انتقادات باشد.
نكته جالب توجه اين بود كه عمر البشير كه كشورش به سبب ميزباني از مقاومت اسلامي -جنبشهاي حماس و جهاد اسلامي-  بارها مورد تجاوز آمريكا و اسرائيل قرار گرفت، بر اين مسئله تاكيد داشت كه سوريه در صف رويارويي با اشغالگران قرار دارد حال آن كه اين اصطلاح سالها پيش از قاموس واژگان رسمي عربي حذف شده بود. او پا از اين فراتر نهاده و تاكيد كرد كه سودان براي حمايت از سوريه و وحدت اراضي آن با تمام توان آمادگي دارد و شايد هم براي بازگشت به پايگاه نخستين و صميمانه خود يعني محور مقاومت كه به دلايل غيرقانع كننده اي از آن خارج شد اشتياق دارد.
رهبران عربي حلقه بر دروازه كاخ رياست جمهوري در دمشق مي كوبند تا انزوا و غربت خود و نه انزوا و غربت سوريه را بشكنند آن هم بعد از هفت سال سختي و سرگرداني كه در آن جز باج خواهي آمريكا و  غارت اموالشان و انحراف از ارزش هاي صحيح عربي و اسلامي خود، حاصلي درو نكردند. سوريه تغييري نكرده است ، آنها تغيير كردند و از راه به بيراهه رفتند.
بسيار مهم است كه اين بازگشت در اوج تلاش ها براي عادي سازي روابط عربها با رژيم اشغالگر اسرائيل صورت گرفته است و شايد هم آغاز بيداري از توهم حمايت دروغين و جعلي باشد كه طي سال هاي اخير براي توجيه اين انحراف تاسف بار از اصول رواج يافت و باعث دراز كردن دست دوستي به سوي كساني شد كه عليه مدافعان شجاع سرزمين و ناموس و مقدسات فلسطين اشغالي مرتكب جنايت جنگي شدند.
اميدواريم سفر عمر البشير مانند اولين قطره هاي باران، نويدبخش تغيير و تحول و پاك شدن از آلودگي هاي مراحل گذشته باشد، مرحله اي كه به سرگرداني در صحراي توطئه هاي آمريكا كه مملو از درياچه هاي خون بود گذشت. سوريه همان طور كه همواره در طول قرن ها بوده بزرگ خواهد ماند و اكنون نيز بر اشتباهات چشم مي بندد و از برادرانش استقبال مي كند چون همواره چشمش به آينده است و ضمنا بخشش هم از بزرگان است.
برچسب ها: دمشق ، سودان ، البشیر ، عطوان
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°