ترسیم راهبرد دفاعی ایران در ذهن دشمن

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:46 - پنجشنبه 15 خرداد 1399
کد خبر : ۶۵۲۲۳۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹
رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲ نیروی زمینی سپاه در مرحله نهایی امروز با هدف ترسیم راهبرد دفاعی ایران در ذهن دشمن درخلیج فارس برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲ نیروی زمینی سپاه صبح امروز با شعار «نمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه وحدت ملی و ظرفیت سازی های نوین دفاعی» و با رمز «یا رسول الله (ص)» در منطقه عمومی خلیج فارس آغاز شد.  

هوانیروز سپاه نیز در این مرحله از رزمایش با پرواز بر فراز منطقه  از یگان های عمل کننده پشتیبانی می کند.

در این رزمایش یگان‌های برگزیده نیروی زمینی سپاه اعم از واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپاد‌های رزمی و شناسایی، بالگرد‌های هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحد‌های مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و همچنین ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه حضور دارند.

در جریان مرحله نهایی رزمایش «پیامبر اعظم (ص) ۱۲»  غواصان سپاه با عملیات آفند به مواضع دشمن فرضی نفوذ کرده و نیرو‌های دشمن را مورد تهاجم قرار دادند.  در این عملیات، نیروهای ویژه از زیر آب و با استفاده از تجهیزات غواصی خود را به جزیره رساندند. 

 قایق‌های تندرو سپاه در نخستین دقایق آغاز رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۲ به عملیات پیاده‌سازی نیرو‌ها و عملیات آبی و خاکی پرداختند. در همین حین نیز نفربر‌ها و یگان‌های تکاور سپاه وارد ساحل شده و عملیات کردند.

 غواصان و تکاوران نیروی‌زمینی سپاه با تهاجم به ساحل دشمن فرضی، عملیات تصرف سرزمین و مناطق استراتژیک دشمن را تمرین کردند. نیروها در این مرحله از رزمایش علاوه بر اجرای آتش سنگین توپخانه بر روی مواضع دشمن، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی با استفاده از پهپادها و همچنین شلیک راکت‌های پیشرفته دقیق‌زن از مواضع ثابت و متحرک را انجام دادند.

در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم (ص) ١٢ مین‌های ضدبالگرد تولید داخل به بهره برداری عملیاتی رسید و نیروی زمینی سپاه، به صورت عملیاتی از مین‌های ضدبالگرد تولید داخل در این رزمایش استفاده کرد. این مین‌ها که در مناطق حساس برای جلوگیری از نفوذ بالگرد استفاده می‌شوند، قابلیت کنترل از راه دور را دارد. مین‌های ضدبالگرد از نوع جهنده بوده و پس از پرش از زمین در فاصله ١٥٠ الی ١٨٠ متری منفجر می‌شود و با ترکش‌های خود تا فاصله ٥٠ متر می‌تواند به بالگرد‌های دشمن آسیب برساند.

 شناور‌های مردم‌ پایه با نزدیک شدن به ساحل و تخلیه نیرو‌ها به‌منظور سرپل‌گیری با هدایت غواصان، علمیات خود را انجام دادند. همچنین مین‌های ضد بالگرد، مهمات و سلاح‌های نیمه‌سنگین در منطقه تخلیه شد و نیرو‌های عمل‌کننده برای مقابله با بالگرد‌های دشمن فرضی از دوش‌پرتاب‌ها استفاده کردند. نیرو‌های عمل‌کننده در ادامه رزمایش، پس از سرپل‌گیری با حمایت و پشتیبانی واحد‌های زرهی و توپخانه علیه مواضع دشمن فرضی به اجرای آتش پرداختند.

 در این مرحله یگان‌های عمل‌کننده در مواجهه با گارد ساحلی، آن‌ها را منهدم کردند و در ادامه، چهار فروند بالگرد نیروی زمینی سپاه برای پشتیبانی از نیرو‌های حاضر در منطقه اقدام به بارریزی مهمات کردند.

بالگرد‌های هوانیروز سپاه با هلی‌برن، مواضع دشمن فرضی را مورد تهاجم قرار دادند. بالگرد‌های MI۱۷ هوانیروز نیروی زمینی سپاه با پرواز بر منطقه رزمایش، عملیات بار ریزی و پشتیبانی از نیرو‌های خودی را اجرا کردند. در این مرحله بالگرد‌های هوانیروز سپاه مهمات و تجهیزات یگان‌های عمل کننده را به وسیله چتر در منطقه رزمایش تخلیه کردند.

یگان‌های توپخانه با اجرای آتش سنگین پشتیبانی از یگان‌های عمل کننده در خاک دشمن پشتیبانی کردند. یگان توپخانه با انواع گلوله‌ها و توپ‌های هوشمند و نقطه زن و راکت انداز‌های کاتیوشا مواضع دشمن فرضی را مورد اصابت و انهدام قرار دادند. همچنین یگان تخریب و مهندسی نیروی زمینی سپاه نیز با ایجاد تله‌های انفجاری بزرگ در عقبه نیرو‌های دشمن، بزرگ‌ترین انفجار و تخریب‌های رزمایش را اجرا کردند.

سرلشکر‌ «محمدعلی جعفری» فرمانده کل سپاه، سرلشکر «غلامعلی رشید» فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص)، سردار «حسین سلامی» جانشین فرمانده کل سپاه و همچنین سردار «محمد پاکپور» فرمانده نیروی زمینی سپاه، مراحل مختلف این رزمایش را از نزدیک نظاره‌ می‌کنند.
 
سردار حمید سرخیلی سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم 12 در ارتباط زنده با شبکه خبر به تشریح رزمایش پرداخت.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°