زعفران گناباد ثبت جهانی شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:16 - چهارشنبه 30 بهمن 1398
کد خبر : ۶۵۲۳۵۱
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰
سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو)، نظام توليد زعفران گناباد مبتني بر ابياري قنات را به عنوان ميراث كشاورزي مهم جهاني به ثبت رساند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فائو اعلام كرد استاندارد بالا، بهره  گيري از سيستم ابياري قنات، نقش مهم ان در تامين امنيت غذايي و معيشت خانوارهاي روستايي، تنوع زيستي كشاورزي، دانش محلي و بومي و سنتي از جمله مواردي است كه زعفران ايران را در زمره ميراث كشاورزي مهم جهاني قرار داده است.
يوشي هيد اندو، رئيس هماهنگ كننده نظام ميراث كشاورزي فائو در گفتگوي اختصاصي با خبرئگارخبرگزاري صدا و سيما در رم گفت: مايلم به ملت ايران، براي ثبت نظام توليد زعفران اين كشور به عنوان ميراث كشاورزي مهم جهاني در سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد تبريك عرض كنم.وي افزود: اين يك پيروزي بزرگ براي كشاورزان ايراني است كه در توليد اين محصول سابقه اي طولاني دارند و توانسته اند با هوش و زكاوت و حفظ نظام كاشت زعفران از طريق قنات اين محصول را به خوبي و با كيفيت بسيار بالا توليد كنند.
محمد حسين عمادي، نماينده دائم ايران در فائو نيز ثبت جهاني زعفران ايران را دستاورد بزرگ ديگري براي كشورمان خواند.
وي گفت:ثبت زعفران ايران به عنوان يك سيستم پايدار توليد در فائو يك امتياز بسيار بزرگ  براي صنعت زعفران و بخش كشاورزي در ايران است.
اولين اهميت  اين قضيه، اعتبار بخشيدن به زعفران  ايران به عنوان بزرگترين توليد كننده زعفران در جهان است.
دومين اهميت، افزايش ارزش افزوده زعفران ايران است به دليل ابنكه  توسط سازمان هاي بين المللي شناخته شده و اعتبار بيشتري به آن  داده مي شود كه طبعا سود اصلي آن به كشاورزان و توليد كنندگان خواهد رسيد.
عمادي در ادامه افزود: سومين  اهميت، افزايش كمك هاي بين المللي كارشناسي سازمان هاي بين المللي  بخصوص فائو با ايران است كه از اين طريق ما مي توانيم  سيستم پايدار توليد كنوني زعفران ايران را تقويت و توليد و بهره وري را افزايش دهيم و پايداري سيستم توليدي زعفران در ايران را بتوانيم افزيش دهيم
در گزارش فائو امده است: زعفران گناباد  به عنوان يكي از محصولات شاخص جغرافيايي كشور ايران به شمار مي آيد. سهم و رتبه توليد و صادرات ايران در اين زمينه خود شاهدي بر اين مدعاست كه اين كشور به عنوان اولين توليد كننده  و ازنظر كيفيت در بين ساير كشورهاي مطرح درجهان منحصر به فرد است.
فائو تاكيد كرد استان خراسان بزرگترين توليد كننده زعفران جهان است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۲°