سیاست ایران مبتنی بر همکاری با کشورهای منطقه خلیج فارس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 28 دی 1400
کد خبر : ۶۵۲۵۷۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۱
ظریف در مصاحبه با نشریه فرانسوی لوپوئن: سیاست ایران همواره مبتنی بر همکاری با همه کشورهای منطقه خلیج فارس بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
­­­­­­­­­­­­­­وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با این نشریه فرانسوی گفت: ایران هرگز به دنبال مناقشه نبوده است، عربستان با حمله به یمن و با محاصره قطر تلاش می کند با ایران در منطقه وارد مناقشه شود.
 
وزیر خارجه افزود: رژیم سعودی، ایران را به توسعه طلبی متهم می کند. او افزود: کشورهای مختلف معتقدند عربستان سعودی کفایت لازم برای اداره مکه را ندارد.
 
ظریف در ادامه گفت: ایران برنامه هسته ای نظامی ندارد، برنامه موشکی ایران به هیچ وجه جنبه غیرقانونی ندارد.

او افزود: سال گذشته خرید تسلیحاتی امارات 14 درصد کل منطقه بود و خرید تسلیحاتی عربستان 31 درصد کل خرید تسلیحاتی منطقه را شامل می شد.
 
وزیر امور خارجه گفت: سال گذشته بودجه نظامی امارات 22 میلیارد دلار و بودجه نظامی عربستان 69 میلیارد دلار بود، اما بودجه نظامی ایران کمتر از 16 میلیارد دلار بود. ایران از نظر درصد خرید تسلیحات یا بودجه نظامی سرانه، کوچکترین کشور منطقه است.
 
ظریف  افزود: آیا فرانسه هواپیماهای پیشرفته ای را که به عربستان یا امارات می دهد، به ایران می فروشد یا مایل نیست ایران بتواند از خودش دفاع کند؟
 
او افزود: نخست وزیر اسرائیل در نیروگاه "دیمونا"  که در آن سلاح های هسته ای ساخته می شود ایران را به نابودی تهدید کرد چرا در فرانسه کسی به این تهدیدها اعتراض نکرد؟ 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳.۴۱°    ۰.۹۹°