اختصاص 2 نوبت سبد کالا به مددجویان کمیته امداد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:31 - چهارشنبه 05 آذر 1399
کد خبر : ۶۵۳۴۴۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۹
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد: با پیشنهاد رئیس کمیته امداد و موافقت رئیس جمهور تا پایان سال 2 نوبت سبد کالا به مددجویان این نهاد اختصاص می یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فاطمه رهبر در نشست خبری با بیان اینکه تا ابتدای دی ۹۷ حدود ۲ میلیون و ۱۹ هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد کمک هزینه معیشت دریافت می‌کردند، افزود: از این میزان یک میلیون و ۴۶۵ هزار نفر سالمند، حدود یک میلیون نفر زن سرپرست خانوار، ۳۴۰ هزار نفر دانش آموز و ۵۷ هزار نفر دانشجو هستند.

وی با اشاره به اینکه میانگین اعضای خانوارهای تحت پوشش امداد حدود ۲,۲ نفر است، ادامه داد: ۵۷ هزار بیمار خاص و صعب‌العلاج هم از خدمات کمیته امداد برخوردار هستند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد اظهار کرد: حدود ۳۵ هزار و ۵۰۰ خانوار با سرپرست زندانی و ۶۵۰ خانوار از اقلیت‌های مذهبی زرتشتی، مسیحی و کلیمی تحت حمایت کمیته امداد هستند.

رهبر بیشترین علت تحت پوشش قرار گرفتن خانواده‌ها با ۴۰ درصد را مربوط به فوت سرپرست دانست و گفت: ۲۹ درصد خانوارها به دلیل از کارافتادگی سرپرست، ۵ درصد به دلیل بیماری سرپرست و ۹ درصد به دلیل طلاق و متارکه تحت حمایت قرار گرفته‌اند و بقیه مربوط به سرپرست زندانی، افراد فاقد والدین و غیره است.

وی اضافه کرد: ۲۱ درصد مددجویان امداد زیر ۲۰ سال، ۴۳ درصد بین ۲۰ تا ۶۰ سال و ۳۶ درصد بالای ۶۰ سال هستند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد به افزایش مستمری مددجویان اشاره کرد و گفت: مستمری مددجویان تا سال ۹۵ بین ۵۳ تا ۱۰۰ هزار تومان برای خانواده‌های یک نفره تا ۵ نفره بود که سال گذشته این رقم به ۱۴۸ تا ۴۶۵ هزار تومان افزایش یافت. در سال ۹۷ هم با هماهنگی مجلس و دولت حدود ۱۴ درصد به این مبالغ اضافه شد و امروز خانواده‌های تحت پوشش از یک نفره تا ۵ نفره رقمی از ۱۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۵۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت می‌کنند که این مبلغ جدا از مبالغ یارانه است.

 وی به تبصره ۱۴ در قانون بودجه ۹۷ اشاره کرد و گفت: امسال مجلس مبلغ این تبصره را با پیشنهاد دولت به ۷ هزار میلیارد رساند که بر همین اساس توانستیم ۶۲۰ هزار خانوار جدید را تحت پوشش قرار دهیم.

رهبر با بیان اینکه ۶۲۰ هزار خانوار جدید که به تازگی تحت پوشش امداد قرار گرفته اند، ۲ ماه است که مستمری دریافت می‌کنند، خاطرنشان کرد: خدمات کمیته امداد به  این خانواده‌ها در مرحله اول کمک معیشت است و به دنبال این هستیم که دیگر خدمات را هم ارائه دهیم.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و با تصویب هیات امنای کمیته امداد، برخی سرفصل‌های اعتباری این نهاد جابجا شد و علاوه بر اعتبارات مصوب برای حوزه حمایت و خانواده، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر به حوزه حمایت خانواده اختصاص یافت تا در بحث جهیزیه، درمان، کمک‌های موردی و اجاره و تهیه مسکن خدمات بهتری ارائه دهیم.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد افزود: در همین راستا در ۹ ماه گذشته ۵۲ هزار جهیزیه با میانگین ارزش ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ارائه شد که تا سقف ۵ میلیون با استفاده از درآمدهای استانی قابل افزایش است.

رهبر به ارائه تسهیلات ضروری قرض الحسنه اشاره کرد و گفت: در ۹ ماه اخیر ۱۹۲ هزار فقره وام با میانگین ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به مددجویان پرداخت شد. همچنین مطابق سال‌های گذشته، ۱۰۰ هزار بسته لوازم التحریر در اختیار دانش‌آموزان به ویژه در مناطق محروم قرار گرفت.

وی ادامه داد: بیمه حوادث همانند سال‌های ۹۵ و ۹۶ اجرا شد و در سال ۹۷ کلیه مددجویان، لوازم زندگی منازل آنها و محل نگهداری دام آنها بیمه شد و حدود ۱۰ میلیارد تومان خسارت بیمه هم به این افراد پرداخت شد.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد عنوان کرد: حدود ۲۰۰ هزار قلم وسیله ضروری مثل بخاری آبگرم کن و غیره به مددجویان نیازمند اختصاص یافت.

رهبر به یک اقدام جدید در حوزه معاونت پرداخت و افزود: ۲۴۷ روستای بدون برق در کل کشور شناسایی شد و ظرف مدت ۲ ماه تمام روستاها مجهز به منابع آب، سرویس بهداشتی و حمام و لوازم ضروری زندگی شد. همچنین همه ساکنان این روستاها یعنی ۲۸۳۸ خانوار تحت پوشش امداد قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه ۱۵ میلیارد تومان برای این ۲۴۷ روستا اختصاص یافت، افزود: در این روستاهای شناسایی شده در ۱۰ استان، به دلیل خشکسالی، مردان برای اشتغال به مناطق اطراف مهاجرت کرده‌اند و تنها زنان و کودکان و سالمندان ساکن هستند و در شرایط سختی زندگی می‌کنند. همچنین با هماهنگی بنیاد مستضعفان، با استفاده از پنل‌های خورشیدی برای تامین امکانات اولیه و روشنایی این روستاها اقدام شد.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد اظهار کرد: در ۹ ماه سال ۹۷ حدود ۲۴ هزار و ۳۱۲ مورد ارائه خدمات انشعابات آب و برق و گاز برای مددجویان داشتیم و بیمه درمانی همه مددجویان شهری که یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر هستند و بیمه مکمل همه مددجویان شهری و روستای انجام شد. برای بیمه پایه ۴۳۹ میلیارد تومان و برای بیمه مکمل ۱۴۰ میلیارد تومان اختصاص یافت. همچنین ۶۲ میلیارد تومان برای بیماران خاص پرداخت شد.

رهبر تاکید کرد: سال ۹۶ حدود ۱۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال بسته حمایتی تغذیه دریافت می‌کردند و ۳۷ هزار نفر پشت نوبت بودند که امروز همه ۱۳۷ هزار کودک از بسته حمایتی برخوردارند. همچنین ۲ هزار مادر شیرده و باردار هم ماهانه ۱۰۰ هزار تومان کمک هزینه دریافت می کنند.

وی اضافه کرد: برای حق بیمه اجتماعی ۱۳۰ هزار زن سرپرست خانوار، ماهانه مبلغ ۹۰ هزار تومان  پرداخت می‌شود تا مشمول خدمات تامین اجتماعی و بازنشستگی قرار گیرند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد از تخصیص ۵۰ میلیارد تومان برای اجاره و ودیعه مسکن مددجویان خبر داد و گفت: ۲۰ درصد از سرانه‌های حمایتی در بخش مسکن، اشتغال و غیره باید الزاماً به مناطق محروم و مرزی اختصاص یابد.

رهبر گفت: شناسنامه الکترونیک بهداشت روان وآسیب اجتماعی خانوارها تهیه شده و تا آخر سال کاربردی می‌شود. همچنین درگاه الکترونیک مددجویان در حال طراحی است تا افراد بتوانند از منزل ثبت اطلاعات داشته باشند. قرار است تا آخر سال ۴۰ خدمت روی سایت قرار گیرد تا برای ثبت درخواست‌ها نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر کمیته امداد نباشد.

رهبر با اشاره به نامه رئیس کمیته امداد به رئیس جمهور و درخواست تصویب مبلغ ۷ هزار میلیارد در بودجه ۹۸ گفت: این مبلغ براساس قرائن و شواهد به تصویب رسیده است و امیدواریم افزایش یابد تا سطح خدمات بیشتر شود.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد به اختصاص سبد کالا به مددجویان پرداخت و گفت: ارائه سبد کالا در شرایط فعلی ضروری است و ۲ نوبت دیگر هم به ویژه برای مددجویان امداد و بهزیستی تا پایان سال اختصاص می‌یابد. در این زمینه شیوه نامه‌ای در دولت وجود دارد که براساس آن افرادی که زیر ۳ میلیون تومان درآمد دارند و دارای شرایط دریافت سبد کالا هستند اما جا مانده‌اند، می‌توانند با مراجعه به مراکزی که به زودی اعلام می‌شود، ثبت نام کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۰°