دشمنان از توانمندی ایران هراس دارند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:15 - دوشنبه 05 خرداد 1399
کد خبر : ۶۵۳۴۹۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۹
رئيس جمهور گفت: آمريكايي ها از توانمندي جمهوري اسلامي ايران هراس دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئيس جمهور گفت: توفيق نصيب ما و مجموعه همكاران دولت شد كه در موعد قانوني بودجه سال آينده را تقديم مجلس نماييم.
آقاي روحاني  هنگام تقديم  لايحه بودجه 1398 كل كشور در مجلس شوراي اسلامي سخنان خود را با تسليت ارتحال آيت الله هاشمي شاهرودي آغاز كرد و اظهار داشت: به مناسبت ارتحال برادر گرامي حضرت آيت الله هاشمي شاهرودي رئيس محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام كه پس از ماه ها رنج و درد بدرود حيات گفت خدمت شما نمايندگان، حوزه هاي علميه، مقام معظم رهبري به ويژه بيت محترم ايشان تسليت عرض مي كنم.
رئيس جمهور با اشاره به ولادت مسعود حضرت عيسي عليه السلام گفت: امروز مصادف با روز ولادت با سعادت حضرت عيسي (ع) است و همانطوركه قرآن كريم مي فرمايد، وجود مقدس حضرت عيسي بن مريم(ع) همواره براي بشريت  در جهان ديروز، امروز و فردا مبارك است. در روايت ما نيز آمدهكه آن حضرت هم در كنار حضرت مهدي موعود(عج) ظهور خواهد كرد و ما مسلمانان در همه مواقف مناسب از جمله در زيارت هاي متبركه از انبياء بزرگ از جمله  حضرت عيسي (ع) ياد مي كنيم.
­رئيس جمهور گفت: آمريكايي ها از توانمندي جمهوري اسلامي ايران هراس دارند.
 آقاي روحاني در ادامه سخنان خود در مجلس شوراي اسلامي افزود: لايحه بودجه سال 98 در شرايطي تقديم مجلس شوراي اسلامي مي شود كه ما از اواخر سال گذشته با فشار و تحريم ظالمانه آمريكا مواجه شديم.
رئيس جمهور ابراز اميدواري كرد كه دي ماه امسال ماهي پر بركت و همچنين بهمن امسال ماهي براي برگزاري با شكوه چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي باشد.
آقاي روحاني با بيان اينكه در دي ماه سال گذشته با مشكلاتي مواجه شديم گفت: همان حوادث ابتداي دي ماه باعث شد تا آمريكايي ها با برداشت غلط و تصور ناروا در اواخر دي ماه موضع گيري جديدي را عليه ايران و توافق هسته اي اعلام كنند و در هر مقطعي قدمي و صحبتي تحريكي داشتند تا به خيال خام خود به اهدافشان دست يابند.
رئيس جمهور افزود: توطئه ها، تحريم ها و فشارهاي آمريكا مستقيما بر ملت بزرگ ايران، مردم منطقه و شركت هاي تجاري و اقتصادي جهان تأثير مي گذارد و بر خلاف همه مقررات بين المللي است.
آقاي روحاني با اشاره به اينكه هدف اصلي آمريكا، به زانو در آوردن نظام پرقدرت جمهوري اسلامي است تصريح كرد: آمريكايي ها ايران سرافراز و قدرتمند را مانع بزرگ خود در اين منطقه حساس مي بينند و لذا هرگاه ما توانستيم پيشرفت هاي بزرگي كنيم و حركت بزرگي انجام دهيم، آن ها سد راه ما شدند و جلوي جمهوري اسلامي ايران را گرفتند چون از توانمندي ما هراس دارند.
رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه بي ترديد آمريكا به هدف خود نخواهد رسيد، گفت: ايران اسلامي سرافرازتر و قدرتمند تر و مردم ايران با استقامت و هوشياري بيشتر در برابر اين توطئه ها خواهد ايستاد.
آقاي روحاني افزود: بي ترديد تحريم و فشار بر زندگي مردم و رشد و توسعه كشور تأثير خواهد گذاشت.
­رئيس جمهور گفت : در چند سال اخير بيش از 9/6 هزار مگاوات بر برق كشور افزوده شده و ما تا پايان دولت دوازدهم دوازده هزار مگاوات ديگر را به مدار خواهيم آورد.
آقاي روحاني در ادامه سخنان خود در مجلس شوراي اسلامي همزمان با تقديم لايحه بودجه 98 افزود: از سال 92 و آغاز دولت يازدهم همه با هم يك تصميم گرفتيم، دولت و مجلس ، ملت و دولت و آن اينكه تورم فزاينده را برطرف و تورم را متعادل و تك رقمي كنيم ، رشد منفي را به رشد مثبت برسانيم و اشتغال را به نقطه نسبتاً مطلوب سوق دهيم اما اين اهداف كه با همكاري هم بدست آورديم براي دشمنان ما و بويژه آمريكا قابل تحمل نبود.
وي گفت: ما در سال 96 و پايان دولت يازدهم به تورم تك رقمي دست يافتيم يعني به رشد 3/7 دهم در سال 96 رسيديم و 790 هزار اشتغال خالص ايجاد كرديم ضمن اينكه رشد سرمايه گذاري ما از منهاي 17/4 به مثبت 3/4 رسيد يعني همه شاخص هاي ما شاخص هاي نسبتاً بالايي بود و ما به سمت اهدافمان با انتخاب مسير درست حركت مي كرديم اما آمريكائيها توطئه و نقشه شوم خود را براي تحريم ملت ايران اجرا كردند .
رئيس جمهور ادامه داد : ما از ابتداي امسال يعني 97 با التهاباتي در بازار ارز و سپس در بازار كالا و ساير بازارها مواجه شديم و آنچه آمريكا در سال 97 مدنظر داشت دو مسئله اصلي بود : اول نااميدي ملت ايران به آينده نظام و كشور و در مرحله بعد القاي ناكارآمدي نظام به مردم ، تا مردم تصور كنند دولت بر اوضاع كشور مسلط نيست .
وي گفت : در همين زمانها برخي سايت ها و روزنامه ها متاسفانه گاهي تعابير نادرست و ناپسند داشتند گفتند دولت كشور را رها كرده و از كنترل خارج شده حتي شما ديديد برخي كه اقتصاد را هم بلدند از ابرتورم صحبت كردند و برخي از اينكه ايران بزودي شبيه ونزوئلا خواهد شد نوشتند .
روحاني ادامه داد : برخي تلاش كردند كه مردم را نااميد و دولت را ناكارآمد معرفي كنند كه البته بسياري از آنها ممكن است هدف سوئي هم نداشته اند اما نكته مهم اين است كه دوستاني كه در زمان سختي حرف دشمن را تكرار مي كنند آثارش براي ملت و نظام خطرناك است .
رئيس جمهور ادامه داد : حالا اين سوال مطرح است كه چرا چنين شد؟ چرا كشوري كه در مسير توسعه حركت مي كرد ، تورم را مهار كرده بود و اشتغال را به سمت نقطه مطلوب پيش مي برد ، رشد سرمايه گذاري را بالا برده بود ، صادرات غير نفتي را از دو سال قبل با تراز مثبت در حركت قرار داده و به خودكفايي در گندم و گازوئيل رسيده بود به اين شرايط رسيد ما در توليد كالاهاي مهم از قبيل فولاد و پتروشيمي شرايط خوبي داريم در زمينه گاز كشور را خودكفا كرده ايم و پتروشيمي ها را از غرب تاشرق و از شمال تا جنوب رشد داده ايم و حتي در شرايط بسيار سخت آب و هوايي توانستيم مسئله آب آشاميدني و برق مردم را در سال 97 حل كنيم .
وي تاكيد كرد : ما در طول چند سال گذشته بيش از 9/6 دهم هزار مگاوات بر برق كشور افزوده ايم يعني از 70 هزار مگاوات به 80 هزار مگاوات رسيده ايم و در پايان دولت دوازدهم نيز دوازده هزار مگاوات ديگر را به مدار خواهيم آورد .
روحاني گفت : اين دولت و ملت مقتدر ، اين مجلس هوشمند و اين نيروهاي مسلح در كنار ارشادات رهبري مسير توسعه و اقتدار و پيروزي را ادامه مي دهيم .
­رئيس جمهور گفت: ما در بودجه حركت هاي مخفي زيادي داريم كه بايد به شفافيت بدل شود زيرا هيچ راهي جز شفافيت وجود ندارد.
آقاي روحاني در ادامه سخنان خود در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: ما در بودجه حركت مخفي زيادي داريم و معتقدم هيچ راهي جز نجات و فرار از رانت و فساد  وجود ندارد.
وي گفت: بزرگترين اقدامي كه دولت دوازدهم بايد انجام دهد اين است كه دولت الكترونيك به سرعت فعاليت خود را آغاز كند زيرا ما تا دولت الكترونيك را فعال نكنيم و تا همه دادهاي اطلاعاتي ما در يك جا جمع نشود و تا مردم از شرايط كشور كاملاً آگاه نباشند باز هم دچار فساد و رانت خواهيم شد.
وي افزود:? بودجه سال گذشته ما يك نقطه مثبت داشت و آن نقد مفصل مردم نسبت به بودجه بود  و خواهش مي كنم امسال هم مردم ما بعداز انتشار بودجه باز آن را نقد كنند.
رئيس جمهور ادامه داد: قدرتي در كشور وجود دارد كه بايد كشور ما را از برخي مشكلات نجات دهد و آن قدرت مردم و افكار عمومي ملت است. در برخي مسائل دولت و مجلس توان برطرف كردن مشكلات را ندارند. زيرا از دولت و مجلس توانمندتر ملت بزرگ ايران و افكار عمومي است.
وي گفـت: افكار عمومي مي تواند ما را مجبوركند كه راه درست را انتخاب كنيم و  اين افكار عمومي در سايه اين است كه تمام داده ها در اختيار مردم قرار گيرد و همه مردم بدانند چه مي گذرد و چه كسي بودجه مي گيرد.
آقاي روحاني تصريح كرد : چرا برخي وزارتخانه هاي ما چند دانشكده،  دانشگاه و پژوهشگاه  دارند. مگر ما يك آموزش عالي بايد بيشتر داشته باشيم؟ بايد تمام بخش ها در داخل وزارت علوم يا منحل يا ادغام شود. يك ليسانسيه مدرك دكترا صادر مي كند واين مسئله بدان معناست كه آموزش عالي ما در مسير درست حركت نمي كند.
وي گفت: ?هر كسي دانشگاه ، استاد  و دانشجو دارد و هر نهادي براي خود دانشگاه عالي درست كرده است و ما امسال در تبصره 21 بودجه به اين مسئله اشاره كرده ايم.
­رئيس جمهور گفت: دولت خدمات را به مردم گران ارائه مي كند.
 آقاي روحاني در ادامه سخنان خود در مجلس شوراي اسلامي  افزود : اگر مي خواهيد از گرانفروشي صحبت كنيد لطفا نام دولت را هم در اين ليست بگذاريد .
رئيس جمهور گفت: ما براي هر دانش آموز بطور متوسط امسال 4 ميليون تومان از خزانه و بيت المال هزينه كرديم در حاليكه اگر دولت بخواهد اين خدمت را از مردم بخرد مردم خودشان اين كار را حداكثر با يك ميليون تومان انجام مي دهند .
وي افزود : ما چهار برابر از پول بيت المال را براي يك دانش آموز هزينه مي كنيم در حاليكه مي توانيم اين را ارزانتر ارائه كنيم .
رئيس جمهور گفت : البته قبول دارم اصلاح اين كار ظرف يك سال امكان پذير نيست و ممكن است 5 تا ده سال بطول انجامد .
وي افزود : ما در بودجه سال آينده پيشنهاد داديم حداقل ده درصد به صورت خريد خدمت باشد و اين مي تواند با تصويب نمايندگان مجلس ادامه پيدا كند .
رئيس جمهور با طرح اين سوال كه چرا تحريم ها در ما اثر مي گذارد ، پاسخ داد: چون ما ساختارهاي اقتصادي مان را اصلاح نكرديم.
آقاي روحاني وضعيت رواني را از عوامل تاثيرگذار بر تحريم هاي آمريكا دانست و افزود: آمريكائي ها از ديماه پارسال شروع به تبليغات عليه ما كردند اما ما چقدر توانستيم مقابل آنها بايستيم؟
وي رسانه ها ، راديو و تلويزيون و پايگاههاي اطلاع رساني را خطاب قرار داد و  گفت : ما چقدر مي توانيم مقابل آمريكا از لحاظ رواني ايستادگي كنيم ؟
آقاي روحاني افزود : در مقابل جنگ رواني آمريكا ابتدا  دستگاههاي تبليغاتي ما خيلي خسته و ناتوان حركت كردند و سپس در ماههاي بعد بهتر شد .
وي با بيان اينكه تبليغات رواني تاثير زيادي در تحريم ها داشت ، گفت :درست است كه تحريم مستقيما بر اقتصاد تاثير مي گذارد اما بخش رواني و انتظار مردم مي تواند براي شرايط اقتصادي و اجتماعي ما تاثيرگذار باشد .
­رئيس جمهور تاكيد كرد: امروز بيش از گذشته براي اصلاح بانك ها تلاش داريم و تا بانك سالم نشود اقتصاد هم سالم نمي شود.
 آقاي روحاني در ادامه سخنان خود در جلسه علني مجلس افزود: اگر بخش خصوصي ما در كشور فعال بود امروز تأثير تحريم بر كشور ما به مراتب كمتر بود و اگر بار بودجه بر دوش نفت نبود حتماً اثر تحريم كمتر بود.
رئيس جمهور گفت: ناسالم بودن اقتصاد كشور، ساختارهاي اقتصادي و ساختار بودجه وضع و شرايط بانك ها و يك موسسه غيرمجاز چه بلايي بر سر كشور آورد و چگونه خانواده ها، مردم و سپرده گذاران و دولت گرفتار شدند.
آقاي روحاني افزود: خوشبختانه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي تشكيل شد و يكي از مباحثي كه تقريباً بيشترين وقت اين جلسات را گرفته موضوع بانكي است.
رئيس جمهور گفت: هر چند كه مباحث ارزي نيز به شكل مقطعي در اين جلسات مطرح بود اما عمده آن موضوع بانكي است و تا بانك سالم نشود اقتصاد نيز سالم نمي شود.
آقاي روحاني ادامه داد: ما در بخش ماليات نيز مشكل داريم، معافيت هاي مالياتي را رئيس سازمان برنامه و بودجه بايد به همه مردم اعلام كند كه چه كساني از ماليات معاف هستند و كدام بنگاه ها ماليات نمي دهند.
رئيس جمهور با بيان اينكه مردم بايد شفافيت در زمينه ماليات را بدانند، گفت:? بيشترين سود را سوداگران و دلالان مي برند و كمترين ماليات را نيز آنها مي دهند.
آقاي روحاني افزود: بايد نظام مالياتي را تسهيل كنيم نه اينكه در شرايط مشكل اقتصادي و ركود از ماليات دهندگان ماليات بيشتري اخذ شود.
رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه پايه مالياتي را بايد گسترش دهيم ادامه داد: بايد اين پايه مالياتي شامل همه شود و هر كس كه درآمد بيشتري دارد بايد ماليات بيشتري پرداخت كند.
آقاي روحاني گفت :  در زمينه ماليات، عوارض گمركي كه مجموعه اينها امسال نسبتاً شرايط خوبي را در بودجه سال 98 دارد  153 هزار ميليارد تومان از بودجه سال آينده را بخش مالياتي و عوارض گمركي تشكيل مي دهد.
رئيس جمهور اضافه كرد: آنچه در اينجا مشكل داشتيم شرايط  ساختاري اقتصاد ما از جمله بودجه ريزي ما بود.
­رئيس جمهور گفت: آمريكا كه همواره تلاش مي كرد ايران را منزوي كند امروز منزوي ترين كشور دنياست.
 آقاي روحاني در ادامه سخنان خود در مجلس شوراي اسلامي افزود: در ماههاي گذشته التهاباتي در بازار كشور بوجود آمد اما نكته مهم اين است كه براي عبور از تحريم ها روابط خارجي ما بايد مستحكم تر شود.
وي گفت: من از شما نمايندگان مجلس مي پرسم كه در شرايط حاضر كه آمريكا كشور ما را تحريم كرده چند كشور دنيا از آن حمايت كردند؟ اگر بشماريد به تعداد انگشتان يك دست هم حامي آمريكا نيستند.
رئيس جمهور ادامه داد: آمريكا در چهل سال گذشته هميشه عليه ايران و ملت ما توطئه كرده، جنگ ايجاد كرده، در سرزمين ما نيرو پياده كرده ، سكوي نفتي ما را زده ، هواپيماي مسافربري ما را سرنگون كرده اما هميشه در توطئه عليه ايران بسياري از كشورهاي دنيا، شوراي امنيت و حتي ديپلماسي عمومي با او همراهي مي كردند اما امروز مي بينيم كه براي اولين بار پس از چهل سال آمريكا عليه ايران توطئه مي كند و كسي با او نيست.
وي تاكيد كرد: آمريكايي كه هميشه ادعا مي كرد ايران را با توطئه هاي خود منزوي مي كند امروز منزوي ترين كشور دنيا است.
آقاي روحاني ادامه داد: در ماجراي توافق هسته اي نه سازمان هاي بين المللي از آمريكا حمايت مي كنند و نه شوراي امنيت ، اروپا، كشورهاي ديگر ، آژانس بين المللي هسته اي، چين و روسيه با او هستند بلكه روابط خارجي ما با ساير كشورها بهتر از گذشته است  به استثناي چند كشوري كه با ما دشمني دارند و هرچه بتوانيم هم پيمان، هم سو و هم نظر داشته باشيم به ما كمك مي كند.
وي تاكيد كرد: مي گويند تحريم هاي خارجي كشور را درگير كرده اما بايد بگويم ساختارهاي غلط اقتصادي در كشور بايد اصلاح شود ضمن اينكه جنگ رواني و تبليغاتي و شرايط روابط خارجي دست به دست هم داد و ما امروز به اين نقطه رسيديم اما دولت در چند ماه گذشته چه كرد؟ بانك مركزي براي كاهش التهاب بازار تصميم گرفت بر مبناي مشكلات روزمره برنامه ريزي نكند چنان كه پيش از اين، هر روز كه در بازار التهابي پيش مي آمد ناچار مي شد اسكناس بيشتري را در بازار عرضه كند.
رئيس جمهور افزود: امروز ما به عكس چند ماه قبل عمل كرديم و علمكرد بانك مركزي هر روز از روز ديگر بهتر است حالا مداخلات بانك مركزي در بازار به حداقل ممكن رسيده و تلاش براي برقراري روابط بانكي با ساير كشورها ادامه دارد.
آقاي روحاني تصريح كرد: ثبات مالي و ارزي در يكي دو ماه گذشته مخصوصا پس از 13 آبان همان قولي است كه به مردم دادم و گفتم 13 آبان هيچ تاثيري در ما نخواهد داشت و تلاش هاي آمريكا براي توطئه عليه ملت ايران به نتيجه نمي رسد و ما در 13 آبان به مشكل جديدي برنخواهيم خورد.
 
برچسب ها: روحانی ، مجلس ، بودجه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۵°