آیت الله شاهرودی عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:22 - شنبه 30 شهريور 1398
نامه ایران در پاسخ به اتهامات سعودی و آمریکا به دبیر کل سازمان ملل و شورای امنیت تحویل داده شد ایران: آمریکا به جای ادعاهای بی‌اساس، صادرات تسلیحات پیشرفته را به عاملان جنگ خونین یمن متوقف کند این عادت آمریکایی‌هاست که به دنبال هر حادثه‌ای بلافاصله و بدون هیچ تحقیق و شواهدی، ایران را مقصر اعلام كنند این کمپین «فریب حداکثر» نمونه‌ای از سیاست موسوم به «فشار حداکثر» آمریکا علیه ایران است ایران: هیچ میزانی از تبلیغات و فریب علیه ایران نمی‌تواند واقعیت‌ها را تغییر دهد طعنه ظریف به همتای آمریکای خود درباره ادعای جنگ‌افروزی ایران: پمپئو اشتباه متوجه شده است وزیر خارجه: این ایران نیست که آرزوی جنگ تا (نابودی) آخرین آمریکایی را دارد این دوستان بولتون هستند که می‌خواهند تا آخرین آمریکایی با ایران بجنگند ظریف: ایران هیچ تمایلی به جنگ ندارد، البته ما از مردم و کشور خود دفاع کرده و خواهیم کرد سیاست آمریکا در قبال جنگ یمن نشانه ارجحیت نفت نسبت به خون انسان‌ها برای واشنگتن است؛ خون عرب در مقابل نفت عرب وزیر خارجه برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شد ظریف قرار است در حاشیه این نشست با تعدادی از همتایان خود از دیگر کشورها نیز دیدار و رایزنی کند رئیس جمهور نیز قرار است دوشنبه به نیویورک سفر کند وزیر امور خارجه (در گفت‌‌وگو با المیادین پس از ورود به نیویورک): دولت آمریکا به تحریم معتاد شده است ظریف (خطاب به امارات): هیچ چیز مهم‌تر از تفاهم کشورهای همسایه با یکدیگر نیست ملت‌ها همواره پیروز می‌شوند؛ همان‌طور که پیش از این، ملت ایران پیروز شد و امروز سوریه، یمن و عراق وزیر امور خارجه: جهان، تنها آمریکا نیست ظریف: چهارشنبه آینده نشستی با کمیته مشترک توافق هسته‌ای در سطح وزیران برگزار می‌کنیم وزیر امور خارجه: با همه وزیران ۱+۴ دیدار می‌کنم
کد خبر : ۶۵۳۸۰۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۳
دری نجف آبادی: آیت الله شاهرودی نتیجه و عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه و یکی از میوه های پربرکت شجره طیبه فقاهت و اهل بیت عصمت و طهارت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در تیتر امشب با تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله شاهرودی و حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان برای بازماندگان صبر و برای مصدومین عافیت از درگاه خداواند مسئلت کرد.
 
آیت الله شاهرودی عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه است 
دری نجف آبادی گفت: دوران زندگی آیت الله شاهرودی به 2 فصل کلی 30 ساله و 40 ساله تقسیم می شود 30 سال مرحله اول از زندگی وی که در نجف سپری شد و بسیار مهم است که وی از ممتازترین شاگردان مرحوم آیت الله صدر و آیت الله خویی و امام (ره) و علما و بزرگان دیگر بود، پدر وی نیز از شاگردان آیت الله خویی بود، آیت الله شاهرودی بیت علم و شرافت بود و سه برادرش را صدام اعدام کرد که مقام معظم رهبری نیز از وی به عنوان برادر سه شهید گرانقدر یاد کرده است.
 
عضو مجلس خبرگان گفت: وی به دلیل شرایط نجف به امر آیت الله صدر ناچار به مهاجرت به کویت شد و بعد به ایران آمد که فضای انقلاب و بستر تحولات فراهم شد تا از استعداد و نبوغ ایشان استفاده شود.   
 
او افزود: حوزه علمیه نجف و ماحصل علما و تربیت شاگرد ممتازی مانند آیت الله شاهرودی نتیجه و عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه در نجف است که یکی از میوه های پربرکت این شجره طیبه آیت الله شاهرودی است. 
 
دری نجف‌آبادی درباه ویژگی های مدیریتی آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: خدمات وی در عالم تشیع و حوزه های علیمه خواهد ماند، آیت الله در دیوان عدالت اداری و دادسراها کارهای ارزشمندی انجام داد، در دوره های قبل دادسرا ها حذف شد که وی پیگیری بر احیای دوباره دادسراها انجام داد تا دادسراها دوباره احیا شد، پیشگیری و صیانت از حقوق مردم را نیز با قدرت پیگیری می کرد، زندان زدایی، حبس زدایی و جایگزینی حبس از کارهای وی بود.
 
حسین‌علی سعدی از شاگردان آیت‌الله هاشمی شاهرودی (ره) دیگر مهمان برنامه درباره ویژگی های علمی آیت الله شاهرودی گفت: یکی از ویژگی های وی نبوغ فکری و ذهنی و استعدادش بود، آزاد اندیشی در سیره وی کاملا مشهود بود و توانست فقه حکومتی که امام به وی ماموریت داده بود به معنای دقیقه کلمه بیان کند.
 
آیت الله شاهرودی عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه است 
او افزود: وی در  حوزه مباحث اقتصاد اسلامی مباحثی کاملا روشن دارد، در مباحث نوین فقهی اساس فقهی حوزه علمیه نجف را منتقل می کرد و در حوزه نظریه های موجود اهل نظریه پردازی بود و در کتاب خود با نظریات نوین در فلسفه زبان اصول امامیه را مقارنه کرده و به عمق اصول پرداخته است.
 
او گفت: وی در نوآوری های فقهی نگاهی به فقه حکومتی داشت، نگاه نظام مند و نظریه پردازش در حوزه قضایی موجب پیشرفت شد.
 
آیت الله شاهرودی عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه است 
آیت الله سید احمد خاتمی عضو هیئت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری درباره ویژگی های علمی آیت الله شاهرودی گفت: کتاب نفیس دایره المعارف فقه اسلامی از خلاء هایی بود که در حوزه فقاهت شیعه جایش خالی بود که آیت الله شاهرودی موسسه را با عنایت مقام معظم رهبری تاسیس کرد و این دایره المعارف را نوشت.
 
او افزود: در کتاب فقه معاصر مطالب نوآور را در فقه بیان کرد که این از نکات ارزشمند یک فقیه است، وی هم تالیف و هم مجله ای به زبان فارسی و عربی دارد که تاکنون 100 شماره از آن منتشر شده است.
 
آیت الله سید احمد خاتمی افزود: بنده همیشه به طلبه ها سفارش می کردم از کلاس آیت الله شاهرودی استفاده کنند، درعرصه علمی ما گوهری را از دست داده ایم که مسائل اقتصادی و سیاسی را به خوبی درک می کرد.
 
آیت الله شاهرودی عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه است 
دبیر شورای‌عالی حوزه‌های علمیه در ارتباط تلفنی گفت: مایه تاسف است که شخصیت ها را زمانی برای مردم معرفی می کنیم که دیگر در میان ما نیستند.
 
آیت الله حسینی بوشهری افزود: آیت الله شاهرودی از روزی که خود را شناخت و در زمان جوانی و نوجوانی با درک بالایی که داشت و بهره لازم از محضر حضرت امام (ره)، آیت الله شهید صدر و آیت الله خویی برد و این سه شخصیت بزرگ به نبوغ وی پی برده بودند.
 
وی گفت: آیت الله شاهرودی مطالبی که از حضرت امام فرا می گرفت، در محضر آیت الله صدر عرضه می کرد و آیت الله صدر نقطه نظرات امام را تایید و تقویت می کرد، حوزه علمیه ما سرمایه بزرگی را از دست داد و آثار وی در فقه حکومت باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.
 


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°