آیت الله شاهرودی عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:57 - دوشنبه 07 مهر 1399
کد خبر : ۶۵۳۸۰۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۳
دری نجف آبادی: آیت الله شاهرودی نتیجه و عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه و یکی از میوه های پربرکت شجره طیبه فقاهت و اهل بیت عصمت و طهارت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در تیتر امشب با تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله شاهرودی و حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان برای بازماندگان صبر و برای مصدومین عافیت از درگاه خداواند مسئلت کرد.
 
آیت الله شاهرودی عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه است 
دری نجف آبادی گفت: دوران زندگی آیت الله شاهرودی به 2 فصل کلی 30 ساله و 40 ساله تقسیم می شود 30 سال مرحله اول از زندگی وی که در نجف سپری شد و بسیار مهم است که وی از ممتازترین شاگردان مرحوم آیت الله صدر و آیت الله خویی و امام (ره) و علما و بزرگان دیگر بود، پدر وی نیز از شاگردان آیت الله خویی بود، آیت الله شاهرودی بیت علم و شرافت بود و سه برادرش را صدام اعدام کرد که مقام معظم رهبری نیز از وی به عنوان برادر سه شهید گرانقدر یاد کرده است.
 
عضو مجلس خبرگان گفت: وی به دلیل شرایط نجف به امر آیت الله صدر ناچار به مهاجرت به کویت شد و بعد به ایران آمد که فضای انقلاب و بستر تحولات فراهم شد تا از استعداد و نبوغ ایشان استفاده شود.   
 
او افزود: حوزه علمیه نجف و ماحصل علما و تربیت شاگرد ممتازی مانند آیت الله شاهرودی نتیجه و عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه در نجف است که یکی از میوه های پربرکت این شجره طیبه آیت الله شاهرودی است. 
 
دری نجف‌آبادی درباه ویژگی های مدیریتی آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: خدمات وی در عالم تشیع و حوزه های علیمه خواهد ماند، آیت الله در دیوان عدالت اداری و دادسراها کارهای ارزشمندی انجام داد، در دوره های قبل دادسرا ها حذف شد که وی پیگیری بر احیای دوباره دادسراها انجام داد تا دادسراها دوباره احیا شد، پیشگیری و صیانت از حقوق مردم را نیز با قدرت پیگیری می کرد، زندان زدایی، حبس زدایی و جایگزینی حبس از کارهای وی بود.
 
حسین‌علی سعدی از شاگردان آیت‌الله هاشمی شاهرودی (ره) دیگر مهمان برنامه درباره ویژگی های علمی آیت الله شاهرودی گفت: یکی از ویژگی های وی نبوغ فکری و ذهنی و استعدادش بود، آزاد اندیشی در سیره وی کاملا مشهود بود و توانست فقه حکومتی که امام به وی ماموریت داده بود به معنای دقیقه کلمه بیان کند.
 
آیت الله شاهرودی عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه است 
او افزود: وی در  حوزه مباحث اقتصاد اسلامی مباحثی کاملا روشن دارد، در مباحث نوین فقهی اساس فقهی حوزه علمیه نجف را منتقل می کرد و در حوزه نظریه های موجود اهل نظریه پردازی بود و در کتاب خود با نظریات نوین در فلسفه زبان اصول امامیه را مقارنه کرده و به عمق اصول پرداخته است.
 
او گفت: وی در نوآوری های فقهی نگاهی به فقه حکومتی داشت، نگاه نظام مند و نظریه پردازش در حوزه قضایی موجب پیشرفت شد.
 
آیت الله شاهرودی عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه است 
آیت الله سید احمد خاتمی عضو هیئت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری درباره ویژگی های علمی آیت الله شاهرودی گفت: کتاب نفیس دایره المعارف فقه اسلامی از خلاء هایی بود که در حوزه فقاهت شیعه جایش خالی بود که آیت الله شاهرودی موسسه را با عنایت مقام معظم رهبری تاسیس کرد و این دایره المعارف را نوشت.
 
او افزود: در کتاب فقه معاصر مطالب نوآور را در فقه بیان کرد که این از نکات ارزشمند یک فقیه است، وی هم تالیف و هم مجله ای به زبان فارسی و عربی دارد که تاکنون 100 شماره از آن منتشر شده است.
 
آیت الله سید احمد خاتمی افزود: بنده همیشه به طلبه ها سفارش می کردم از کلاس آیت الله شاهرودی استفاده کنند، درعرصه علمی ما گوهری را از دست داده ایم که مسائل اقتصادی و سیاسی را به خوبی درک می کرد.
 
آیت الله شاهرودی عصاره یک قرن و نیم فقاهت و اصول شیعه است 
دبیر شورای‌عالی حوزه‌های علمیه در ارتباط تلفنی گفت: مایه تاسف است که شخصیت ها را زمانی برای مردم معرفی می کنیم که دیگر در میان ما نیستند.
 
آیت الله حسینی بوشهری افزود: آیت الله شاهرودی از روزی که خود را شناخت و در زمان جوانی و نوجوانی با درک بالایی که داشت و بهره لازم از محضر حضرت امام (ره)، آیت الله شهید صدر و آیت الله خویی برد و این سه شخصیت بزرگ به نبوغ وی پی برده بودند.
 
وی گفت: آیت الله شاهرودی مطالبی که از حضرت امام فرا می گرفت، در محضر آیت الله صدر عرضه می کرد و آیت الله صدر نقطه نظرات امام را تایید و تقویت می کرد، حوزه علمیه ما سرمایه بزرگی را از دست داد و آثار وی در فقه حکومت باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.
 


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۷°