هشدار شمخانی درباره انتقال داعش به افغانستان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:34 - پنجشنبه 01 اسفند 1398
کد خبر : ۶۵۴۰۰۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۸
دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران که در صدر هیأتی از مقامات عالی سیاسی، نظامی و امنیتی به کابل سفر کرده است، بعداز ظهر امروز (چهارشنبه) با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دریابان شمخانی در دیدار اشرف غنی تقویت و گسترش روابط همه جانبه با کشورهای همسایه را در ردیف اصول ثابت و غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: پیوندهای عمیق دینی، فرهنگی و تاریخی بین دو ملت ظرفیت‌های قابل ملاحظه‌ای را برای توسعه مناسبات مبتنی بر تامین منافع مشترک پیش روی دو کشور قرار داده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه امنیت و پیشرفت افغانستان را امنیت و پیشرفت ایران می‌دانیم، بر لزوم تسریع در نهایی سازی و امضاء سند جامع روابط دو کشور تاکید کرد.
دریابان شمخانی با تاکید بر ضرورت تلاش مستمر دو کشور در برقراری کامل امنیت در مرزهای مشترک برای مقابله با تحرکات اشرار، قاچاقچیان مواد مخدر و گروه‌های تروریستی گفت: دشمنان امنیت و آرامش منطقه در اقدامی سازمان یافته به دنبال نا‌امن سازی مرزهای مشترک به منظور انتقال عناصر شکست خورده داعش به افغانستان و حمایت از توسعه تروریسم تکفیری در این کشور هستند تا بار دیگر آتش جنگ و خون ریزی و ناامنی را در منطقه شعله‌ور کنند.
وی هوشیاری و آمادگی کشورهای منطقه برای مقابله با تهدیدات جدید تروریسم تکفیری را اجتناب ناپذیر و حیاتی دانست و تصریح کرد: هرگونه غفلت و بی توجهی به این تهدیدات می‌تواند حوداث تلخ و دهشت باری، مشابه آنچه که در عراق و سوریه رخ داد را تکرار کند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اعلام آمادگی کشورمان برای افزایش تعاملات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تعمیق همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی با کشور دوست و برادر افغانستان، بر نقش تعاملات تجاری مرزی و تاثیرات مثبت آن بر حفظ امنیت مرزها و مقابله با قاچاق تاکید کرد.
 شمخانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را فرصتی طلایی برای تقویت توانمندی‌های دفاعی و نظامی این کشور با اتکاء به ظرفیت‌های داخلی و درون منطقه‌ای ذکر کرد و افزود: ملت‌های منطقه برای خروج کامل نیروهای آمریکایی که حضورشان جز جنگ و ناامنی حاصلی نداشته، لحظه شماری می‌کنند.
* امنیت پایدار در مرزهای مشترک، اصلی‌ترین اولویت دولت افغانستان
 محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم خود به رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری، از تلاش 20 ساله شمخانی در تنش زدایی و ایجاد همگرایی بین کشورهای منطقه قدر‌دانی کرد.
رئیس جمهور افغانستان ضرورت ایجاد سازوکارهای مشترک و فعال بین دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی دو کشور برای افزایش تحرک در حوزه مقابله با تروریسم، جرائم سازمان یافته و مبارزه با قاچاق مواد مخدر را مورد تاکید قرار داد و افزود: امنیت پایدار در مرزهای مشترک، اصلی‌ترین اولویت دولت افغانستان است.

وی رویکرد افغانستان به جمهوری اسلامی ایران را برگرفته از سیاستی راهبردی و در چارچوب تداوم و ارتقاء مناسبات در افقی بلندمدت عنوان کرد و افزود: فعال‌سازی ظرفیت‌های اقتصادی قابل مبادله به ویژه در حوزه ترانزیت کالا، تجارت و مبادلات مرزی تضمین کننده شکل گیری مناسبات پایدار و مبتنی بر منافع بلندمدت دو کشور است.

شمخانی پیش از این نیز با حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس هیأت اجرایی افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده بود. وی در سفری یک روزه به همراه هیأتی سیاسی، اقتصادی و امنیتی به کابل رفته است.

 

برچسب ها: شمخانی ، افغانستان ، اشرف ، داعش
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۸°