سینمای ایران سالم و عاری از خشونت است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:25 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۶۵۴۵۰۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۹
کارگردان و تهیه کننده سینما گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم سینمایی نجیب تر و سالم تر از سینمای ایران نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  مهدی صباغ زاده در برنامه شهر فرنگ افزود: مجموعه سینمای ایران در این 40 سال که من دیده ام خشونت آنچنان که می گویند ندارد و الصاق برچسب خشونت به سینمای ایران درست نیست، شاید برخی موارد استثنا و نادر بتوان پیدا کرد که چند صحنه ای داشته باشند ولی سینمای ایران سینمایی خشن نیست.
 
این کارگردان سینما گفت: الان هم که مسئله رتبه بندی در ایران وجود دارد، نباید از فیلمساز انتظار داشت واقعیت های جامعه را نادیده بگیرد و نبیند و فیلمی به دور از واقعیت ها بسازد.
 
سینمای ایران سالم و عاری از خشونت است 
 
صباغ زاده گفت: خود فیلمسازها و کارگردان ها تا آنجا که می توانند صحنه های خشونت را در فیلم هایشان تلطیف می کنند و من معتقدم در سینمای ایران اصلا خشن نیست و فیلم های خاص که برای کودکان ساخته می شود کلا عاری از هر صحنه خشنی است.
 
این کارگردان و تهیه کننده سینما افزود: البته سینما شرایط ویژه خودش را دارد و جلوی سینما نمی توان پاسبان گذاشت که مثلا فلان سن فیلم را ببیند یا نبیند و باید این را هم دانست که همین درجه بندی هم خودش موجب ایجاد کنجکاوی است و همه مسئولیت این هم برمی گردد به خود مخاطبان و نباید با این حرف ها ناظران وزارت ارشاد را حساس کرد ما خودمان الان به اندازه کافی با انواع ممیزی و مشکلاتی از این دست روبرو هستیم. 
 
  در ادامه بحث دکتر ارسیا تقوی کارشناس روانپزشکی گفت: سینمای ایران درجه بندی ندارد و اگر هم داشته باشد ضمانت اجرایی ندارد و نمی توان مانع دیدن صحنه خشن برخی از فیلم ها توسط کودکان شد.
 
این روانپزشک افزود: 2 نوع خشونت در فیلم ها دیده می شود برخی از خشونتها خشونت های آشکارند که در سینمای ایران این نوع خشونت در مقایسه با سینمای دیگر کشورها شاید کمتر باشد و برخی دیگر از خشونت ها خشونت های پنهان هستند مثلا تصویری که از افراد روانپریش یا بیمار یا آسیب دیده اجتماعی و نحوه برخورد با آنها به مخاطب القا می شود می تواند حاوی خشونت پنهان باشد. 
 
سینمای ایران سالم و عاری از خشونت است 
 
دکتر تقوی گفت: البته قطعا نمایش برخی از صحنه های خشن لازمه درام و نمایش است اما نباید از تاثیر گسترده سینما غافل شد و هنرمندان و سینما می تواند نقش مثبتی هم در اینباره ایفا کند و تصاویر منفی از بیماری ها یا معضلات اجتماعی را تغییر دهد.
 
این کارشناس گفت: مطالعات متفاوت ثابت کرده است که مشاهده مستمر صحنه های خشن روی شخصیت افراد قطعا تاثیر می گذارد.  
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°