مردم راه مقابله با دشمن را تشخیص می دهند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:40 - جمعه 09 خرداد 1399
کد خبر : ۶۵۴۶۷۸
تاریخ انتشار : جمعه ۰۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۷
آیت الله خاتمی گفت: حماسه 9 دی جلوه بصیرت ملت ایران و مصداق بارز میثاق با ولایت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران در تحلیل حماسه ۹ دی سال ۸۸ گفت: مقام معظم رهبری این حرکت را حماسه نامیدند یعنی کار افتخارآفرینی که شجاعانه و با مهارت انجام می شود.
وی افزود: نخستین ویژگی این حماسه بیعت با ولایت بود و شعارهایی که داده می‌شد تایید کننده این موضوع بود.
آیت الله خاتمی این حماسه را نشانه حضور مومنان در عرصه های حساس دفاع از انقلاب دانست و گفت: ویژگی دیگر این حماسه جلوه بصیرت آن بود.
وی اضافه کرد: در این فتنه دو اردوگاه شکل گرفت که در یک اردوگاه اوباما و رژیم صهیونیستی و منافقین ضد خلق، سلطنت‌طلبان، فداییان خلق ، فراریها و همه واداده ها بودند و در اردوگاه دیگر مردم، بسیجی ها و حزب اللهی ها قرار داشتند که نشان داد مردم به وقت خود دشمن و راه مقابله با آن را تشخیص می دهند.
آیت الله خاتمی گفت: این حماسه از جنس عاشورا و کربلا بود در روز عاشورا با عزاداران حسینی برخورد شد و در حالی که فتنه گران شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه سر می دادند باطنشان را نشان دادند و شور حسینی و عاشورایی به داد انقلاب رسید.
وی تأکید کرد: به همه آنهایی که می خواهند فتنه آفرینی کنند هشدار می‌دهم که حماسه ۹ دی قابل تکرار است.
خطیب جمعه تهران با اشاره به سالروز میلاد حضرت مسیح (ع) و سال نوی میلادی گفت: مسلمانان و شیعیان حریم ویژه ای برای پیامبر قائلند.
وی با بیان اینکه ترامپ میگوید من انجیل را مطالعه کرده ام افزود: من به مسیحیان می گویم آبروی حضرت مسیح (ع) را حفظ کنید زیرا حاکمان استکباری که خود را مسیحی می دانند آبروی آن حضرت را می برند.
آیت الله خاتمی گفت: اگر حضرت مسیح (ع) در جمع ما بود در خط مقدم ابراز تبری و انزجار از این جنایتکاران بود که لکه ننگ مسیحیت هستند.
وی با اشاره به درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی به ویژگی‌های این مرد بزرگ اشاره کرد و افزود: ایشان فقیه عالیقدر و استاد حوزه و دارای آثار و برکات علمی بود همچنین از یاران شهید صدر ، برادر سه شهید ،کارگزاری با وفا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و عضو موثر شورای نگهبان بود که این ظرفیت را دارد تا الگویی برای حوزه های علمیه باشد.
خطیب جمعه تهران گفت: ایشان دین را عین سیاست و تقویت نظام را بر خود واجب می دانست و به طور واقعی ارادتمند رهبر انقلاب بود.
آیت الله خاتمی در ادامه با اشاره به حادثه تلخ دانشگاه آزاد ابراز امیدواری کرد در این زمینه به گونه ای عمل شود که دیگر شاهد اینگونه حوادث که همراه تقصیر است نباشیم.
وی همچنین از قوه قضاییه به خاطر جلوه های برجسته قاطعیت در برخورد با مفسدان در یک ماه گذشته قدردانی و ابراز امیدواری کرد این تیغ همچنان در برخورد با مفسدان اقتصادی تیز باشد و در همه عرصه ها شاهد تلاش این قوه برای سالم سازی جامعه باشیم.
خطیب نماز جمعه تهران به پویش دانشجویی روزه نجات برای حمایت از مردم مظلوم یمن اشاره کرد و گفت: این کار در دانشگاه تهران و با حضور طلاب و دانشجویان به راه افتاده و حرکتی مقدس برای حمایت از اوج مظلومیت مردم یمن است.
آیت الله خاتمی در ادامه با اشاره به سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی در هفتم دی به فرمان امام افزود : این نهضت موفق توانسته نرخ ۴۷ درصدی باسوادی در سال ۵۵ را در سال ۹۵ به حدود ۹۴ درصد برساند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به اعتراضات در فرانسه اشاره کرد و گفت: این قضایا به علاوه فروپاشی در هیئت حاکمه آمریکا و زیرپا گذاشتن تمام ارزش های انسانی همچنان که خودشان گزارش داده اند ترامپ در 700 روز ریاست جمهوری اش بیش از هفت هزار دروغ گفته و این معنایش این است که لیبرال دموکراسی غرب در شیب سقوط است و همانطور که سوسیال دموکراسی شرق فرو ریخت صدای شکستن استخوان های لیبرال دموکراسی غرب نیز به گوش می‌رسد.
آیت الله خاتمی به موضوع خروج نظامیان آمریکا از سوریه اشاره کرد و گفت: این جلوه شکست آمریکا در منطقه است و خودشان نیز این موضوع را قبول دارند و استعفای وزیر دفاع آمریکا نیز در همین راستا بود.
وی افزود: کسانی که تا دیروز می گفتند بشار اسد نباید باشد حالا می‌گویند ما از این شعار دست برداشته ایم و کسانی که سفارت هایشان را تعطیل کرده بودند دوباره در حال باز کردن سفارت ها در دمشق هستند و این معنایش یک کلمه است که مقاومت جواب می‌دهد .
خطیب جمعه تهران به سفر مخفیانه ترامپ به عراق نیز اشاره کرد و گفت: وی در تاریکی شب با چراغ خاموش هواپیما ۴ ساعت در پایگاه عین الاسد می‌ماند و می‌رود و اینطور می گوید که ناچار با کمال خفا به خاورمیانه سفر کردم و هر کاری انجام دادم تا سالم به آنجا برسم در حالی که ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده ایم که این به معنای عجز و خفت آمریکا و حقانیت شعار مرگ بر آمریکاست.
آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه اول نماز جمعه تهران افزود: مراقب خودمان باشیم و مراقبت از خود در دین بسیار توصیه شده است مانند نیفتادن در دام حلقه های عرفانی، اسیر خودشیفتگی نشدن زیرا در عرصه سیاسی خودشیفتگی باعث سقوط می شود.
وی با بیان اینکه خودشیفتگی سیاسی سه بعد دارد گفت: بعد اول این است که آدم تحلیل خود را بهترین تحلیل بداند امام صادق (ع) می فرماید کسی که هیچ تحلیلی را بهتر از تحلیل خودش نداند بزرگترین ضررها را خواهد کرد، فرد خودشیفته به بیراهه می رود و ناتوان می شود و به اصطلاح نمی تواند راه درست را پیدا کند و راه مقابله این است که انسان حرف و تحلیل دیگران را بشنود و از نظر دیگران استفاده کند.
خطیب جمعه تهران افزود: ​بعد دوم خودشیفتگی سیاسی کم تحملی و بی تحملی است و کسی که وارد عرصه جامعه و بویژه سیاست می شود باید تحملش به اندازه دریا باشد و اگر نبود حداقل به اندازه یک رود باریک باشد اما متاسفانه ظرفیت برخی سیاسیون ما به اندازه ته یک استکان هم نیست.
آیت الله خاتمی در ادامه گفت: بعد سوم خودشیفتگی ، باندسالاری، حزب سالاری و گروه سالاری است موضوع مهمی که متاسفانه اکثر گروههای ما دچار این بیماری هستند به این معنا که تعصب منفی ضد ارزش است و اگر ما نمره ده حزبمان را بر نمره بیست حزب دیگری ارجح بدانیم این آفت است.
وی اضافه کرد: نقطه مقابل خودشیفتگی ، شایسته سالاری است و امیر المومنین می فرماید هرکه لیاقت دارد باید به او مسئولیت داده شود پس ما هم تلاش کنیم تا هم در عرصه اجتماع و سیاست و عبادت خودشیفته نباشیم.

برچسب ها: خطبه ، خاتمی ، نه دی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°