تسهیل شرایط عرضه ارز صادرکنندگان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۶۵۶۱۲۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸
مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت از تسهیل شرایط عرضه ارز صادرکنندگان و تسهیل دریافت ارز برای واردات کالاهای اولویت دار خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سید مهدی نیازی واگذاری عملیات بررسی ثبت سفارش، اهلیت متقاضی و نوع کالا به سازمان‌های استانی را از جمله این تسهیلات برشمرد و گفت: صادر کنندگان موظف اند در چارچوب دستورالعملی که بانک مرکزی ابلاغ کرده ارز خود را بر اساس درصد های تعیین شده به سامانه نیما عرضه کنند تا مازاد آن در اختیار وارد کنندگان قرار گیرد.
 
مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت با اشاره به اینکه فروش ارز در سامانه نیما در سه ماهه سوم امسال در مقایسه با سه ماهه اول و دوم سال، بسیار بیشتر بود، گفت: امیدواریم با تسهیل شرایط عرضه و دریافت ، ارز بیشتری را در سامانه نیما داشته باشیم.
 
وی افزود: بر این اساس می‌خواهیم شرایط را راحت تر و اولویت‌ها را بیشتر کنیم تا صادرکنندگان و واردکنندگان با شرایط راحت‌تری بتوانند این معامله ارزی را برای کالاهای خود انجام دهند و رفع تعهد صادراتی هم شکل گیرد.

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مبادلات ارزی توافقی میان صادر کنندگان و وارد کنندگان در سامانه جامع تجارت ثبت می‌شود در آن سامانه قیمت معامله ارزی ثبت می‌شود.

نیازی گفت: برای عرضه ارز حاصل از صادرات بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی ، طبقات مختلفی معرفی شده؛ یعنی زیر یک میلیون دلار از عرضه ارز به سامانه نیما معاف هستند از یک میلیون دلار تا ۳ میلیون دلار، ۳۰ درصد معافیت دارد و مازاد آن را باید در سامانه نیما عرضه کنند.

وی با بیان اینکه سامانه نیما سر جای خود می ماند افزود: سیاست‌هایی که ما داریم صحبت می‌کنیم به معنای حذف سامانه نیما نیست و به این مفهوم نیست که صادرکننده می‌تواند خارج از سامانه نیما ارز خود را عرضع کند بلکه شرایطی که برای صادرکننده در نظر گرفته و تسهیل می‌شود تا واردکننده کالای خود را برای واردات کالاهای اولویت بندی شده راحت‌تر وارد کند و ارز را راحت تر دریافت کند.

وی در توضیح شرایط تسهیل کننده برای صادرکنندگان و واردکنندگان گفت: در شرایط کنونی برای واردات کالا چند شرط در وزارت صنعت ، معدن و تجارت و سایر دستگاه اجرایی مانند وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی داریم از جمله که اهلیت متقاضی را چک می کنیم نوع کالایی که باید در سامانه نیما تامین ارز شود که اولویت های داخلی، عدم ساخت داخل، نیاز واحد تولیدی یا میانگین واردات که در یک تا دو سال گذشته انجام شده و نوع کالاهایی که آنجا تعریف شده است بنا داریم قدری از این شرایط را برای صادر کننده و وارد کننده راحت تر کنیم تا صادر‌کننده ارز خود را راحت‌تر در چرخه واردات و اقتصاد وارد کنند.

نیازی افزود: از ابتدای امر هم که سیاست‌های ارزی پیاده شد ارز کالاهای اساسی 4200 تومان تامین می شد، اختصاص ارز به کالاهای غیر اساسی هم ارز سامانه نیما یا قیمت بازار ثانویه بود این سیاست در چند ماه گذشته استمرار داشت تا اینکه اولویت‌های جدید را برای کالاهای گروه ۲ و ۳ در نظر گرفتیم که اولویت های داخلی است تا بتوانیم شرایط واردات را تسهیل کنیم.

وی افزود: از جمله این تسهیلات این است که عملیات بررسی ثبت سفارش را که قبلاً در ستاد وزارت صنعت به صورت متمرکز انجام می شد به صورت غیر متمرکز به سازمان‌های استانی واگذار کردیم و در این راستا می خواهیم برخی شرایط را تسهیل کنیم تا کالای مورد نیاز کشور با شرایط بهتر و راحت‌تر بتواند وارد شود و از آن طرف صادرکنندگان هم بتوانند با شرایط بهتری ارز را به چرخه اقتصاد وارد کنند.

وی درباره نزدیک شدن قیمت ارز نیما و بازار آزاد گفت: این از سیاست‌های بانک مرکزی است که می‌خواهد قیمت بازار و نیما را به هم نزدیک کند امیدواریم با برنامه‌هایی که این بانک در نظر گرفته و اجرا می کند این اتفاق بیفتد و صادرکنندگان با رغبت بیشتری ارز خود را به سامانه نیما عرضه کنند.

نیازی افزود: سه ماهه سوم امسال در مقایسه با سه ماهه اول و دوم سال ، فروش ارز در سامانه نیما بسیار بیشتر بود ضمن اینکه سیاست های اخیر بانک مرکزی نشان داد که عرضه ارز سامانه نیما بیشتر شده امیدواریم بر این مبنا بتوانیم ارز بیشتری را در سامانه نیما داشته باشیم.  
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °