جمع‌آوری معتادان متجاهر در اولویت

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:15 - دوشنبه 16 تير 1399
کد خبر : ۶۵۶۱۲۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۳
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، اولویت اصلی ستاد را جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر تهران اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار اسکندر مومنی در حاشیه نشست خبری، بازپروری و درمان معتادان متجاهر و خیابانی را بخش دیگری از اولویت ستاد نام برد.

وی افزود: در کشور ۵۰ تا ۶۰ هزار معتاد متجاهر و در تهران ۱۵ هزار نفر در تهران وجود دارد که امیدواریم تا پایان سال این کار انجام شود.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر اولویت دیگر ستاد را در حوزه بین الملل عنوان کرد و گفت: در سال ۲۰۰۱ (ورود نظامیان آمریکایی و ناتو به افغانستان)تولید مواد مخدر در افغانستان حدود ۲۰۰ تن و اکنون در آغاز سال ۲۰۱۹ به ۱۰ هزار تن رسیده است یعنی از زمان اشغال افغانستان توسط کشورهای غربی تولید مواد از ۲۰۰ تن به ۱۰ هزار تن رسیده و یکی از مسیرهای عبور عمده ایران است.

مومنی همچنین با بیان اینکه همه سازمان ها و دستگاه ها پای کارند افزود: ۵۵ درصد علت طلاق و مشکلات خانوادگی در کشور مواد مخدر و اعتیاد است. حدود ۷۰ درصد زندانیان کشور مربوط به مواد مخدر بود در حبس به سر می برند.
 
سردار مومنی بابیان اینکه بیش از ۳۰ درصد مبتلایان به ایدز از مواد مخدر منشا بسیاری از جرائم مثل قتل و سرقت مواد مخدر است،بیان داشت: در تهران در همین مدت کوتاه ۵۶۰۰ ظرفیت جدید نگهداری معتادان توسط سازمان زندانها، بسیج و نیروی انتظامی اضافه شده است و بخشی از آن انجام شده مابقی نیز تا پایان سال اجرایی خواهد شد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره فعالیت معتادان در کمپ هاافزود: در توافق نامه ها با بسیج و دیگر دستگاه ها نگهداری، درمان، بازپروری و صیانت اجتماعی معتادان بعد از این دوره توجه شده است و اینکه جامعه نیز پذیرای این افراد باشد.

وی گفت: با ساماندهی و جمع اوری معتادان خیابانی و متجاهر عرضه مواد را هم کم می کند و با هماهنگی با قوه قضائیه براساس قانون در ماده ۴۲ توسعه اردوگاهها برای محکومان، قاچاقچیان و توزیع کنندگان مورد توجه بوده و ۱۰ مرکز در استانهای کرمان، اصفهان، سیستان و بلوچستان و گلستان و..انجام می شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر میانگین سن اعتیاد را ۲۴ سال و چند ماه عنوان کرد و گفت:از مجموع ۵۲ میلیون نفر در سنین ۱۵ تا ۶۴ سال کشور ۶دهم درصد را زنان معتاد تشکیل می دهند و در تهران ۵۰۰ ظرفیت را برای زنان متجاهر و در کشور ۱۰ هزار نفر ظرفیت ایجاد شده است.

مومنی بابیان اینکه ۲هزار سازمان مردم نهاد در حوزه مواد مخدر فعالیت می کنند، افزود: نرخ مصرف مواد مخدر در دانش آموزان در دبیرستان حدود ۲ درصد است که این براساس پژوهش های علمی و بر مبنای آمار است و یکی از موضوعات با آموزش و پرورش توانمند سازی و قدرت نه گفتن دانش آموزان است.
 
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشگیری را یکی دیگر از اولویت ها برشمرد و افزود: مقدمات بحث های مربوط با آموزش و پرورش و سایر نهاد های فرهنگ ساز داشته ایم.

وی درباره آتش سوزی در کمپ زنان قرچک گفت:این مرکز مربوط به ماده ۱۵ و سازمان بهزیستی است و این اتفاق عمدی بوده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: حضور برخی کشورها به ویژه امریکا در افغانستان از 2001 تا کنون علاوه بر افزایش ناامنی سطح زیر کشت مواد مخدر و تولید موادافیونی را در این کشور تا ۵۰ برابر اضافه کرده است.
 
برچسب ها: معتاد ، سردار مومنی ، مخدر
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۲°