تلاش برای بازگشت معتادان به جامعه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:41 - يکشنبه 19 مرداد 1399
کد خبر : ۶۵۶۱۸۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۹
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر: با توافق هایی که با دستگاه های مختلف صورت گرفته، معتادان پس از بازپروری و مهارت آموزی به شکل مفید به جامعه باز می گردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سردار اسکندر مومنی با حضور در تیتر امشب گفت: اولویت کوتاه مدت و اصلی ما در مبارزه با مواد مخدر معتادان متجاهر است.
 
او افزود:در چند دهه گذشته حدود 4000 شهید در راستای مقابله با مواد مخدر داده ایم اما تا زمانی که مردم خرده فروشان و معتادان متجاهر را در اطراف خود و در کوچه و خیابان و پارک ها مشاهده می کنند باورپذیری حرفهای ما  دشوار است.
 
وی گفت: البته همه آمار و ارقام ها درست است بنابراین همه محاسبات علمی و منطق حکم می کند اولویت اول ماجمع آوری و درمان معتادان متجاهر باشد. 
 
مومنی ادامه داد:در کل کشور 60 هزار معتاد متجاهر و بی خانمان داریم که  از این میزان 15 هزار نفر در تهران هستند.
 
او افزود: یکی از مولفه ها ظرفیت است که باید ظرفیت پذیرش، غربالگری، درمان، بازتوانی و مهارت آموزی معتاد متجاهر فراهم شود.
 
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در همین مدت کوتاه 5600 ظرفیت در تهران افزوده شده است که علاوه بر ظرفیت های قبلی این ظرفیت افزایش خواهد یافت و تا پایان سال عملی خواهد شد.
 
معتادان متجاهر تا پایان سال جمع آوری و ساماندهی می شوند 
سردار مومنی افزود: از نیروی انتظامی، سازمان بسیج، سازمان زندان ها، دادستانی کل، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت تشکر می کنیم که در یک تعامل و همفکری مصصم هستیم در اولویت اول در کوتاه مدت معتادان متجاهر را ساماندهی کنیم.
 
او افزود: بخشی از معتادان مبتلا به بیماری خاص مثل HIV و هپاتیت هستند که باید در مراکز جداگانه درمانی درمان شوند، هماهنگی ها با وزرات بهداشت انجام شده تا بتوانیم این مرکز برای این بخش از معتادان آماده سازی شود.
 
سردار مومنی گفت: یکی از موضوعات مهم در چرخه جمع آوری معتادان این است که مدت نگهداری ها را افزایش دهیم، اکنون مدت نگهداری معتادان 3 ماه است که قصد افزایش آن به 6 ماه و بیشتر را داریم. 
 
وی ادامه داد: معتادان باید در مراکز نگهداری، مهارت آموزی نیز داشته باشند تا در برگشت به جامعه امکان فعالیت را داشته باشند البته جامعه نیز باید بتواند پذیرای آنها باشد.
 
سردار مومنی گفت: سازمان زندان ها از 5600 ظرفیت جدید تعداد 3200 ظرفیت را پذیرفته است، در توافق با سازمان بسیج هم مقرر شد برای هر 2 تا 3 نفر یک نفر بعنوان معین و کمک تعیین شود تا راهنمایی های لازم را داشته باشند.
 
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: آموزش و پرورش، خانواده و رسانه ها نقش مهمی در بازدارندگی دارند و باید بتوانند قدرت و مهارت "نه" گفتن را آموزش دهند.
 
او افزود: مهمترین و اصلی ترین اولویت ما در درازمدت موضوع پیشگیری و بازدارندگی درونی است، موضوع پیشگیری به معنی واقعی کلمه یک موضوع ملی و بین بخشی و همگانی است که باید از همه ظرفیت ها  استفاده کرد، کارگروهی در آموزش و پرورش در حال شکل گیری است.
 
او افزود: نظر سنجی ها نشان داده که دغدغه اول مردم موضوع مواد مخدر است، زمانی دغدغه برطرف می شود که هم کاهش عرضه و هم کاهش تقاضا اتفاق بیفتد، اعتیاد تجربه ای است که راه بی بازگشتی دارد و حتی یک بار هم استفاده به صلاح نیست.
 
او گفت: خوشبختانه همه ارکان نظام و قوای سه گانه، مردم، خانواده ها و جوانان حاضر به همکاری لازم هستند تا حساسیت لازم در امر پیشگیری ایجاد شود. 
 
مومنی افزود: اعتیاد آسیبی است که  خودش منشا بسیاری از آسیب های دیگر است، به طور مثال علت تامه 55 درصد طلاق های ثبت شده مواد مخدر است و همچنین 70 درصد زندانی ها مرتبط با مواد مخدر هستند.
 
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: حساسیت یعنی هر کس در هر جایگاهی قرار دارد به مواد مخدر بعنوان مسئولیت اجتماعی نگاه کند، انتظار ما این است  نهاد های فرهنگ ساز مثل وزارت ورزش، وزارت آموزش و پرورش و رسانه ها از جمله رسانه ملی ورود کنند اما سازمان های مردم نهاد و سمن ها باید ساختار نهاد شوند.
وی ادامه داد: تلاش های خوبی در این باره شده و اقدامات خوبی در تشکیل سمن ها و سازمان های مردم نهاد شکل گرفته است و قصد داریم 20 درصد دیگر به ظرفیت تشکیل سازمان های مردم نهاد اضافه کنیم.
 
سردار اسکندر مومنی گفت: متاسفانه ما در مجاورت کشوری قرار داریم که سالانه 10 هزار تن مواد مخدر تولید می کند که یکی از راههای اصلی انتقال این مواد از طریق ایران است.
 
وی افزود: ما رایزنی های خوبی با سپاه و ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی انتظامی داشته ایم تا انسداد مرزها، کویر و دریا تلاش ها جدی تر پیگیری شود، در کویر و دریا سعی ما بر این است که از تمام ظرفیت های موجود کشور استفاده کنیم.
 
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره مقابله بین المللی با مواد مخدر گفت: در اجلاسی که در اسفند ماه در سازمان ملل داریم از تمام ظرفیت استفاده خواهیم کرد و از کشورهای منطقه خواهیم خواست کمک کنند، ما امنیت را یکپارچه می دانیم و بین انسان ها فرقی نمی بینیم اما از کشورهای دیگر انتظار داریم تنها به لبخند اکتفا نکنند بلکه همکاری لازم را  داشته باشند و مسئولیت پذیر باشند. 
 
او گفت: 11 و 7 دهم تولید ناخالص ملی کشور صرف مبارزه با مواد مخدر می شود که مردم و نیروی انتظامی و پلیس مواد مخدر و سپاه پاسداران همه در مبارزه با مواد مخدر تلاش می کنند.
 
او افزود: بیشتر تولیدو قاچاق مواد مخدر در افغانستان و بیشتر لابراتوارها و عمده فعالیت صنعتی در این کشور است که با حمایت برخی کشورها در حال افزایش است.
 
دبیرکل مبارزه با مواد مخدرگفت: بخشی از کارها و مذاکرات درباره ضربه زدن به قاچاقچیان انجام شده است، بازدارندگی ها باید افزایش یابد، تخفیفات باید کم شود و ماندگاری در زندان افزایش یابد تا ارتباط با سرشاخه ها کم شود.
 
وی افزود: مراجع قانونگذار و مجلس و مجمع تشخیص اعلام آمادگی کرده اند و پیش نویس مبارزه با مواد مخدر نوشته شده است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°