«سیماک» باید ملی و کشوری دیده شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:00 - دوشنبه 18 فروردين 1399
کد خبر : ۶۵۶۴۶۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۹
مدیر کل مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: سامانۀ مدیریت یکپارچۀ املاک کشور (سیماک) سامانه ای زیرساختی است و ظرفیت ملی و کشوری دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حامد مانی فر در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر گفت: شهرداری علاوه بر سامانه فعلی ای که دارد نیازمند اطلاعات به روز در سطح کشوری است و باید با ایجاد ارتباط کامل با سایر دستگاههای ذیربط لایه های اطلاعاتی اش را همیشه به روز نگه دارد.
 
 مدیرکل مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به پیشرفت های خوب کشور در الکترونیکی کردن فرایند صدور پروانه ساخت و کاهش مدت آن به 99 روز گفت: در بخش صدور پروانه ساختمانی طبق آمار بانک جهانی رتبۀ ما در سال 2018 به حدود 60 رسیده است یعنی کاهش یافته و نشان می دهد از این جهت کشور ما پیشرفت کرده است.
 
«سیماک» باید ملی و کشوری دیده شود 
 
حامد مانی فر گفت: بخشی از فرایند صدور و ثبت پروانه ساخت در اختیار شهرداری ها نیست و بخش عمده ای از مراحل صدور پروانه در دستگاههای دیگر مثل شرکت برق، آب ، فاضلاب و میراث فرهنگی طی می شود برای همین باید ارتباط الکترونیکی مجموعه شهرداری ها با این دستگاه ها پیوسته و به روز برقرار باشد تا مدت زمان صدور پروانه ساخت گاهش یابد. 
 
عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی شهرداری تهران هم به خدمات خوب دفاتر خدمات الکترونیکی شهرداری گفت: الان برای دسترسی به ضوابط و مقررات و طرح تفضیلی شهر تهران و نقشه های کاربری املاک سامانه ما در سایت شهرداری در دسترس همگان است و می توانند با وارد کردن شمار ملک و پروانه از موقعیت و مشخصات کامل ملک اطلاع یابند. 
 
گلپایگانی گفت: شهرداری از جنبۀ اجرای زیرساخت های الکترونیکی، از جنبۀ ضوابط و مقررات و از جهت اصلاح فرایند صدور پروانه کار گسترده ای را انجام داده است و الان هم تا آخر سال بنا داریم تا مرحلۀ صدور دستور نقشه را کاملا الکترونکی کنیم.
 
این مسئول شهرداری تهران با اشاره به ارتباط سامانه الکترونیکی شهرداری با سامانه ثبت احوال افزود: البته باید عنایت داشت که برخی از فرایند ها قابلیت الکترونیکی شدن ندارد مثل بازدید ملک. 
 
بیژن خطیبی عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندس نیز گفت: در زمینه صدور الکترونیکی پروانه ساخت شهرداری تهران خیلی جلو و پیشرو است اما مشکل ما بیشتردر شهرستان ها و استانهای دیگر است. 
 
«سیماک» باید ملی و کشوری دیده شود 
 
خطیبی افزود: یکی از مشکلات که سال های سال است که مغفول مانده بحث الکترونیکی شدن صدور شناسنامه فنی است، یک ساختمان دستور نقشه می گیرد و ساخته می شود اما فاقد شناسنامه فنی است و سوابق آن قابل دسترسی نیست، این شناسنامه فنی حتی می تواند به دستگاههای امدادرسان هم در مواقع بروز حوادث کمک کند، مشکلی که ما با ساختمان پلاسکو داشتیم همین نداشتن شناسنامه فنی بود.
 
 یادآور می شود سامانه سیماک (سامانۀ مدیریت یکپارچۀ املاک کشور) یک زیرساخت نرم افزاری برای مدیریت املاک و اماکن کشور است و اطلاعات در خصوص ملک توسط این سامانه بین 28 دستگاه استعلام و رد و بدل می شود. طرح سیماک (سامانۀ مدیریت یکپارچۀ املاک کشور) در راستای هدف اصلی دولت در زمینه دولت الکترونیک و شفاف سازی امور ملکی ایجاد شده است. پیش از اجرای این طرح امکان مدیریت و نظارت بر فرایندهای ملکی مقدور نبود، اکنون با اجرای پروژه سامانه سیماک دستگاه ها کمابیش بر فعالیت نظارت و مدیران ارشد دستگاه ها نیز می توانند زیرمجموعه های خود را رصد کنند. هدف راه اندازی این پروژه ایجاد بانک اطلاعاتی یکپارچه، اشتراک گذاری و الکترونیکی شدن فعالیت ها بین شهرداری، دهیاری و بخشداری ها برای صدور مجوزهای ساختمانی است. از دیگر اهداف اجرای سامانه سیماک کاهش مراجعه کنندگان به ادارات است و همچنین با اجرای این پروژه امکان ارزیابی و مقایسه عملکرد سازمان ها محقق شده است. همچنین ارتقای سلامت اداری و حذف موازی کاری برای استعلامات میان دستگاهی با اجرای این پروژه محقق شده و چند کمیسیون مربوطه به ادارات در این سامانه به سادگی مدیریت می شود.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۲۰°